Отражение в Отчете о ЕСВ работницы, которая весь месяц находилась в отпусках без сохранения заработной платы и не имела доходаВідображення у Звіті з ЄСВ працівниці, яка весь місяць перебувала у відпустках без збереження заробітної плати і не мала доходу
Работница (основное место работы) с 2017 года по 24 марта 2020 года находилась в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им 6 лет (п. 3 ч. первой ст. 25 Закона Украины «Об отпусках»). Сразу после окончания этого отпуска с 25 марта работнице на период карантина предоставлен отпуск без сохранения заработной платы (ч. вторая ст. 26 Закона Украины «Об отпусках»). Уплачивается ли за работницу ЕСВ за март с минимальной заработной платы, если в этом месяце у нее нет начисленного дохода? Как отразить работницу в Отчете о ЕСВ за март и апрель, если карантин продлится до конца апреля?Працівниця (основне місце роботи) з 2017 року по 24 березня 2020 року перебувала у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею 6 років (п. 3 ч. першої ст. 25 Закону України «Про відпустки»). Одразу після закінчення цієї відпустки з 25 березня працівниці на період карантину надано відпустку без збереження заробітної плати (ч. друга ст. 26 Закону України «Про відпустки»). Чи сплачується за працівницю ЄСВ за березень з мінімальної заробітної плати, якщо в цьому місяці у неї немає нарахованого доходу? Як відобразити працівницю у Звітах з ЄСВ за березень і квітень, якщо карантин триватиме до кінця квітня?
В соответствии с пунктом 8 раздела IV Порядка № 435 таблица 5 Отчета о ЕСВ подается страхователем, если в течение отчетного периода (месяца), в частности, лицу предоставлен отпуск по уходу за ребенком от трехлетнего возраста до достижения им шестилетнего возраста (далее — отпуск по уходу за ребенком до 6 лет).
Что касается отпусков без сохранения заработной платы (кроме отпуска по уходу за ребенком до 6 лет), предоставляемых в соответствии со статьями 25 и 26 Закона об отпусках и другими нормативно-правовыми актами, то их отражение в таблице 5 Отчета о ЕСВ Порядком № 435 не предусмотрено.
Учитывая содержание вопроса, если в течение отчетного месяца — марта у работницы закончился отпуск по уходу за ребенком до 6 лет, то такая работница в таблице 5 Отчета о ЕСВ за март отражается в одной строке, в которой указываются, в частности:
– в реквизите 8 «Категорія особи» — 4 (лица, которым предоставлен отпуск по уходу за ребенком до 6 лет);
– в графе «дата закінчення» реквизита 11 «Період … відпусток» — 24 (дата окончания отпуска по уходу за ребенком до 6 лет — 24.03.2020);
– в реквизитах 12 – 15, 17 – 19 — прочерк;
– в реквизите 16 «Документ-підстава про … відпустку …» — «наказ № 25 від 20.03.2017» (реквизиты приказа о предоставлении отпуска по уходу за ребенком до 6 лет).
Таблица 6 Отчета о ЕСВ содержит реквизит 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати», в котором отражается количество календарных дней отпуска без сохранения заработной платы, предусмотренного статьями 25 и 26 Закона об отпусках (кроме отпуска по уходу за ребенком до 6 лет), приходящихся на отчетный месяц. Поэтому в случае предоставления работнику указанного отпуска в отчетном месяце его отражение в таблице 6 Отчета о ЕСВ является обязательным.
Что касается оснований для уплаты ЕСВ с минимальной заработной платы, то в соответствии с частью 5 статьи 8 Закона № 2464 и пунктом 9 раздела III Инструкции № 449 если по основному месту база начисления ЕСВ не превышает размер минимальной заработной платы (далее — МЗП), установленной законом на месяц, за который получен доход, сумма ЕСВ рассчитывается как произведение размера МЗП, установленной законом на месяц, за который получен доход (прибыль), и ставки ЕСВ при условии пребывания в трудовых отношениях полный календарный месяц или отработки всех рабочих дней отчетного месяца, предусмотренных правилами внутреннего трудового распорядка и графиками сменности в соответствии с законодательством.
Следовательно, ЕСВ уплачивается с МЗП только в случае, если по основному месту работы у застрахованного лица в отчетном месяце имеется база начисления ЕСВ, которая не превышает размер МЗП. При отсутствии у застрахованного лица базы начисления ЕСВ в отчетном месяце ЕСВ за такой месяц не уплачивается.
В вопросе указано, что в марте работница не получала доход, который является базой начисления ЕСВ, следовательно, за этот месяц ЕСВ за нее не уплачивается.
Учитывая, что в период с 25 по 31 марта работница находилась в отпуске без сохранения заработной платы, предоставленном в соответствии со статьей 26 Закона об отпусках, то в таблице 6 Отчета о ЕСВ за март она отражается в одной строке, в которой указываются, в частности:
– в реквизите 9 «Код категорії ЗО» — 1;
– в реквизитах 10, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21 — прочерк;
– в реквизите 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — 03.2020;
– в реквизите 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати» — 7 (с 25 по 31 марта);
– в реквизите 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових … відносинах … протягом звітного місяця» — 31 (все календарные дни марта);
– в реквизите 22 «Ознака наявності трудової книжки (1 – так, 0 – ні)» — 1.
В таблице 1 Отчета о ЕСВ работники, которые весь месяц или часть месяца находятся в отпусках (отпуске) без сохранения заработной платы, предусмотренных статьями 25 и 26 Закона об отпусках (кроме отпуска по уходу за ребенком до 6 лет), включаются в показатели «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» и «Облікова кількість штатних працівників», поскольку во время указанных отпусков они продолжают пребывать в трудовых отношениях. Работники, которые весь месяц находятся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до 6 лет, включаются в показатель «Облікова кількість штатних працівників» и не включаются в показатель «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період».
В нашем случае работница часть марта находилась в отпуске без сохранения заработной платы, предусмотренном статьей 26 Закона об отпусках, поэтому в таблице 1 Отчета о ЕСВ за март она включается в показатели «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» и «Облікова кількість штатних працівників».
Что касается апреля, то если карантин будет продлен, и работница весь апрель будет находиться в отпуске без сохранения заработной платы из-за карантина (ч. вторая ст. 26 Закона об отпусках) и у нее не будет в этом месяце начисленного дохода, который является базой начисления ЕСВ, то она будет отражаться в таблице 6 Отчета о ЕСВ за апрель в одной строке, в которой указываются, в частности:
– в реквизите 9 «Код категорії ЗО» — 1;
– в реквизитах 10, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21 — прочерк;
– в реквизите 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — 04.2020;
– в реквизите 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати» — 30 (с 1 по 30 апреля);
– в реквизите 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових … відносинах … протягом звітного місяця» — 30 (все календарные дни апреля);
– в реквизите 22 — 1.
В таблице 1 Отчета о ЕСВ за апрель работница будет включаться в показатели «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» и «Облікова кількість штатних працівників», поскольку во время нахождения в отпуске без сохранения заработной платы из-за карантина (ч. вторая ст. 26 Закона об отпусках), она продолжает пребывать в трудовых отношениях.
Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку № 435 таблиця 5 Звіту з ЄСВ подається страхувальником, якщо протягом звітного періоду (місяця), зокрема, особі надано відпустку по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку (далі — відпустка по догляду за дитиною до 6 років).
Що стосується відпусток без збереження заробітної плати (крім відпустки по догляду за дитиною до 6 років), які надаються відповідно до статей 25 і 26 Закону про відпустки та інших нормативно-правових актів, то їх відображення в таблиці 5 Звіту з ЄСВ Порядком № 435 не передбачено.
Зважаючи на зміст запитання, якщо протягом звітного місяця — березня у працівниці закінчилась відпустка по догляду за дитиною до 6 років, то така працівниця в таблиці 5 Звіту з ЄСВ за березень відображається в одному рядку, в якому зазначаються, зокрема:
– в реквізиті 8 «Категорія особи» — 4 (особи, яким надано відпустку по догляду за дитиною до 6 років);
– у графі «дата закінчення» реквізиту 11 «Період … відпусток» — 24 (дата закінчення відпустки по догляду за дитиною до 6 років — 24.03.2020);
– в реквізитах 12 – 15, 17 – 19 — прочерк;
– в реквізиті 16 «Документ-підстава про … відпустку …» — «наказ № 25 від 20.03.2017» (реквізити наказу про надання відпустки по догляду за дитиною до 6 років).
Таблиця 6 Звіту з ЄСВ містить реквізит 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати», в якому відображається кількість календарних днів відпустки без збереження заробітної плати, передбаченої статтями 25 та 26 Закону про відпустки (крім відпустки по догляду за дитиною до 6 років), які припадають на звітний місяць. Тому в разі надання працівнику зазначеної відпустки у звітному місяці її відображення в таблиці 6 Звіту з ЄСВ є обов’язковим.
Що стосується підстав для сплати ЄСВ з мінімальної заробітної плати, то відповідно до частини 5 статті 8 Закону № 2464 та пункту 9 розділу III Інструкції № 449 якщо за основним місцем роботи база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати (далі — МЗП), встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ за умови перебування у трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності згідно із законодавством.
Отже, ЄСВ сплачується з МЗП лише у разі, якщо за основним місцем роботи у застрахованої особи у звітному місяці є база нарахування ЄСВ, яка не перевищує розміру МЗП. За відсутності у застрахованої особи бази нарахування ЄСВ у звітному місяці ЄСВ за такий місяць не сплачується.
В запитанні зазначено, що у березні працівниця не отримувала дохід, який є базою нарахування ЄСВ, отже, за цей місяць ЄСВ за неї не сплачується.
Враховуючи, що в період з 25 по 31 березня працівниця перебувала у відпустці без збереження заробітної плати, наданій згідно зі статтею 26 Закону про відпустки, то в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за березень вона відображається в одному рядку, в якому зазначаються, зокрема:
– в реквізиті 9 «Код категорії ЗО» — 1;
– в реквізитах 10, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21 — прочерк;
– в реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — 03.2020;
– в реквізиті 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати» — 7 (з 25 по 31 березня);
– в реквізиті 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових … відносинах … протягом звітного місяця» — 31 (всі календарні дні березня);
– в реквізиті 22 «Ознака наявності трудової книжки (1 – так, 0 – ні)» — 1.
В таблиці 1 Звіту з ЄСВ працівники, які весь місяць або частину місяця перебувають у відпустках (відпустці) без збереження заробітної плати, передбачених статтями 25 та 26 Закону про відпустки (крім відпустки по догляду за дитиною до 6 років), включаються в показники «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» та «Облікова кількість штатних працівників», оскільки під час зазначених відпусток вони продовжують перебувати у трудових відносинах. Працівники, які весь місяць перебувають у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до 6 років, включаються в показник «Облікова кількість штатних працівників» та не включаються в показник «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період».
В нашому випадку працівниця частину березня перебувала у відпустці без збереження заробітної плати, передбаченій статтею 26 Закону про відпустки, тому в таблиці 1 Звіту з ЄСВ за березень вона включається в показники «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» та «Облікова кількість штатних працівників».
Що стосується квітня, то якщо карантин буде продовжено, і працівниця весь квітень перебуватиме у відпустці без збереження заробітної плати через карантин (ч. друга ст. 26 Закону про відпустки) і не матиме в цьому місяці нарахованого доходу, що є базою нарахування ЄСВ, то вона відображатиметься в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за квітень в одному рядку, в якому зазначаються, зокрема:
– в реквізиті 9 «Код категорії ЗО» — 1;
– в реквізитах 10, 13, 16, 17, 18, 19, 20, 21 — прочерк;
– в реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — 04.2020;
– в реквізиті 14 «Кількість календарних днів без збереження заробітної плати» — 30 (з 1 по 30 квітня);
– в реквізиті 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових … відносинах … протягом звітного місяця» — 30 (всі календарні дні квітня);
– в реквізиті 22 — 1.
В таблиці 1 Звіту з ЄСВ за квітень працівниця включатиметься в показники «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період» та «Облікова кількість штатних працівників», оскільки під час перебування у відпустці без збереження заробітної плати через карантин (ч. друга ст. 26 Закону про відпустки), вона продовжує перебувати у трудових відносинах.