О включении дней работы в выходные дни в количество отработанных рабочих дней в расчетном периоде для учета премий и других выплат, выплачиваемых за два и более месяцев, при исчислении средней заработной платы согласно Порядку № 100Щодо включення днів роботи у вихідні дні до кількості відпрацьованих робочих днів в розрахунковому періоді для врахування премій та інших виплат, що виплачуються за два та більше місяців, при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100
В пункте 3 Порядка № 100 определено, что премии и другие выплаты, которые выплачиваются за два месяца или более длительный период, при исчислении средней заработной платы включаются путем прибавления к заработку каждого месяца расчетного периода части, соответствующей количеству отработанных рабочих дней периода (месяца), за которые такие премии и другие выплаты начислены. Учитывая эту норму, включаются ли в указанное количество отработанных рабочих дней периода (месяца) выходные дни по графику работы, в которые работник привлекался к работе по приказу руководителя предприятия, при исчислении средней заработной платы согласно Порядку № 100?В пункті 3 Порядку № 100 визначено, що премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. З огляду на це, чи включаються до вказаної кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців) вихідні дні за графіком роботи, в які працівник залучався до роботи за наказом керівника підприємства, при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100?
Да, включаются.
Действительно, в соответствии с абзацем третьим пункта 3 Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100), премии и другие выплаты, которые выплачиваются за два месяца или более длительный период, при исчислении средней заработной платы включаются путем прибавления к заработку каждого месяца расчетного периода части, соответствующей количеству отработанных рабочих дней периода (месяца), за которые такие премии и другие выплаты начислены. Такая часть определяется делением суммы начисленных премий и других выплат на количество отработанных рабочих дней периода, за который они начислены, и умножением на количество отработанных рабочих дней каждого месяца, относящегося к расчетному периоду для исчисления средней заработной платы.
С целью практического применения вышеприведенной нормы под отработанными рабочими днями периода (месяцев) следует понимать все отработанные дни: как отработанные дни, которые по графику работы работника были рабочими, так и выходные дни по графику работы, в которые работник привлекался к работе на основании приказа руководителя предприятия и выполнял работу.
Это объясняется тем, что в случае привлечения к работе в выходные дни работники в такие дни уже не отдыхают, а выполняют работу, за которую им начисляется заработная плата в соответствии с положениями части второй статьи 72 и статьи 107 Кодекса законов о труде Украины. Как следствие, выходные дни по графику работы, в которые работник привлекался к работе на основании приказа руководителя предприятия и выполнял работу, уже не могут считаться выходными днями, в которые работник не работал, а являются отработанными рабочими днями (независимо от количества отработанных часов в такие дни).
Кроме того, следует учитывать, что порядок выплаты производственных премий и вознаграждений устанавливается в Положении о премировании, которое может быть приложением к коллективному договору или утверждаться приказом руководителя предприятия. В Положении о премировании, как правило, указывается, что производственные премии и вознаграждения выплачиваются за отработанное время (дни, часы), а за неотработанное время (период отпусков, болезни, выходные дни и т. д.) они не начисляются.
Таким образом, при исчислении средней заработной платы согласно Порядку № 100 премии и другие выплаты, которые выплачиваются за два месяца или более длительный период, включаются путем прибавления к заработку каждого месяца расчетного периода части, соответствующей количеству отработанных рабочих дней (в т. ч. в выходные дни по графику работы) периода (месяца), за которые такие премии и другие выплаты начислены. Такая часть определяется делением суммы начисленных премий и других выплат на количество отработанных рабочих дней (в т. ч. в выходные дни по графику работы) периода, за который они начислены, и умножением на количество отработанных рабочих дней (в т. ч. в выходные дни по графику работы) каждого месяца, относящегося к расчетному периоду для исчисления средней заработной платы.
Так, включаються.
Дійсно, відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.
З метою практичного застосування вищенаведеної норми під відпрацьованими робочими днями періоду (місяців) слід розуміти всі відпрацьовані дні: як відпрацьовані дні, які за графіком роботи працівника були робочими, так і вихідні дні за графіком роботи, в які працівник залучався до роботи на підставі наказу керівника підприємства і виконував роботу.
Це пояснюється тим, що в разі залучення до роботи у вихідні дні працівники в такі дні вже не відпочивають, а виконують роботу, за яку їм нараховується заробітна плата відповідно до положень частини другої статті 72 та статті 107 Кодексу законів про працю України. Як наслідок, вихідні дні за графіком роботи, в які працівник залучався до роботи на підставі наказу керівника підприємства та виконував роботу, вже не можуть вважатися вихідними днями, в які працівник не працював, а є відпрацьованими робочими днями (незалежно від кількості відпрацьованих годин в такі дні).
Крім того, слід враховувати, що порядок виплати виробничих премій та винагород встановлюється в Положенні про преміювання, яке може бути додатком до колективного договору або затверджуватися наказом керівника підприємства. В Положенні про преміювання, як правило, зазначається, що виробничі премії та винагороди виплачуються за відпрацьований час (дні, години), а за невідпрацьований час (період відпусток, хвороби, вихідні дні тощо) вони не нараховуються.
Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100 премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів (в т. ч. у вихідні дні за графіком роботи) періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів (в т. ч. у вихідні дні за графіком роботи) періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів (в т. ч. у вихідні дні за графіком роботи) кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.