Щодо нарахування працівнику-донору середнього заробітку за день медичного обстеження, день давання крові та додатковий день відпочинку, якщо на підприємстві введено простій
На підприємстві через карантин для деяких структурних підрозділів з 1 вересня 2020 року введено простій з нарахуванням оплати за час простою в розмірі 2/3 окладу (ст. 113 КЗпП). Працівник одного з таких підрозділів 28 жовтня (середа) пройшов медичне обстеження, а 29 жовтня (четвер) здав кров, що підтверджено довідкою медичного закладу. Чи потрібно за ці дні та за додатковий день відпочинку (наступний за днем здачі крові) 30 жовтня (п’ятниця) нараховувати працівнику середній заробіток? Якщо так, то яким чином його обчислити (оклад працівника — 7000 грн.)?
Відповідно до статті 9 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.95 р. № 239/95-ВР (далі — Закон про донорство) і статті 124 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) в день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження в закладах охорони здоров’я працівник-донор звільняється від роботи із збереженням за ним середнього заробітку.
Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день приєднується до щорічної відпустки або використовується в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.1
1 Про гарантії та пільги, встановлені працівникам-донорам, детально йдеться у статті «Донори на підприємстві: трудові гарантії та пільги» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2020, стор. 84. (Ред.)
Звертаємо увагу, що наведені норми Закону про донорство і КЗпП, а також інші норми цих документів не містять випадків (обставин), коли вищезазначені гарантії за працівниками не зберігаються.
Отже, незважаючи на те, що для структурного підрозділу працівника введено простій, за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я працівнику за день медичного обстеження, день здачі крові та наступний за ним день (додатковий день відпочинку) нараховується середній заробіток.
Обчислення середнього заробітку для оплати працівнику-донору дня медичного обстеження, дня давання крові та додаткового дня відпочинку (далі разом — «донорські» дні) здійснюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), про що зазначено у підпункті «і» пункту 1 цього Порядку.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 у всіх випадках збереження середньої заробітної плати (крім нарахування відпускних та відпускної компенсації) середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.
В нашому випадку розрахунковий період включає останні 2 календарні місяці роботи працівника: серпень – вересень, що передують місяцю «донорських» днів — жовтню.
Разом з тим слід враховувати, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100). До цього часу належить і період простою не з вини працівника, який відповідно до статтi 113 КЗпП оплачується з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). При цьому нараховані працівнику 2/3 окладу за час простою і дні простою не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за «донорські» дні.
Зважаючи на зміст запитання, оскільки перед місяцем з «донорськими» днями (жовтень) працівник протягом останніх 2 календарних місяців (серпень – вересень) не працював з поважних причин (простій не з вини працівника) весь вересень, в якому за ним заробіток зберігався частково (в розмірі 2/3 окладу), то цей місяць виключається з розрахункового періоду, отже, останній включає лише один місяць — серпень.
Припустимо, що в серпні працівник відпрацював всі 20 робочих днів, передбачених графіком роботи, і отримав місячну заробітну плату в розмірі окладу — 7000 грн.
Середньоденна заробітна плата в розрахунковому періоді (серпень):
7000 грн. : 20 відпрац. д. = 350 грн.
Середня заробітна плата за 3 «донорські» дні (28–30 жовтня):
350 грн. х 3 р. д. = 1050 грн.
Звертаємо увагу, оскільки за 3 «донорські» дні працівнику нараховано середню заробітну плату, то оплату простою за ці робочі дні працівнику вже не нараховують.