Лист ПФУ «Щодо нарахування допомоги по вагітності та пологах, якщо скорочено відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами» від 26.04.2024 № 2800-030401-8/25715
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 26.04.2024 № 2800-030401-8/25715
Щодо нарахування допомоги по вагітності та пологах,
якщо скорочено відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами
(Витяг)
Розглянувши <…> інформаційний запит <…>, Пенсійний фонд України повідомляє.
<…>
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України від 23.09.99 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) соціальне страхування здійснюється за принципами законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування.
Частиною першою статті 12 Закону № 1105 передбачено, що право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Частиною першою статті 19 Закону № 1105 визначено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.
Підставою для призначення застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність листок непрацездатності (частина перша статті 23 Закону № 1105).
Згідно із пунктом 2 розділу II Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства здоров’я України від 17.06.2021 № 1234 <…>, листок непрацездатності формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі інформації про медичний висновок (медичні висновки) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах (за основним місцем роботи та за сумісництвом) через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Після відображення сформованого листка непрацездатності в електронному кабінеті страхувальника та набуття статусу «Готовий до сплати» роботодавцем здійснюється призначення, нарахування та подання заяви-розрахунку для отримання фінансування від Пенсійного фонду України, до якої включено нараховану суму страхової виплати на підставі листка непрацездатності застрахованої особи.
Іншого Законом № 1105 не передбачено.
З урахуванням зазначеного, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі на підставі листка непрацездатності, сформованого на підставі інформації про медичний висновок за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а у разі, якщо роботодавцем працівниці буде скорочена відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами за її бажанням, то надання допомоги по вагітності та пологах необхідно здійснювати за фактичні дні перебування у зазначеній відпустці.
Начальник управління страхових виплат та соціальних послуг – Світлана ЗАРУБІНА
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного листа випливає, що якщо на підставі листка непрацездатності по вагітності та пологах (далі — «декретний» ЛН) працівниці була надана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (далі — «декретна» відпустка) тривалістю 126 календарних днів і за весь період цієї відпустки працівниці була виплачена допомога по вагітності та пологах (далі — «декретні»), але за власним бажанням працівниця перервала (скоротила) «декретну» відпустку і вийшла на роботу, що було оформлено наказом роботодавця, то працівниця має повернути частину «декретних», отриманих за невикористані дні «декретної» відпустки. Це обумовлено нормою частини 1 статті 18 Закону № 1105, згідно з якою допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тобто якщо працівниця перервала «декретну» відпустку, вийшла на роботу й отримує заробітну плату, то вона втрачає право на отримання «декретних» з дня виходу на роботу.
Наприклад, якщо «декретний» ЛН був оформлений працівниці на період з 26 лютого по 30 червня 2024 року (126 к. д.), і на цей період працівниці було надано «декретну» відпустку з виплатою «декретних» за весь період цієї відпустки, а потім працівниця за власним бажанням перервала (скоротила) «декретну» відпустку і вийшла на роботу з 3 червня 2024 року, що було оформлено наказом роботодавця, то працівниця має повернути частину «декретних», отриманих за 28 невикористаних днів «декретної» відпустки з 3 по 30 червня 2024 року. Цю повернуту працівницею (відраховану із зарплати працівниці за її бажанням) частину «декретних» роботодавець має повернути Пенсійному фонду України. Але механізм і строки такого повернення законодавством не встановлені. На нашу думку, працівниця може повернути кошти (надміру отримані «декретні») на окремий (спеціальний) рахунок підприємства, призначений для отримання страхових коштів, а підприємство вже з цього свого рахунку повертає страхові кошти Пенсійному фонду України.