Роз’яснення ГУ ПФУ у Волинській області «Щодо Зміни № 14 до Класифікатора професій» від 07.01.2025
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 07.01.2025
Щодо Зміни № 14 до Класифікатора професій
Міністерством економіки України наказом від 13.12.2024 № 22571 було затверджено Зміну № 14 до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій». Відповідний наказ було оприлюднено на сайті Міністерства, й він набрав чинності з дня його затвердження — 13 грудня 2024 року.
Введено наступні оновлення:
– змінено 2 професійні угруповання;
– додано 1 професійне угруповання;
– скасовано 63 професійні назви робіт;
– змінено 34 професійні назви робіт;
– внесено 72 професійні назви робіт.
Наприклад, профугруповання «Фізіотерапевти та масажисти» (код КП 2326) тепер має назву «Асистенти професіоналів в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства)», а «Судові секретарі, виконавці та розпорядники» (код КП 3432) — «Середній юридичний персонал судової, адвокатської та нотаріальної діяльності».
Слід звернути увагу на зміни у профназвах таких розповсюджених робіт та професій:
– код КП 2429 «Юрисконсульт» на «Юрисконсульт (радник юридичний)»;
– КП 3121 «Адміністратор веб-сайту» на «Адміністратор вебсайту»;
– КП 2131.2 «Адміністратор веб-ресурсів» на «Адміністратор вебресурсів»;
– КП 3121 «Фахівець з розроблення комп’ютерних програм» на «Фахівець з розроблення комп’ютерних програм та програмного забезпечення».
Окремо зауважимо, що додано код 2451.2 «Автор текстів (копірайтер)».1
1 Докладно про зміни, внесені наказом Мінекономіки від 13.12.2024 № 22571 до Класифікатора професій, йдеться у новині «Внесено зміни до Класифікатора професій» журналу «Все про працю і зарплату» № 12/2024, стор. 7. (Ред.)
Отже, фахівцям з кадрів необхідно звірити назви посад у Класифікаторі професій з тими, які є у штатному розписі підприємства (організації, установи) й за необхідності видати наказ про внесення змін до штатного розпису.
На вимогу працівника запис про зміну назви його посади вноситься до паперової трудової книжки.
Також звертаємо увагу, що таку зміну слід зазначити в додатку 5 до Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ у тому самому порядку, як зазначається переведення на нову посаду.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: В останньому абзаці вищенаведеного роз’яснення вказано, що зміну назви посади слід зазначити в додатку 5 до Податкового розрахунку (далі — Д5) у тому самому порядку, як зазначається переведення на нову посаду. Тобто регіональний орган ПФУ фактично підтверджує те, що зміна назви посади не є переведенням з посади на посаду, але чомусь стверджує, що в додатку Д5 ці дві події відображаються однаково. На нашу думку, це не зовсім так і ось чому.
Виключний перелік випадків, коли страхувальник (роботодавець) зобов’язаний подавати додаток Д5, визначено у Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок № 4).
Згідно з пунктом 5 розділу IV Порядку № 4 додаток Д5 подається, якщо протягом звітного періоду:
– укладено або розірвано трудовий договір (цивільно-правовий договір) із застрахованою особою;
– укладено або розірвано трудовий договір із застрахованою особою, яка працевлаштована на нове робоче місце;
– особу переміщено з одного структурного підрозділу до іншого, переведено на іншу постійну посаду або роботу у того самого платника єдиного внеску;
– особу призначено на нову посаду;
– особа вперше вступила на військову службу або закінчила проходження військової служби (із виключенням зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо)) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби;
– особі надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (у тому числі особам із числа військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу);
– особі надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
– особі надано відпустку по догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку.
Як бачимо, пункт 5 розділу IV Порядку № 4 не містить норми про необхідність подання додатка Д5 у випадку зміни назви посади. Тому страхувальник (роботодавець) не зобов’язаний подавати додаток Д5 у випадку зміни назви посади у працівника, але може це зробити для коректності відображення посади працівника у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Водночас якщо назву посади, яку містить штатний розпис підприємства, виключено з Класифікатора професій, внаслідок чого підприємство скорочує цю посаду і одночасно вводить до штатного розпису нову посаду, яку внесено до Класифікатора професій і на яку наказом керівника підприємства переводять працівника, посаду якого скорочують, то має місце переведення працівника на іншу посаду. В цьому випадку роботодавець зобов’язаний відобразити переведення працівника на іншу посаду в додатку Д5. Якщо таке переведення відбулося в грудні 2024 року, то його потрібно було відобразити в додатку Д5 до Податкового розрахунку за IV квартал 2024 року, якщо в січні 2025 року — то в додатку Д5 до Податкового розрахунку за січень 2025 року.