Письмо Министерства социальной политики Украины «О порядке выплаты заработной платы принятым на работу работникам» от 06.09.2019 г. № 1268/0/206-19Лист Міністерства соціальної політики України «Щодо порядку виплати заробітної плати новоприйнятому працівнику» від 06.09.2019 р. № 1268/0/206-19
МИНИСТЕРСТВО СОЦИАЛЬНОЙ ПОЛИТИКИ УКРАИНЫ
ПИСЬМО
от 06.09.2019 г. № 1268/0/206-19
О порядке выплаты заработной платы принятым на работу работникам
(Извлечение)
Директорат норм и стандартов достойного труда Министерства социальной политики рассмотрел письмо о некоторых вопросах оплаты труда и в пределах компетенции сообщает.
1. Экономические, правовые и организационные основы оплаты труда работников, находящихся в трудовых отношениях, на основании трудового договора с предприятиями, учреждениями, организациями всех форм собственности и хозяйствования, а также с отдельными гражданами, регулируются Законом Украины «Об оплате труда» (далее — Закон).
В соответствии со статьей 24 Закона Украины «Об оплате труда» (далее — Закон) сроки выплаты заработной платы устанавливаются предприятиями самостоятельно в коллективном договоре или нормативном акте работодателя с соблюдением норм законодательства.
При этом заработная плата должна выплачиваться не реже 2 раз в месяц через промежуток времени, не превышающий 16 календарных дней и не позднее семи дней после окончания периода, за который осуществляется выплата.
Первой половиной месяца считаются 15 календарных дней с 1 по 15 число, а второй половиной — с 16 по 30 (31) число.
То есть заработная плата за первую половину месяца должна выплачиваться в период не позднее с 16 по 22 число, а за вторую половину — с 1 по 7 число.
Например, дата выплаты заработной платы за первую половину месяца — 16 число, а за вторую — 1 число; дата выплаты заработной платы за первую половину месяца — 22 число, а за вторую половину — 6 число и т. п.
Конкретные сроки выплаты заработной платы устанавливаются предприятиями, организациями самостоятельно в коллективном договоре или ином нормативном акте работодателя.
Частью второй статьи 24 Закона установлено, что в случае, когда день выплаты заработной платы совпадает с выходным, праздничным или нерабочим днем, заработная плата выплачивается накануне.
При этом следующая выплата заработной платы будет проводиться в дни, определенные коллективным договором или другим нормативным актом предприятия.
Выплата заработной платы осуществляется за фактически отработанное время на основании табеля учета рабочего времени, который заполняется за отчетный месяц (с 1 по 15 и с 16 по 31 число).
Учитывая изложенное, в случае принятия работника на работу 18 числа оснований для выплаты заработной платы за первую половину месяца нет.
<…>
Генеральный директор Директората норм и стандартов достойного труда – Ю. Кузовой
_____________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: Вышеприведенное письмо на 90% дословно повторяет письмо Минсоцполитики от 19.11.2019 г. № 1680/0/206-19 (см. стр. 122 этого номера). Как видно, Минсоцполитики является последовательным в своем выводе о том, что не нужно переносить дату выплаты заработной платы за II половину месяца в ситуации, когда переносилась дата выплаты заработной платы за I половину месяца на более раннюю из-за ее совпадения с выходным днем.
Из комментируемого письма следует, что если в соответствии с коллективным договором (другим нормативным актом работодателя) датой выплаты заработной платы за I половину месяца является, например, 22 число, а работник принят на работу 17 января 2020 года (пятница), то несмотря на то, что по состоянию на 22 января (дата выплаты заработной платы за I половину января) работник имеет 3 полностью отработанных рабочих дня (17, 20, 21 января), то нет оснований для выплаты ему заработной платы за I половину января (включает дни с 1 по 15 января), поскольку все отработанные им дни приходятся на II половину января (с 16 по 31 января). Следовательно, заработная плата за отработанные дни с 17 по 31 января должна быть выплачена работнику в день выплаты заработной платы за II половину января.
Если бы работник был принят на работу 13 января 2020 года (понедельник) и отработал рабочие дни 13, 14 и 15 января, то ему за эти 3 отработанных рабочих дня в I половине января начисляется и 22 января выплачивается заработная плата за I половину января. Например, если оклад работника — 7000 грн., норма рабочего времени на предприятии в январе 2020 года — 21 рабочий день, то заработная плата работника за I половину января составляет: 7000 грн. : 21 р. д. х 3 отраб. д. = 1000 грн.
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 06.09.2019 р. № 1268/0/206-19
Щодо порядку виплати заробітної плати новоприйнятому працівнику
(Витяг)
Директорат норм та стандартів гідної праці Міністерства соціальної політики розглянув лист щодо деяких питань оплати праці та в межах компетенції повідомляє.
1. Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також з окремими громадянами, регулює Закон України «Про оплату праці» (далі — Закон).
Відповідно до статті 24 Закону терміни виплати заробітної плати встановлюються підприємствами самостійно в колективному договорі або нормативному акті роботодавця з дотриманням норм законодавства.
При цьому заробітна плата має виплачуватись не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Першою половиною місяця вважаються 15 календарних днів з 1 по 15 число, а другою половиною — з 16 по 30 (31) число.
Тобто заробітна плата за першу половину місяця має виплачуватись у період не пізніше з 16 по 22 число, а за другу половину — з 1 по 7 число.
Наприклад, дата виплати заробітної плати за першу половину місяця — 16 число, а за другу — 1 число; дата виплати заробітної плати за першу половину місяця — 22 число, а за другу половину — 6 число тощо.
Конкретні терміни виплати заробітної плати встановлюються підприємствами, організаціями самостійно в колективному договорі або іншому нормативному акті роботодавця.
Частиною другою статті 24 Закону встановлено, що у разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
При цьому наступна виплата заробітної плати буде проводитись у дні, визначені колективним договором або іншим нормативним актом підприємства.
Виплата заробітної плати здійснюється за фактично відпрацьований час на підставі табеля обліку робочого часу, який заповнюється за звітний місяць (з 1 по 15 та з 16 по 31 число).
Враховуючи зазначене, у разі прийняття працівника на роботу 18 числа підстав для виплати заробітної плати за першу половину місяця немає.
<…>
Генеральний директор Директорату норм та стандартів гідної праці – Ю. Кузовой
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Вищенаведений лист на 90% повторює попередній лист Мінсоцполітики від 19.11.2019 р. № 1680/0/206-19 (див. стор. 121 цього номера). Як бачимо, Мінсоцполітики є послідовним у своєму висновку про те, що не потрібно переносити дату виплати заробітної плати за ІІ половину місяця в ситуації, коли переносилась дата виплати заробітної плати за І половину місяця на більш ранню через її збігання з вихідним днем.
На жаль, в обох вищенаведених листах Мінсоцполітики не роз’яснило, що вважати І половиною лютого, оскільки в цьому місяці 28 або 29 календарних днів (на відміну від всіх інших місяців, які мають 30 або 31 календарний день). Стосовно цього питання спеціаліст Мінсоцполітики на сторінках нашого журналу (див. «Все про працю і зарплату» № 2/2017, стор. 84) повідомив таке:
«Якщо заробітна плата виплачується два рази на місяць — за І та ІІ половини місяця, то зазвичай у внутрішньому документу підприємства зазначається, що першою половиною місяця є перші 15 календарних днів місяця. Однак, зважаючи на те, що кількість календарних днів у лютому — 28 або 29 календарних днів, то у внутрішньому документі підприємства можна зазначити, що:
– у місяцях, які мають 30 (31) календарних днів, першою половиною місяця, за яку нараховується заробітна плата, вважаються перші 15 календарних днів місяця;
– у лютому, який має 28 календарних днів (невисокосний рік), першою половиною місяця, за яку нараховується заробітна плата, вважаються перші 14 календарних днів місяця;
– у лютому, який має 29 календарних днів (високосний рік), першою половиною місяця, за яку нараховується заробітна плата, вважаються перші 15 календарних днів місяця.»
Повертаючись до листа, що коментується, зауважимо таке. Із передостаннього його абзацу випливає, що у разі якщо згідно з колективним договором підприємства (іншим нормативним актом роботодавця) датою виплати заробітної плати за І половину місяця є, наприклад, 22 число, а працівника прийнято на роботу 17 січня 2020 року (п’ятниця), то незважаючи на те, що за станом на 22 січня (дата виплати заробітної плати за І половину січня) працівник має 3 повністю відпрацьовані робочі дні (17, 20, 21 січня), підстав для виплати йому заробітної плати за І половину січня (включає дні з 1 по 15 січня) немає, оскільки всі відпрацьовані ним дні припадають на ІІ половину січня (з 16 по 31 січня). Отже, заробітна плата за відпрацьовані дні з 17 по 31 січня має бути виплачена працівнику в день виплати заробітної плати за ІІ половину січня.
Якби працівника було прийнято на роботу 13 січня 2020 року (понеділок), і він відпрацював робочі дні 13, 14 і 15 січня, то йому за ці 3 відпрацьовані робочі дні у І половині січня нараховується і 22 січня виплачується заробітна плата за І половину січня. Наприклад, якщо оклад працівника — 7000 грн., норма робочого часу на підприємстві у січні 2020 року — 21 робочий день, то заробітна плата працівника за І половину січня становить: 7000 грн. : 21 р. д. х 3 відпрац. д. = 1000 грн.