Письмо Министерства экономики Украины «Об исчислении средней заработной платы для начисления компенсации за неиспользованные отпуска работникам с почасовой оплатой труда при отсутствии расчетного периода» от 14.02.2022 № 4711-06/7143-09Лист Міністерства економіки України «Щодо обчислення середньої заробітної плати для нарахування компенсації за невикористані відпустки працівникам з погодинною оплатою праці за відсутності розрахункового періоду» від 14.02.2022 № 4711-06/7143-09
МИНИСТЕРСТВО ЭКОНОМИКИ УКРАИНЫ
ПИСЬМО
от 14.02.2022 № 4711-06/7143-09
Об исчислении средней заработной платы для начисления компенсации
за неиспользованные отпуска работникам с почасовой оплатой труда
при отсутствии расчетного периода
(Извлечение)
Минэкономики рассмотрело <…> обращение <…> об исчислении средней заработной платы согласно положениям Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.1995 г. № 100 (с изменениями) (далее — Порядок), и в пределах компетенции сообщает.
В соответствии с пунктом 2 Порядка начисление компенсации за неиспользованные отпуска осуществляется исходя из выплат за 12 календарных месяцев, предшествующих месяцу выплаты компенсации за неиспользованные отпуска.
Пунктом 4 Порядка предусмотрено: если в расчетном периоде у работника не было заработной платы, расчеты осуществляются из установленных ему в трудовом договоре тарифной ставки, должностного (месячного) оклада.
Если размер должностного оклада меньше предусмотренного законодательством размера минимальной заработной платы, средняя заработная плата рассчитывается из установленного размера минимальной заработной платы на время расчета. В случае заключения трудового договора на условиях неполного рабочего времени, расчет осуществляется из размера минимальной заработной платы, исчисленного пропорционально условиям заключенного трудового договора.
То есть если в расчетном периоде у работника отсутствует заработная плата для исчисления средней заработной платы, то необходимо размер его должностного оклада сравнить с размером минимальной заработной платы на время расчета.
Работникам, оплата труда которых осуществляется по почасовой тарифной ставке, для сравнения с размером минимальной заработной платы необходимо определить размер месячной заработной платы. Для этого необходимо часовую тарифную ставку умножить на норму рабочего времени в месяце расчета средней заработной платы.
Если расчет средней заработной платы исчисляется исходя из должностного оклада или минимальной заработной платы, то ее начисление осуществляется путем умножения должностного оклада или минимальной заработной платы на количество месяцев расчетного периода (абзац пятый пункта 4 Порядка).
То есть в случае, если у работника отсутствуют выплаты в расчетном периоде, <…> исчисление средней заработной платы для выплаты компенсации за неиспользованный отпуск осуществляется путем умножения месячной заработной платы работника или размера минимальной заработной платы, установленного законодательством на время расчета, на 12 месяцев и делением полученного результата на количество календарных дней за условный расчетный период (за исключением праздничных и нерабочих дней). Полученный результат умножается на число календарных дней отпуска.1
1 Эта ситуация рассмотрена в примерах 4–7 статьи «Отпускные: порядок начисления и выплаты» на стр. 40 этого номера. (Ред.)
Одновременно сообщаем, что письма министерств не являются нормативно-правовыми актами и носят информационно-рекомендательный характер.
<…>
Заместитель Министра экономики Украины по вопросам цифрового развития, цифровых трансформаций и цифровизации – Игорь ДЯДЮРА
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 14.02.2022 № 4711-06/7143-09
Щодо обчислення середньої заробітної плати для нарахування компенсації
за невикористані відпустки працівникам з погодинною оплатою праці
за відсутності розрахункового періоду
(Витяг)
Мінекономіки розглянуло <…> звернення <…> щодо обчислення середньої заробітної плати згідно з положеннями Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100 (зі змінами) (далі — Порядок), та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до пункту 2 Порядку нарахування компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за 12 календарних місяців, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки.
Пунктом 4 Порядку передбачено: якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати, розрахунки проводяться з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, середня заробітна плата розраховується з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу, розрахунок проводиться з розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору.
Тобто, якщо в розрахунковому періоді у працівника відсутня заробітна плата для обчислення середньої заробітної плати, то необхідно розмір його посадового окладу порівняти з розміром мінімальної заробітної плати на час розрахунку.
Працівникам, оплата праці яких здійснюється за погодинною тарифною ставкою, для порівняння з розміром мінімальної заробітної плати необхідно визначити розмір місячної заробітної плати. Для цього необхідно годинну тарифну ставку помножити на норму робочого часу в місяці розрахунку середньої заробітної плати.
Якщо розрахунок середньої заробітної плати обчислюється виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, то її нарахування здійснюється шляхом множення посадового окладу чи мінімальної заробітної плати на кількість місяців розрахункового періоду (абзац п’ятий пункту 4 Порядку).
Тобто у разі, якщо у працівника відсутні виплати в розрахунковому періоді, як у зазначеному в листі випадку, обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористану відпустку здійснюється шляхом множення місячної заробітної плати працівника чи розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законодавством на час розрахунку, на 12 місяців та діленням отриманого результату на кількість календарних днів за умовний розрахунковий період (за винятком святкових і неробочих днів). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.1
1 Цю ситуацію розглянуто в прикладах 4–7 статті «Відпускні: порядок нарахування та виплати» на стор. 40 цього номера. (Ред.)
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністра економіки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації – Ігор ДЯДЮРА