Щодо нарахування працівниці, яка працює з неповним робочим часом, відпускних за щорічну відпустку, яка надається відразу після закінчення відпустки для догляду за дитиною, з мінімальної заробітної плати
Працівниці відразу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років, в якій вона перебувала з 2018 року по 17 березня 2021 року, з 18 березня 2021 року надається щорічна основна відпустка тривалістю 10 календарних днів. Ця працівниця за умовами трудового договору працює на умовах неповного робочого дня — 4 години на день. Оклад за повною посадою працівниці в березні — 5500 грн. Яким чином нарахувати відпускні працівниці?
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток (далі — відпускні) проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абз. шостий п. 2 Порядку № 100).
Враховуючи, що надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено законодавством, а саме статтею 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР і статтею 181 Кодексу законів про працю України, а також те, що під час перебування у такій відпустці працівники не працюють і за ними не зберігається заробіток, період (календарні дні) перебування працівників у зазначеній відпустці виключається з розрахункового періоду.
Зважаючи на зміст запитання, працівниці щорічна відпустка надається з 18 березня 2021 року, тому в неї розрахунковий період включає останні 12 календарних місяців: березень 2020 року – лютий 2021 року. Оскільки протягом всього розрахункового періоду працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, період якої виключається з розрахункового періоду, то у працівниці немає розрахункового періоду.
Абзацом сьомим пункту 2 Порядку № 100 встановлено, що якщо у працівника відсутній розрахунковий період, середня заробітна плата обчислюється відповідно до абзаців третього – п’ятого пункту 4 цього Порядку.
Згідно з абзацом третім пункту 4 Порядку № 100 якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, середня заробітна плата розраховується з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу розрахунок проводиться з розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору (абз. четвертий п. 4 Порядку № 100).
Таким чином, оскільки у працівниці відсутній розрахунковий період, то обчислення середньої заробітної плати необхідно здійснити з посадового окладу або з розміру мінімальної заробітної плати. Якщо розмір окладу за повною посадою (в еквіваленті повної зайнятості) працівника є нижчим розміру мінімальної заробітної плати, то середня заробітна плата обчислюється виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, але з урахуванням встановленого працівнику режиму роботи трудовим договором (наказом керівника підприємства).
В запитанні зазначено, що оклад за повною посадою працівниці становить 5500 грн., а мінімальна заробітна плата в березні (місяць початку щорічної відпустки) — 6000 грн. Оскільки оклад за повною посадою працівниці є нижчим розміру мінімальної заробітної плати (5500 грн. < 6000 грн), то розрахунок середньої заробітної плати здійснюється виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (6000 грн.), але з урахуванням встановленого працівниці режиму роботи — 4-годинного робочого дня.
Відповідно до частини п’ятої статті 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР у разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Враховуючи, що в березні (місяць початку щорічної відпустки) норма робочого часу для повної посади працівниці становить 176 робочих годин (22 р. д. х 8 р. г.), а індивідуальна норма робочого часу працівниці становить 88 робочих годин (22 р. д. х 4 р. г.), то мінімальна заробітна плата працівниці, обчислена пропорційно до встановленої норми праці, в березні становить:
6000 грн. : 176 р. г. х 88 р. г. = 3000 грн.
Відповідно до абзацу п’ятого пункту 4 Порядку № 100 якщо середня заробітна плата обчислюється виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, то її нарахування здійснюється шляхом множення посадового окладу чи мінімальної заробітної плати на кількість місяців розрахункового періоду.
Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток проводиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за фактично відпрацьований період (розрахунковий період) на відповідну кількість календарних днів розрахункового періоду. Із розрахунку виключаються святкові та неробочі дні, встановлені законодавством. Отриманий результат множиться на число календарних днів відпустки (п. 7 Порядку № 100).
Оскільки в нашому випадку умовний розрахунковий період включає останні 12 календарних місяців: березень 2020 року – лютий 2021 року, то середньоденна заробітна плата працівниці становить:
(3000 грн. х 12 міс.) : (365 к. д. – 11 святк. д.) = 36 000 грн. : 354 к. д. = 101,69 грн.
Сума відпускних:
101,69 грн. х 10 к. д. = 1016,90 грн.