Роз’яснення Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці «Щодо зарахування до стажу, що дає право на щорічну відпустку, часу перебування на військовій службі під час мобілізації» від 08.05.2023
ПІВНІЧНО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ
ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 08.05.2023
Щодо зарахування до стажу, що дає право на щорічну відпустку,
часу перебування на військовій службі під час мобілізації
Чи зараховується до стажу, що дає право на щорічну відпустку, час, коли за працівником, призваним на військову службу під час мобілізації, зберігалися місце роботи (посада)?
Ні, з 19.07.2022 за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада.
Середній заробіток за такими працівниками не зберігається і вказаний період до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку, не зараховується.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного додамо, що з 19.07.2022 частиною третьою статті 119 КЗпП не передбачено збереження середнього заробітку за працівниками, призваними або прийнятими на військову службу в особливий період (в тому числі в період дії воєнного стану).
Водночас за працівниками, які проходять службу в територіальній обороні територіальної громади, середній заробіток зберігається на підставі частини першої статті 119 КЗпП1, тому період (календарні дні) служби в територіальній обороні зараховується до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.
1 Див. роз’яснення Мінекономіки від 23.03.2022 та роз’яснення Держпраці в журналі «Все про працю і зарплату» № 2/2022, стор. 89 та 104.
Посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці на своєму сайті повідомили, що за працівниками, які стали добровольцями територіальної оборони, зберігається не лише посада за місцем роботи, а й середній заробіток. Для цього працівник має надати роботодавцю копію контракту добровольця територіальної оборони або копію посвідчення встановленого зразка, виданого на підставі укладеного контракту, що підтверджує особу власника та його належність до виконання військово-цивільного обов’язку в межах території територіальної громади.