После окончания «декретного» отпуска работницам по их желанию может быть предоставлен отпуск по уходу за ребенком до достижения им 3-летнего возраста, а после него — отпуск по уходу за ребенком продолжительностью, определенной в медицинском заключении, но не более чем до достижения ребенком 6-летнего возраста. Указанные отпуска работник может прервать в любой момент и выйти на работу, а также может, оставаясь в таком отпуске, работать на условиях неполного рабочего времени. Каковы основания для предоставления работникам отпусков по уходу за ребенком? Каков порядок предоставления и использования указанных отпусков? Как документально оформляются такие отпуска?Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівницям за їх бажанням може бути надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, а після неї — відпустку для догляду за дитиною тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною 6-річного віку. Зазначені відпустки працівник може перервати в будь-який момент і вийти на роботу, а також може, залишаючись в такій відпустці, працювати на умовах неповного робочого часу. Які підстави для надання одному з батьків дитини або іншим особам відпусток для догляду за дитиною? Який порядок надання і використання зазначених відпусток? Як документально оформляються такі відпустки?
Предоставление отпусков по уходу за ребенкомНадання відпусток для догляду за дитиною
Одним из видов социальных отпусков, перечень которых приведен в статье 4 Закона Украины «Об отпусках» от 15.11.96 № 504/96-ВР (далее — Закон об отпусках), является отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста. Порядок предоставления этого отпуска регламентируется статьями 179, 181 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ) и статьями 18, 20 Закона об отпусках.
Частью первой статьи 18 Закона об отпусках установлено, что после окончания отпуска в связи с беременностью и родами (далее — «декретный» отпуск)1 по желанию матери или отца ребенка одному из них предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста (далее — отпуск по уходу за ребенком до 3 лет).
1 Детально о предоставлении отпуска в связи с беременностью и родами рассказано в статье «Предоставление отпуска и пособия в связи с беременностью и родами» на стр. 32 этого номера.
Предприятия за счет собственных денежных средств могут предоставлять одному из родителей ребенка частично оплачиваемый отпуск и отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком большей продолжительности (ч. четвертая ст. 179 КЗоТ, ч. вторая ст. 18 Закона об отпусках).
Если ребенок нуждается в домашнем уходе, одному из родителей ребенка в обязательном порядке предоставляется отпуск без сохранения заработной платы продолжительностью, определенной в медицинском заключении, но не более чем до достижения ребенком шестилетнего возраста (далее — отпуск по уходу за ребенком до 6 лет), а в случае если ребенок болен сахарным диабетом I типа (инсулинозависимый) или если ребенок, которому не установлена инвалидность, болен тяжелым перинатальным поражением нервной системы, тяжелым врожденным пороком развития, редким орфанным заболеванием, онкологическим, онкогематологическим заболеваниями, детским церебральным параличем, тяжелым психическим расстройством, острым или хроническим заболеванием почек IV степени, — не более чем до достижения ребенком 16-летнего возраста, а если ребенку установлена категория «ребенок с инвалидностью подгруппы А» или ребенок, которому не установлена инвалидность, получил тяжелую травму, требует трансплантации органа, требует паллиативной помощи — до достижения ребенком 18-летнего возраста (ч. шестая ст. 179 КЗоТ, п. 3 ч. первой ст. 25 Закона об отпусках). Перечень тяжелых заболеваний, расстройств, травм, состояний, дающих право работнику на получение отпуска без сохранения заработной платы на ребенка, которому не установлена инвалидность, утвержден постановлением Кабинета Министров Украины от 27.12.2018 № 1162.
Все вышеуказанные отпуска могут быть использованы полностью или частями также бабой, дедом либо другими родственниками ребенка, которые фактически ухаживают за ним, или лицом, усыновившим либо взявшим под опеку ребенка, или одним из приемных родителей либо родителей-воспитателей (ч. седьмая ст. 179 КЗоТ, ч. третья ст. 18 Закона об отпусках).
Отпуск по уходу за ребенком до 3 лет не предоставляется работнику, если ребенок находится на государственном содержании, кроме приемных детей в приемных семьях и детей-воспитанников в детских домах семейного типа (ч. пятая ст. 179 КЗоТ, ч. пятая ст. 20 Закона об отпусках).
Следовательно, если один из родителей ребенка во время пребывания в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет передал ребенка на полное гособеспечение, он должен прервать указанный отпуск и выйти на работу, поскольку у него не будет законных оснований для дальнейшего пребывания в таком отпуске. То же самое необходимо сделать и в случае смерти ребенка, за которым осуществлялся уход.
Основания для предоставления и документальное оформление отпусков по уходу за ребенком
Отпуск по уходу за ребенком до 3 лет и отпуск по уходу за ребенком до 6 лет (далее вместе — отпуск по уходу за ребенком) предоставляются по заявлению матери (отца) ребенка или лиц, которые имеют право на такой отпуск, полностью или частично в пределах установленного периода и оформляются приказом (распоряжением) работодателя (ч. первая ст. 181 КЗоТ, ч. третья ст. 20 Закона об отпусках).
Работающие родители ребенка самостоятельно решают, кто из них будет получать по месту работы отпуск по уходу за ребенком. В заявлении о предоставлении отпуска по уходу за ребенком мать или отец ребенка должны указать, что другой из родителей по месту своей работы не использует свое право на получение такого отпуска или вообще не работает по трудовым договорам.
Для оформления отпуска по уходу за ребенком один из родителей ребенка (лицо, фактически ухаживающее за ребенком) должен предоставить работодателю также свидетельство о рождении ребенка (для подтверждения возраста ребенка), при этом предприятие должно иметь копию такого свидетельства.2
2 См. письмо Минсоцполитики от 25.08.2016 № 437/13/116-16 в журнале «Все о труде и зарплате» № 1/2018, стр. 106.
Кроме того, для предоставления отпуска по уходу за ребенком до 6 лет необходимо предоставить медицинское заключение о том, что ребенок нуждается в домашнем уходе (ч. шестая ст. 179 КЗоТ, п. 3 ч. первой ст. 25 Закона об отпусках). Отпуск по уходу за ребенком до 6 лет предоставляется на срок, указанный в медицинском заключении — справке формы № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» (далее — справка), утвержденной приказом Министерства здравоохранения Украины от 11.06.2012 № 430 (далее — Приказ № 430).3 Справка предоставляется учреждениями здравоохранения независимо от форм собственности и подчинения на основании решения врачебно-консультативной комиссии (далее — ВКК). Срок действия справки устанавливается индивидуально с учетом заболевания, его течения, эффективности противорецидивных и реабилитационных мероприятий и составляет не менее 6 месяцев (п.п. 4, 17 Инструкции по заполнению формы первичной учетной документации № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді», утвержденной Приказом № 430). Если срок, на который выдана справка, закончился, а ребенок еще нуждается в уходе, то лицо, желающее и дальше находиться в отпуске по уходу за ребенком до 6 лет, должно получить в учреждении здравоохранения новую справку (на новый срок), представить ее работодателю и одновременно подать новое заявление о продлении отпуска по уходу за ребенком до 6 лет.3 Работник может указать в заявлении на отпуск и меньший срок, чем указан в медицинском заключении (справке).
3 См. также письмо Гоструда от 11.12.2017 № 5605/4/4.7-ЗВ-17 в журнале «Все о труде и зарплате» № 3/2018, стр. 125.
На основании представленных заявления, справки и свидетельства о рождении ребенка работодатель издает приказ (распоряжение) о предоставлении (продлении) работнику отпуска по уходу за ребенком до 6 лет.
Типовая форма приказа о предоставлении отпуска (форма № П-3) утверждена приказом Государственного комитета статистики Украины от 05.12.2008 № 489 (далее — Приказ № 489). Согласно типовой форме в приказе о предоставлении отпуска должны быть указаны фамилия, имя и отчество работника, которому предоставляется отпуск, название структурного подразделения, название профессии (должности), вид и период отпуска.
В приказе о предоставлении отпуска по уходу за ребенком не предусмотрено указание сведений о ребенке, для ухода за которым предоставляется отпуск, в т. ч. даты рождения, фамилии, имени и отчества, пола ребенка.
Поскольку лицо, которое находится в отпуске по уходу за ребенком, может в любое время прервать этот отпуск и приступить к работе, в приказе о предоставлении такого отпуска можно, но не обязательно указывать точную дату его окончания. Период отпуска можно указать в приказе таким образом: «с … (дата начала отпуска) до фактического выхода на работу».
В табеле учета использования рабочего времени типовой формы № П-5, утвержденной Приказом № 489, время пребывания работника в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет отражается с кодом «ВП» («16»), до 6 лет — с кодом «ДД» («17»).
Согласно части четвертой статьи 20 Закона об отпусках бабе, деду или другим родственникам ребенка, которые фактически ухаживают за ним, отпуск по уходу за ребенком до 3 лет предоставляется на основании справки с места работы (службы, обучения) одного из родителей ребенка о том, что он (она) вышел (вышла) на работу до окончания срока такого отпуска.
Следовательно, право на отпуск по уходу за ребенком до 3 лет бабы, деда или других родственников ребенка, которые фактически ухаживают за ним, является производным от права одного из родителей ребенка на такой отпуск, то есть один из родителей может делегировать право на отпуск вышеперечисленным лицам только после своего выхода на основную работу.4
4 См. письма Минсоцполитики от 05.08.2016 № 438/13/116-16 и от 25.08.2016 № 437/13/116-16, разъяснение Минсоцполитики от 18.08.2016 в журнале «Все о труде и зарплате» соответственно № 10/2016, стр. 111, № 1/2018, стр. 106, и № 11/2016, стр. 118, а также письмо Минтруда от 20.05.2011 № 168/13/116-11.
Обращаем внимание, что помощь при рождении ребенка предоставляется одному из родителей ребенка независимо от того, работает он или нет (подробно о выплате такой помощи рассказано ниже).
Таким образом, право бабы, деда или других родственников ребенка, которые фактически ухаживают за ним, на получение отпуска по уходу за ребенком до 3 лет может быть реализовано только при условии предоставления справки с места работы одного из родителей ребенка о том, что он прервал свой отпуск по уходу за ребенком до 3 лет и вышел на основную работу. Кроме такой справки, для получения отпуска по уходу за ребенком до 3 лет баба, дед или другой родственник ребенка, которые фактически ухаживают за ним, по месту своей работы должны подать заявление на отпуск, предоставить медицинское заключение (справку) и документ, подтверждающий родство с ребенком.
Если один из родителей находится в отпуске по уходу за одним ребенком до 3 лет, для предоставления такого отпуска второму из родителей по уходу за вторым ребенком до 3 лет в этот же период нет оснований (право на такой отпуск имеет только один из родителей независимо от количества детей в семье в возрасте до 3 лет).5 Однако если один из родителей находится в отпуске по уходу за одним ребенком до 3 лет, то второй из родителей в этот же период имеет право на получение отпуска по уходу за вторым ребенком до 6 лет, поскольку отпуск по уходу за ребенком до 3 лет и отпуск по уходу за ребенком до 6 лет — это разные виды отпусков.
5 См. также письмо Минтруда от 10.01.2008 № 1/13/116-08.
Использование отпуска по уходу за ребенком
Использование отпуска по уходу за ребенком до 3 лет является правом, а не обязанностью работника. Если работник не желает воспользоваться указанным правом, то после окончания «декретного» отпуска он должен выйти на работу.
Отпуск по уходу за ребенком до 3 лет работник может использовать по своему усмотрению по день исполнения ребенку 3 лет.
Отпуск по уходу за ребенком до 6 лет работник может использовать в сроки, установленные в медицинском заключении, но не более, чем по день исполнения ребенку 6 лет.
Если работник, находясь в отпуске по уходу за ребенком, приступает к выполнению своих должностных обязанностей на условиях неполного рабочего времени, указанный отпуск не прерывается. Поэтому при таких условиях другие родственники не имеют права на оформление отпуска по уходу за ребенком. Если один из родителей ребенка во время отпуска по уходу за ребенком находится на лечении в медицинском учреждении, другие родственники не имеют права на оформление указанного отпуска, поскольку в таком отпуске находится один из родителей ребенка.
Действующим законодательством не предусмотрено использование одновременно двумя или более лицами отпуска по уходу за детьми до 3 лет, рожденных одной матерью5, при условии, что эти дети продолжают жить с матерью (отцом) и не усыновлены или не взяты под опеку либо на попечительство другими лицами.
Если один из родителей, имеющих ребенка в возрасте до 3 лет, является физическим лицом – предпринимателем (далее — ФЛП), а второй из родителей — работником предприятия, то первый из родителей, как ФЛП, не имеет права на любой вид отпусков, в т. ч. и на отпуск по уходу за ребенком до 3 лет, поскольку не состоит в трудовых отношениях. В этом случае второй из родителей по месту работы по трудовому договору имеет право на получение отпуска по уходу за ребенком до 3 лет.
Если женщина находится в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет, и по ней оформлен листок нетрудоспособности в связи с беременностью и родами (далее — «декретный» ЛН), то такой ЛН ей оплачивается (пособие по беременности и родам начисляется6) только в случае прекращения (прерывания) отпуска по уходу за ребенком до 3 лет и предоставления отпуска в связи с беременностью и родами (далее — «декретный» отпуск). В этом случае работодатель на основании заявления работницы должен издать два приказа: первый — о прекращении (приостановлении) отпуска по уходу за ребенком до 3 лет; второй — о предоставлении «декретного» отпуска работнице.
6 Об условиях и порядке начисления пособия по беременности и родам подробно идет речь в статье «Предоставление отпуска и пособия в связи с беременностью и родами» на стр. 32 этого номера.
Вышеизложенное объясняется тем, что законодательством не предусмотрено оформление работнику одновременно двух разных отпусков, а также не предусмотрено предоставление работнику одновременно двух отпусков по уходу за первым и вторым ребенком в возрасте до 3 лет.7
7 См. также письма Минтруда от 02.06.2011 № 175/13/116-11 и от 12.07.2010 № 201/13/116-10.
Если работница является совместителем — имеет два места работы по трудовому договору, на которых пребывает в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет, и по ней оформлен «декретный» ЛН, то она может по основному месту работы оформить «декретный» отпуск с получением «декретных», а по месту работы по совместительству продолжать пребывать в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет, поскольку, по мнению Пенсионного фонда Украины, «декретные» могут предоставляться только по одному месту работы.6
6 Об условиях и порядке начисления пособия по беременности и родам подробно идет речь в статье «Предоставление отпуска и пособия в связи с беременностью и родами» на стр. 32 этого номера.
Окончание отпуска по уходу за ребенком
Работник, находясь в отпуске по уходу за ребенком, по своему усмотрению имеет право в любое время прервать его и выйти на работу, а затем опять пойти в такой отпуск в течение срока по день достижения ребенком 3 лет (6 лет).8
8 См. также письмо Минсоцполитики от 16.05.2012 № 158/13/133-12, письма Минтруда от от 04.02.2010 № 19/06/186-10 и от 26.07.2010 № 2650/0/10-10/13.
Согласно части девятой статьи 179 КЗоТ лица, находящиеся в отпуске по уходу за ребенком, должны уведомить работодателя о досрочном прекращении такого отпуска не позднее чем за 10 календарных дней до дня досрочного прекращения такого отпуска.
Форма уведомления (устная, письменная) не определена, но рекомендуем работодателям в локальном документе установить, что уведомление о досрочном прекращении отпуска по уходу за ребенком подается в виде письменного заявления с указанием даты прекращения этого отпуска. Однако на период военного положения можно предусмотреть подачу уведомления на электронную почту работодателя в виде сканированной копии бумажного уведомления.
В случае если работник прерывает отпуск по уходу за ребенком до 3 лет в целях получения дополнительного оплачиваемого отпуска в связи с обучением, от него не должны требовать, чтобы он отработал определенный период перед предоставлением ему учебного отпуска. Прерывание отпуска по уходу за ребенком до 3 лет и предоставление учебного отпуска должны быть надлежащим образом оформлены на основании заявления работника и приказа работодателя. Аналогично после окончания учебного отпуска работнику на основании его заявления и приказа работодателя может быть вновь предоставлен отпуск по уходу за ребенком до 3 лет.9
9 См. также письма Минсоцполитики от 12.09.2016 № 1294/13/84-16 и от 31.07.2014 № 292/13/133-14 в журнале «Все о труде и зарплате» соответственно № 8/2017, стр. 119, и № 5/2015, стр. 28, письма Минтруда от 27.07.2010 № 217/13/116-10 и от 29.05.2007 № 126/13/133-07.
Последним днем пребывания работника в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет (6 лет) является день исполнения ребенку 3 лет (6 лет), т. е. день рождения ребенка. Работник, который полностью использовал отпуск по уходу за ребенком до достижения им 3 лет (6 лет), должен приступить к работе на следующий день после дня, в котором ребенку исполняется 3 года (6 лет).10
10 См. также письма Минтруда от 17.08.2010 № 246/13/116-10 и от 22.11.2010 № 235/06/186-10.
Должность работника, которому предоставлен отпуск по уходу за ребенком, не является вакантной должностью, поскольку на период такого (и любого другого) отпуска за работником, как указано в статье 2 Закона об отпусках, сохраняется рабочее место (должность), и работодатель не имеет права вывести работника за штат.8
8 См. также письмо Минсоцполитики от 16.05.2012 № 158/13/133-12, письма Минтруда от от 04.02.2010 № 19/06/186-10 и от 26.07.2010 № 2650/0/10-10/13.
На период пребывания работника в отпуске по уходу за ребенком работодатель имеет право принять на работу другого работника для выполнения обязанностей по временно не занятой должности до фактического выхода на работу работника, пребывающего в указанном отпуске. С новым работником заключается срочный трудовой договор (ст. 23 КЗоТ).
При выходе работника из отпуска по уходу за ребенком лицо, принятое на работу по срочному трудовому договору для замещения этого работника, подлежит увольнению в день, предшествующий дню выхода на работу работника, находившегося в отпуске.11
11 См. статью ««Декретная» должность: принятие на работу, перевод, увольнение» в журнале «Все о труде и зарплате» № 8/2021, стр. 50.
Помощь при рождении ребенка в период пребывания в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет
Порядок и условия назначения государственной помощи семьям с детьми, которую могут получать женщины (другие лица) во время пребывания в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет, установлены Законом Украины «О государственной помощи семьям с детьми» от 21.11.92 № 2811-ХII (далее — Закон № 2811) и Порядком назначения и выплаты государственной помощи семьям с детьми, утвержденным постановлением Кабинета Министров Украины от 27.12.2001 № 1751 (далее — Порядок № 1751).
Напомним, что еще 1 июля 2014 года были внесены изменения в Закон № 2811, в результате чего из этого Закона были исключены пункт 3 части первой статьи 3 и раздел IV «Пособие по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста» (включал статьи 13–15), которыми определялись условия получения, порядок выплаты и размер пособия по уходу за ребенком до 3 лет. Как следствие, с 1 июля 2014 года прекратилось назначение пособия по уходу за ребенком до 3 лет, но одновременно в новой редакции была изложена статья 12 Закона № 2811, которой предусмотрена выплата помощи при рождении ребенка в размере 41 280 грн. Выплата этой помощи осуществляется одноразово в сумме 10 320 грн., остальная сумма помощи выплачивается в течение следующих 36 месяцев равными частями (т. е. в сумме 860 грн. ежемесячно).
Аналогичные изменения были внесены и в Порядок № 1751.
Таким образом, с 1 июля 2014 года пособие по уходу за ребенком до 3 лет фактически «влилось» в помощь при рождении ребенка и отдельно не предоставляется. При этом назначение помощи при рождении ребенка, предоставляемой одному из родителей ребенка, опекуну, которые постоянно проживают вместе с ребенком, осуществляется независимо от того, работает или нет родитель либо опекун ребенка. Поэтому если один из родителей ребенка, получающий помощь при рождении ребенка, прерывает отпуск по уходу за ребенком до 3 лет и выходит на работу, то выплата ему помощи при рождении ребенка не прекращается.
Если после прерывания отпуска по уходу за ребенком до 3 лет и выхода на работу одного из родителей ребенка другой работающий родственник (другой из родителей, баба, дед, другой родственник ребенка) фактически ухаживает за ребенком, то ему может быть предоставлен отпуск по уходу за ребенком до 3 лет несмотря на то, что один из родителей ребенка продолжает получать помощь при рождении ребенка.
Работа на условиях неполного рабочего времени в период отпуска по уходу за ребенком
По желанию матери, отца ребенка или лиц, указанных в части седьмой статьи 179 КЗоТ и части третьей статьи 18 Закона об отпусках (баба, дед или другой родственник ребенка, которые фактически ухаживают за ним, лицо, усыновившее или взявшее под опеку ребенка, один из приемных родителей или родителей-воспитателей), в период пребывания их в отпуске по уходу за ребенком они могут работать на условиях неполного рабочего времени или на дому (ч. восьмая ст. 179 КЗоТ, ч. четвертая ст. 18 Закона об отпусках). Из этой нормы следует, что вышеуказанные лица могут одновременно находиться в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет и работать на условиях неполного рабочего времени или на дому.
Действующее законодательство не определяет, где именно один из родителей (другое лицо, фактически ухаживающее за ребенком) может работать на условиях неполного рабочего времени — на предприятии, с которым он состоит в трудовых отношениях и на котором ему предоставлен частично оплачиваемый отпуск по уходу за ребенком до 3 лет, или на другом предприятии. Следовательно, один из родителей (другое лицо, фактически ухаживающее за ребенком) имеет право в период такого отпуска работать на условиях неполного рабочего времени как на этом предприятии (которое является основным местом работы), так и на любом другом предприятии или на дому. Если работник во время отпуска по уходу за ребенком до 3 лет приступает к работе на другом предприятии, то заключаемый с ним на таком предприятии трудовой договор с выполнением работы на условиях неполного рабочего времени имеет признаки трудового договора о работе по совместительству.12
12 См. также письма Минтруда от 04.02.2010 № 19/06/186-10, от 10.06.2008 № 149/13/116-08 и от 05.06.2008 № 5305/0/14-08/06.
Напомним, что согласно статье 56 КЗоТ по соглашению между работником и работодателем может устанавливаться как при принятии на работу, так и впоследствии неполный рабочий день или неполная рабочая неделя.
Поскольку инициатором установления неполного рабочего времени в рассматриваемом нами случае является работник, находящийся в отпуске по уходу за ребенком, то он должен подать работодателю заявление, в котором указывается, по какому режиму работы он желает работать, период, в течение которого он желает работать с таким режимом (обычно до окончания отпуска по уходу за ребенком), основание для изменения режима работы (отпуск по уходу за ребенком).
На основании заявления работника работодатель издает приказ, в котором указывает новый режим работы для него.
Если неполное рабочее время вводилось на определенный период (например, до окончания отпуска по уходу за ребенком), о чем указано в приказе руководителя, то по окончании такого периода (окончании отпуска по уходу за ребенком) неполное рабочее время отменяется автоматически (устанавливается обычный режим работы) и руководителю не нужно издавать дополнительный приказ.
Если неполное рабочее время вводилось до окончания отпуска по уходу за ребенком до 3 лет, но после окончания этого отпуска работнику на основании его заявления и медицинского заключения предоставляется отпуск по уходу за ребенком до 6 лет, и он желает продолжать работу на условиях неполного рабочего времени, то ему необходимо подать новое заявление с указанием нового периода работы с таким режимом, на основании которого издается приказ руководителя с указанием нового периода работы на условиях неполного рабочего времени.
В табеле учета использования рабочего времени типовой формы № П-5, утвержденной Приказом № 489, работникам, работающим на условиях неполного рабочего времени, по коду «РС» («05») проставляются фактически отработанные дни (часы) работы. В дни, которые являются нерабочими для работника согласно индивидуальному графику его работы (в которые не отражаются отработанные часы), в табеле проставляется код отпуска, в котором пребывает работник: «ВП» («16») — отпуск по уходу за ребенком до 3 лет; «ДД» («17») — отпуск по уходу за ребенком до 6 лет.
Согласно части третьей статьи 56 КЗоТ работа на условиях неполного рабочего времени не влечет каких-либо ограничений объема трудовых прав работников.
Следовательно, если работник (лицо, фактически ухаживающее за ребенком) в период отпуска по уходу за ребенком работает на условиях неполного рабочего времени, то он имеет право на получение ежегодного основного отпуска полной продолжительности (не менее 24 календарных дней — ч. первая ст. 6 Закона об отпусках). В стаж работы, дающий право на ежегодный основной отпуск, засчитывается время фактической работы на условиях неполного рабочего времени, даже если в это время работник пребывает в отпуске по уходу за ребенком (п. 1 ч. первой ст. 9 Закона об отпусках). Если работник не работает, находясь в отпусках по уходу за ребенком до 3 лет или 6 лет, то период таких отпусков не засчитывается в стаж работы, дающий право на ежегодный основной отпуск (п.п. 3, 4 ч. первой ст. 9 Закона об отпусках).
В случае если по основному месту работы работник находится в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет и одновременно изъявил желание приступить к работе на условиях неполного рабочего времени по должности (профессии), по которой он работал до отпуска и которая сохраняется за ним на период пребывания в таком отпуске, заключение отдельного (дополнительного) трудового договора о работе по совместительству законодательством не предусмотрено. В такой ситуации работник, являющийся «чернобыльцем» категории 1 или 2, имеет право также на дополнительный «чернобыльский» отпуск продолжительностью 14 рабочих (16 календарных) дней, который предоставляется только один раз в течение календарного года и оплачивается за счет денежных средств госбюджета (п. 22 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закона Украины «О статусе и социальной защите граждан, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы» от 28.02.91 № 796-XII).13
13 См. письма Минтруда от 10.06.2008 № 149/13/116-08, от 05.06.2008 № 5305/0/14-08/06 и от 18.05.2011 № 164/13/116-11.
Отпуска (ежегодные, дополнительные), на которые работник имеет право, работая на условиях неполного рабочего времени во время пребывания в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет, могут быть предоставлены только на основании приказа о предоставлении таких отпусков, что влечет издание приказа об окончании отпуска по уходу за ребенком до 3 лет, поскольку законодательством не предусмотрено одновременное пребывание работника в двух отпусках. Но после окончания ежегодного или любого дополнительного отпуска работнику вновь может быть предоставлен отпуск по уходу за ребенком до 3 лет на основании приказа руководителя.
Что касается страховых выплат в период пребывания работника в отпуске по уходу за ребенком и работы на условиях неполного рабочего времени, то поскольку в период такой работы работник получает заработную плату, с которой уплачивается единый социальный взнос, он является застрахованным лицом.14
14 См. письма ФСС по ВУТ от 12.12.2013 № 04-06/А-3118з-1285, от 04.12.2013 № 04-30-3449 и от 16.09.2013 № 04-30-2481 в журнале «Все о труде и зарплате» соответственно № 2/2014, стр. 120, № 3/2014, стр. 126, и № 10/2013, стр. 126, а также письма Минтруда от 10.12.2009 № 484/18/153-09, от 23.10.2009 № 389/18/153-09, от 17.07.2009 № 197/18/99-09, от 26.06.2007 № 412/020/153-07 и от 02.03.2007 № 696/0/10-07/13.
В статье 16 Закона Украины «Об общеобязательном государственном социальном страховании» от 23.09.99 № 1105-XIV (далее — Закон № 1105) приведен исчерпывающий перечень случаев, при которых пособие по временной нетрудоспособности не предоставляется. К таким случаям не относится временная нетрудоспособность работающего лица в период отпуска по уходу за ребенком до 3 лет. Поэтому в случае временной нетрудоспособности застрахованного лица (работника), работающего в режиме неполного рабочего времени в период пребывания в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет, ЛН оформляется и оплачивается на общих основаниях.15
15 См. письма ФСС по ВУТ от 12.12.2013 № 04-06/А-3118з-1285, от 04.12.2013 № 04-30-3449 и от 16.09.2013 № 04-30-2481 в журнале «Все о труде и зарплате» соответственно № 2/2014, стр. 120, № 3/2014, стр. 126, и № 10/2013, стр. 126, а также письма Минтруда от 10.12.2009 № 484/18/153-09, от 23.10.2009 № 389/18/153-09, от 17.07.2009 № 197/18/99-09, от 26.06.2007 № 412/020/153-07 и от 02.03.2007 № 696/0/10-07/13.
Но если работник, находясь в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет, работает на этом же предприятии на условиях неполного рабочего времени, то он не имеет права на получение ЛН по уходу за больным ребенком (п. 3.11, пп. «б» п. 3.15 Инструкции о порядке выдачи документов, удостоверяющих временную нетрудоспособность граждан, утвержденной приказом Министерства здравоохранения Украины от 13.11.2001 № 455) и, соответственно, не имеет права на получение «больничных» по уходу за больным ребенком.16
16 См. статью «Выдача и оплата листка нетрудоспособности по уходу за больным ребенком», письма Минсоцполитики от 23.10.2014 № 1601/5/75-14 и от 17.09.2015 № 529/18/99-15 в журнале «Все о труде и зарплате» соответственно № 9/2017, стр. 30, № 4/2015, стр. 117, и № 10/2015, стр. 117.
Страховой и прочий стаж в период отпуска по уходу за ребенком
За лиц, которые ухаживают за ребенком до 3 лет и получают помощь при рождении ребенка, в соответствии с пунктом 3 Порядка начисления и уплаты единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование за некоторые категории застрахованных лиц, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 02.03.2011 № 178, органами социальной защиты населения уплачивается ЕСВ в размере минимального страхового взноса за полный месяц ухода за ребенком до достижения им 3 лет. Если период ухода за ребенком до достижения им 3 лет составляет менее одного календарного месяца, ЕСВ рассчитывается в размере, пропорциональном количеству календарных дней отпуска в месяце, за который уплачивается ЕСВ.
Вышеуказанная уплата ЕСВ за лиц, получающих помощь при рождении ребенка, позволяет зачесть период ухода за ребенком до достижения им 3 лет в страховой стаж для начисления пенсии и страховых выплат.17
17 См. письмо Минсоцполитики от 18.12.2018 № 450/0/247-18 в журнале «Все о труде и зарплате» № 1/2019, стр. 119.
Так, в страховой стаж для начисления пенсии включается период ухода за ребенком до достижения им 3 лет и получения помощи при рождении ребенка, поскольку лица, осуществляющие уход за ребенком до 3 лет и получающие указанную помощь, являются застрахованными лицами, за которых ЕСВ уплачивают органы социальной защиты населения (абзацы седьмой и двенадцатый п. 1 ч. 1 ст. 4, абзацы второй и третий п. 1 ч. 1 ст. 7 Закона Украины «О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование» от 08.07.2010 № 2464-VI).
Кроме того, период отпуска по уходу за ребенком до 3 лет включается в страховой стаж для начисления страховых выплат как период, за который уплачены страховые взносы исходя из размера минимального страхового взноса (ч. 1 ст. 14 Закона № 1105).
Период отпуска по уходу за ребенком до 6 лет в страховой стаж не включается.
Отпуска по уходу за ребенком до 3 (6) лет засчитываются как в общий, так и в непрерывный стаж работы и в стаж работы по специальности. Но в стаж работы, дающий право на ежегодный отпуск, время указанных отпусков не засчитывается (ст. 181 КЗоТ, п.п. 3, 4 ч. первой ст. 9 Закона об отпусках).
Одним з видів соціальних відпусток, перелік яких наведено у статті 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), є відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Порядок надання цієї відпустки регламентується статтями 179, 181 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) і статтями 18, 20 Закону про відпустки.
Частиною першою статті 18 Закону про відпустки встановлено, що після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретна» відпустка)1 за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі — відпустка по догляду за дитиною до 3 років).
1 Детально про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами розказано у статті «Надання відпустки і допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами» на стор. 32 цього номера.
Підприємства за рахунок власних коштів можуть надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості (ч. четверта ст. 179 КЗпП, ч. друга ст. 18 Закону про відпустки).
Якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку (далі — відпустка по догляду за дитиною до 6 років), а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, — не більш як до досягнення дитиною 16–річного віку, а якщо дитині встановлено категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги — до досягнення дитиною 18–річного віку (ч. шоста ст. 179 КЗпП, п. 3 ч. першої ст. 25 Закону про відпустки). Перелік тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право працівнику на отримання відпустки без збереження заробітної плати на дитину, якій не встановлено інвалідність, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1162.
Всі вищевказані відпустки можуть бути використані повністю або частинами також бабою, дідом чи іншими родичами дитини, які фактично здійснюють догляд за нею, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів (ч. сьома ст. 179 КЗпП, ч. третя ст. 18 Закону про відпустки).
Відпустка по догляду за дитиною до 3 років не надається працівнику, якщо дитина перебуває на державному утриманні, крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та дітей-вихованців у дитячих будинках сімейного типу (ч. п’ята ст. 179 КЗпП, ч. п’ята ст. 20 Закону про відпустки).
Отже, якщо один з батьків дитини під час перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3 років передав дитину на повне державне забезпечення, він повинен перервати зазначену відпустку і вийти на роботу, оскільки у нього не буде законних підстав для подальшого перебування в такій відпустці. Те ж саме необхідно зробити і в разі смерті дитини, за якою здійснювався догляд.
Підстави для надання та документальне оформлення відпусток по догляду за дитиною
Відпустка по догляду за дитиною до 3 років і відпустка по догляду за дитиною до 6 років (далі разом — відпустка по догляду за дитиною) надаються за заявою матері (батька) дитини або осіб, які мають право на таку відпустку, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) роботодавця (ч. перша ст. 181 КЗпП, ч. третя ст. 20 Закону про відпустки).
Працюючі батьки дитини самостійно вирішують, хто з них буде отримувати за місцем роботи відпустку по догляду за дитиною. У заяві про надання відпустки по догляду за дитиною мати чи батько дитини повинні зазначити, що інший з батьків за місцем своєї роботи не використовує своє право на отримання такої відпустки або взагалі не працює за трудовими договорами.
Для оформлення відпустки по догляду за дитиною один з батьків дитини (особа, яка фактично доглядає за дитиною) повинен надати роботодавцю також свідоцтво про народження дитини (для підтвердження віку дитини), при цьому підприємство повинно мати копію такого свідоцтва.2
2 Див. лист Мінсоцполітики від 25.08.2016 № 437/13/116-16 в журналі «Все про працю і зарплату» № 1/2018, стор. 106.
Крім того, для надання відпустки по догляду за дитиною до 6 років необхідно надати медичний висновок про те, що дитина потребує домашнього догляду (ч. шоста ст. 179 КЗпП, п. 3 ч. першої ст. 25 Закону про відпустки). Відпустка по догляду за дитиною до 6 років надається на строк, зазначений у медичному висновку — довідці форми № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» (далі — довідка), затвердженій наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.06.2012 № 430 (далі — Наказ № 430).3 Довідка надається закладами охорони здоров’я незалежно від форм власності та підпорядкування на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (далі — ЛКК). Строк дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних та реабілітаційних заходів і становить не менше 6 місяців (п.п. 4, 17 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді», затвердженої Наказом № 430).
3 Див. також лист Держпраці від 11.12.2017 № 5605/4/4.7-ЗВ-17 в журналі «Все про працю і зарплату» № 3/2018, стор. 125.
Якщо строк, на який видана вищезазначена довідка, закінчився, а дитина ще потребує догляду, то особа, яка бажає і далі перебувати у відпустці по догляду за дитиною до 6 років, має отримати в закладі охорони здоров’я нову довідку (на новий строк), надати її роботодавцю і одночасно подати нову заяву про продовження відпустки по догляду за дитиною до 6 років.3 Працівник може вказати в заяві на відпустку і менший строк, ніж вказано в медичному висновку (довідці).
На підставі поданих заяви, довідки та свідоцтва про народження дитини роботодавець видає наказ (розпорядження) про надання (продовження) працівнику відпустки по догляду за дитиною до 6 років.
Типову форму наказу про надання відпустки (форма № П-3) затверджено наказом Державного комітету статистики України від 05.12.2008 № 489 (далі — Наказ № 489). Згідно з типовою формою у наказі про надання відпустки мають бути зазначені прізвище, ім’я та по батькові працівника, якому надається відпустка, назва структурного підрозділу, назва професії (посади), вид і період відпустки (в наказі не передбачено зазначення відомостей про дитину, для догляду за якою надається відпустка, в т. ч. дати народження, прізвища, імені та по батькові, статі дитини).
Оскільки особа, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, може в будь-який час перервати цю відпустку і стати до роботи, в наказі про надання такої відпустки можна, але не обов’язково вказувати точну дату закінчення відпустки. Зокрема, період відпустки можна вказати в наказі таким чином: «з … (дата початку відпустки) до фактичного виходу на роботу».
У табелі обліку використання робочого часу типової форми № П-5, затвердженої Наказом № 489, час перебування працівника у відпустці по догляду за дитиною до 3 років позначається з кодом «ВП» («16»), у відпустці по догляду за дитиною до 6 років — з кодом «ДД» («17»).
Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону про відпустки бабі, діду чи іншим родичам дитини, які фактично доглядають за нею, відпустка по догляду за дитиною до 3 років надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки.
Отже, право на відпустку по догляду за дитиною до 3 років баби, діда чи інших родичів дитини, які фактично доглядають за нею, є похідним від права одного з батьків дитини на таку відпустку, тобто один з батьків дитини може делегувати право на відпустку вище переліченим особам тільки після свого виходу на основну роботу.4
4 Див. листи Мінсоцполітики від 05.08.2016 № 438/13/116-16 та від 25.08.2016 № 437/13/116-16, роз’яснення Мінсоцполітики від 18.08.2016 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 10/2016, стор. 111, № 1/2018, стор. 106, та № 11/2016, стор. 118, а також лист Мінпраці від 20.05.2011 № 168/13/116-11.
Звертаємо увагу, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини незалежно від того, працює він чи ні (детально про виплату такої допомоги йдеться нижче).
Таким чином, право баби, діда чи інших родичів дитини, які фактично доглядають за нею, на отримання відпустки по догляду за дитиною до 3 років може бути реалізовано тільки за умови надання довідки з місця роботи одного з батьків дитини про те, що він перервав свою відпустку по догляду за дитиною до 3 років і вийшов на основну роботу. Крім такої довідки, для отримання відпустки по догляду за дитиною до 3 років баба, дід чи інший родич дитини, які фактично доглядають за нею, за місцем своєї роботи повинні подати заяву на відпустку, надати медичний висновок (довідку) і документ, що підтверджує спорідненість з дитиною.
Якщо один з батьків перебуває у відпустці по догляду за однією дитиною до 3 років, для надання такої відпустки іншому з батьків для догляду за другою дитиною до 3 років в цей же період немає підстав (право на таку відпустку має лише один з батьків незалежно від кількості дітей у сім’ї віком до 3 років).5 Однак якщо один з батьків перебуває у відпустці по догляду за однією дитиною до 3 років, то інший з батьків в цей же період має право на отримання відпустки по догляду за другою дитиною до 6 років, оскільки відпустка по догляду за дитиною до 3 років і відпустка по догляду за дитиною до 6 років є різними видами відпусток.
5 Див. також лист Мінпраці від 10.01.2008 № 1/13/116-08.
Використання відпустки по догляду за дитиною
Використання відпустки по догляду за дитиною до 3 років є правом, а не обов’язком працівника. Якщо працівник не бажає скористатися зазначеним правом, то після закінчення «декретної» відпустки він повинен вийти на роботу.
Відпустку по догляду за дитиною до 3 років працівник може використовувати на свій розсуд по день виповнення дитині 3 років.
Відпустку по догляду за дитиною до 6 років працівник може використовувати у строки, встановлені в медичному висновку, але не більш як по день виповнення дитині 6 років.
Якщо працівник, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, приступає до виконання своїх посадових обов’язків на умовах неповного робочого часу, зазначена відпустка не переривається. Тому при таких умовах інші родичі не мають права на оформлення відпустки по догляду за дитиною.
Якщо один з батьків дитини під час відпустки по догляду за дитиною перебуває на лікуванні в медичній установі, інші родичі не мають права на оформлення зазначеної відпустки, оскільки в такій відпустці перебуває один з батьків дитини.
Чинним законодавством не передбачено використання одночасно двома або більше особами відпустки по догляду за дітьми до 3 років, народжених однією матір’ю5, за умови, що ці діти продовжують жити з матір’ю (батьком) і не усиновлені або не узяті під опіку чи на піклування іншими особами.
Якщо один з батьків, які мають дитину віком до 3 років, є фізичною особою – підприємцем (далі — ФОП), а інший з батьків — працівником підприємства, то перший з батьків, як ФОП, не має права на будь-який вид відпусток, в т. ч. і на відпустку по догляду за дитиною до 3 років, оскільки не перебуває у трудових відносинах. В цьому випадку другий з батьків за місцем роботи за трудовим договором має право на отримання відпустки по догляду за дитиною до 3 років.
Якщо жінка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, і по ній оформлено листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретний» ЛН), то такий ЛН їй оплачується (допомога по вагітності та пологах нараховується6) тільки у разі припинення (переривання) відпустки по догляду за дитиною до 3 років та надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретна» відпустка). У цьому випадку роботодавець на підставі заяви працівниці має видати два накази: перший наказ — про припинення (зупинення) відпустки по догляду за дитиною до 3 років; другий наказ — про надання «декретної» відпустки працівниці.
6 Про умови та порядок нарахування допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами докладно йдеться у статті «Надання відпустки і допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами» на стор. 32 цього номера.
Вищевикладене пояснюється тим, що законодавством не передбачено оформлення працівнику одночасно двох різних відпусток, а також не передбачено надання працівнику одночасно двох відпусток по догляду за першою та другою дитиною віком до 3 років.7
7 Див. також листи Мінпраці від 02.06.2011 № 175/13/116-11 та від 12.07.2010 № 201/13/116-10.
Якщо працівниця є сумісником — має два місця роботи за трудовим договором, на яких перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, і по ній оформлено «декретний» ЛН, то вона може за основним місцем роботи оформити «декретну» відпустку з отриманням «декретних», а за місцем роботи за сумісництвом продовжувати перебувати у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, оскільки, на думку Пенсійного фонду України, «декретні» можуть надаватися застрахованій особі лише за одним місцем роботи.
Закінчення відпустки по догляду за дитиною
Працівник, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною, на свій розсуд має право в будь-який час перервати її та вийти на роботу, а потім знову піти в таку відпустку протягом строку по день досягнення дитиною 3 років (6 років).8
8 Див. також лист Мінсоцполітики від 16.05.2012 № 158/13/133-12 та листи Мінпраці від 04.02.2010 № 19/06/186-10 та від 26.07.2010 № 2650/0/10-10/13.
Відповідно до частини дев’ятої статті 179 КЗпП особи, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, повинні повідомити роботодавця про дострокове припинення такої відпустки не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки.
Форма повідомлення (усна, письмова) не визначена, але рекомендуємо роботодавцям у локальному документі встановити, що повідомлення про дострокове припинення відпустки по догляду за дитиною подається у вигляді письмової заяви із зазначенням дати припинення цієї відпустки. Однак на період воєнного стану можна передбачити подання повідомлення на електронну пошту роботодавця у вигляді сканованої копії паперового повідомлення.
У разі якщо працівник перериває відпустку по догляду за дитиною до 3 років з метою отримання додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням, від нього не повинні вимагати, щоб він відпрацював певний період (наприклад, один день) перед наданням йому навчальної відпустки. Переривання відпустки по догляду за дитиною до 3 років і надання навчальної відпустки здійснюються на підставі заяви працівника та наказу роботодавця. Аналогічно після закінчення навчальної відпустки працівнику на підставі його заяви на наказу роботодавця знову може бути надано відпустку по догляду за дитиною до 3 років.9
9 Див. також листи Мінсоцполітики від 12.09.2016 № 1294/13/84-16 та від 31.07.2014 № 292/13/133-14 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 8/2017, стор. 119, та № 5/2015, стор. 28, листи Мінпраці від 27.07.2010 № 217/13/116-10 та від 29.05.2007 № 126/13/133-07.
Останнім днем перебування працівника у відпустці по догляду за дитиною до 3 років (6 років) є день виповнення дитині 3 років (6 років), тобто день народження дитини. Працівник, який повністю використав відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років (6 років), повинен стати до роботи на наступний день після дня, в якому дитині виповнюється 3 роки (6 років).10
10 Див. також листи Мінпраці від 17.08.2010 № 246/13/116-10 та від 22.11.2010 № 235/06/186-10.
Посада працівника, якому надано відпустку по догляду за дитиною, не є вакантною посадою, оскільки на період такої (і будь-якої іншої) відпустки за працівником, як зазначено у статті 2 Закону про відпустки, зберігається робоче місце (посада), і роботодавець не має права вивести працівника за штат.8
8 Див. також лист Мінсоцполітики від 16.05.2012 № 158/13/133-12 та листи Мінпраці від 04.02.2010 № 19/06/186-10 та від 26.07.2010 № 2650/0/10-10/13.
На період перебування працівника у відпустці по догляду за дитиною роботодавець має право прийняти на роботу іншого працівника для виконання обов’язків по тимчасово не зайнятій посаді до фактичного виходу на роботу працівника, який перебуває в зазначеній відпустці. З новим працівником укладається строковий трудовий договір (ст. 23 КЗпП). При виході працівника з відпустки по догляду за дитиною особа, прийнята на роботу за строковим трудовим договором для заміщення цього працівника, підлягає звільненню в день, що передує дню виходу на роботу працівника, який перебував у відпустці.11
11 Див. статтю ««Декретна» посада: прийняття на роботу, переведення, звільнення» в журналі «Все про працю і зарплату» № 8/2021, стор. 50.
Допомога при народженні дитини в період перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3 років
Порядок і умови призначення державної допомоги сім’ям з дітьми, яку можуть отримувати жінки (інші особи) під час перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, встановлені Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 № 2811-ХII (далі — Закон № 2811) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі — Порядок № 1751).
Нагадаємо, що ще з 1 липня 2014 року було внесено зміни до Закону № 2811, внаслідок чого з зазначеного Закону було виключено пункт 3 частини першої статті 3 та розділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» (включав статті 13–15), в яких визначалися умови отримання, порядок виплати та розмір допомоги по догляду за дитиною до 3 років. Як наслідок, з 1 липня 2014 року припинилося призначення допомоги по догляду за дитиною до 3 років, але одночасно в новій редакції було викладено статтю 12 Закону № 2811, якою передбачено виплату допомоги при народженні дитини у розмірі 41 280 грн. Виплата цієї допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн., решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами (тобто в сумі 860 грн. щомісяця).
Аналогічні зміни були внесені урядом і до Порядку № 1751.
Таким чином, з 1 липня 2014 року допомога по догляду за дитиною до 3 років фактично «влилася» в допомогу при народженні дитини і окремо не надається. При цьому призначення допомоги при народженні дитини, яка надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, здійснюється незалежно від того, працює чи ні батько (мати) або опікун дитини. Тому якщо один з батьків дитини, який отримує допомогу при народженні дитини, перериває відпустку по догляду за дитиною до 3 років і виходить на роботу, то виплата йому допомоги при народженні дитини не припиняється.
Якщо після переривання відпустки по догляду за дитиною до 3 років та виходу на роботу одного з батьків дитини інший працюючий родич (інший з батьків, баба, дід, інший родич дитини) фактично доглядає за дитиною, то такому працівнику може бути надано відпустку по догляду за дитиною до 3 років незважаючи на те, що один з батьків дитини продовжує отримувати допомогу при народженні дитини.
Робота на умовах неповного робочого часу в період відпустки по догляду за дитиною
За бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 КЗпП і частині третій статті 18 Закону про відпустки (баба, дід чи інший родич дитини, які фактично доглядають за нею, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків або батьків-вихователів), у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома (ч. восьма ст. 179 КЗпП, ч. четверта ст. 18 Закону про відпустки). З цієї норми випливає, що вищезазначені особи можуть одночасно перебувати у відпустці по догляду за дитиною до 3 років і працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Чинне законодавство не визначає, де саме один з батьків дитини (інша особа, яка фактично доглядає за дитиною) може працювати на умовах неповного робочого часу — на підприємстві, з яким він перебуває у трудових відносинах і на якому йому надано частково оплачувану відпустку по догляду за дитиною до 3 років, або на іншому підприємстві. Отже, один з батьків дитини (інша особа, яка фактично доглядає за дитиною) має право в період такої відпустки працювати на умовах неповного робочого часу як на цьому підприємстві (яке є основним місцем роботи), так і на будь-якому іншому підприємстві або вдома. Якщо працівник під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років стає до роботи на іншому підприємстві, то трудовий договір, який укладається з ним на такому підприємстві з виконанням роботи на умовах неповного робочого часу, має ознаки трудового договору про роботу за сумісництвом.12
12 Див. також листи Мінпраці від 04.02.2010 № 19/06/186-10, від 10.06.2008 № 149/13/116-08 та від 05.06.2008 № 5305/0/14-08/06.
Нагадаємо, що згідно зі статтею 56 КЗпП за угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Оскільки ініціатором встановлення неповного робочого часу в розглянутому нами випадку є працівник, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною, то він повинен подати роботодавцю заяву, в якій вказується, з яким режимом роботи він бажає працювати, період, протягом якого він бажає працювати з таким режимом (зазвичай до закінчення відпустки по догляду за дитиною), підстава для зміни режиму роботи (відпустка по догляду за дитиною).
На підставі заяви працівника роботодавець видає наказ, в якому вказує новий режим роботи для нього.
Якщо неповний робочий час вводився на певний період (наприклад, до закінчення відпустки по догляду за дитиною), про що зазначено в наказі керівника, то після закінчення такого періоду (закінчення відпустки по догляду за дитиною) неповний робочий час скасовується автоматично (встановлюється звичайний режим роботи) і керівнику не потрібно видавати додатковий наказ.
Якщо неповний робочий час вводився до закінчення відпустки по догляду за дитиною до 3 років, але після закінчення цієї відпустки працівнику на підставі його заяви та медичного висновку надається відпустка по догляду за дитиною до 6 років, і він бажає продовжувати роботу на умовах неповного робочого часу, то йому необхідно подати нову заяву із зазначенням нового періоду роботи з таким режимом, на підставі якої видається наказ керівника із зазначенням нового періоду роботи на умовах неповного робочого часу.
У табелі обліку використання робочого часу типової форми № П-5, затвердженої Наказом № 489, працівникам, які працюють на умовах неповного робочого часу, за кодом «РС» («05») проставляються фактично відпрацьовані дні (години) роботи. У дні, які є неробочими для працівника відповідно до індивідуального графіка його роботи (в які не відображаються відпрацьовані години), в табелі проставляється код відпустки, в якій перебуває працівник: «ВП» («16») — відпустка по догляду за дитиною до 3 років; «ДД» («17») — відпустка по догляду за дитиною до 6 років.
Згідно з частиною третьою статті 56 КЗпП робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
Отже, якщо працівник (особа, яка фактично доглядає за дитиною) в період відпустки по догляду за дитиною працює на умовах неповного робочого часу, він користується всіма трудовими правами, встановленими для працівників, які працюють на умовах повного робочого часу, в тому числі має право на отримання щорічної основної відпустки повної тривалості (не менше 24 календарних днів — ч. перша ст. 6 Закону про відпустки). До стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час фактичної роботи на умовах неповного робочого часу, навіть якщо в цей час працівник перебуває у відпустці по догляду за дитиною (п. 1 ч. першої ст. 9 Закону про відпустки). Якщо працівник не працює, перебуваючи у відпустках по догляду за дитиною до 3 років або 6 років, то період таких відпусток не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (п.п. 3, 4 ч. першої ст. 9 Закону про відпустки).
У разі якщо за основним місцем роботи працівник перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 років і одночасно виявив бажання стати до роботи на умовах неповного робочого часу за посадою (професією), за якою він працював до відпустки і яка зберігається за ним на період перебування у такій відпустці, укладення окремого (додаткового) трудового договору про роботу за сумісництвом законодавством не передбачено.
У такій ситуації працівник, який є «чорнобильцем» категорії 1 або 2, має право також на додаткову «чорнобильську» відпустку тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів, яка надається тільки один раз протягом календарного року і оплачується органами соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету (п. 22 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 № 796-XII).13
13 Див. листи Мінпраці від 10.06.2008 № 149/13/116-08, від 05.06.2008 № 5305/0/14-08/06 та від 18.05.2011 № 164/13/116-11.
Відпустки (щорічні, додаткові), на які працівник має право, працюючи на умовах неповного робочого часу під час перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, можуть бути надані тільки на підставі наказу про надання таких відпусток, що тягне видання наказу про закінчення відпустки по догляду за дитиною до 3 років, оскільки законодавством не передбачено одночасне перебування працівника у двох відпустках. Але після закінчення щорічної або будь-якої додаткової відпустки працівнику знову може бути надано відпустку по догляду за дитиною до 3 років на підставі наказу керівника.
Що стосується страхових виплат в період перебування працівника у відпустці по догляду за дитиною і роботи на умовах неповного робочого часу, то оскільки в період такої роботи працівник отримує заробітну плату, з якої сплачується єдиний соціальний внесок, він є застрахованою особою.14
14 Див. листи ФСС з ТВП від 12.12.2013 № 04-06/А-3118з-1285, від 04.12.2013 № 04-30-3449 та від 16.09.2013 № 04-30-2481 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 2/2014, стор. 120, № 3/2014, стор. 126, та № 10/2013, стор. 126, а також листи Мінпраці від 10.12.2009 № 484/18/153-09, від 23.10.2009 № 389/18/153-09, від 17.07.2009 № 197/18/99-09, від 26.06.2007 № 412/020/153-07 та від 02.03.2007 № 696/0/10-07/13.
У статті 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) наведено вичерпний перелік випадків, за яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається. До таких випадків не належить тимчасова непрацездатність працюючої особи в період відпустки по догляду за дитиною до 3 років. Тому в разі тимчасової непрацездатності застрахованої особи (працівника), що працює в режимі неповного робочого часу в період перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, ЛН оформляється і оплачується на загальних підставах.15
15 Див. листи ФСС з ТВП від 12.12.2013 № 04-06/А-3118з-1285, від 04.12.2013 № 04-30-3449 та від 16.09.2013 № 04-30-2481 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 2/2014, стор. 120, № 3/2014, стор. 126, та № 10/2013, стор. 126, а також листи Мінпраці від 10.12.2009 № 484/18/153-09, від 23.10.2009 № 389/18/153-09, від 17.07.2009 № 197/18/99-09, від 26.06.2007 № 412/020/153-07 та від 02.03.2007 № 696/0/10-07/13.
Але якщо працівник, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, працює на цьому ж підприємстві на умовах неповного робочого часу, то він не має права на отримання ЛН по догляду за хворою дитиною (п. 3.11, пп. «б» п. 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 № 455) і, відповідно, не має права на отримання «лікарняних» по догляду за хворою дитиною.16
16 Див. статтю «Видача і оплата листка непрацездатності по догляду за хворою дитиною», листи Мінсоцполітики від 23.10.2014 № 1601/5/75-14 та від 17.09.2015 № 529/18/99-15 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 9/2017, стор. 30, № 4/2015, стор. 117, та № 10/2015, стор. 117.
Страховий та інший стаж в період відпустки по догляду за дитиною
За осіб, які доглядають за дитиною до 3 років та отримують допомогу при народженні дитини, відповідно до пункту 3 Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 178, органами соціального захисту населення сплачується ЄСВ в розмірі мінімального страхового внеску за повний місяць догляду за дитиною до досягнення нею 3 років. Якщо період догляду за дитиною до досягнення нею 3 років становить менш як один календарний місяць, ЄСВ розраховується у розмірі, пропорційному кількості календарних днів відпустки у місяці, за який сплачується ЄСВ. Зазначена сплата ЄСВ за осіб, які отримують допомогу при народженні дитини, дозволяє зарахувати період догляду за дитиною до досягнення нею 3 років до страхового стажу для нарахування пенсії та страхових виплат.17
17 Див. лист Мінсоцполітики від 18.12.2018 № 450/0/247-18 в журналі «Все про працю і зарплату» № 1/2019, стор. 119.
Так, до страхового стажу для нарахування пенсії включається період догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і отримання допомоги при народженні дитини, оскільки особи, які доглядають за дитиною до 3 років та отримують допомогу при народженні дитини, є застрахованими особами, за яких ЄСВ сплачують органи соціального захисту населення (абзаци сьомий і дванадцятий п. 1 ч. 1 ст. 4, абзаци другий і третій п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).
Крім того, період відпустки по догляду за дитиною до 3 років включається до страхового стажу для нарахування страхових виплат як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (ч. 1 ст. 14 Закону № 1105).
Період відпустки по догляду за дитиною до 6 років до страхового стажу не включається.
Період відпустки по догляду за дитиною до 3 (6) років зараховується як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Але, як зазначено вище, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, час зазначених відпусток не зараховується (ст. 181 КЗпП, п.п. 3, 4 ч. першої ст. 9 Закону про відпустки).