Разъяснение ГУ ГНС в Харковской области «О налогообложении НДФЛ разовой помощи, выплачиваемой работнику при переезде в другую местность в связи с изменением места работы» от 23.11.2023Роз’яснення ГУ ДПС у Харківській області «Щодо оподаткування ПДФО одноразової допомоги, яка виплачується працівнику при переїзді в іншу місцевість у зв’язку зі зміною місця роботи» від 23.11.2023
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГНС В ХАРЬКОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 23.11.2023
О налогообложении НДФЛ разовой помощи, выплачиваемой работнику
при переезде в другую местность в связи с изменением места работы
Облагается ли НДФЛ разовая помощь, выплачиваемая работнику (членам его семьи) при переезде в другую местность в связи с изменением места работы?
В соответствии со статьей 12 Закона Украины от 24 марта 1995 года № 108/95-ВР «Об оплате труда» (далее — Закон № 108), в частности, гарантии и компенсации работникам в случае переезда на работу в другую местность устанавливаются Кодексом законов о труде Украины (далее — КЗоТ) и другими актами законодательства Украины.
Согласно статье 120 КЗоТ работники имеют право на возмещение расходов и получение других компенсаций в связи с переводом, принятием или направлением на работу в другую местность.
Работникам при переводе их на другую работу, когда это связано с переездом в другую местность, выплачивается, в частности, разовая помощь на самого работника и на каждого переезжающего члена семьи.
Размеры компенсаций, порядок их выплаты и предоставление гарантий указанным лицам устанавливаются законодательством.
В соответствии со статьей 12 Закона № 108 и статьей 120 КЗоТ утверждено постановление Кабинета Министров Украины от 02 марта 1998 года № 255 «О гарантиях и компенсациях при переезде на работу в другую местность» (далее — Постановление № 255), подпунктом «г» пункта 1 которого определено, что работникам в связи с переводом их на другую работу, если это связано с переездом в другую местность (в другой населенный пункт), выплачивается разовая помощь самому работнику — в размере его месячного должностного оклада (тарифной ставки) по новому месту работы и каждому переезжающему члену семьи — в размере 25 процентов разовой помощи самого работника.
К членам семьи работника, которым выплачивается компенсация, относятся муж, жена, а также дети и родители супругов, находящиеся на их содержании и проживающие вместе с ними.
Налогообложение доходов физических лиц регламентируется разделом IV Налогового кодекса Украины (далее — НКУ), согласно пункту 163.1 статьи 163 которого объектом налогообложения резидента является, в частности, общий месячный (годовой) налогооблагаемый доход, в который включаются прочие доходы, кроме указанных в статье 165 НКУ (подпункт 164.2.20 пункта 164.2 статьи 164 НКУ).
Налоговый агент, который начисляет (выплачивает, предоставляет) налогооблагаемый доход в пользу налогоплательщика, обязан удерживать налог из суммы такого дохода за его счет, используя ставку налога, определенную в статье 167 НКУ (подпункт 168.1.1 пункта 168.1 статьи 168 НКУ).
Согласно пункту 167.1 статьи 167 НКУ ставка налога составляет 18 процентов базы налогообложения относительно доходов, начисленных (выплаченных, предоставленных) плательщику (кроме случаев, определенных в пунктах 167.2 – 167.5 статьи 167 НКУ).
Учитывая изложенное, разовая помощь, которая выплачивается работнику (членам его семьи) при переезде в другую местность в связи с изменением места работы, включается в общий месячный налогооблагаемый доход таких плательщиков согласно подпункту 164.2.20 пункта 164.2 статьи 164 НКУ как прочий доход и облагается налогом на доходы физических лиц на общих основаниях.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 23.11.2023
Щодо оподаткування ПДФО одноразової допомоги, яка виплачується працівнику
при переїзді в іншу місцевість у зв’язку зі зміною місця роботи
Чи оподатковується ПДФО одноразова допомога, яка виплачується працівнику (членам його сім’ї) при переїзді в іншу місцевість у зв’язку зі зміною місця роботи?
Відповідно до статті 12 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон № 108), зокрема, гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості встановлюються Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП) та іншими актами законодавства України.
Згідно зі статтею 120 КЗпП працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість.
Працівникам при переведенні їх на іншу роботу, коли це пов’язано з переїздом в іншу місцевість, виплачується, зокрема, одноразова допомога на самого працівника і на кожного члена сім’ї, який переїжджає.
Розміри компенсацій, порядок їх виплати та надання гарантії зазначеним особам встановлюються законодавством.
Відповідно до статті 12 Закону № 108 та статті 120 КЗпП затверджено постанову Кабінету Міністрів України від 02 березня 1998 року № 255 «Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість» (далі — Постанова № 255), підпунктом «г» пункту 1 якої визначено, що працівникам у зв’язку з переведенням їх на іншу роботу, якщо це пов’язано з переїздом в іншу місцевість (в інший населений пункт), виплачується одноразова допомога самому працівникові — в розмірі його місячного посадового окладу (тарифної ставки) за новим місцем роботи і кожному члену сім’ї, який переїжджає, — в розмірі 25 відсотків одноразової допомоги самого працівника.
До членів сім’ї працівника, на яких виплачується компенсація, належать чоловік, дружина, а також діти і батьки подружжя, які перебувають на їх утриманні і проживають разом з ними.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу України (далі — ПКУ), відповідно до пункту 163.1 статті 163 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у статті 165 ПКУ (підпункт 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПКУ).
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у статті 167 ПКУ (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПКУ).
Згідно з пунктом 167.1 статті 167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 статті 167 ПКУ).
Враховуючи зазначене, одноразова допомога, яка виплачується працівнику (членам його сім’ї) при переїзді в іншу місцевість у зв’язку зі зміною місця роботи, включається до загального місячного оподатковуваного доходу таких платників згідно з підпунктом 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПКУ як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.