Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо звільнення працівника, який без попередження виїхав за кордон під час воєнного стану» від 19.02.2024
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 19.02.2024
Щодо звільнення працівника,
який без попередження виїхав за кордон під час воєнного стану
Чи можна звільнити працівника, коли він без попередження виїхав за кордон під час воєнного стану?
Звільнення працівників має відбуватися за процедурами, передбаченими чинним законодавством.
Звільнення працівників за власним бажанням та за угодою сторін здійснюється на підставі заяви працівника.
Якщо працівник залишив робоче місце і не виконує свої трудові обов’язки у зв’язку із воєнними діями, то такий факт не може розглядатися як прогул без поважної причини.
Тому рекомендуємо за відсутності заяви працівника про звільнення не вирішувати питання щодо звільнення працівника до закінчення бойових дій.
У табелі обліку робочого часу можна проставляти позначку «І» — інші причини неявок. Підстави для збереження заробітку за таким працівником відсутні.
У разі необхідності виконання обов’язків відсутнього працівника можна прийняти на його місце іншого працівника на умовах строкового трудового договору.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Табелювати працівника, який без попередження виїхав за кордон і не виходить на роботу можна як за кодом «І» (30) — інші причини неявок, так і за кодом «НЗ» (28) — неявки з нез’ясованих причин.
Зауважимо, що у вищенаведеному роз’ясненні регіональний орган Держпраці акцентує увагу на тому, що не можна звільнити за прогул без поважної причини працівника, який залишив робоче місце і не виконує свої трудові обов’язки у зв’язку із воєнними діями, а не у зв’язку із введенням воєнного стану. Тому якщо підприємство, на якому працює працівник, перебуває в регіоні України, де воєнні дії не ведуться, а працівник без попередження роботодавця виїхав за кордон і не виходить на роботу, то, на нашу думку, такий вчинок може бути кваліфікований як прогул без поважних причин, і працівника можна звільнити за прогул — за пунктом 4 статті 40 КЗпП.1 Також у разі невиходу працівника на роботу і відсутності інформації про причини такого невиходу більше 4 місяців працівника можна звільнити за пунктом 8-3 статті 36 КЗпП — відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль.
1 Докладно про підстави звільнення працівника за прогул – за пунктом 4 статті 40 КЗпП йдеться у статті «Прогул: від вчинення до звільнення» журналу «Все про працю і зарплату» № 8/2023, стор. 74. (Ред.)