З 1 ГРУДНЯ 2020 РОКУ ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ РОЗМІР ПРОЖИТКОВОГО МІНІМУМУ
ДЛЯ ВСІХ СОЦІАЛЬНИХ І ДЕМОГРАФІЧНИХ ГРУП НАСЕЛЕННЯ
Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-IX (далі — Закон про Держбюджет-2020)
Згідно зі статтею 7 Закону про Держбюджет-2020 з 1 грудня 2020 року збільшуються розміри прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення, в тому числі збільшується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (далі — ПМПО). З вказаної дати ПМПО становить 2270 грн. (з 1 липня по 30 листопада 2020 року ПМПО становив 2197 грн.).
У зв’язку з цим з 1 грудня 2020 року збільшується до 2270 грн. сума заробітної плати, що підлягає індексації. Частина заробітної плати, що перевищує ПМПО, не підлягає індексації.
Якщо роботодавець за виконавчим документом з доходів працівника відраховує аліменти на дитину у мінімальному розмірі (50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку — ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України), то мінімальний розмір таких аліментів з 1 грудня 2020 року становить:
– для дітей віком до 6 років — 960,50 грн. (1921 грн. х 50%);
– для дітей віком від 6 до 18 років — 1197,50 грн. (2395 грн. х 50%).
Розмір всіх інших важливих для роботодавців «зарплатно-податкових» показників, що залежать від ПМПО, з 1 грудня 2020 року не змінився, оскільки такі показники залежать від розміру ПМПО, встановленого на 1 січня календарного року. Наприклад, не змінилися розміри мінімального посадового окладу (ч. шоста ст. 96 Кодексу законів про працю України), податкової соціальної пільги та граничного розміру доходу, до якого вона застосовується (ст. 169 Податкового кодексу України; далі — ПКУ), не оподатковуваної ПДФО і військовим збором частини доходів окремих видів (ст. 164, 165, 170 та інші норми ПКУ).
Водночас якщо у колективному договорі (іншому внутрішньому «зарплатному» документі) підприємства визначено, що мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка робітника І тарифного розряду) встановлюється на рівні ПМПО, але без прив’язки до його розміру за станом на 1 січня (тобто прив’язка йде до поточного розміру ПМПО), то на такому підприємстві мінімальний посадовий оклад з 1 грудня 2020 року має становити не менше 2270 грн.
Не змінився з 1 грудня 2020 року й розмір мінімальної заробітної плати, тому залишаються незмінними і всі показники, що обчислюються з мінімальної заробітної плати.
УРЯД ВВІВ ЄДИНИЙ КАРАНТИН ДЛЯ ВСІХ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ
ТА КАРАНТИН ВИХІДНОГО ДНЯ ДО КІНЦЯ ЛИСТОПАДА
Цим документом (далі — Постанова № 1100), який набрав чинності 13.11.2020 р., внесено чергові зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.07.2020 р. № 641 (далі — Постанова № 641).
Основні нововведення, запроваджені Постановою № 1100, полягають в наступному:
1. З пункту 1 Постанови № 641 виключено назву всіх областей і міст країни, а замість них тепер зазначено одне слово «України». В результаті карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — COVID-19), діє до 31 грудня 2020 року на всій території України.
2. З Постанови № 641 виключено пункти 2 – 9, 11 – 14, якими встановлювалися регіони із «зеленим», «жовтим», «помаранчевим» і «червоним» рівнями епідемічної небезпеки поширення COVID-19, а також обмеження для кожного такого регіону. Тепер поділ території України на зазначені регіони скасовано.
3. Обмеження для всієї території України відтепер містить пункт 10 Постанови № 641. В основному це ті обмеження, які раніше були встановлені для регіону з «помаранчевим» рівнем епідемічної небезпеки.
4. Оновленим пунктом 15 Постанови № 641 на решту субот і неділь листопада введено так званий «карантин вихідного дня». В результаті додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 Постанови № 641, в період з 00.00 суботи до 00.00 понеділка на території України з 14 до 30 листопада 2020 року забороняється:
1) приймання відвідувачів суб’єктами господарювання (далі — СГ), які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос;
2) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах;
3) приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
4) приймання відвідувачів СГ, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім:
– торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60% яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами;
– провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв’язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів;
– торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень;
5) діяльність закладів культури і проведення культурних масових заходів, крім роботи СГ, пов’язаної з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки, за умови обмеження доступу до місця зйомки (знімального майданчика) сторонніх осіб та використання персоналом (крім акторів під час знімального процесу), залученим до виробництва аудіовізуального твору, респіраторів або захисних масок, у тому числі виготовлених самостійно. Діяльність суб’єктів господарювання, пов’язана з виробництвом аудіовізуальних творів, не є масовим заходом;
6) приймання відвідувачів спортивних залів, фітнес-центрів, басейнів.
Враховуючи вищевикладене, СГ, які здійснюють свою господарську діяльність (крім інших днів) в суботу та неділю, яка підпадає під заборону, повинні виключити вихід на роботу своїх працівників у суботи та неділі 14 і 15, 21 і 22, 28 і 29 листопада (в наступні суботи та неділі, якщо «карантин вихідного дня» буде урядом продовжений).
На ці робочі дні на підприємстві можна ввести простій з нарахуванням працівникам оплати простою з розрахунку не нижче 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу), що передбачено частиною першою статті 113 Кодексу законів про працю України.
Як варіант, на робочі суботи та неділі листопада на підставі заяв працівників можна надати їм відпустку без збереження заробітної плати на період карантину, передбачену статтею 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), з подальшим зверненням до центру зайнятості для отримання на працівників допомоги по частковому безробіттю на період карантину, виплата якої передбачена статтею 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Крім того, на підставі заяв працівників для останніх можна ввести неповний робочий тиждень, в якому робочі суботи та неділі 4 і 15, 21 і 22, 28 і 29 листопада не будуть робочими (будуть вихідними) днями відповідно до індивідуального графіка роботи. У цьому випадку також можна на працівників за невідпрацьовані ними через карантин робочі дні підприємства отримати від центру зайнятості допомогу по частковому безробіттю на період карантину.
Якщо працівники ще не використали за поточний (попередній) робочий рік щорічну відпустку (її частину), то в суботи та неділі 4 і 15, 21 і 22, 28 і 29 листопада їм на підставі відповідних заяв можна надати зазначену відпустку.
Також у другій половині листопада працівникам можна надати будь-яку іншу оплачувану відпустку, на яку вони мають право, зокрема, соціальну додаткову відпустку працівникам, які мають дітей, передбачену статтею 19 Закону про відпустки, або додаткову відпустку учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, реабілітованим особам із числа тих, яких було піддано репресіям, передбачену статтею 16-2 Закону про відпустки (докладно про надання цієї відпустки див. статтю «Надання відпусток учасникам бойових дій та реабілітованим особам» в цьому номері).
СКАСОВАНО ОБМЕЖЕННЯ ЩОДО РОЗМІРІВ МІСЯЧНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ КЕРІВНИКІВ
ТА ЧЛЕНІВ НАГЛЯДОВИХ РАД ДЕРЖАВНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Вищезазначеним Законом (далі — Закон № 909), який набув чинності 04.10.2020 р., внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-IX, зокрема, збільшено розміри дохідної та видаткової частин Держбюджету-2020.
Крім того, пунктом 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 909 визначено, що в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надати право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.
У відповідності з цією нормою Кабінет Міністрів України прийняв вищезазначену постанову (далі — Постанова № 996), яка набула чинності 28.10.2020 р.
Постановою № 996 передбачено, зокрема, наступне:
– скоротити строк дії обмеження, встановленого пунктом 10 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 р. № 553-IX (далі — Закон № 553);
– установити, що в жовтні 2020 року та в подальшому розмір заробітної плати керівників, членів виконавчих органів та винагороди членів наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки визначається згідно з умовами контрактів із керівниками, членами виконавчих органів зазначених суб’єктів господарювання та цивільно-правових угод із членами наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки;
– відновити дію пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Питання умов і розмірів оплати праці керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки» від 05.02.2020 р. № 141 (далі — Постанова № 141).
Нагадаємо, що наразі відповідно до пункту 10 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 553 у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, місячна винагорода і заробітна плата керівникам, членам виконавчих органів та наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки (включаючи державні банки), управління якими здійснюється відповідно до законодавства про управління об’єктами державної власності (включаючи Закон України «Про банки і банківську діяльність»), визначається у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року (тобто визначається у розмірі, що не перевищує 47 230 грн.).
Таким чином, після набрання чинності Закону № 909 та Постанови № 996 вищевказане обмеження Закону № 553 не діє, тому в жовтні 2020 р. та в подальшому розмір заробітної плати керівників, членів виконавчих органів та винагороди членів наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки визначається згідно з умовами контрактів із керівниками, членами виконавчих органів зазначених суб’єктів господарювання та цивільно-правових угод із членами наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки.
Оскільки Кабмін відновив дію пункту 2 Постанови № 141, місячний розмір заробітної плати керівника суб’єкта господарювання державного сектору економіки, що визначається в контракті, не повинен перевищувати 1,250 млн. грн.
Одночасно Кабмін скасував дію всіх своїх постанов та норм своїх постанов, прийнятих на виконання положень пункту 10 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 553.