В умовах збройної агресії проти нашої країни особливе значення має військовий облік громадян України, оскільки держава повинна знати, який людський ресурс є в її розпорядженні. Законодавство передбачає ведення військового обліку громадян не тільки територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а й підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності. На початку 2023 року набрав чинності новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Як тепер роботодавці мають вести військовий облік військовозобов’язаних? Які категорії громадян підлягають взяттю на військовий облік? Чи потрібно при працевлаштуванні жінок вимагати від них постановки на військовий облік? Хто має вести військовий облік на підприємстві? Як це оплачується? За якими формами ведеться персональний облік військовозобов’язаних на підприємстві? Яка відповідальність встановлена за порушення правил ведення військового обліку?
Військовий облік військовозобов’язаних на підприємстві
Основними нормативно-правовими актами, які встановлюють механізм та особливості ведення військового обліку громадян України, є:
– Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-ХІІ (далі — Закон № 2232);
– Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок № 1487, Постанова № 1487).
Постанова № 1487 і затверджений нею Порядок № 1487 набрали чинності 5 січня 2023 року та одночасно з цієї дати втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних» від 07.12.2016 № 921, якою був затверджений вказаний в її назві Порядок (далі — Порядок № 921).
Що стосується Закону № 2232, то він має главу VI «Військовий облік громадян України», яка включає статті 33 – 38, де визначено основні правила ведення військового обліку громадян.
Порядок № 1487 визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі — військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі — державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦКСП), підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров’я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі разом — підприємства).
Сутність, мета і завдання військового обліку
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
– фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
– здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов’язаними та резервістами;
– подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил України (далі — ЗСУ), інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі — інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі — ЄДРПВР), який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Пунктом 4 Порядку № 1487 встановлено, що завданнями військового обліку є:
– утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування ЗСУ, інших військових формувань у мирний час та в особливий період;
– проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов’язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави;
– своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
– організація своєчасного бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
– забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях;
– забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов’язаними та резервістами правил військового обліку;
– забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов’язку.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону № 2232 загальне керівництво роботою, пов’язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах здійснює Генеральний штаб ЗСУ. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України (далі — Міноборони), Міністерства внутрішніх справ України (далі — МВС), Служби безпеки України (далі — СБУ), Служби зовнішньої розвідки України (далі — СЗР), Національної поліції України, Державного бюро розслідувань (далі — ДБР), центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Види військового обліку та органи, які його ведуть
Існує два способи ведення військового обліку: залежно від осіб, що обліковуються, і від призначення.
Згідно зі статтею 33 Закону № 2232 військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Нагадаємо, що згідно з частиною 9 статті 1 Закону № 2232:
– призовники — особи, приписані до призовних дільниць;
– військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
– резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Особливості цих видів обліку визначено у статті 34 Закону № 2232 та пункті 16 Порядку № 1487 (див. таблицю).
Види військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів
Види військового обліку |
Особливості ведення військового обліку |
Персонально-первинний |
Передбачає облік відомостей щодо призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) ТЦКСП, здійснення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад (органи місцевого самоврядування). |
Персонально-якісний |
Передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов’язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах (особових справах та картках обліку) та вносяться до ЄДРПВР. Ведення цього обліку покладається на відповідні районні (міські) ТЦКСП. Облік військовозобов’язаних та резервістів СБУ покладається на Центральне управління або регіональні органи СБУ. Облік військовозобов’язаних та резервістів СЗР покладається на відповідні підрозділи СЗР. |
Персональний |
Передбачає облік відомостей щодо призовників, військовозобов’язаних та резервістів за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств |
Також військовий облік військовозобов’язаних та резервістів за призначенням (тобто залежно від того, заброньовані вони чи ні) поділяється на загальний та спеціальний.
Відповідно до статті 35 Закону № 2232 та пункту 17 Порядку № 1487 на загальному військовому обліку перебувають військовозобов’язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами на період мобілізації та на воєнний час.
На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов’язані, заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами на період мобілізації та на воєнний час.1
1 окладно про бронювання військовозобов’язаних підприємствами йдеться у статті «Бронювання працівників під час воєнного стану» на стор. 80 цього номера
Особи, які беруться на військовий облік
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1487 взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах підлягають громадяни України з числа:
– призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;
– військовозобов’язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.
Взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) ТЦКСП, органах СБУ, підрозділах СЗР.
Взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) ТЦКСП.
Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) ТЦКСП, органах СБУ, підрозділах СЗР здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, коли відомості про них наявні та актуалізовані (верифіковані) в ЄДРПВР) за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Районні (міські) ТЦКСП, органи СБУ, підрозділи СЗР беруть на військовий облік, знімають або виключають з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, у яких відсутні військово-облікові документи, лише після відновлення зазначених документів (п. 81 Порядку № 1487).
Згідно зі статтею 37 Закону № 2232 взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у ТЦКСП, у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, у відповідному підрозділі СЗР підлягають громадяни України:
1) на військовий облік призовників (крім СБУ та СЗР):
– приписані до призовних дільниць;
– які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
– які набули громадянство України і згідно з цим Закон підлягають приписці до призовних дільниць;
– звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов’язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку;
2) на військовий облік військовозобов’язаних:
– звільнені з військової служби в запас;
– які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»;
– військовозобов’язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
– звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу МВС, ДБР, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, Державної податкової служби України, Державної митної служби України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;
– які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов’язаних;
– зняті з військового обліку ЗСУ, СБУ, СЗР відповідно за рішенням Міноборони, СБУ та СЗР;
– які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;
– які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
– які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі;
3) на військовий облік резервістів:
– які зараховані в особливий період на службу у військовому оперативному резерві;
– які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві ЗСУ та інших військових формувань;
– які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
Призовники, військовозобов’язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов’язані в 7-денний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за 3 дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Порталу Дія; — Авт.), взяття на військовий облік, зняття з нього здійснюються відповідними районними (міськими) ТЦКСП на підставі відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему МВС до ЄДРПВР (ч. 3 ст. 37 Закону № 2232).
У воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) ТЦКСП (військовозобов’язаних та резервістів СБУ, СЗР — без дозволу відповідного керівника) (ч. 4 ст. 37 Закону № 2232).
Призовники, військовозобов’язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов’язані особисто в 7-денний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи (ч. 11 ст. 38 Закону № 2232).
Вищезазначені та інші обов’язки призовників, військовозобов’язаних та резервістів щодо взяття на військовий облік та під час перебування на такому обліку визначені також у Правилах військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, наведених у додатку 2 до Порядку № 1487. Зокрема, військовозобов’язаний повинен особисто прибути до районного (міського) ТЦКСП (органу СБУ, СЗР) з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття за межі України на постійне місце проживання або на строк більше 3 місяців (військовозобов’язані, які виїжджають за кордон на строк до 3 місяців, з військового обліку не знімаються).
Взяття жінок на військовий облік
Відповідно до частини 11 статті 1 Закону № 2232 жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.
Переліком, про який йдеться в абзаці другому частини 11 статті 1 Закону № 2232, є Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 № 313 (далі — Перелік № 313).
Відповідно до пункту 50 Порядку № 1487 заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою подають список щодо таких жінок (додаток 14 до Порядку № 1487) до районних (міських) ТЦКСП, на території відповідальності яких вони розташовані. Зазначені списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов’язаного (без визначення ступеня їх придатності для виконання військового обов’язку та відмітки про взяття на облік) та внесення інформації до ЄДРПВР. Видача тимчасових посвідчень військовозобов’язаного зазначеним у списках жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, здійснюється районним (міським) ТЦКСП, на території відповідальності якого розташовані заклади освіти. Строк дії таких посвідчень — 30 діб. Жінки, яким видано тимчасові посвідчення військовозобов’язаного (із строком дії 30 діб), повинні в 7-денний строк з дня отримання таких посвідчень прибути до районного (міського) ТЦКСП, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання, для взяття на військовий облік. Взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до ЄДРПВР з подальшим оформленням відповідного військово-облікового документа.
Згідно з пунктом 51 Порядку № 1487 жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) ТЦКСП (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку (тобто до 5 січня 2023 року), можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.
Керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств повідомляють відповідним районним (міським) ТЦКСП про жінок, які працюють у зазначених органах, на підприємствах та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку у районних (міських) ТЦКСП. Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) ТЦКСП з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.
Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у Переліку № 313, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням на загальних засадах, визначених Порядком № 1487.
Таким чином, лише жінки, які отримали медичну або фармацевтичну спеціальність після навчання в закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Але ті з них, які не перебували на військовому обліку у ТЦКСП (не отримували військово-обліковий документ) до затвердження Порядку № 1487 (тобто до 5 січня 2023 року), можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, зазначену в Переліку № 313, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням, а в разі відсутності такого бажання не є військовозобов’язаними.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом) (ч. 12 ст. 1 Закону № 2232).
Особи, які ведуть військовий облік на підприємстві
Частиною 5 статті 34 Закону № 2232 встановлено, що персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі разом — військовозобов’язані) передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 1487 організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах покладається на відповідних керівників. Обов’язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом (далі — служба персоналу).
У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві.
Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов’язаних та контролю за станом ведення військового обліку.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 1487 для належного функціонування системи військового обліку (забезпечення її автоматизації із застосуванням ЄДРПВР) визначається кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку, залежно від кількості військовозобов’язаних.
В державних органах, на підприємствах для ведення військового обліку за наявності на ньому:
– від 501 до 2000 військовозобов’язаних — призначається одна особа;
– від 2001 до 4000 військовозобов’язаних — призначаються дві особи;
– від 4001 до 7000 військовозобов’язаних — призначаються три особи, а на кожні наступні від 1 до 3000 військовозобов’язаних — по одній особі додатково.
За наявності на військовому обліку менше 500 військовозобов’язаних обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на особу служби персоналу, якій встановлюється доплата в розмірі до 50% посадового окладу, а для державних службовців — в межах економії фонду оплати праці (п. 10 Порядку № 1487).
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1487 загальна кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах визначається з урахуванням кількості військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку станом на 1 січня поточного року, із застосуванням вищенаведених норм пунктів 9 і 10 цього Порядку.
У разі наявності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах двох і більше осіб, відповідальних за ведення військового обліку, їх об’єднують в окремий підрозділ (відділ, сектор, групу тощо).
Особи, відповідальні за ведення військового обліку (крім державних службовців), повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним для інспектора з військового обліку відповідно до національного класифікатора ДК 003:2010 «Класифікатор професій».
Нагадаємо, що розділ 3 «Фахівці» Класифікатора професій (далі — КП) містить посаду «інспектор з військового обліку», яка має код КП 3439.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1487 посадові оклади працівників, відповідальних за ведення військового обліку, установлюються на рівні посадових окладів працівників служби персоналу, крім державних службовців.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства щороку до 1 жовтня визначають потребу в підвищенні кваліфікації цих працівників. Підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, здійснюється не рідше одного разу на 5 років. Підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, здійснюється на договірних засадах закладами освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників та мають ліцензії на відповідну діяльність за програмами підготовки. Заклади освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників та мають ліцензії на відповідну діяльність, кожні два роки погоджують з Генеральним штабом ЗСУ програми підготовки.
Пунктом 13 Порядку № 1487 встановлено, що державні органи (крім СБУ, СЗР), органи місцевого самоврядування, підприємства у 7-денний строк з дати видання наказу про призначення або звільнення (увільнення) керівників та інших осіб зазначених органів, підприємств, відповідальних за організацію та ведення військового обліку, повідомляють про це відповідним районним (міським) ТЦКСП за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 1487.
Ведення військового обліку на підприємстві
Частиною другою статті 24 Кодексу законів про працю України встановлено, що при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати, зокрема, відповідний військово-обліковий документ.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є:
– для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
– для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
– для резервістів — військовий квиток.
Відповідно до пункту 34 Порядку № 1487 з метою ведення персонального військового обліку підприємства здійснюють перевірку у громадян України під час прийняття на роботу наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Прийняття на роботу, взяття на персональний військовий облік військовозобов’язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) ТЦКСП, органах СБУ, підрозділах СЗР.
Таким чином, роботодавець ще до прийняття на роботу має перевірити у громадянина наявність військово-облікового документа (в паперовому вигляді або за допомогою Порталу Дія), а в разі його відсутності повідомити громадянину про необхідність постановки на військовий облік та отримання військово-облікового документа у відповідному ТЦКСП (органі СБУ, підрозділі СЗР) або про надання підтвердження зняття (виключення) з військового обліку, наприклад через стан здоров’я, досягнення граничного віку перебування на військовому обліку (таким підтвердженням може бути довідка, видана ТЦКСП, органом СБУ, підрозділом СЗР).
Жінки, які не взяті на військовий облік і не бажають за власним бажанням стати на військовий облік, але мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, зазначену в Переліку № 313, не є військовозобов’язаними, тому не подають військово-обліковий документ при працевлаштуванні.
Жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, але станом на 5 січня 2023 року не були взяті на військовий облік як військовозобов’язані, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані (тобто без подання роботодавцю військово-облікового документа) до кінця 2026 року (п. 51 Порядку № 1487).
Після прийняття на роботу на працівника оформлюється Особова картка працівника за типовою формою № П-2, затвердженою наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 № 495/656. Особова картка працівника містить розділ II «Відомості про військовий облік», де по військовозобов’язаному зазначаються відомості про групу обліку, категорію обліку, склад, військове звання, військово-облікову спеціальність, придатність до військової служби, назву ТЦКСП за місцем реєстрації, назву ТЦКСП за місцем фактичного проживання, перебування на спеціальному обліку. Наразі в Порядку № 1487, на відміну від скасованого Порядку № 921, не йдеться про необхідність та порядок заповнення по військовозобов’язаному розділу II «Відомості про військовий облік» Особової картки працівника. Тому не виключено, що найближчим часом Міноборони надасть роз’яснення про необов’язковість заповнення цього розділу, або його взагалі буде виключено з форми Особової картки працівника відповідним наказом Держстату та Міноборони, оскільки Порядком № 1487 для підприємств запроваджено інші документи, де повинна відображатися інформація про персональний військовий облік працівників-військовозобов’язаних.
Формування списків військовозобов’язаних
На відміну від картотеки, яка велась по військовозобов’язаних до 5 січня 2023 року, з цієї дати запроваджено формування списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 33 Порядку № 1487 персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах ведеться за списками персонального військового обліку, форму яких наведено у додатку 5 до цього Порядку. Також у додатку 5 наведено переліки інформації, яка зазначається в облікових записах списку персонального військового обліку залежно від групи військовозобов’язаних.
Список персонального військового обліку є таблицею, що має 18 граф, в яких по військовозобов’язаним зазначаються: порядковий номер; військове звання; прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності); число, місяць, рік народження; реєстраційний номер облікового запису в ЄДРПВР/реєстраційний номер облікової картки платника податків; військово-облікова спеціальність (для рядового, сержантського та старшинського складу — тризначне кодове (цифрове) позначення, для офіцерів — шестизначне цифрове позначення військово-облікової спеціальності); склад (зазначається належність військовозобов’язаного, резервіста до рядового, сержантського, старшинського складу, а для офіцера — профіль підготовки (командний, інженерний, технічний, юридичний, медичний, ветеринарний, оперативний, адміністративний, оперативно-технічний) згідно із записами у військово-обліковому документі); категорія обліку (для рядового, сержантського та старшинського складу — категорія запасу військовозобов’язаного з урахуванням досвіду військової служби (перша, друга) згідно із записом у військово-обліковому документі, а для офіцерів — розряд запасу згідно із записом у військовому квитку офіцера запасу), військово-обліковий документ (серія, номер); відомості про освіту та спеціальність (серія та номер диплома, свідоцтва, сертифіката тощо); реквізити паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія (за наявності), номер, ким та коли видано); адреса задекларованого (зареєстрованого) місця проживання; адреса місця проживання; найменування ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу СЗР, де перебуває на військовому обліку; перебування на спеціальному обліку або номер команди / служба у військовому резерві; придатність до військової служби (для військовозобов’язаних та резервістів рядового, сержантського та старшинського складу зазначається висновок військово-лікарської комісії, графа та пункт відповідного наказу); сімейний стан (одружений/неодружений), прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) членів сім’ї (чоловіка/дружини та дітей) та рік їх народження; посада, реквізити акта про призначення на посаду / звільнення з посади; реквізити повідомлення про призначення на посаду / звільнення з посади.
Згідно з пунктом 36 Порядку № 1487 списки персонального військового обліку складаються окремо за такими групами:
– перша — список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
– друга — список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
– третя — список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
– четверта — список персонального військового обліку призовників.
Відомості щодо військовозобов’язаних, яким видано мобілізаційні розпорядження, виокремлюються у кожній групі за відповідними командами — у послідовності зростання нумерації команд. Особи, які проходять службу у військовому резерві, обліковуються як військовозобов’язані, яким видано мобілізаційні розпорядження.
До списків кожної групи формується справа, в якій зберігаються копії військово-облікових документів військовозобов’язаних. В окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які не досягли граничного віку перебування в запасі та були виключені з військового обліку районними (міськими) ТЦКСП, органами СБУ, підрозділами СЗР (п.п. 37, 38 Порядку № 1487).
Інформація про чисельність призовників, військовозобов’язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі — відомість оперативного обліку), форму якої наведено у додатку 12 до Порядку № 1487. Ця відомість зберігається разом із списками персонального військового обліку.
Списки персонального військового обліку, а також відомість оперативного обліку ведуться в електронних та/або паперових формах (п. 39 Порядку № 1487).
Щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку підписуються керівником державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, а також особою, відповідальною за ведення військового обліку. Зазначені списки разом з відомістю оперативного обліку реєструються в установленому порядку в службі діловодства таких органів, підприємств (п. 40 Порядку № 1487).
У разі прийняття на роботу (навчання) та у разі звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) військовозобов’язаних інформація про них у 5-денний строк вноситься до списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку (п.п. 41, 42 Порядку № 1487).
Відомості щодо військовозобов’язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, виокремлюються у списках персонального військового обліку військовозобов’язаних (п. 43 Порядку № 1487).
Військовозобов’язані та резервісти протягом 7 днів з дня досягнення граничного віку перебування в запасі направляються керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств до відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР для виключення з військового обліку. На підставі відмітки районного (міського) ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу СЗР у військово-обліковому документі про виключення військовозобов’язаного та резервіста з військового обліку у відповідній графі списків персонального військового обліку робиться відмітка «Виключено з військового обліку» (п. 35 Порядку № 1487).
Відомості щодо осіб, виключених з персонального військового обліку, зберігаються у таких списках до кінця поточного року з відображенням відповідної інформації про їх чисельність у відомості оперативного обліку (п. 44 Порядку № 1487).
Звіряння облікових даних списків військовозобов’язаних
Відповідно до пункту 45 Порядку № 1487 звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з їх військово-обліковими документами здійснюється відповідно до графіка звіряння, затвердженого керівниками відповідних державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств. Під час звіряння перевіряються наявність та стан військово-облікових документів військовозобов’язаних.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства у 5-денний строк з дня проведення звіряння вносять до списків персонального військового обліку зміни облікових даних, виявлені під час їх звіряння, та надсилають щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР повідомлення про зміну облікових даних (у разі наявності).
Згідно з пунктом 46 Порядку № 1487 звіряння даних списків персонального військового обліку військовозобов’язаних, які працюють (навчаються) в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, з обліковими даними документів районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР, на території відповідальності яких вони перебувають, здійснюється відповідно до графіка звіряння, затвердженого розпорядженням голови відповідної районної, районної у м. Києві держадміністрації, міського голови.
Особи, відповідальні за ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, у визначені графіком звіряння строки прибувають до відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР для проведення звіряння даних списків персонального військового обліку (копій їх військово-облікових документів) з обліковими документами районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР.
Звіряння даних списків персонального військового обліку військовозобов’язаних, які працюють (навчаються) в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, з обліковими даними документів районних (міських) ТЦКСП, що розташовані на території інших адміністративно-територіальних одиниць, здійснюється шляхом надсилання у двох примірниках витягів із списків персонального військового обліку, а також копій військово-облікових документів до таких районних (міських) ТЦКСП.
Після здійснення звіряння з обліковими даними районних (міських) ТЦКСП один примірник витягу із списків персонального військового обліку повертається до державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства з відміткою районного (міського) ТЦКСП «звірено __ _________ 20__ року» (зазначається дата), підписом посадової особи, яка здійснила звіряння, та гербовою печаткою. Результати звіряння вносяться до журналу обліку результатів перевірок.
Обов’язки підприємств щодо ведення військового обліку
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 2232 державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства зобов’язані у 7-денний строк повідомити відповідні районні (міські) ТЦКСП, Центральне управління або регіональні органи СБУ, відповідний підрозділ СЗР про прийняття на роботу (навчання) та звільнення з роботи (навчання) військовозобов’язаних.
Згідно з пунктом 34 Порядку № 1487 з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства здійснюють:
– доведення до військовозобов’язаних правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);
– надсилання у 7-денний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР повідомлень про зміну облікових даних військовозобов’язаних (додаток 4 до Порядку № 1487);
– оповіщення на вимогу районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР військовозобов’язаних про їх виклик до відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР і забезпечення їх своєчасного прибуття;
– подання до відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР на їх вимогу відомостей про військовозобов’язаних, персональний військовий облік яких вони ведуть;
– проведення відповідної роз’яснювальної роботи серед військовозобов’язаних щодо виконання ними правил військового обліку;
– забезпечення повноти та достовірності облікових даних, що вносяться до списків персонального військового обліку;
– взаємодію з відповідними районними (міськими) ТЦКСП, органами СБУ, підрозділами СЗР щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення військовозобов’язаних;
– періодичне звіряння списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах. Не рідше одного разу на рік проводять звіряння даних списків персонального військового обліку з обліковими документами відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР, в яких вони перебувають на військовому обліку;
– внесення у 5-денний строк з дня подання відповідних документів (або відображення в електронній формі інформації, що міститься у таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія) змін до списків персонального військового обліку щодо прізвища, власного імені та по-батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади та надсилання щомісяця до 5 числа до відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР повідомлень про зміну таких облікових даних;
– складення і подання щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) ТЦКСП списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6 до Порядку № 1487);
– приймання від військовозобов’язаних під розписку у бланках розписок (додаток 7 до Порядку № 1487) їх військово-облікових документів для подання таких документів до відповідних районних (міських) ТЦКСП органів СБУ, підрозділів СЗР з метою їх звіряння з обліковими даними, а також оформлення бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
– оформлення документів, необхідних для бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час;
– постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств вимог Порядку № 1487, а військовозобов’язаними — правил військового обліку;
– постійне інформування відповідних районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР про посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, які порушують вимоги Порядку № 1487, а також про військовозобов’язаних, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом;
– ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірки (додаток 9 до Порядку № 1487).
Звертаємо увагу, що ані в Законі № 2232, ані в Порядку № 1487 не йдеться про необхідність ведення фізичними особами – підприємцями, які мають найманих працівників, військового обліку військовозобов’язаних. Однак Генеральний штаб ЗСУ і Міноборони наполягають на тому, що фізичні особи – підприємці, які оформлюють трудові відносини з працівниками-військовозобов’язаними, повинні вести військовий облік військовозобов’язаних (лист Генштабу ЗСУ від 27.09.2017 № 321/5989 та лист Міноборони від 13.11.2017 № 321/7065).
Облік та зберігання документів військового обліку, штампів, книг і журналів обліку результатів перевірки здійснюється відповідно до Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 № 55 (п. 88 Порядку № 1487).
Обов’язки підприємств щодо забезпечення прибуття
військовозобов’язаних за викликом до ТЦКСП
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону № 2232 державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства зобов’язані на вимогу ТЦКСП, Центрального управління або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу СЗР сповістити призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до ТЦКСП, Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗР України, забезпечити їх своєчасне прибуття за цим викликом.
Згідно з пунктом 47 Порядку № 1487 у разі отримання розпоряджень районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР (додаток 13, для призовників — додаток 17 до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 № 352) щодо оповіщення військовозобов’язаних про їх виклик до районних (міських) ТЦКСП, органів СБУ, підрозділів СЗР керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств зобов’язані:
– видати наказ (розпорядження) про оповіщення військовозобов’язаних, довести його до відома таких осіб під особистий підпис у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу СЗР у визначені ним строки, та надіслати копію наказу (розпорядження) у 3-денний строк до відповідного районного (міського) ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу СЗР;
– вручити військовозобов’язаним повістки про явку за викликом до районного (міського) ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу СЗР (за наявністю);
– письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) ТЦКСП, органам СБУ, підрозділам СЗР про осіб з числа військовозобов’язаних, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;
– забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов’язаних та резервістів до відповідного районного (міського) ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу СЗР.
Перевірки підприємств щодо ведення військового обліку
Відповідно до пункту 78 Порядку № 1487 обласні, Київський міський ТЦКСП в межах своїх повноважень проводять щороку у взаємодії з обласною, Київською міською держадміністрацією відповідно до планів, затверджених розпорядженням голови обласної, Київської міської держадміністрації, перевірку стану військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, районних, районних у м. Києві держадміністраціях, на підприємствах, що перебувають на території адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ, СЗР), та складають за результатами перевірки акти, які в 20-денний строк з дня закінчення перевірки надсилають до державних органів, органів місцевого самоврядування, районних, районних у м. Києві держадміністрацій, підприємств, а також до оперативних, районних (міських) ТЦКСП для реагування та вжиття заходів згідно із законодавством. Результати перевірок вносяться до журналів обліку результатів перевірок.
Згідно з пунктом 79 Порядку № 1487 районні (міські) ТЦКСП проводять щороку відповідно до планів, затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських голів, перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах (крім СБУ та СЗР) та складають за результатами перевірки акти, які в 20-денний строк з дня закінчення перевірки надсилають до державних органів, підприємств, що перевірялися, а також до обласних, Київського міського ТЦКСП для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством. Результати перевірок вносяться до журналів обліку результатів перевірок (додаток 9 до Порядку № 1487) і журналу обліку перевірок стану військового обліку ТЦКСП (додаток 30 до Порядку № 1487), який після закінчення зберігається 7 років.
Районні (міські) ТЦКСП відповідно до планів, затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у м. Києві держадміністрацій, міських голів, щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в яких працюють військовозобов’язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов’язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Решта державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств перевіряються один раз на 4 роки (п. 80 Порядку № 1487).
Перевірка стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів проводиться за питаннями, визначеними у додатку 31 до Порядку № 1487. Питання перевірки доводяться до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку (п. 82 Порядку № 1487).
У разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах внаслідок обставин непереборної сили проводиться документальна перевірка шляхом надсилання до таких органів, підприємств письмових запитів щодо отримання інформації, перелік якої визначено пунктом 17 додатка 31 до Порядку № 1487. За результатами документальної перевірки складаються акти, які в 30-денний строк з дня отримання відповідей на письмові запити надсилаються державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, а також відповідним органам військового управління ЗСУ для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством (п. 83 Порядку № 1487).
Керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, у яких проведено перевірку стану військового обліку, організовують та забезпечують усунення виявлених недоліків. Про вжиті заходи та усунення недоліків зазначені керівники інформують у 30-денний строк з дня отримання результатів перевірки керівника органу, який проводив перевірку (п. 86 Порядку № 1487).
Посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) ТЦКСП списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу СЗР, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом (п. 87 Порядку № 1487).
Відповідальність посадових осіб та військовозобов’язаних
за порушення правил військового обліку
За порушення правил ведення військового обліку для посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств встановлено адміністративну відповідальність, а для призовників, військовозобов’язаних, резервістів — адміністративну та кримінальну відповідальність.
Оскільки ведення військового обліку передбачено Законом № 2232, який належить до законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, то за порушення правил ведення військового обліку як за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП) передбачено накладення штрафу на посадових осіб від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг) (від 3400 до 5100 грн.). Повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від 300 до 500 нмдг (від 5100 до 8500 грн.).
Нагадаємо, що наразі продовжує діяти особливий період, який згідно зі статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі статтею 210 КпАП порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від 30 до 50 нмдг (від 510 до 850 грн.). Повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, тягнуть за собою накладення штрафу від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн.).
Відповідно до статті 211 КпАП зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, тягнуть за собою накладення штрафу від 30 до 50 нмдг (від 510 до 850 грн.). Повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, тягнуть за собою накладення штрафу від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн.).
Справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням призовниками, військовозобов’язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов’язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, СЗР), розглядають та накладають штрафи обласні, Київський міський, районні (міські) ТЦКСП (п.п. 78, 79 Порядку № 1487, ст. 235 КпАП).
Статтею 337 Кримінального кодексу України встановлено, що ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦКСП, керівниками відповідних органів СБУ, відповідних підрозділів СЗР, карається штрафом від 300 до 500 нмдг (від 5100 до 8500 грн.) або виправними роботами на строк до одного року.