Роз’яснення ГУ ДПС у Харківській області «Щодо відображення в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми утриманих аліментів з фактичного заробітку (доходу) працівника» від 10.10.2023
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 10.10.2023
Щодо відображення в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми
утриманих аліментів з фактичного заробітку (доходу) працівника
Яким чином відобразити в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми утриманих аліментів підприємством з фактичного заробітку (доходу) працівника на підставі постанови виконавця, які перераховані на рахунок виконавчої служби для подальшої їх виплати стягувачу?
Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» із змінами і доповненнями (далі — Закон № 1404) визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до пункту 6 статті 71 Закону № 1404 у разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи – підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця.
Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 із змінами та доповненнями (далі — Інструкція), визначено окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону № 1404 підлягають примусовому виконанню.
Особливості виконання рішень про стягнення аліментів визначені розділом XVI Інструкції.
Так, відповідно до пункту 1 розділу XVI Інструкції виконавець розпочинає примусове виконання рішення про стягнення аліментів на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст. 3 3акону № 1404, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
У заяві про примусове виконання рішення, зокрема, зазначаються відомості про спосіб перерахування стягнутих аліментних сум, реквізити рахунку, відкритого у банку або в іншій фінансовій установі, для отримання аліментних сум (за наявності).
Стягнуті аліментні суми перераховуються виконавцем на зазначений стягувачем в письмовій заяві рахунок у банку або іншій фінансовій установі чи надсилаються на адресу стягувача поштовим переказом, що здійснюється за рахунок коштів виконавчого провадження (пункт 2 розділу XVI Інструкції).
Згідно з підпунктом 165.1.14 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включаються аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із Сімейним кодексом України1, у тому числі аліменти, що виплачуються нерезидентом.
1 Докладно про розмір та виплату аліментів йдеться у статті «Відрахування аліментів з доходів працівника» журналу «Все про працю і зарплату» № 9/2020, стор. 78. (Ред.)
Підпунктом «а» пункту 176.2 статті 176 ПКУ визначено, що особи, які відповідно до ПКУ, мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін, відображаються у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок) за ознакою доходу «140».
Таким чином, суми утриманих підприємством аліментів з фактичного заробітку (доходу) працівника на підставі постанови виконавця, які перераховані на рахунок виконавчої служби для подальшої їх виплати стягувачу, відображаються в додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «140» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки стягувача.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного роз’яснення випливає, що сума аліментів, яка виплачується згідно з рішенням суду чи за добровільним рішенням сторін (згідно з договором про сплату аліментів) безпосередньо одержувачу аліментів або перераховується роботодавцем платника аліментів на рахунок виконавця для подальшої її виплати одержувачу аліментів (стягувачу) відображається роботодавцем (податковим агентом) в додатку № 4ДФ до Податковому розрахунку за ознакою доходу «140» із зазначенням ідентифікаційного номера одержувача аліментів.