Щодо включення днів роботи у вихідні дні до кількості відпрацьованих робочих днів в розрахунковому періоді для врахування премій та інших виплат, що виплачуються за два та більше місяців, при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100
В пункті 3 Порядку № 100 визначено, що премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. З огляду на це, чи включаються до вказаної кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців) вихідні дні за графіком роботи, в які працівник залучався до роботи за наказом керівника підприємства, при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100?
Так, включаються.
Дійсно, відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.
З метою практичного застосування вищенаведеної норми під відпрацьованими робочими днями періоду (місяців) слід розуміти всі відпрацьовані дні: як відпрацьовані дні, які за графіком роботи працівника були робочими, так і вихідні дні за графіком роботи, в які працівник залучався до роботи на підставі наказу керівника підприємства і виконував роботу.
Це пояснюється тим, що в разі залучення до роботи у вихідні дні працівники в такі дні вже не відпочивають, а виконують роботу, за яку їм нараховується заробітна плата відповідно до положень частини другої статті 72 та статті 107 Кодексу законів про працю України. Як наслідок, вихідні дні за графіком роботи, в які працівник залучався до роботи на підставі наказу керівника підприємства та виконував роботу, вже не можуть вважатися вихідними днями, в які працівник не працював, а є відпрацьованими робочими днями (незалежно від кількості відпрацьованих годин в такі дні).
Крім того, слід враховувати, що порядок виплати виробничих премій та винагород встановлюється в Положенні про преміювання, яке може бути додатком до колективного договору або затверджуватися наказом керівника підприємства. В Положенні про преміювання, як правило, зазначається, що виробничі премії та винагороди виплачуються за відпрацьований час (дні, години), а за невідпрацьований час (період відпусток, хвороби, вихідні дні тощо) вони не нараховуються.
Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100 премії та інші виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів (в т. ч. у вихідні дні за графіком роботи) періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані. Така частина визначається діленням суми нарахованих премій та інших виплат на кількість відпрацьованих робочих днів (в т. ч. у вихідні дні за графіком роботи) періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів (в т. ч. у вихідні дні за графіком роботи) кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати.