Письмо Пенсионного фонда Украины «Особенности учета периодов и выплат при расчете «больничных» от 07.03.2023 № 7882-7843/Я-03/8-2800/23Лист Пенсійного фонду України «Особливості врахування періодів і виплат при розрахунку «лікарняних» від 07.03.2023 № 7882-7843/Я-03/8-2800/23
ПЕНСИОННЫЙ ФОНД УКРАИНЫ
ПИСЬМО
от 07.03.2023 № 7882-7843/Я-03/8-2800/23
Особенности учета периодов и выплат при расчете «больничных»
(Извлечение)
Ситуация 1. Полный месяц уважительные причины (больничный, отпуск без сохранения заработной платы и т. п.) и в этом месяце начислена премия за прошедший период или другая выплата, являющаяся базой для начисления ЕСВ.
Месяц исключается из расчетного периода в случае, когда в этом месяце застрахованное лицо все календарные дни месяца находилось в уважительных причинах, предусмотренных пунктом 3 Порядка № 1266, а поэтому оснований включения заработной платы, начисленной в таком месяце, в расчет среднедневной заработной платы нет.
Ситуация 2. Уважительные причины включают все рабочие дни месяца, но не все календарные.
Месяц не исключается из расчетного периода, поскольку в этом месяце застрахованное лицо находилось в уважительных причинах, предусмотренных пунктом 3 Порядка № 1266, не все календарные дни месяца, поэтому в расчетный период такой месяц включается в количестве календарных дней, в которых застрахованное лицо не находилось в уважительных причинах. Поскольку в расчете остаются календарные дни, то остается и сумма премии, например, начисленная за прошлый месяц.
Ситуация 3. Все 12 месяцев расчетного периода охватывают уважительные или неуважительные причины отсутствия работы, зарплата не начислялась.
Исчисление среднедневной заработной платы в указанном случае осуществляется на общих основаниях путем деления начисленной за расчетный период (12 календарных месяцев) заработной платы, на которую начислен единый взнос, на количество календарных дней занятости (период пребывания в трудовых отношениях) в расчетном периоде без учета календарных дней, не отработанных по уважительным причинам. Таким образом, имеем 0 зарплаты в расчетном периоде, поэтому нет оплаты такого больничного вообще.
__________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: Выводы, сделанные ПФУ по ситуациям, рассмотренным в вышеприведенном письме, основываются на нормах пункта 3 Порядка исчисления средней заработной платы (дохода, денежного обеспечения) для расчета выплат по общеобязательному государственному социальному страхованию, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 26.09.2001 № 1266 (далее — Порядок № 1266).
Напомним, что согласно пункту 3 Порядка № 1266 среднедневная заработная плата исчисляется путем деления начисленной за расчетный период (12 календарных месяцев) заработной платы (дохода, денежного обеспечения), на которую начислен единый взнос и/или страховые взносы на соответствующие виды общеобязательного государственного социального страхования (далее — ЕСВ), на количество календарных дней занятости в расчетном периоде без учета календарных дней, не отработанных по уважительным причинам, — временная нетрудоспособность, отпуск в связи с беременностью и родами, отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста и шестилетнего возраста по медицинскому заключению, отпуск без сохранения заработной платы, приостановление действия трудового договора в связи с военной агрессией Российской Федерации против Украины (далее — уважительные причины).
Следовательно, календарный месяц исключается из расчетного периода и не учитываются все начисленные в таком месяце выплаты, если все календарные дни этого месяца застрахованное лицо не работало по уважительным причинам.
Календарный месяц не исключается из расчетного периода и учитываются начисленные в таком месяце выплаты, с которых уплачен ЕСВ (премии, вознаграждения и т. п.), если в этом месяце застрахованное лицо не работало как по уважительным, так и по неуважительным причинам.
Например, если работник заболел в апреле 2023 года, а в месяце расчетного периода — январе 2023 года ему начислена производственная премия за декабрь (IV квартал) 2022 года и годовое вознаграждение за 2022 год, с которых уплачен ЕСВ, при этом в январе 2023 года этот работник с 2 по 31 число находился в отпуске без сохранения заработной платы, то январь, а именно 1 января 2023 года, не исключается из расчетного периода, а производственная премия за декабрь (IV квартал) 2022 года и годовое вознаграждение за 2022 год включаются в выплаты расчетного периода, которые учитываются при исчислении средней заработной платы для начисления «больничных» в апреле 2023 года.
Если в расчетном периоде — за последние 12 календарных месяцев перед месяцем наступления болезни работник не работал как по уважительным, так и по неуважительным причинам, вследствие чего у него нет в расчетном периоде начисленной заработной платы (дохода), с которой уплачен ЕСВ, то «больничные» ему за дни болезни не начисляются.
Например, если работник болел с 10 по 17 апреля 2023 года (8 к. д.), а в расчетном периоде (апрель 2022 года – март 2023 года) он с 1 апреля 2022 года по 26 марта 2023 года находился в отпуске без сохранения заработной платы (уважительная причина), в период с 27 по 31 марта 2023 года не выходил на работу по собственной вине (оформлен прогул — неуважительная причина отсутствия), и в расчетном периоде у него нет начисленной заработной платы (дохода), с которой уплачен ЕСВ, то «больничные» ему за дни болезни в апреле 2023 года не начисляются. Это объясняется тем, что в расчетном периоде имеется 5 календарных дней с 27 по 31 марта 2023 года (период с 1 апреля 2022 года по 26 марта 2023 года исключается из расчетного периода), но в марте нет начисленной заработной платы (дохода). В этом случае в расчетном периоде заработная плата (доход) составляет 0 грн., среднедневная заработная плата (доход) равна 0 грн. (0 грн. : 5 к. д.), соответственно, и сумма «больничных» составляет 0 грн. (0 грн. х 8 к. д. болезни).
Напомним, что согласно пункту 28 Порядка № 1266 если в расчетном периоде перед наступлением страхового случая застрахованное лицо по уважительным причинам не имело заработка или страховой случай наступил в первый день работы (для расчета пособия по временной нетрудоспособности, в том числе вследствие заболевания или травмы, связанных с несчастным случаем на производстве и профессиональным заболеванием), средняя заработная плата определяется исходя из тарифной ставки (должностного оклада) или ее части, установленной на день наступления страхового случая.
Например, если работник заболел 24 апреля 2023 года, а в течение последних 12 календарных месяцев (с 1 апреля 2022 года по 31 марта 2023 года) находился в отпуске без сохранения заработной платы (уважительная причина), то расчетного периода у него нет, а средняя заработная плата определяется исходя из должностного оклада (или его части при работе с неполным рабочим временем), установленного на 24 апреля 2023 года.1
1 Подробно о начислении «больничных» рассказано в статье «Больничные: порядок начисления и выплаты» журнала «Все о труде и зарплате» № 2/2023, стр. 28.
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 07.03.2023 № 7882-7843/Я-03/8-2800/23
Особливості врахування періодів і виплат при розрахунку «лікарняних»
(Витяг)
Ситуація 1. Повний місяць поважні причини (перебування на лікарняному, відпустка без збереження заробітної плати тощо) і в цьому місяці нараховано премію за минулий період або іншу виплату, яка є базою для нарахування ЄСВ.
Місяць виключається із розрахункового періоду у випадку, коли в цьому місяці застрахована особа усі календарні дні місяця перебувала в поважних причинах, передбачених пунктом 3 Порядку № 1266, а тому підстав включення заробітної плати, нарахованої в такому місяці, у розрахунок середньоденної заробітної плати немає.
Ситуація 2. Поважні причини охоплюють всі робочі дні місяця, але не всі календарні.
Місяць не виключається із розрахункового періоду, оскільки в цьому місяці застрахована особа перебувала в поважних причинах, передбачених пунктом 3 Порядку № 1266, не усі календарні дні місяця, тому в розрахунковий період такий місяць включається в кількості календарних днів, в яких застрахована особа не перебувала в поважних причинах. Оскільки у розрахунку залишаються календарні дні, тому залишається і сума премії, наприклад, нарахована за минулий місяць.
Ситуація 3. Усі 12 місяців розрахункового періоду охоплюють поважні або неповажні причини відсутності на роботі, зарплата не нараховувалась.
Обчислення середньоденної заробітної плати у зазначеному випадку здійснюється на загальних підставах шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок, на кількість календарних днів зайнятості (період перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин. Таким чином, маємо 0 зарплати у розрахунковому періоді, тому не маємо оплати такого лікарняного взагалі.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Висновки, зроблені ПФУ по ситуаціях, розглянутих у вищенаведеному листі, ґрунтуються на нормах пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).
Нагадаємо, що згідно з пунктом 3 Порядку № 1266 середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок та/або страхові внески на відповідні види загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — ЄСВ), на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати, призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі — поважні причини).
Отже, календарний місяць виключається з розрахункового періоду та не враховуються всі нараховані в такому місяці виплати, якщо усі календарні дні цього місяця застрахована особа не працювала з поважних причин.
Календарний місяць не виключається з розрахункового періоду та враховуються нараховані в такому місяці виплати, з яких сплачено ЄСВ (премії, винагороди тощо), якщо в цьому місяці застрахована особа не працювала як з поважних, так і з неповажних причин.
Наприклад, якщо працівник захворів у квітні 2023 року, а в місяці розрахункового періоду — січні 2023 року йому нараховано виробничу премію за грудень (IV квартал) 2022 року та річну винагороду за 2022 рік, з яких сплачено ЄСВ, при цьому в січні 2023 року цей працівник з 2 по 31 число перебував у відпустці без збереження заробітної плати, то січень, а саме 1 січня 2023 року, не виключається з розрахункового періоду, а виробнича премія за грудень (IV квартал) 2022 року та річна винагорода за 2022 рік включаються до виплат розрахункового періоду, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування «лікарняних» у квітні 2023 року.
Якщо в розрахунковому періоді — протягом останніх 12 календарних місяців перед місяцем настання хвороби працівник не працював як з поважних, так і з неповажних причин, внаслідок чого в нього немає в розрахунковому періоді нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачено ЄСВ, то «лікарняні» йому за дні хвороби не нараховуються.
Наприклад, якщо працівник хворів з 10 по 17 квітня 2023 року (8 к. д.), а в розрахунковому періоді (квітень 2022 року – березень 2023 року) він з 1 квітня 2022 року по 26 березня 2023 року перебував у відпустці без збереження заробітної плати (поважна причина), в період з 27 по 31 березня 2023 року не виходив на роботу з власної вини (оформлено прогул — неповажна причина відсутності), і в розрахунковому періоді в нього немає нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачено ЄСВ, то «лікарняні» йому за дні хвороби у квітні 2023 року не нараховуються. Це пояснюється тим, що в розрахунковому періоді є 5 календарних днів з 27 по 31 березня 2023 року (період з 1 квітня 2022 року по 26 березня 2023 року виключається з розрахункового періоду), але у березні немає нарахованої заробітної плати (доходу). В цьому випадку в розрахунковому періоді заробітна плата (дохід) становить 0 грн., середньоденна заробітна плата (дохід) дорівнює 0 грн. (0 грн. : 5 к. д.), відповідно, і сума «лікарняних» становить 0 грн. (0 грн. х 8 к. д. хвороби).
Нагадаємо, що згідно з пунктом 28 Порядку № 1266 якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи (для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, в тому числі внаслідок захворювання або травми, що пов’язані з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням), середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.
Наприклад, якщо працівник захворів 24 квітня 2023 року, а протягом останніх 12 календарних місяців (з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року) перебував у відпустці без збереження заробітної плати (поважна причина), то розрахункового періоду в нього немає, а середня заробітна плата визначається виходячи з посадового окладу (або його частини при роботі з неповним робочим часом), встановленого на 24 квітня 2023 року.1
1 Докладно про нарахування «лікарняних» йдеться у статті «Лікарняні: порядок нарахування та виплати» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2023, стор. 28.