Разъяснение Управления Гоструда в Ивано-Франковской области «Об ответственности в случае допуска работника к работе без прохождения медицинского осмотра» от 15.09.2022Роз’яснення Управління Держпраці в Івано-Франківській області «Щодо відповідальності у разі допуску працівника до роботи без проходження медичного огляду» від 15.09.2022
УПРАВЛЕНИЕ ГОСТРУДА В ИВАНО-ФРАНКОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 15.09.2022
Об ответственности в случае допуска работника к работе
без прохождения медицинского осмотра
Какой административный штраф грозит предприятию (работнику) при допуске работника к работе без прохождения медицинского осмотра?
Согласно ст. 169 Кодекса законов о труде Украины и ст. 17 Закона Украины «Об охране труда» собственник или уполномоченный им орган обязан за свои денежные средства организовать проведение предварительного (при принятии на работу) и периодических (в течение трудовой деятельности) медицинских осмотров работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными или опасными условиями труда или таких, где есть потребность в профессиональном отборе, а также ежегодного обязательного медицинского осмотра лиц до 21 года.
Согласно ст. 159 Кодекса законов о труде Украины и ст. 14 Закона Украины «Об охране труда» работник обязан проходить в установленном порядке предварительные и периодические медосмотры.1
1 Подробно о прохождении медицинских осмотров работниками идет речь в статье «Медосмотры работников: порядок прохождения и трудовые гарантии» журнала «Все о труде и зарплате» № 9/2021, стр. 48. (Ред.)
Работник несет непосредственную ответственность за нарушение указанных требований.
Согласно ст. 41 Кодекса Украины об административных правонарушениях (далее — КУоАП) нарушение требований законодательных и других нормативных актов об охране труда влечет наложение штрафа на работников от 4 до 10 не облагаемых налогом минимумов доходов граждан (от 34 до 170 грн.) и на должностных лиц предприятий, учреждений, организаций независимо от форм собственности и граждан – субъектов предпринимательской деятельности — от 20 до 40 не облагаемых налогом минимумов доходов граждан (от 340 до 680 грн.).
За невыполнение законных требований должностных лиц центрального органа исполнительной власти, реализующего государственную политику в сфере охраны труда, по устранению нарушений законодательства об охране труда (невыполнение пунктов предписания) или создание препятствий для деятельности этих органов согласно ст. 188-4 КУоАП влечет наложение штрафа на работников от 6 до 10 не облагаемых налогом минимумов доходов граждан и на должностных лиц — от 30 до 100 не облагаемых налогом минимумов доходов граждан (от 510 до 1700 грн.).
Кроме того, согласно ст. 43 Закона Украины «Об охране труда» за нарушение законодательства об охране труда и невыполнение предписаний (распоряжений) должностных лиц органов исполнительной власти по надзору за охраной труда юридические и физические лица, которые в соответствии с законодательством используют наемный труд, привлекаются органами исполнительной власти по надзору за охраной труда к уплате штрафа в порядке, установленном законом. Уплата штрафа не освобождает юридическое или физическое лицо, которое в соответствии с законодательством использует наемный труд, от устранения выявленных нарушений в определенные сроки.
Также не следует забывать, что в случае если непроведение медицинских осмотров является результатом причинения ущерба здоровью работнику, руководитель может быть привлечен к уголовной ответственности по ст. 271 «Нарушение требований законодательства об охране труда» Уголовного кодекса Украины.
_____________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: К вышеизложенному только добавим, что согласно статье 271 Уголовного кодекса Украины нарушение требований законодательных и других нормативно-правовых актов об охране труда должностным лицом предприятия, учреждения, организации или гражданином – субъектом предпринимательской деятельности, если это нарушение причинило ущерб здоровью потерпевшего, наказывается штрафом от 1000 до 3000 не облагаемых налогом минимумов доходов граждан или исправительными работами на срок до двух лет, или ограничением свободы на тот же срок. То же деяние, если оно повлекло за собой гибель людей или другие тяжкие последствия, наказывается исправительными работами на срок до 2 лет или ограничением свободы на срок до 5 лет, или лишением свободы на срок до 7 лет, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до 2 лет или без такового.
Что касается действий работодателя в случае непрохождения работником своевременно медицинского осмотра, то согласно статье 46 КЗоТ в случае отказа или уклонения работников от обязательных медицинских осмотров работодателем допускается отстранение их от работы.
УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 15.09.2022
Щодо відповідальності у разі допуску працівника
до роботи без проходження медичного огляду
Який адміністративний штраф загрожує підприємству (працівнику) у разі допуску працівника до роботи без проходження медичного огляду?
Згідно зі ст. 169 Кодексу законів про працю України та ст. 17 Закону України «Про охорону праці» власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Відповідно до ст. 159 Кодексу законів про працю України та ст. 14 Закону України «Про охорону праці» працівник зобов’язаний проходити в установленому порядку попередні та періодичні медогляди.1
1 Докладно про проходження медичних оглядів працівниками йдеться у статті «Медогляди працівників: порядок проходження і трудові гарантії» журналу «Все про працю і зарплату» № 9/2021, стор. 48. (Ред.)
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці тягне за собою накладення штрафу на працівників від 4 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 до 170 грн.) і на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та громадян – суб’єктів підприємницької діяльності — від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 680 грн.).
За невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, щодо усунення порушень законодавства про охорону праці (невиконання пунктів припису) або створення перешкод для діяльності цих органів згідно зі ст. 188-4 КУпАП тягне за собою накладення штрафу на працівників від 6 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.).
Крім того, відповідно до ст. 43 Закону України «Про охорону праці» за порушення законодавства про охорону праці та невиконання приписів (розпоряджень) посадових осіб органів виконавчої влади з нагляду за охороною праці юридичні та фізичні особи, які відповідно до законодавства використовують найману працю, притягаються органами виконавчої влади з нагляду за охороною праці до сплати штрафу в порядку, встановленому законом. Сплата штрафу не звільняє юридичну або фізичну особу, яка відповідно до законодавства використовує найману працю, від усунення виявлених порушень у визначені строки.
Також не слід забувати, що в разі, коли непроведення медичних оглядів є наслідком заподіяння шкоди здоров’ю працівнику, керівник може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ст. 271 «Порушення вимог законодавства про охорону праці» Кримінального кодексу України.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного лише додамо, що згідно зі статтею 271 Кримінального кодексу України порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, карається штрафом від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк. Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, карається виправними роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 7 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 2 років або без такого.
Що стосується дій роботодавця у разі непроходження працівником своєчасно медичного огляду, то відповідно до статті 46 КЗпП у разі відмови або ухилення працівників від обов’язкових медичних оглядів роботодавцем допускається відсторонення їх від роботи.