Щодо визначення посадового окладу з метою його порівняння з мінімальною заробітною платою при нарахуванні «середньозарплатних» виплат працівникам, яким встановлена погодинна або відрядна оплата праці
Абзац четвертий пункту 4 Порядку № 100 передбачає порівняння посадового окладу з мінімальною заробітною платою, якщо у працівника відсутній розрахунковий період або в розрахунковому періоді не було заробітної плати. Як для реалізації цієї норми визначити посадовий оклад працівників, яким встановлена погодинна або відрядна оплата праці?
Відповідно до абзацу сьомого пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середня заробітна плата обчислюється відповідно до абзаців третього – п’ятого пункту 4 цього Порядку.
Згідно з абзацом третім пункту 4 Порядку № 100 якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, середня заробітна плата розраховується з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку (абз. четвертий п. 4 Порядку № 100).
У наведеній нормі під розміром мінімальної заробітної плати слід розуміти розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, оскільки посадовий оклад — це розмір оплати праці за посадою в розрахунку на місяць.
З метою реалізації норм абзаців третього – п’ятого пункту 4 Порядку № 100 посадовий оклад працівників з погодинною оплатою праці розраховується шляхом множення годинної ставки на норму робочого часу (кількість робочих годин) в місяці.
Наприклад, якщо працівнику встановлена погодинна оплата праці з годинною ставкою 40 грн., а норма робочого часу за місяць становить 160 годин, то посадовий оклад працівника в цьому місяці дорівнює 6400 грн. (40 грн. х 160 р. г.).
Для реалізації норм абзаців третього – п’ятого пункту 4 Порядку № 100 посадовий оклад працівників з відрядною оплатою праці розраховується шляхом множення відрядної розцінки (відрядних розцінок) на планову норму праці (кількість одиниць продукції, що має бути виготовлена, або обсяг робіт, що має бути виконаний) в місяці.
Наприклад, якщо згідно з нормою праці працівник за місяць має виготовити 20 виробів І виду, 25 виробів ІІ виду і 30 виробів ІІІ виду, при цьому відрядна розцінка за виготовлення одиниці продукції І виду становить 100 грн., ІІ виду — 90 грн., ІІІ виду — 80 грн., то посадовий оклад працівника в цьому місяці становить:
20 вир. х 100 грн. + 25 вир. х 90 грн. + 30 вир. х 80 грн. = 2000 + 2250 + 2400 = 6650 грн.