Лист Мінекономіки «Щодо обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки» від 30.10.2023 № 4707-05/58338-09
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 30.10.2023 № 4707-05/58338-09
Щодо обчислення середньої заробітної плати для виплати
компенсації за невикористані відпустки
(Витяг)
Міністерство економіки України розглянуло <…> звернення <…> щодо обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки та в межах компетенції повідомляє.
Обчислення середньої заробітної плати працівникам проводиться відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (зі змінами) (далі — Порядок).
Абзацом першим пункту 2 Порядку встановлено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, надання матеріальної (грошової) допомоги або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Змінами до Порядку, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2023 № 957 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 і від 8 серпня 2016 р. № 500» (далі — постанова № 957), які набрали чинності з 12.09.2023, зокрема, визначено новий порядок обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 року.
Так абзацом другим пункту 2 Порядку передбачено, що обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 року, проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році.
Тобто для виплати компенсації працівнику за невикористані ним відпустки, на які він набув право до 31 грудня 2023 року, обчислення середньої заробітної плати проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році, починаючи з 01.01.2023 до першого числа місяця, в якому виплачується зазначена компенсація у 2023 році.1
1 Докладно про обчислення середньої заробітної плати для нарахування грошової компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 року, йдеться у статті «Зміни у Порядку обчислення середньої заробітної плати» журналу «Все про працю і зарплату» № 7/2023, стор. 10. (Ред.)
Відповідно до абзацу третього пункту 2 Порядку працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи – підприємця або фізичної особи, які в межах трудових відносин використовують працю найманих працівників, менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку, матеріальна (грошова) допомога.
Водночас абзацом сьомим пункту 2 Порядку встановлено, що час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
До цього часу належить, зокрема, час відпустки без збереження заробітної плати, час простою, який оплачений частково, період призупинення дії трудового договору тощо.2
2 Див. також статті «Порядок нарахування та виплати відпускних» і «Зміни у Порядку обчислення середньої заробітної плати» в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 4/2023, стор. 10, та № 7/2023, стор. 10. (Ред.)
Отже, час відпустки без збереження заробітної плати, який зазначено в зверненні, має бути виключено з визначеного відповідно до абзацу третього пункту 2 Порядку розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки.
Якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середня заробітна плата обчислюється відповідно до абзаців третього – п’ятого пункту 4 Порядку (абзац восьмий пункту 2 Порядку).
Абзацом третім пункту 4 Порядку встановлено, що якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Водночас якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, середня заробітна плата розраховується з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку (абзац четвертий пункту 4 Порядку).
Відповідно до абзацу п’ятого пункту 4 Порядку якщо розрахунок середньої заробітної плати обчислюється виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, то її нарахування здійснюється шляхом множення посадового окладу чи мінімальної заробітної плати на кількість місяців розрахункового періоду.
Тобто, якщо розрахунковий період два місяці, то посадовий оклад чи розмір мінімальної заробітної плати необхідно помножити на два, якщо розрахунковий період дванадцять місяців — на дванадцять.
Водночас з урахуванням внесених постановою № 957 змін до Порядку, якими встановлено новий порядок обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31.12.2023, виходячи з нарахованих у 2023 році виплат, у разі обчислення середньої заробітної плати для виплати такої компенсації виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, вважаємо, що розрахунковий період має визначатися починаючи з 01.01.2023 до першого числа місяця, в якому виплачується така компенсація у 2023 році.
З урахуванням зазначеного вище та змісту звернення у разі звільнення 20.09.2023 працівника, у якого відсутній розрахунковий період, розрахунок середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 року, здійснюється виходячи з встановленого на час розрахунку посадового окладу або мінімальної заробітної плати в розрахунковому періоді з 01.01.2023 по 31.08.2023.3
3 Див. приклад 4 у статті «Зміни у Порядку обчислення середньої заробітної плати» журналу «Все про працю і зарплату» № 7/2023, стор. 10. (Ред.)
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністра економіки України – Тетяна БЕРЕЖНА