Законодавці в питанні захисту прав працівників продовжують приводити норми вітчизняного законодавства про працю у відповідність до норм законодавства Європейського Союзу та документів Міжнародної організації праці. Хто тепер може бути сторонами колективного договору? Яким чином роботодавці мають ознайомлювати працівників з положеннями колективного договору? Які дії роботодавця при прийнятті особи на роботу забороняються та вважаються дискримінацією? Що не вважається дискримінацією у сфері праці? Що забороняється роботодавцям зазначати в рекламі про вакансії (прийом на роботу)? Який штраф передбачений за порушення в рекламі про вакансії та хто його накладає? Що тепер вважається масовим вивільненням з ініціативи роботодавця? Кого та в які строки має повідомляти роботодавець у разі масового вивільнення працівників?
Нововведення в законодавстві, що підвищують захист прав працівників
27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» від 12.05.2022 № 2253-IX (далі — Закон № 2253). Цим Законом внесено зміни до Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 № 3356-XII (далі — Закон про колдоговори), Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість), Закону України «Про рекламу» 03.07.96 № 270/96-ВР (далі — Закон про рекламу), Закону України «Про соціальний діалог в Україні» від 23.12.2010 № 2862-VI (далі — Закон про соцдіалог) та Господарського кодексу України (далі — ГКУ). Зміни стосуються декількох сфер і спрямовані на посилення захисту прав працівників. На думку законодавців, прийняття Закону № 2253 дозволило привести вітчизняне законодавство у відповідність до законодавства Європейського Союзу, практики Міжнародної організації праці та матиме позитивний вплив на ринкове середовище.
Розглянемо детально нововведення, внесені Законом № 2253 до вищезазначених законодавчих актів, в розрізі конкретних сфер, а також нові права працівників та обов’язки роботодавців.
Колективно-договірне регулювання трудових відносин
Відповідно до оновлених частини першої статті 11 КЗпП та частини першої статті 2 Закону про колдоговори колективний договір укладається на підприємстві, в установі, організації, а також з фізичною особою, яка використовує найману працю.
Одночасно виключено частину другу статті 11