Лист Фонду соціального страхування України «Щодо оплати застрахованій особі дня огляду медико-соціальною експертною комісією» від 30.11.2020 № 2859-03-1
ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 30.11.2020 № 2859-03-1
Щодо оплати застрахованій особі дня огляду медико-соціальною експертною комісією
(Витяг)
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України розглянула <…> звернення щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності в разі встановлення групи інвалідності та повідомляє наступне.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі — МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Згідно із пунктом 1 статті 31 Закону № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Порядок видачі та продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 № 455 (далі — Інструкція № 455); порядок заповнення — Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).
Пунктом 4.3 Інструкції № 455 чітко визначено, що в разі визнання хворого інвалідом листок непрацездатності закривається днем надходження документів хворого на МСЕК, дата встановлення інвалідності обов’язково вказується у листку непрацездатності.
У графі «Висновок МСЕК» робиться відповідний запис, що засвідчується підписом голови МСЕК та печаткою МСЕК. При визнанні хворого інвалідом (певної групи та категорії) дата встановлення інвалідності повинна збігатися з днем надходження (реєстрації) документів у МСЕК (пункт 3.11 Інструкції № 532).
Пунктом 4.4 Інструкції № 455 передбачено, що особам, не визнаним інвалідами: у разі визнання їх працездатними термін тимчасової непрацездатності закінчується датою огляду в МСЕК; у разі визнання їх непрацездатними листок непрацездатності продовжується ЛКК лікувально-профілактичного закладу до відновлення працездатності або повторного направлення до МСЕК.
Враховуючи зазначене, допомога по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі надається до дня встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) тільки у випадку встановлення МСЕК групи інвалідності такій особі. В інших випадках листок непрацездатності оплачується на загальних підставах, враховуючи день огляду МСЕК, до відновлення працездатності або встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності).
Директор Т. Михайленко
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Із вищенаведеного листа ФССУ випливає, що у разі встановлення МСЕК застрахованій особі інвалідності, «лікарняні» такій особі виплачуються по день надходження (реєстрації) документів хворого на МСЕК. При цьому за день огляду в МСЕК «лікарняні» застрахованій особі, визнаній інвалідом, не виплачуються.
У разі визнання МСЕК застрахованої особи працездатною (не інвалідом) термін тимчасової непрацездатності закінчується датою огляду МСЕК, при цьому «лікарняні» такій особі виплачуються по день огляду МСЕК.
У разі визнання МСЕК застрахованої особи непрацездатною і не інвалідом, листок непрацездатності (далі — ЛН) продовжується до відновлення працездатності або повторного направлення до МСЕК.
Зазначимо, що замість видачі працівникам паперового ЛН з 01.10.2021 всі лікарні мають перейти на формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків (далі — РМВ) в електронній системі охорони здоров’я. Після формування медичного висновку в РМВ інформація по застрахованій особі передається до Електронного реєстру листків непрацездатності (далі — ЕРЛН), в якому формується електронний ЛН (далі — е-ЛН). Останній стане доступним для перегляду у день його створення в особистих кабінетах застрахованої особи (працівника) і страхувальника (роботодавця) на веб-порталі електронних послуг ПФУ. Спочатку сформований е-ЛН матиме статус «закритий» (хоча це буде в майбутньому), а після завершення терміну тимчасової непрацездатності працівника статус е-ЛН зміниться на «готовий до сплати». З цього моменту е-ЛН стає підставою для нарахування «лікарняних».
Отже, про дату направлення документів на МСЕК (дату надходження документів у МСЕК) та про дату огляду хворого у МСЕК роботодавець може дізнатися з документу, виданого МСЕК працівнику, а про кількість днів тимчасової непрацездатності працівника, за які мають бути нараховані «лікарняні», роботодавець має дізнаватися з е-ЛН, який направляється з ЕРЛН до особистого кабінету страхувальника (роботодавця) на веб-порталі електронних послуг ПФУ.