Выплата заработной платы за отработанное время перед отпуском вместе с отпускными: обязанность или право работодателя?Виплата заробітної плати за відпрацьований час перед відпусткою разом з відпускними: обов’язок чи право роботодавця?
Обязан ли работодатель выплачивать работнику перед отпуском заработную плату за отработанное перед таким отпуском рабочее время, если ежегодный отпуск начинается 22 июня и заканчивается 16 июля 2020 года, а дата выплаты заработной платы на предприятии за вторую половину месяца — 7 число следующего месяца?Чи зобов’язаний роботодавець виплачувати працівнику перед відпусткою заробітну плату за відпрацьований перед такою відпусткою робочий час, якщо щорічна відпустка починається 22 червня і закінчується 16 липня 2020 року, а дата виплати заробітної плати на підприємстві за ІІ половину місяця — 7 число наступного місяця?
Согласно статье 115 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) и статье 21 Закона Украины «Об отпусках» от 15.11.96 г. № 504/96-ВР заработная плата работникам за время отпуска (далее — отпускные) выплачивается не позднее чем за три дня до его начала.
В приведенной норме речь идет о календарных трех днях. Поэтому, например, если первый день отпуска — 22 июня (понедельник), то последним днем выплаты отпускных является 18 июня (четверг).1
1 См. также письмо Минсоцполитики от 02.10.2019 г. № 1432/0/206-19 в журнале «Все о труде и зарплате» № 10/2019, стр. 127, и письмо Минтруда от 26.06.2009 г. № 155/13/116-09. (Ред.)
В соответствии со статьей 115 КЗоТ и статьей 24 Закона Украины «Об оплате труда» от 24.03.95 г. № 108/95-ВР заработная плата выплачивается работникам регулярно в рабочие дни в сроки, установленные коллективным договором или нормативным актом работодателя, согласованным с выборным органом первичной профсоюзной организации или другим уполномоченным на представительство трудовым коллективом органом (а в случае отсутствия таких органов — представителями, избранными и уполномоченными трудовым коллективом), но не реже двух раз в месяц через промежуток времени, не превышающий 16 календарных дней и не позднее 7 дней после окончания периода, за который осуществляется выплата.
Следовательно, главным «временным» условием выплаты заработной платы является ее выплата в сроки, установленные коллективным договором или приказом (распоряжением) руководителя предприятия, но не позднее:
– за I половину месяца — 22 числа текущего месяца;
– за ІІ половину месяца — 7 числа следующего месяца.
Законодательство не содержит нормы, согласно которой работодатель обязан перед отпуском выплачивать заработную плату работнику за отработанное рабочее время перед таким отпуском, в частности вместе с выплатой отпускных или в последний рабочий день перед отпуском. При этом законодательством не установлено и ограничений относительно возможности одновременной выплаты отпускных и заработной платы за отработанное время перед отпуском.
Следовательно, работодатель не обязан, но имеет право выплатить заработную плату работнику за отработанное рабочее время перед отпуском за три дня до его начала вместе с отпускными или в последний рабочий день перед отпуском (исходя из вопроса — выплатить 18 (19, 20) июня заработную плату за отработанное по 21 июня (воскресенье) включительно рабочее время перед отпуском), о чем должно быть указано в отдельном приказе или приказе о предоставлении отпуска.
Рекомендуем порядок (сроки) выплаты заработной платы в рассматриваемом случае отразить в коллективном договоре или нормативном акте работодателя, согласованном с профсоюзом предприятия (органом или представителем, уполномоченным трудовым коллективом).
Згідно зі статтею 115 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та статтею 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР заробітна плата працівникам за час відпустки (далі — відпускні) виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.
У наведеній нормі йдеться про календарні три дні. Тому, наприклад, якщо перший день відпустки — 22 червня (понеділок), то останнім днем виплати відпускних є 18 червня (четвер).
Відповідно до статті 115 КЗпП та статті 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Отже, головною «часовою» умовою виплати заробітної плати є її здійснення у строки, встановлені колективним договором або наказом (розпорядженням) керівника підприємства, але не пізніше:
– за І половину місяця — 22 числа поточного місяця;
– за ІІ половину місяця — 7 числа наступного місяця.
Законодавство не містить норми, відповідно до якої роботодавець зобов’язаний перед відпусткою виплачувати заробітну плату працівнику за відпрацьований перед такою відпусткою робочий час, зокрема разом з виплатою відпускних або в останній робочий день перед відпусткою. При цьому законодавством не встановлено й обмежень щодо можливості одночасної виплати відпускних та заробітної плати за відпрацьований час перед відпусткою.
Отже, роботодавець не зобов’язаний, але має право виплатити заробітну плату працівнику за відпрацьований робочий час перед відпусткою за три дні до її початку разом з відпускними або в останній робочий день перед відпусткою (виходячи із запитання — виплатити 18 (19, 20) червня заробітну плату за відпрацьований по 21 червня включно робочий час перед відпусткою), про що має бути зазначено в окремому наказі або наказі про надання відпустки.
Рекомендуємо порядок (строки) виплати заробітної плати у випадку, що розглядається, відобразити в колективному договорі або нормативному акті роботодавця, погодженому з профспілкою підприємства (органом чи представником, уповноваженим трудовим колективом).