Іноді працівників підприємства в робочий час викликають до державних органів, залучають до виконання державних або громадських обов’язків. Законодавством гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку за працівниками на час виконання зазначених обов’язків у робочий час. Які обов’язки можна вважати державними і громадськими? В яких випадках роботодавець зобов’язаний увільнити працівника від роботи для виконання зазначених обов’язків? Які документи є підставою для такого увільнення? В яких випадках за працівниками зберігається середній заробіток при виконанні державних або громадських обов’язків?
Виконання державних і громадських обов’язків у робочий час (частина 1)
Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) встановлює гарантії для працівників, які залучаються до виконання державних або громадських обов’язків. Цьому питанню присвячена стаття 119 «Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків» КЗпП.
Відповідно до частини першої статті 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Частиною другою статті 119 КЗпП встановлено, що працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Кодексом цивільного захисту України, законами України «Про військовий обов’язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
Згідно з частиною третьою статті 119 КЗпП за працівниками, направленими для проходження базової військової служби, призваними на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову (далі разом — роботодавці).1 Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до