Щодо обов’язковості виплати працівнику компенсації за використання власного комп’ютера при виконанні роботи дистанційно (вдома) під час карантину
Працівник на час карантину на підставі наказу керівника виконував роботу (трудові обов’язки) дистанційно (вдома). Для виконання роботи він використовував власний комп’ютер. Чи зобов’язане підприємство виплачувати працівнику компенсацію за використання власного комп’ютера для потреб підприємства (по аналогії з виплатою компенсації за використання власного інструменту для потреб підприємства, що передбачено статтею 125 КЗпП)?
Порядок виконання дистанційної (надомної) роботи регулюється статтею 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).
Відповідно до вказаної статті дистанційна (надомна) робота — це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця.
Виконання дистанційної (надомної) роботи не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. При цьому, якщо працівник і роботодавець письмово не домовились про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором.
Зауважимо, що стаття 60 КЗпП не містить норм щодо виплати (невиплати) працівнику компенсації за використання власного комп’ютера (інших пристроїв) при виконанні дистанційної (надомної) роботи.
Згідно зі статтею 125 КЗпП працівники, які використовують свої інструменти для потреб підприємства, мають право на одержання компенсації за їх зношування (амортизацію). Розмір і порядок виплати цієї компенсації, якщо вони не встановлені в централізованому порядку, визначаються власником або уповноваженим ним органом (далі — роботодавець) за погодженням з працівником.
Наразі в централізованому порядку не встановлено розмір і порядок виплати компенсації працівнику за зношування (амортизацію) своїх інструментів, які використовуються ним для потреб підприємства, але ці питання сторони можуть визначити в додатковій угоді.
Власний комп’ютер, який працівник використовує для потреб підприємства при виконанні дистанційної (надомної) роботи, не є інструментом в розумінні статті 125 КЗпП.1
1 Див. також лист Мінсоцполітики від 12.09.2014 р. № 150/06/187-14.
Таким чином, КЗпП (трудове законодавство) не зобов’язує роботодавця виплачувати працівнику компенсацію за використання власного комп’ютера для потреб підприємства при виконанні ним дистанційної (надомної) роботи, але сторони можуть визначити розмір і порядок виплати такої компенсації в додатковій угоді, яка може бути додатком до трудового договору.
Також між сторонами – фізичною особою (працівником) та юридичною особою (підприємством) може бути укладений цивільно-правовий договір, зокрема, договір найму (оренди) майна (ст. 759 Цивільного кодексу України), в якому зазначаються всі істотні умови — предмет договору найму (комп’ютер), плата за користування майном, строк договору найму тощо. Тобто підприємство може за плату орендувати у працівника комп’ютер і надати йому ж на час виконання дистанційної (надомної) роботи.