Лист Мінекономіки «Щодо оплати праці працівників, які направлені у відрядження у вихідний день» від 21.08.2020 р. № 3511-06/51797-07
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 21.08.2020 р. № 3511-06/51797-07
Щодо оплати праці працівників, які направлені у відрядження у вихідний день
Директоратом норм та стандартів гідної праці Мінекономіки розглянуто лист щодо оплати праці працівників, які направлені у відрядження у вихідний день, і в межах компетенції повідомляється.
Підприємства згідно із статтею 15 Закону України «Про оплату праці» самостійно встановлюють в колективному договорі форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими угодами.
Отже, умови встановлення і розміри оплати праці працівників, в тому числі і за період відрядження, підприємства визначають самостійно в колективному договорі або іншому локальному акті підприємства.
При оплаті днів перебування у відрядженні враховуються положення статті 121 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП), згідно з якою працівникам, які направляються у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.
Разом з тим зазначаємо, що відповідно до пункту 9 розділу І «Загальні положення» Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. № 59 (в редакції, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 17.03.2011 р. № 362) (далі — Інструкція), якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується відповідно до чинного законодавства, а саме за нормами статті 107 КЗпП.
Тобто робота працівника, який спеціально відряджений для роботи у вихідні дні, оплачується у подвійному розмірі годинної або денної ставки.
Разом з тим оскільки дія Інструкції поширюється лише на органи державної влади, підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, то госпрозрахункові підприємства питання стосовно відряджень мають врегулювати в колективному договорі підприємства з дотриманням мінімальних гарантій, встановлених законодавством.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
Генеральний директор Директорату норм та стандартів гідної праці Мінекономіки – Ю. Кузовой
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Висновки вищенаведеного листа Мінекономіки щодо оплати роботи у відрядженні у вихідний день співпадають з висновками, наведеними у статті «Заробітна плата працівника за час відрядження: порядок розрахунку та виплати» (див. ВПЗ № 3/2020, с. 24). Зокрема, у прикладі 11 цієї статті розглянуто порядок нарахування оплати за роботу у вихідний день працівнику, якому встановлено оклад, у розмірі подвійної денної ставки, оскільки за місцем відрядження підприємство, яке відрядило працівника, не має можливості точно визначити фактично відпрацьований час працівником у вихідний день, тому оплата за роботу у такий день здійснюється як за повністю відпрацьований день в розмірі подвійної денної ставки незалежно від того, скільки годин відпрацював працівник у вихідний день.
Якщо сторона, яка приймає працівника, надає табель з кількістю відпрацьованих годин працівником у вихідний день у відрядженні, то на підставі такого табеля, засвідченого підписом керівника і печаткою приймаючого підприємства, працівнику за постійним місцем роботи оплачуються всі фактично відпрацьовані години у вихідний день у відрядженні в розмірі подвійної годинної ставки. Це узгоджується з нормами статті 107 КЗпП, згідно з якою оплата в подвійному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день.
ПРИКЛАД
Оплата роботи працівника у вихідний день у відрядженні на підставі табелю приймаючої сторони
Працівник підприємства «А», на якому встановлено 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями (субота і неділя) та 8-годинний робочий день, був направлений у відрядження в період з 3 по 12 листопада 2020 року (10 календарних днів, з них 8 робочих днів за графіком роботи на підприємстві «А») на підприємство «Б», на якому встановлено 6-денний робочий тиждень з одним вихідним днем (неділя).
У наказі про відрядження зазначено, що працівник повинен працювати як в робочі дні свого підприємства (3–6 та 9–12 листопада), так і у вихідний день свого підприємства — 7 листопада (субота), який є робочим на підприємстві «Б».
Підприємство «Б» надало підприємству «А» табель, засвідчений підписом керівника і печаткою підприємства «Б», згідно з яким працівник у відрядженні у вихідний день 7 листопада (субота) відпрацював 7 годин.
Колективним договором (Положенням про відрядження) підприємства «А» передбачено нарахування оплати за кожну відпрацьовану годину у вихідний день у відрядженні в розмірі подвійної годинної ставки.
Оклад працівника за основним місцем роботи (на підприємстві «А») становить 9000 грн., а норма робочого часу в листопаді — 168 робочих годин.
Годинна ставка працівника в листопаді:
9000 грн. : 168 р. г. = 53,57 грн.
Відпрацьовані 7 годин у відрядженні у вихідний день 7 листопада (субота) оплачуються працівнику в розмірі подвійної годинної ставки наступним чином:
7 відпрац. г. х 53,57 грн. х 2 = 749,98 грн.
Денний заробіток працівника в листопаді:
9000 грн. : 21 р. д. = 428,57 грн.
Середньоденний заробіток працівника в розрахунковому періоді (вересень – жовтень):
(9000 грн. + 9000 грн.) : (22 відпрац. д. + 21 відпрац. д.) = 418,60 грн.
Як бачимо, розмір денного заробітку в листопаді вище середньоденного заробітку (428,57 грн. > 418,60 грн.), тому робочі дні відрядження оплачуються за денним заробітком.
Заробітна плата за 8 робочих днів відрядження (3–6 та 9–12 листопада) за графіком роботи підприємства «А» (місце постійної роботи), які припадають на період відрядження:
428,57 грн. х 8 р. д. = 3428,56 грн.
Загальна оплата праці працівника за час відрядження:
3428,56 грн. (зарплата за робочі дні відрядження) + 749,98 грн. (зарплата за роботу у відрядженні у вихідний день) = 4178,54 грн.