У попередньому номері журналу були розглянуті різні аспекти звільнення працівників під час хвороби. У цій статті зупинимося на ситуаціях, коли на момент звільнення працівник перебуває у відпустці. Чи може роботодавець звільнити працівника під час його перебування у відпустці? Чи може працівник ініціювати своє звільнення, перебуваючи у відпустці? Які особливості звільнення працівника, який перебуває у відпустці, при повній ліквідації підприємства? Як документально оформляються і відображаються в Податковому розрахунку одночасні звільнення і закінчення відпустки працівника? В який день необхідно здійснити остаточний розрахунок з працівником, який на момент звільнення перебуває у відпустці?
Звільнення працівника, який перебуває у відпустці
Види відпусток, порядок їх надання, а також трудові гарантії працівників на період відпусток встановлені Законом України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Багато аспектів надання відпусток регламентуються окремими статтями Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Крім того, низкою інших нормативно-правових актів для окремих категорій працівників (державних службовців, педагогічних і медичних працівників, осіб з інвалідністю та інших) встановлено особливості надання щорічних відпусток.
Нагадаємо, що згідно зі статтею 4 Закону про відпустки встановлено такі види відпусток:
1) щорічні відпустки;
2) додаткові відпустки у зв’язку з навчанням (ст. 13, 14 і 15 Закону про відпустки);
3) творча відпустка (ст. 16 Закону про відпустки);
3-1) відпустка для підготовки та участі в змаганнях (ст. 16-1 Закону про відпустки);
4) соціальні відпустки:
- відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 17 Закону про відпустки);
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 18 Закону про відпустки);
- відпустка у зв’язку з усиновленням дитини (ст. 18-1 Закону про відпустки);
- додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 Закону про відпустки);
- відпустка при народженні дитини (ст. 19-1 Закону про відпустки);
5) відпустки без збереження