У попередніх двох номерах журналу були опубліковані статті, в яких розглянуто порядок проведення індексації доходів працівників залежно від фактичного і прогнозного рівнів інфляції. У той же час з метою уникнення проведення складних розрахунків, без яких не обійтися при нарахуванні індексації кожному працівнику в установлених випадках, роботодавці можуть використовувати інший спосіб захисту доходів працівників від інфляції. Як на законних підставах можна уникнути проведення індексації заробітної плати? Чи буде це вигідно підприємству?
Індексація або підвищення окладів: що вигідніше підприємству (частина 3)
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. № 1282-XII (далі — Закон № 1282) індексація грошових доходів населення — встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Нагадаємо основні правила проведення індексації доходів працівників, встановлені Законом № 1282 та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078):
1. Право на нарахування індексації заробітної плати виникає, коли величина індексу споживчих цін (далі — ІСЦ), обчислена наростаючим підсумком, перевищує поріг індексації, встановлений в розмірі 103%. Нарахування індексації з урахуванням ІСЦ (величини приросту ІСЦ) здійснюється з місяця, наступного за місяцем, в якому опубліковано ІСЦ за місяць, в якому перевищено поріг індексації. Тобто індексація вперше нараховується через місяць після місяця, в якому перевищено поріг індексації. Наприклад, якщо величина приросту ІСЦ перевищила поріг індексації в березні, то право на індексацію з урахуванням цієї величини приросту ІСЦ настане в травні.
2. Обчислення ІСЦ для проведення індексації заробітної плати здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (окладів). Місяць підвищення тарифних ставок (окладів) умовно вважаємо «базовим» місяцем (в тому числі тоді, коли право на індексацію в такому місяці ще не настало).
3. Якщо в будь-якому місяці відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), то для визначення суми індексації в такому місяці порівнюються сума збільшення заробітної плати (в частині постійних складових) і сума індексації, яка склалася в цьому місяці. Сума індексації в місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо сума збільшення заробітної плати перевищує суму індексації, яка склалася в такому місяці. Якщо сума збільшення заробітної плати не перевищує суму індексації, яка склалася в місяці підвищення тарифної ставки (окладу), сума індексації в цьому місяці визначається як різниця між сумою індексації, що склалася, та сумою підвищення заробітної плати. У разі збільшення заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) «базовий» місяць не змінюється, а сума індексації не зменшується на суму збільшення заробітної плати.
4. Повну суму індексації виплачують працівнику тоді, коли він повністю виконав місячну норму праці (робочого часу). Якщо працівник відпрацював неповний місяць (наприклад, перебував у відпустці, хворів або працює на умовах неповного робочого часу), сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу. Якщо у працівника протягом місяця немає відпрацьованого часу, то індексація йому за такий місяць не нараховується.1
1 Детально про проведення індексації заробітної плати працівників йдеться у статті «Індексація заробітної плати працівників (частина 1)» журналу «Все про працю і зарплату» № 1/2020, стор. 32.
Таким чином, нараховувати індексацію працівникам необхідно тільки в разі, коли величина приросту ІСЦ перевищує поріг індексації, а в місяці, в якому настає право на індексацію, не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу) або сума підвищення заробітної плати (в частині постійних складових) менше суми індексації, яка склалася в цьому місяці.
Відповідно, якщо ІСЦ (величина приросту ІСЦ) не перевищує поріг індексації, то право на нарахування індексації не настає. Крім того, індексація не нараховується, якщо в місяці, в якому настає право на індексацію, відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), при цьому сума підвищення заробітної плати (в частині постійних складових) перевищує суму індексації, яка склалася в цьому місяці.
Спосіб, що дозволяє уникнути нарахування сум індексації, передбачений пунктом 5 Порядку № 1078, в абзацах восьмому – десятому якого йдеться про можливість підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції (далі — підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом). Його суть полягає в тому, що, крім звичайного підвищення окладів (тарифних ставок) працівникам, яке може бути викликане збільшенням мінімальної заробітної плати або прожиткового мінімуму для працездатних осіб (далі — ПМПО) на законодавчому рівні чи обумовлено нормами колективного договору, підприємство додатково збільшує заробітну плату всім працівникам на певну фіксовану суму (наприклад, 100 або 200 грн.), яку в подальшому виплачує щомісяця замість нарахування суми індексації. Коли зазначена фіксована сума в якому-небудь місяці стане менше суми індексації, що склалася в цьому місяці, підприємство в такому місяці може знову збільшити заробітну плату працівникам на певну фіксовану суму, яку в подальшому буде виплачувати щомісяця замість нарахування суми індексації. В результаті впровадження підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом підприємству не потрібно буде протягом, як мінімум, декількох місяців виплачувати працівникам суму індексації заробітної плати.2
2 Докладно про підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом розказано у статті «Індексація заробітної плати працівників випереджаючим шляхом (частина 2)» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2020, стор. 28.
Підвищення окладів як спосіб уникнути нарахування індексації
Якщо підприємство не бажає впроваджувати підвищення заробітної плати випереджаючим шляхом, передбачене пунктом 5 Порядку № 1078, то єдиним способом, що дозволяє уникнути нарахування індексації, є підвищення окладів (тарифних ставок) працівникам, яке може бути щомісячним або періодичним залежно від величини приросту ІСЦ. Такий спосіб є актуальним тільки для госпрозрахункових підприємств, оскільки вони самостійно в колективному договорі (при його відсутності — іншому локальному документі) встановлюють розміри окладів (тарифних ставок) з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами (ст. 97 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), ст. 15 Закону України «про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, далі — Закон № 108).
Звертаємо увагу, що трудове законодавство щодо посадових окладів (місячних тарифних ставок) встановлює лише одне обмеження — мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за ПМПО, встановлений на 1 січня календарного року (ч. шоста ст. 96 КЗпП, ч. шоста ст. 6 Закону № 108).
Трудове законодавство не регулює питання періодичності підвищення і сум, на які можуть підвищуватися посадові оклади (тарифні ставки), для госпрозрахункових підприємств, тому останні самостійні в цих питаннях.3
Зокрема, госпрозрахункове підприємство має право щомісяця підвищувати посадові оклади (тарифні ставки) працівникам на будь-яку суму (в тому числі на 1 грн.). Крім того, щоб уникнути нарахування індексації госпрозрахункові підприємства мають право підвищувати посадові оклади (тарифні ставки) тільки в місяцях, в яких у працівників настає право на індексацію, наприклад, один раз в три (чотири, п’ять і т. д.) місяці.3
3 Див. листи Мінсоцполітики від 13.03.2019 р. № 24/0/214-19 та від 04.01.2018 р. № 1/0/66-18 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 4/2019, стор. 121, та № 5/2018, стор. 121.
З огляду на діючий механізм нарахування індексації, можна зробити висновок, що підвищувати оклади (тарифні ставки) для уникнення нарахування індексації не обов’язково щомісяця — достатньо це робити один раз в 2 місяці на 1 грн., а якщо в місяці підвищення окладу сума збільшення заробітної плати (в частині постійних складових) перевищить суму індексації, яка склалася в цьому місяці, — один раз в 3 місяці і рідше, оскільки право на нарахування індексації вперше настає тільки на третій місяць після місяця підвищення окладів (тарифних ставок). Наприклад, якщо місяць підвищення окладів («базовий» місяць) — січень, а вже в лютому ІСЦ перевищив поріг індексації (103%), то вперше право на індексацію настане в квітні (місяць, наступний за березнем — місяцем оприлюднення ІСЦ за лютий). Але на практиці ІСЦ за місяць перевищує поріг індексації досить рідко (останній раз це було в квітні 2016 року).
Розглянемо на прикладі варіанти розрахунків з працівником, коли йому нараховується індексація без підвищення окладу і коли не нараховується індексація внаслідок періодичного підвищення окладу.
ПРИКЛАД
Розрахунок заробітної плати при нарахуванні індексації
та при ненарахуванні індексації внаслідок підвищення окладу
З 1 січня 2020 року на підприємстві відбулося підвищення окладів всім працівникам. Одному з них оклад підвищено з 4200 грн. до 4800 грн. Січень 2020 року став «базовим» місяцем, в якому індексація нікому з працівників не нараховувалась, оскільки сума підвищення заробітної плати в січні 2020 року перевищила суму індексації, що склалася в цьому місяці. Обчислення ІСЦ наростаючим підсумком почалося з лютого 2020 року. Розглянемо порядок нарахування заробітної плати працівнику в 2020 році за чотирма варіантами, використовуючи фактичні значення ІСЦ в січні – березні 2020 року, а також умовні значення ІСЦ в квітні – грудні 2020 року: варіант 1 (таблиця 1) — працівникові нараховується індексація і не підвищується оклад; варіант 2 (таблиця 2) — працівникові підвищується оклад тільки в місяцях настання права на індексацію; варіанти 3 і 4 (таблиці 3 і 4) — працівникові підвищується оклад один раз відповідно в два і три місяці на 1 грн. (див. таблиці на стор. 58–62). Потім порівняємо дані розрахунків за чотирма варіантами.
Таблиця 1
Варіант 1. Обчислення сум індексації, заробітної плати
та єдиного соціального внеску в 2020 році, якщо оклад не підвищується
Місяці |
ІСЦ, % |
ІСЦ наростаючим підсумком, % |
Величина приросту ІСЦ, % |
Сума індексації, грн. |
Сума нарахованої зарплати, грн. |
Сума ЄСВ, нарахованого на зарплату, грн. |
січень |
100,2 |
«базовий» місяць |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 (4800 х 22%) |
лютий |
99,7 |
99,7 не перевищено поріг індексації |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 |
березень |
100,8 |
100,5 (0,997 х 1,008 х 100) не перевищено поріг індексації |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 |
квітень |
102,9 |
103,4 (0,997 х 1,008 х 1,029 х 100) перевищено поріг індексації. З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в червні |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 |
травень |
101,7 |
101,7 не перевищено поріг індексації |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 |
червень |
101,9 |
103,6 (1,017 х 1,019 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ: 107,1 (1,034 х 1,036 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в серпні |
3,4 (103,4 – 100) |
71,47 (2102 х 3,4 : 100) |
4871,47 (4800 + 71,47) |
1071,72 |
липень |
101,8 |
101,8 не перевищено поріг індексації |
3,4 |
74,70 (2197 х 3,4 : 100) |
4874,70 (4800 + 74,70) |
1072,43 |
серпень |
102,1 |
103,9 (1,018 х 1,021 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ: 111,3 (1,034 х 1,036 х 1,039 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в жовтні |
7,1 (107,1 – 100) |
155,99 (2197 х 7,1 : 100) |
4955,99 (4800 + 155,99) |
1090,32 |
вересень |
101,9 |
101,9 не перевищено поріг індексації |
7,1 |
155,99 |
4955,99 |
1090,32 |
жовтень |
102,3 |
104,2 (1,019 х 1,023 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ: 116,0 (1,034 х 1,036 х 1,039 х 1,042 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в грудні |
11,3 (111,3 – 100) |
248,26 (2197 х 11,3 : 100) |
5048,26 (4800 + 248,26) |
1110,62 |
листопад |
102,0 |
102,0 не перевищено поріг індексації |
11,3 |
248,26 |
5048,26 |
1110,62 |
грудень |
101,7 |
103,7 (1,02 х 1,017 х 100) перевищено поріг індексації; Загальний ІСЦ: 120,3 (1,034 х 1,036 х 1,039 х 1,042 х 1,037 х 100) З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в лютому |
16,0 (116,0 – 100) |
363,20 (2270 х 16 : 100) |
5163,20 (4800 + 363,20) |
1135,90 |
ВСЬОГО за рік |
1317,87 |
58 917,87 |
12 961,93 |
Таблиця 2
Варіант 2. Обчислення сум індексації, заробітної плати та єдиного соціального внеску в 2020 році,
якщо оклад підвищується тільки в місяцях настання права на індексацію
Місяці |
ІСЦ, % |
ІСЦ наростаючим підсумком, % |
Сума індексації, що склалася, грн. |
Сума підвищення окладу, грн. |
Сума нарахованої зарплати, грн. |
Сума ЄСВ, нарахованого на зарплату, грн. |
січень |
100,2 |
«базовий» місяць |
– |
600,00 |
4800,00 (4200 + 600) |
1056,00 (4800 х 22%) |
лютий |
99,7 |
99,7 |
– |
4800,00 |
1056,00 |
|
березень |
100,8 |
100,5 |
– |
4800,00 |
1056,00 |
|
квітень |
102,9 |
103,4 перевищено поріг індексації. З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в червні |
– |
4800,00 |
1056,00 |
|
травень |
101,7 |
101,7 |
– |
4800,00 |
1056,00 |
|
червень |
101,9 |
«базовий» місяць |
71,47 (2102 х 3,4 : 100) (не нараховується; 71,47 < 75) |
75,00 |
4875,00 (4800 + 75) |
1072,50 |
липень |
101,8 |
101,8 |
– |
– |
4875,00 |
1072,50 |
серпень |
102,1 |
103,9 (1,018 х 1,021 х 100) перевищено поріг індексації. З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в жовтні |
– |
– |
4875,00 |
1072,50 |
вересень |
101,9 |
101,9 |
– |
– |
4875,00 |
1072,50 |
жовтень |
102,3 |
«базовий» місяць |
85,68 (2197 х 3,9 : 100) (не нараховується; 85,68 < 90) |
90,00 |
4965,00 (4875 + 90) |
1092,30 |
листопад |
102,0 |
102,0 |
– |
– |
4965,00 |
1092,30 |
грудень |
101,7 |
103,7 (1,02 х 1,017 х 100) перевищено поріг індексації; З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в лютому |
– |
– |
4965,00 |
1092,30 |
ВСЬОГО за рік |
0,00 |
58 395,00 |
12 846,90 |
Таблиця 3
Варіант 3. Обчислення сум індексації, заробітної плати та єдиного соціального внеску в 2020 році,
якщо оклад підвищується один раз в два місяці
Місяці |
ІСЦ, % |
ІСЦ наростаючим підсумком, % |
Сума індексації, що склалася, грн. |
Сума підвищення окладу, грн. |
Сума нарахованої зарплати, грн. |
Сума ЄСВ, нарахованого на зарплату, грн. |
січень |
100,2 |
«базовий» місяць |
– |
600,00 |
4800,00 |
1056,00 (4800 х 22%) |
лютий |
99,7 |
99,7 |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 |
березень |
100,8 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4801,00 |
1056,22 |
квітень |
102,9 |
102,9 |
– |
– |
4801,00 |
1056,22 |
травень |
101,7 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4802,00 |
1056,44 |
червень |
101,9 |
101,9 |
– |
– |
4802,00 |
1056,44 |
липень |
101,8 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4803,00 |
1056,66 |
серпень |
102,1 |
102,1 |
– |
– |
4803,00 |
1056,66 |
вересень |
101,9 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4804,00 |
1056,88 |
жовтень |
102,3 |
102,3 |
– |
– |
4804,00 |
1056,88 |
листопад |
102,0 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4805,00 |
1057,10 |
грудень |
101,7 |
101,7 |
– |
– |
4805,00 |
1057,10 |
ВСЬОГО за рік |
0,00 |
57 630,00 |
12 678,60 |
Таблиця 4
Варіант 4. Обчислення сум індексації, заробітної плати
та єдиного соціального внеску в 2020 році, якщо оклад підвищується один раз в три місяці
Місяці |
ІСЦ, % |
ІСЦ наростаючим підсумком, % |
Сума індексації, що склалася, грн. |
Сума підвищення окладу, грн. |
Сума нарахованої зарплати, грн. |
Сума ЄСВ, нарахованого на зарплату, грн. |
січень |
100,2 |
«базовий» місяць |
– |
600,00 |
4800,00 |
1056,00 |
лютий |
99,7 |
99,7 |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 |
березень |
100,8 |
100,5 |
– |
– |
4800,00 |
1056,00 |
квітень |
102,9 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4801,00 |
1056,22 |
травень |
101,7 |
101,7 |
– |
– |
4801,00 |
1056,22 |
червень |
101,9 |
103,6 (1,017 х 1,019 х 100) перевищено поріг індексації; З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в серпні, але не буде нараховуватися через підвищення окладу в липні |
– |
– |
4801,00 |
1056,22 |
липень |
101,8 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4802,00 |
1056,44 |
серпень |
102,1 |
102,1 |
– |
– |
4802,00 |
1056,44 |
вересень |
101,9 |
104,0 (1,021 х 1,019 х 100) перевищено поріг індексації; З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в листопаді, але не буде нараховуватися через підвищення окладу в жовтні |
– |
– |
4802,00 |
1056,44 |
жовтень |
102,3 |
«базовий» місяць |
– |
1,00 |
4803,00 |
1056,66 |
листопад |
102,0 |
102,0 |
– |
– |
4803,00 |
1056,66 |
грудень |
101,7 |
103,7 (1,020 х 1,017 х 100) перевищено поріг індексації. З урахуванням цього ІСЦ обчислюється сума індексації в лютому |
– |
– |
4803,00 |
1056,66 |
ВСЬОГО за рік |
0,00 |
57 618,00 |
12 675,96 |
Тепер розглянемо підсумкові результати вище проведених розрахунків за весь 2020 рік за чотирма варіантами (див. таблицю 5).
Таблиця 5
Загальні витрати роботодавця щодо працівника за 2020 рік
Варіант нарахування заробітної плати |
Сума індексації, грн. |
Сума заробітної плати, включаючи суму індексації, грн. |
Сума ЄСВ, грн. |
Загальні витрати роботодавця, грн. |
1. Нараховується індексація, оклад не підвищується (таблиця 1) |
1317,87 |
58 917,87 |
12 961,93 |
71 879,80 |
2. Оклад підвищується тільки в місяцях настання права на індексацію (таблиця 2) |
0,00 |
58 395,00 |
12 846,90 |
71 241,90 |
3. Оклад підвищується один раз в 2 місяці на 1 грн. (таблиця 3) |
0,00 |
57 630,00 |
12 678,60 |
70 308,60 |
4. Оклад підвищується один раз в 3 місяці на 1 грн. (таблиця 4) |
0,00 |
57 618,00 |
12 675,96 |
70 293,96 |
Як видно з таблиці 5, у фінансовому плані для роботодавця найбільш вигідним є варіант 4, коли оклад працівнику підвищується один раз в три місяці на 1 грн.
При варіанті 4 грошова економія по загальним і окремим видаткам у роботодавця щодо працівника за 2020 рік становить:
– в порівнянні з варіантом 3 — 14,64 грн. (70 308,60 – 70 293,96), в тому числі по заробітній платі 12 грн. (57 630 – 57 618), по ЄСВ — 2,64 грн. (12 678,60 – 12 675,96);
– в порівнянні з варіантом 2 — 947,94 грн. (71 241,90 – 70 293,96), в тому числі по заробітній платі 777 грн. (58 395 – 57 618), по ЄСВ — 170,94 грн. (12 846,90 – 12 675,96);
– в порівнянні з варіантом 1 — 1585,84 грн. (71 879,80 – 70 293,96), в тому числі по заробітній платі 1299,87 грн. (58 917,87 – 57 618), по ЄСВ — 285,97 грн. (12 961,93 – 12 675,96).
Недоліком варіанта 4 є те, що необхідно один раз в 3 місяці вносити зміни до внутрішнього документу підприємства, яким встановлено оклади (штатний розпис, колективний договір тощо). Крім того, такий варіант не вигідний працівникам (при мінімальному зростанні окладу вони втрачають в загальній сумі заробітної плати через ненарахування індексації), хоча в даній ситуації немає підстав для притягнення до відповідальності роботодавця і його посадових осіб.
Таким чином, підприємство може цілком законно не нараховувати індексацію працівникам, але для цього необхідно підвищувати оклади через місяць або через більш тривалий період часу або підвищувати оклади тільки в місяці, в якому у працівника настає право на індексацію. Але перш ніж запроваджувати варіант нарахування заробітної плати без сум індексації, роботодавець повинен пам’ятати про свою соціальну функцію, враховуючи не лише власні, а й інтереси працівників.