На початку 2019 року було підготовлено законопроект для уряду про передачу адміністрування ЄСВ від ДФСУ до Пенсійного фонду, а також у Верховній Раді був зареєстрований законопроект, що передбачає, зокрема, збільшення максимальної величини бази нарахування ЄСВ, введення регресивної шкали розміру ЄСВ, сплату ЄСВ з доходу керівників підприємств не менше двох МЗП. Але єдине, чого вдалося досягти, так це прийняти закон, який об’єднує форми звітності з ПДФО та ЄСВ, хоча «запрацює» він тільки з 1 січня 2021 року. Що стосується нововведень 2020 року в сплаті ЄСВ, то вони в основному пов’язані зі збільшенням розміру МЗП. Який розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ у 2020 році? з якої суми потрібно сплачувати ЄСВ в поточному році, якщо місячний дохід працівника менше МЗП? Який розмір мінімального страхового внеску в 2020 році? Як розрахувати суму ЄСВ з виплат, які переходять з 2019 на 2020 рік?
Сплата єдиного соціального внеску у 2020 році
1 січня 2020 року набув чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 р. № 294-IX (далі — Закон про Держбюджет-2020), статтею 8 якого встановлено, що розмір мінімальної заробітної плати в місячному розмірі протягом усього 2020 року становить 4723 грн.
Розглянемо нововведення у сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний соціальний внесок, ЄСВ) у 2020 році з урахуванням встановленого Законом про Держбюджет-2020 розміру мінімальної заробітної плати.
Нарахування єдиного соціального внеску, якщо місячний дохід менше мінімальної заробітної плати
Нагадаємо, що відповідно до частини 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі — Закон про ЄСВ) та пункту 9 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449 (далі — Інструкція № 449), якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ за умови перебування у трудових відносинах (несення військової служби) повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності згідно із законодавством.
Вимоги щодо нарахування ЄСВ на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до:
– заробітної плати з джерела не за основним місцем роботи;
– заробітної плати (доходу) працівника з інвалідністю, який працює на підприємстві, в установі або організації, у фізичної особи – підприємця, де застосовується ставка 8,41%;
– заробітної плати (доходів) всіх працівників всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ та УТОС, де застосовується ставка 5,3%;
– заробітної плати (доходів) працівн