Оплата простоя по среднему заработку, если в расчетном периоде состоялся перевод работника на нижеоплачиваемую должностьОплата простою за середнім заробітком, якщо в розрахунковому періоді відбулося переведення працівника на нижчеоплачувану посаду
Для работников предприятия из-за карантина введен простой с 18 марта 2020 года с сохранением среднего заработка. Один из работников в расчетном периоде (январь – февраль) — с 1 февраля был переведен на другую постоянную нижеоплачиваемую должность (оклад по новой должности — 6500 грн., по предыдущей — 7000 грн.). В течение двух недель со дня перевода — с 1 по 14 февраля работнику осуществлялась доплата до среднего заработка на предыдущей должности (ст. 114 КЗоТ). Необходимо ли исключать период работы с 1 по 14 февраля на новой должности из расчетного периода при исчислении среднего заработка за время простоя в марте? Включается ли в выплаты расчетного периода доплата до среднего заработка на предыдущей должности, выплаченная работнику за период работы с 1 по 14 февраля на новой должности?Для працівників підприємства через карантин введено простій з 18 березня 2020 року із збереженням середнього заробітку. Один з працівників в розрахунковому періоді (січень – лютий) — з 1 лютого був переведений на іншу постійну нижчеоплачувану посаду (оклад за новою посадою — 6500 грн., за попередньою — 7000 грн.). Протягом двох тижнів з дня переведення — з 1 по 14 лютого працівнику здійснювалась доплата до середнього заробітку на попередній посаді (ст. 114 КЗпП). Чи потрібно виключати період роботи з 1 по 14 лютого на новій посаді з розрахункового періоду при обчисленні середнього заробітку за час простою в березні? Чи включається до виплат розрахункового періоду доплата до середнього заробітку на попередній посаді, виплачена працівнику за період роботи з 1 по 14 лютого на новій посаді?
Согласно части третьей статьи 113 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) за время простоя, когда возникла производственная ситуация, опасная для жизни или здоровья работника или для людей, которые его окружают, и окружающей природной среды не по вине работника, за ним сохраняется средний заработок.
Средний заработок за время простоя исчисляется согласно нормам Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.95 г. № 100 (далее — Порядок № 100).
Средний заработок за время простоя исчисляется исходя из выплат за последние 2 календарных месяца работы, предшествующих месяцу начала простоя. Если в течение последних 2 календарных месяцев работник не работал, средняя заработная плата исчисляется исходя из выплат за предыдущие 2 месяца работы (п. 2 Порядка № 100).
Следовательно, если простой введен в марте 2020 года, то расчетный период включает последние 2 месяца работы: январь – февраль.
Выплаты, включаемые в расчет средней заработной платы, определены в пункте 3 Порядка № 100, а выплаты, которые не включаются в расчет средней заработной платы — в пункте 4 этого Порядка.
В соответствии с пунктом 3 Порядка № 100 при исчислении средней заработной платы во всех случаях ее сохранения включаются: основная заработная плата; доплаты и надбавки (в т. ч. предусмотренные законодательством); производственные премии и премии за экономию конкретных видов топлива, электроэнергии и тепловой энергии; вознаграждение по итогам годовой работы и выслугу лет и т. д.
Абзацем вторым пункта 4 Порядка № 100 установлено, что при исчислении средней заработной платы за последние 2 месяца не учитываются выплаты за время, в течение которого сохраняется средний заработок работника (за время ежегодного и дополнительного отпусков, командировки, выполнения государственных и общественных обязанностей и т. д.) и пособие по временной нетрудоспособности.
Что касается включения периода работы на новой нижеоплачиваемой должности (с 1 по 14 февраля) в расчетный период при исчислении среднего заработка за время простоя, то необходимо учитывать следующее.
Согласно статье 114 КЗоТ при переводе работника на другую постоянную нижеоплачиваемую работу за работником сохраняется его прежний средний заработок в течение двух недель со дня перевода.
Для выполнения вышеприведенной нормы у работников, которым установлены оклады (должностные оклады, месячные тарифные ставки), необходимо сравнить дневной заработок работника в течение первых двух недель работы после перевода со среднедневным заработком на предыдущем месте работы. Если дневной заработок работника на новом месте работы будет меньше среднедневного заработка, то осуществляется доплата до среднедневного заработка за каждый рабочий день в течение первых двух недель работы со дня перевода, то есть дневной заработок работника с учетом доплаты должен равняться среднедневному заработку в течение первых двух недель со дня перевода. В дневной заработок, который должен сравниваться со среднедневным заработком, включаются все элементы заработной платы, которые работник получает в соответствии с условиями трудового, коллективного договора на новом месте работы: оклад, доплаты, надбавки, премии, индексация и т. п.
Исчисление среднедневного заработка с целью его сравнения с дневным заработком в случае перевода работника на другую нижеоплачиваемую работу осуществляется в соответствии с нормами Порядка № 100 исходя из выплат за последние 2 календарных месяца работы, предшествующих месяцу перевода.
Таким образом, в случае перевода работника на другую постоянную нижеоплачиваемую работу для реализации нормы статьи 114 КЗоТ работнику в течение двух недель со дня перевода должны начислять заработную плату на новой должности за выполненную работу, и если она меньше средней заработной платы по предыдущему месту работы, работнику осуществляется доплата до уровня такой средней заработной платы.
Поскольку в течение двух недель со дня перевода за работником на новой должности (работе) средняя заработная плата не сохраняется, а начисляется заработная плата за выполненную работу и осуществляется доплата до уровня средней заработной платы по предыдущему месту работы, то такой период (две недели со дня перевода на нижеоплачиваемую должность) не подпадает под действие абзаца второго пункта 4 Порядка № 100 и не исключается из расчетного периода.
Доплата до уровня средней заработной платы по предыдущему месту работы в случае перевода работника на другую нижеоплачиваемую работу не указана в пункте 4 Порядка № 100 (не включена в выплаты, которые не учитываются при исчислении средней заработной платы), поэтому она учитывается при исчислении средней заработной платы во всех случаях ее сохранения (в том числе за время простоя).
Згідно з частиною третьою статті 113 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з вини працівника, за ним зберігається середній заробіток.
Середній заробіток за час простою обчислюється згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100).
Середній заробіток за час простою обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю початку простою. Якщо протягом останніх 2 календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні 2 місяці роботи (п. 2 Порядку № 100).
Отже, якщо простій введено в березні 2020 року, то розрахунковий період включає останні 2 місяці роботи: січень – лютий.
Виплати, що включаються до розрахунку середньої заробітної плати, визначені у пункті 3 Порядку № 100, а виплати, які не включаються до розрахунку середньої заробітної плати, — у пункті 4 цього Порядку.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (в т. ч. передбачені законодавством); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо.
Абзацом другим пункту 4 Порядку № 100 встановлено, що при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час щорічної і додаткової відпусток, відрядження, виконання державних і громадських обов’язків тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
Що стосується включення (невключення) періоду роботи на новій нижчеоплачуваній посаді (з 1 по 14 лютого) до розрахункового періоду при обчисленні середнього заробітку за час простою, то слід враховувати таке.
Відповідно до статтi 114 КЗпП при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення.
Для виконання вищенаведеної норми у працівників, яким встановлено оклади (посадові оклади, місячні тарифні ставки), необхідно порівняти денний заробіток працівника протягом перших двох тижнів роботи після переведення з середньоденним заробітком на попередньому місці роботи. Якщо денний заробіток працівника на новому місці роботи буде менше середньоденного заробітку, то здійснюється доплата до середньоденного заробітку за кожний робочий день протягом перших двох тижнів роботи з дня переведення, тобто денний заробіток працівника з урахуванням доплати повинен дорівнювати середньоденному заробітку протягом перших двох тижнів з дня переведення. До денного заробітку, який має порівнюватись із середньоденним заробітком, включаються всі елементи заробітної плати, які працівник отримує згідно з умовами трудового, колективного договору на новому місці роботи: оклад, доплати, надбавки, премії, індексація тощо.
Обчислення середньоденного заробітку з метою його порівняння із денним заробітком у разі переведення працівника на іншу нижчеоплачувану роботу здійснюється відповідно до норм Порядку № 100 виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю переведення.
Таким чином, в разі переведення працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу для реалізації норми статті 114 КЗпП працівнику протягом двох тижнів з дня переведення мають нараховувати заробітну плату на новій посаді за виконану роботу, і якщо вона нижча від середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи, працівнику здійснюється доплата до рівня такої середньої заробітної плати.
Оскільки протягом двох тижнів з дня переведення за працівником на новій посаді (роботі) середня заробітна плата не зберігається, а нараховується заробітна плата за виконану роботу і проводиться доплата до рівня середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи, то такий період (два тижні з дня переведення на нижчеоплачувану посаду) не підпадає під дію абзацу другого пункту 4 Порядку № 100 і не виключається з розрахункового періоду.
Доплата до рівня середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи у разі переведення працівника на іншу нижчеоплачувану роботу не зазначена в пункті 4 Порядку № 100 (не включена до виплат, які не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати), тому вона враховується при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження (в тому за час простою).