Роз’яснення ГУ ПФУ в Запорізькій області «Щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності під час відсторонення від роботи без збереження заробітної плати» від 04.12.2024
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 04.12.2024
Щодо надання допомоги по тимчасовій непрацездатності під час
відсторонення від роботи без збереження заробітної плати
Чи надається допомога по тимчасовій непрацездатності під час відсторонення від роботи без збереження заробітної плати?
Стаття 46 Кодексу законів про працю України передбачає відсторонення працівника від роботи у певних випадках. Відсторонення — це тимчасовий захід, якого роботодавець змушений вжити з метою уникнення негативних наслідків, що можуть настати, якщо працівник або група працівників продовжуватимуть виконувати трудові обов’язки. Інколи це відбувається на вимогу третьої сторони.
Відсторонення від роботи оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням підстав, умов та строків відсторонення.
Зазвичай відсторонення від роботи відбувається без збереження заробітної плати, за винятком окремих випадків, передбачених законодавством.1
1 Докладно про відсторонення працівників від роботи та про випадки, коли працівникам за час відсторонення від роботи здійснюються певні виплати, йдеться у статті «Відсторонення працівників від роботи: підстави, тривалість, документальне оформлення» журналу «Все про працю і зарплату» № 11/2024, стор. 68. (Ред.)
Право на страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи у разі настання страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачене законом.
Статтею 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві. У випадку відсторонення особи від виконання посадових обов’язків з припиненням виплати заробітної плати факт втрати заробітної плати у разі хвороби або травми відсутній.
Отже особі, відстороненій від роботи без збереження заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності на підставі виданих листків непрацездатності не надається.