Щодо оплати дня донації та днів відпустки після дня донації, якщо працівник давав кров під час відпустки в день, який є останнім календарним днем місяця
Працівнику надано щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарні дні з 22 березня по 14 квітня 2021 року, за час якої йому нараховано і 18 березня виплачено відпускні в сумі 6480 грн. (270 грн. х 24 к. д.). Під час цієї відпустки — 31 березня працівник здійснив донацію, що підтверджено довідкою медзакладу. Чи продовжується відпустка на день донації? Чи надається працівнику додатковий день відпочинку після дня дотації, якщо донація припала на відпустку? Яким чином оплачується працівнику день донації? Чи перераховувати відпускні працівнику, якщо через донацію 31 березня відпустку буде продовжено на один день, а її другу частину надано працівнику з 1 квітня (в іншому місяці, ніж місяць початку відпустки)?
З 26 січня 2021 року введено в дію Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 р. № 931-IX (далі — Закон № 931) та одночасно втратив чинність Закон України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.95 р. № 239/95-ВР.
Крім того, Законом № 931 з 26 січня 2021 року в новій редакції викладено статтю 124 «Гарантії для донорів» Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).
Статтею 124 КЗпП тепер встановлено, що у дні медичного обстеження та донації крові та/або компонентів крові особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності (далі — підприємство) із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу (далі — роботодавець). Такій особі безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів роботодавця. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.
У Законі № 931 трудові гарантії для працівників-донорів встановлено статтею 20.
Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 20 Закону № 931 у день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів роботодавця.
Такій особі, безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові та/або компонентів крові надається день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів роботодавця. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки (абзац другий ч. 2 ст. 20 Закону № 931).
Що стосується трудових гарантій працівників у разі донації крові під час перебування у щорічній відпустці, то спеціальна норма наведена в абзаці третьому частини 2 статті 20 Закону № 931: «у разі донації крові та/або компонентів крові у період щорічної відпустки така відпустка продовжується на один день».
Таким чином, якщо працівник під час перебування у щорічній відпустці здійснив донацію крові, то така відпустка продовжується лише на один день (фактично на день донації), а не на два дні (день донації та безпосередньо наступний день після дня донації). Тобто норми абзацу другого частини 2 статті 20 Закону № 931 про надання додаткового дня відпочинку безпосередньо після кожного дня здійснення донації крові або про приєднання його за бажанням особи до щорічної відпустки поширюються лише на випадки, коли працівник здійснив донацію крові в період роботи, і не поширюються на випадки, коли донацію крові здійснено у період щорічної відпустки.1
1 Докладно про трудові гарантії донорів йдеться у статті «Працівники-донори на підприємстві: оновлені трудові гарантії» на стор. 100 цього номера. (Ред.)
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівнику надано щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарні дні з 22 березня по 14 квітня 2021 року, під час якої він 31 березня здійснив донацію, що підтверджено довідкою медичного закладу, то на підставі вищенаведеної норми абзацу третього частини 2 статті 20 Закону № 931 така відпустка продовжується лише на один день і закінчується не 14 квітня (як планувалося спочатку), а 15 квітня 2021 року. При цьому 31 березня є днем здійснення донації, а не днем відпустки, тому за цей день, який припав на робочий день (середа) за графіком роботи підприємства, працівнику нараховується середній (фактично середньоденний) заробіток.
Обчислення середнього заробітку для оплати працівнику-донору дня донації здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено у підпункті «і» пункту 1 цього Порядку.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 100 у всіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації) середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата.
В нашому випадку розрахунковий період включає останні 2 календарні місяці роботи працівника: січень – лютий, які передують місяцю донації крові — березню.
Припустимо, що працівнику встановлено оклад в розмірі 8000 грн., в січні він відпрацював всі 19 робочих днів, передбачених графіком роботи на січень, а в лютому відпрацював всі 20 робочих днів, передбачених графіком роботи на лютий, тому в кожному з цих місяців отримав місячну заробітну плату в розмірі окладу — 8000 грн., а в розрахунковому періоді — сумарну заробітну плату в розмірі 16 000 грн. (8000 + 8000).
Середньоденна заробітна плата в розрахунковому періоді (січень – лютий):
16 000 грн. : (19 відпрац. д. + 20 відпрац. д.) = 410,26 грн.
Отже працівнику за день донації 31 березня нараховується середній заробіток в сумі 410,26 грн.
Що стосується перерахунку раніше виплачених відпускних, якщо продовження щорічної відпустки після дня донації припадає на інший (наступний) місяць (в запитанні — на квітень), то оскільки ані стаття 124 КЗпП, ані стаття 20 Закону № 931 не містять норм про те, що під час донації крові у період щорічної відпустки така відпустка переноситься чи переривається (на день донації), а у вищепроцитованому абзаці третьому частини 2 статті 20 Закону № 931 зазначено, що у такому разі щорічна відпустка лише продовжується на один день, то немає підстав для перерахунку відпускних, якщо початок залишку відпустки, що використовується після дня донації, починається в іншому (наступному) місяці, ніж місяць початку відпустки (за аналогією з непроведенням перерахунку відпускних, якщо щорічна відпустка продовжується на святкові та неробочі дні (стаття 73 КЗпП), які у розрахунок тривалості такої відпустки не включаються — абзац другий п. 7 Порядку № 100).