Разъяснение Главного управления Гоструда в Днепропетровской области «О восстановлении на работе незаконно уволенного работника» от 29.09.2020 г.Роз’яснення Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області «Щодо поновлення на роботі незаконно звільненого працівника» від 29.09.2020 р.
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГОСТРУДА В ДНЕПРОПЕТРОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 29.09.2020 г.
О восстановлении на работе незаконно уволенного работника
(Извлечение)
<…>
В соответствии с частью первой статьи 235 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) в случае увольнения без законного основания или незаконного перевода на другую работу работник должен быть восстановлен на предыдущей работе органом, рассматривающим трудовой спор.
Согласно части седьмой статьи 235 КЗоТ решение о восстановлении на работе незаконно уволенного или переведенного на другую работу работника, принятое органом, рассматривающим трудовой спор, подлежит немедленному исполнению.
Статьей 236 КЗоТ установлено, что в случае задержки собственником или уполномоченным им органом исполнения решения органа, рассматривающего трудовой спор о восстановлении на работе незаконно уволенного или переведенного на другую работу работника, этот орган выносит решение о выплате ему среднего заработка или разности в заработке за время задержки.
Предписания статьи 236 КЗоТ не содержат предостережений, что собственник или уполномоченный им орган не отвечает за задержку исполнения решения о восстановлении на работе незаконно уволенного или переведенного на другую работу работника, если работник не совершил дополнительные действия, указывающие на его желание восстановиться на работе.
То есть, решение органа, рассматривающего трудовой спор о восстановлении на работе незаконно уволенного или переведенного работника считается выполненным, когда собственником или уполномоченным им органом издан приказ, распоряжение о допуске к работе и фактически допущен к работе такой работник. После издания приказа о восстановлении работника на работе работодателю целесообразно направить копию приказа в государственную исполнительную службу, тем самым подтвердив факт выполнения им соответствующего решения о восстановлении работника на работе.
Восстановление работника на работе происходит с даты увольнения работника на основании решения суда, которым признано такое увольнение незаконным, а не с даты вынесения судом соответствующего решения.
Необходимо также отметить, что после восстановления работника на работе в соответствии с п. 2.10 Инструкции о порядке ведения трудовых книжек работников, утвержденной совместным приказом Минтруда, Минюста и Минсоцзащиты населения от 29.07.93 г. № 58, в трудовой книжке делают новую запись — о признании приказа, по которому работник был уволен, недействительным и о восстановлении на работе.1
1 См. также статью «Восстановление работника на работе по решению суда: правовые аспекты» в этом номере. (Ред.)
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 29.09.2020 р.
Щодо поновлення на роботі незаконно звільненого працівника
(Витяг)
<…>
Відповідно до частини першої статті 235 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Згідно з частиною сьомою статті 235 КЗпП рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.
Статтею 236 КЗпП встановлено, що у разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.
Приписи статті 236 КЗпП не містять застережень, що власник або уповноважений ним орган не відповідає за затримку виконання рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, якщо працівник не вчинив додаткові дії, що вказують на його бажання поновитися на роботі.
Тобто, рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника, вважається виконаним, коли власником або уповноваженим ним органом видано наказ, розпорядження про допуск до роботи і фактично допущено до роботи такого працівника. Після видання наказу про поновлення працівника на роботі роботодавцю доцільно надіслати копію наказу до державної виконавчої служби, тим самим засвідчивши факт виконання ним відповідного рішення про поновлення працівника на роботі.
Поновлення працівника на роботі відбувається з дати звільнення працівника на підставі рішення суду, яким визнано таке звільнення незаконним, а не з дати винесення судом відповідного рішення.
Необхідно також зауважити, що після поновлення працівника на роботі відповідно до п. 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту населення від 29.07.93 р. № 58, у трудовій книжці роблять новий запис — про визнання наказу, за яким працівника було звільнено, недійсним і про поновлення на роботі.1
1 Див. також статтю «Поновлення працівника на роботі за рішенням суду: правові аспекти» в цьому номері. (Ред.)