Лист Мінсоцполітики «Щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у разі звільнення працівника» від 15.12.2020 р. № 11599/0/290-20/45
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 15.12.2020 р. № 11599/0/290-20/45
Щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у разі звільнення працівника
(Витяг)
Управління нагляду Міністерства соціальної політики розглянуло <…> та повідомляє.
Статтею 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) встановлено право застрахованих осіб на матеріальне забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення).
Відповідно до статті 22 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом соціального страхування України (далі — Фонд) застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються за рахунок коштів роботодавця відповідно до Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 р. № 440 (далі — Порядок).
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (стаття 31 Закону та пункт 3 Порядку).
Слід зазначити, що Порядок не містить положення щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, на відміну від того, як це передбачено у разі надання допомоги по тимчасовій непрацездатності починаючи з шостого дня непрацездатності за рахунок коштів Фонду.
Отже, у разі коли працівник звільнений у період перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, за рахунок коштів роботодавця оплачуються дні тимчасової непрацездатності, які припадають на період перебування у трудових відносинах, а починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності надається допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду.
Водночас повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Начальник Управління нагляду М. Зацерковний
_____________________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Ситуація, що розглядається у вищенаведеному листі, може статися лише у разі, якщо працівник звільняється не з ініціативи роботодавця (наприклад, за власним бажанням, за угодою сторін, у зв’язку із закінченням строку трудового договору), оскільки частини треті статей 40 і 41 КЗпП забороняють звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період тимчасової непрацездатності працівника (крім звільнення за пунктом 5 статті 40 КЗпП — нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні).
Якщо роботодавцем видано наказ про звільнення працівника, але напередодні дня звільнення або у день звільнення (тобто коли між сторонами ще були трудові відносини) працівник захворів, то роботодавець повинен оплатити наданий працівником листок непрацездатності (далі — ЛН), а за сумісництвом — копію ЛН, засвідчену підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи, тільки по день звільнення працівника (по останній день перебування працівника у трудових відносинах). Це випливає з норм Порядку № 440, який зобов’язує роботодавця виплачувати «лікарняні» застрахованій особі лише за основним місцем роботи і за місцем роботи за сумісництвом, тобто за час перебування у трудових відносинах, і не містить норм про обов’язок роботодавця виплачувати «лікарняні» особі за дні хвороби після звільнення з роботи в межах перших 5 днів хвороби.
Після звільнення працівника трудові відносини припиняються, сторони по відношенню один до одного більше не є роботодавцем (страхувальником) і працівником (застрахованою особою), тому колишній роботодавець не зобов’язаний оплачувати дні тимчасової непрацездатності особи, що припадають на період після дня звільнення, навіть якщо вони включаються в перші п’ять днів тимчасової непрацездатності особи. Водночас починаючи з 6-го дня тимчасової непрацездатності «лікарняні» колишньому працівнику зобов’язаний виплатити Фонд за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (ч. 1 ст. 19, ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).
Розглянемо цю ситуацію на конкретному прикладі.
Припустимо, що у працівника строковий трудовий договір закінчується 20 грудня 2020 року (неділя). Керівник підприємства 16 грудня (середа) видав наказ про звільнення працівника 20 грудня (останній день трудових відносин), а 18 грудня (п’ятниця) з працівником проведено остаточний розрахунок (виплачено всі належні йому від підприємства суми та видано трудову книжку). Але 19 грудня працівник захворів і хвороба тривала по 28 грудня (10 календарних днів). Якщо після одужання колишній працівник надасть підприємству ЛН з днями хвороби з 19 по 28 грудня, то підприємство за свій рахунок має виплатити йому «лікарняні» тільки за перші 2 дні хвороби — 19 і 20 грудня, оскільки в ці дні між сторонами були трудові відносини. «Лікарняні» за дні хвороби 21, 22 і 23 грудня, що припадають на перші 5 днів хвороби, ані колишній роботодавець, ані Фонд особі не виплачують. «Лікарняні» за дні хвороби з 24 по 28 грудня, тобто з 6-го по 10-й день хвороби, особі оплачує Фонд.