Роз’яснення ДПСУ «Щодо нарахування ЄСВ на заробітну плату та «лікарняні», якщо сукупно їх розмір не перевищує мінімальну заробітну плату, а початок та закінчення листка непрацездатності припадають на різні місяці» (підкатегорія 201.04.01 ЗІР)
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
(підкатегорія 201.04.01 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу)
Щодо нарахування ЄСВ на заробітну плату та «лікарняні»,
якщо сукупно їх розмір не перевищує мінімальну заробітну плату,
а початок та закінчення листка непрацездатності припадають на різні місяці
Питання:
Яким чином нарахувати єдиний внесок на заробітну плату та допомогу по тимчасовій непрацездатності (лікарняні), якщо сукупно їх розмір не перевищує мінімальну заробітну плату, а початок та закінчення листка непрацездатності припадають на різні місяці?
Відповідь:
Відповідно до частини 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI із змінами та доповненнями у разі якщо база нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
Для працівника (за основним місцем роботи), у якого початок та закінчення листка непрацездатності припадають на різні місяці, єдиний внесок у місяці початку листка непрацездатності нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще не є відомою (сума допомоги по тимчасовій непрацездатності буде визначена після надання листка непрацездатності).
Якщо після розподілу суми допомоги по тимчасовій непрацездатності (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру, виникає потреба за минулий місяць (місяці) донарахувати єдиний внесок виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).1
1 Див. також статтю «Лікарняні та декретні: оподаткування і відображення у звітності» в журналі «Все про працю і зарплату» № 12/2024, стор. 36. (Ред.)