Щодо оплати листка непрацездатності особі, з якою укладено трудовий договір, але вона до роботи ще не допущена
Фізична особа 18 листопада подала підприємству заяву про прийняття на роботу, а 19 листопада з нею укладено трудовий договір, який мав набрати чинності 21 листопада і в цей день працівник мав вийти на роботу. 20 листопада на підприємстві видано наказ керівника про прийняття працівника на роботу з 21 листопада. Також 20 листопада підприємство направило до ДПСУ повідомлення про прийняття працівника на роботу з датою початку роботи 21 листопада. Однак фізична особа 20 листопада захворіла і 21 листопада на роботу не вийшла. Чи повинно підприємство оплатити їй період хвороби?
Ні, період хвороби фізичної особи підприємством не оплачується, оскільки станом на початок страхового випадку (на 20 листопада) фізична особа не набула статусу працівника і застрахованої особи, а підприємство не набуло статусу роботодавця і страхувальника щодо цієї особи.
Фізична особа набула статусу працівника і застрахованої особи, а підприємство — статусу роботодавця і страхувальника щодо цієї особи з 21 листопада, що визначено трудовим договором і наказом керівника підприємства.
Нагадаємо, що згідно зі статтею 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту).
Право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом (ч. 1 ст. 12 Закону № 1105).
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
За період хвороби, починаючи з 21 листопада (день початку трудових відносин), працівника потрібно табелювати за кодом «НН» (27) — неоплачувана тимчасова непрацездатність у випадках, передбачених законодавством, або за кодом «ІН» (22) — інший невідпрацьований час, передбачений законодавством.