Разъяснение ГУ ГНС в Харковской области «О налогообложении НДФЛ доплат, надбавок, премий, начисляемых работнику в текущем месяце за прошедшие налоговые периоды» от 17.11.2023Роз’яснення ГУ ДПС у Харківській області «Щодо оподаткування ПДФО доплат, надбавок, премій, що нараховуються працівнику в поточному місяці за минулі податкові періоди» від 17.11.2023
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГНС В ХАРЬКОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 17.11.2023
О налогообложении НДФЛ доплат, надбавок, премий, начисляемых работнику
в текущем месяце за прошедшие налоговые периоды
Как облагаются НДФЛ доплаты, надбавки, премии, начисляемые физическому лицу в соответствии с условиями трудового договора в текущем месяце за прошедшие налоговые периоды?
В соответствии с подпунктом 14.1.48 пункта 14.1 статьи 14 Налогового кодекса Украины (далее — НКУ) заработная плата для целей раздела IV НКУ — основная и дополнительная заработная плата, прочие поощрительные и компенсационные выплаты, выплачиваемые (предоставляемые) налогоплательщику в связи с отношениями трудового найма согласно закону.
Согласно пункту 2.2 раздела 2 Инструкции по статистике заработной платы, утвержденной приказом Государственного комитета статистики Украины от 13.01.2004 № 5 (далее — Инструкция), к фонду дополнительной заработной платы относятся доплаты, надбавки, гарантийные и компенсационные выплаты, предусмотренные действующим законодательством, премии, связанные с выполнением производственных задач и функций.
В прочие поощрительные и компенсационные выплаты включаются вознаграждения и премии, имеющие одноразовый характер, компенсационные и другие денежные и материальные выплаты, которые не предусмотрены актами действующего законодательства или которые осуществляются сверх установленных указанными актами норм (пункт 2.3 раздела 2 Инструкции).
Заработная плата согласно подпункту «є» подпункта 14.1.54 пункта 14.1 статьи 14 НКУ относится к доходам с источником их происхождения из Украины и является объектом налогообложения в соответствии с подпунктом 163.1.2 пункта 163.1 статьи 163 НКУ.
Налоговый агент, начисляющий (выплачивающий, предоставляющий) налогооблагаемый доход в пользу налогоплательщика, обязан удерживать налог из суммы такого дохода за его счет, используя ставку налога, определенную в статье 167 НКУ (подпункт 168.1.1 пункта 168.1 статьи 168 НКУ).
Если начисления фонда оплаты труда осуществляются за предыдущий период, в частности, в связи с уточнением количества отработанного времени, выявлением ошибок, они отражаются в фонде оплаты труда того месяца, в котором были осуществлены начисления (подпункт 1.6.2 пункта 1.6 раздела 1 Инструкции).
Таким образом, доплаты, надбавки и премии, начисляемые налогоплательщику в связи с отношениями трудового найма, включаются в состав заработной платы налогоплательщика и подлежат налогообложению в том месяце, в котором осуществлены начисления.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 17.11.2023
Щодо оподаткування ПДФО доплат, надбавок, премій, що нараховуються
працівнику в поточному місяці за минулі податкові періоди
Як оподатковуються ПДФО доплати, надбавки, премії, що нараховуються фізичній особі відповідно до умов трудового договору в поточному місяці за минулі податкові періоди?
Відповідно до підпункту 14.1.48 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) заробітна плата для цілей розділу IV ПКУ — основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Згідно із пунктом 2.2 розділу 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі — Інструкція), до фонду додаткової заробітної плати відносяться доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (пункт 2.3 розділу 2 Інструкції).
Заробітна плата згідно з підпунктом «є» підпункту 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПКУ відноситься до доходів з джерелом їх походження з України і є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 163.1.2 пункту 163.1 статті 163 ПКУ.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у статті 167 ПКУ (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПКУ).
Якщо нарахування фонду оплати праці здійснюються за попередній період, зокрема, у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування (підпункт 1.6.2 пункту 1.6 розділу 1 Інструкції).
Таким чином, доплати, надбавки і премії, які нараховуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму, включаються до складу заробітної плати платника податку і підлягають оподаткуванню у тому місяці, в якому здійснені нарахування.