Разъяснение ГУ ГНС в Харковской области «Об отражении в приложении 4ДФ к Налоговому расчету суммы удержанных алиментов из фактического заработка (дохода) работника» от 10.10.2023Роз’яснення ГУ ДПС у Харківській області «Щодо відображення в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми утриманих аліментів з фактичного заробітку (доходу) працівника» від 10.10.2023
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГНС В ХАРЬКОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 10.10.2023
Об отражении в приложении 4ДФ к Налоговому расчету суммы
удержанных алиментов из фактического заработка (дохода) работника
Как отразить в приложении 4ДФ к Налоговому расчету суммы удержанных алиментов предприятием из фактического заработка (дохода) работника на основании постановления исполнителя, которые перечислены на счет исполнительной службы для последующей их выплаты взыскателю?
Закон Украины от 02 июня 2016 года № 1404-VІІІ «Об исполнительном производстве» с изменениями и дополнениями (далее — Закон № 1404) определяет условия и порядок исполнения решений судов и других органов (должностных лиц), которые в соответствии с законом подлежат принудительному исполнению в случае невыполнения его в добровольном порядке.
Согласно пункту 6 статьи 71 Закона № 1404 в случае взыскания алиментов как доли заработка (дохода) должника на предприятии, в учреждении, организации, у физического лица, физического лица – предпринимателя отчисления осуществляются из фактического заработка (дохода) на основании постановления исполнителя.
Инструкцией по организации принудительного исполнения решений, утвержденной приказом Министерства юстиции Украины от 02.04.2012 № 512/5 с изменениями и дополнениями (далее — Инструкция), определены отдельные вопросы организации исполнения судебных решений и решений других органов (должностных лиц), которые согласно Закону № 1404 подлежат принудительному исполнению.
Особенности исполнения решений о взыскании алиментов определены разделом XVI Инструкции.
Так, в соответствии с пунктом 1 раздела XVI Инструкции исполнитель начинает принудительное исполнение решения о взыскании алиментов на основании исполнительного документа, указанного в ст. 3 3акона № 1404, по заявлению взыскателя о принудительном исполнении решения.
В заявлении о принудительном исполнении решения, в частности, указываются сведения о способе перечисления взысканных алиментных сумм, реквизитах счета, открытого в банке или в другом финансовом учреждении, для получения алиментных сумм (при наличии).
Взысканные алиментные суммы перечисляются исполнителем на указанный взыскателем в письменном заявлении счет в банке или другом финансовом учреждении или направляются по адресу взыскателя почтовым переводом, осуществляемым за счет денежных средств исполнительного производства (пункт 2 раздела XVI Инструкции).
Согласно подпункту 165.1.14 пункта 165.1 статьи 165 Налогового кодекса Украины (далее — НКУ) в состав общего месячного (годового) налогооблагаемого дохода не включаются алименты, выплачиваемые плательщику налога согласно решению суда или по добровольному решению сторон в суммах, определенных в соответствии с Семейным кодексом Украины1, в том числе алименты, выплачиваемые нерезидентом.
1 Подробно о размере и выплате алиментов рассказано в статье «Отчисление алиментов из доходов работника» журнала «Все о труде и зарплате» № 9/2020, стр. 78. (Ред.)
Подпунктом «а» пункта 176.2 статьи 176 НКУ определено, что лица, которые согласно НКУ, имеют статус налоговых агентов, обязаны своевременно и полностью начислять, удерживать и уплачивать (перечислять) в бюджет налог с дохода, выплачиваемого в пользу плательщика налога и облагается налогом до или во время такой выплаты за ее счет.
Согласно Справочнику признаков доходов физических лиц, приведенному в приложении к Порядку заполнения и подачи налоговыми агентами Налогового расчета сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц, и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса, утвержденному приказом Министерства финансов Украины от 13.01.2015 № 4, алименты, выплачиваемые плательщику налога согласно решению суда или по добровольному решению сторон, отражаются в Налоговом расчете сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц, и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса (далее — Расчет) с признаком дохода «140».
Таким образом, суммы удержанных предприятием алиментов из фактического заработка (дохода) работника на основании постановления исполнителя, перечисленные на счет исполнительной службы для последующей их выплаты взыскателю, отражаются в приложении 4ДФ к Расчету с признаком дохода «140» с указанием регистрационного номера учетной карточки взыскателя.
_____________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: Из вышеприведенного разъяснения следует, что сумма алиментов, которая выплачивается согласно решению суда или по добровольному решению сторон (согласно договору об уплате алиментов) непосредственно получателю алиментов или перечисляется работодателем плательщика алиментов на счет исполнителя для последующей ее выплаты получателю алиментов (взыскателю) отражается работодателем (налоговым агентом) в приложении № 4ДФ к Налоговому расчету с признаком дохода «140» с указанием идентификационного номера получателя алиментов.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 10.10.2023
Щодо відображення в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми
утриманих аліментів з фактичного заробітку (доходу) працівника
Яким чином відобразити в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку суми утриманих аліментів підприємством з фактичного заробітку (доходу) працівника на підставі постанови виконавця, які перераховані на рахунок виконавчої служби для подальшої їх виплати стягувачу?
Закон України від 02 червня 2016 року № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» із змінами і доповненнями (далі — Закон № 1404) визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до пункту 6 статті 71 Закону № 1404 у разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи – підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця.
Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 із змінами та доповненнями (далі — Інструкція), визначено окремі питання організації виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону № 1404 підлягають примусовому виконанню.
Особливості виконання рішень про стягнення аліментів визначені розділом XVI Інструкції.
Так, відповідно до пункту 1 розділу XVI Інструкції виконавець розпочинає примусове виконання рішення про стягнення аліментів на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст. 3 3акону № 1404, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
У заяві про примусове виконання рішення, зокрема, зазначаються відомості про спосіб перерахування стягнутих аліментних сум, реквізити рахунку, відкритого у банку або в іншій фінансовій установі, для отримання аліментних сум (за наявності).
Стягнуті аліментні суми перераховуються виконавцем на зазначений стягувачем в письмовій заяві рахунок у банку або іншій фінансовій установі чи надсилаються на адресу стягувача поштовим переказом, що здійснюється за рахунок коштів виконавчого провадження (пункт 2 розділу XVI Інструкції).
Згідно з підпунктом 165.1.14 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включаються аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із Сімейним кодексом України1, у тому числі аліменти, що виплачуються нерезидентом.
1 Докладно про розмір та виплату аліментів йдеться у статті «Відрахування аліментів з доходів працівника» журналу «Все про працю і зарплату» № 9/2020, стор. 78. (Ред.)
Підпунктом «а» пункту 176.2 статті 176 ПКУ визначено, що особи, які відповідно до ПКУ, мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін, відображаються у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок) за ознакою доходу «140».
Таким чином, суми утриманих підприємством аліментів з фактичного заробітку (доходу) працівника на підставі постанови виконавця, які перераховані на рахунок виконавчої служби для подальшої їх виплати стягувачу, відображаються в додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «140» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки стягувача.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: З вищенаведеного роз’яснення випливає, що сума аліментів, яка виплачується згідно з рішенням суду чи за добровільним рішенням сторін (згідно з договором про сплату аліментів) безпосередньо одержувачу аліментів або перераховується роботодавцем платника аліментів на рахунок виконавця для подальшої її виплати одержувачу аліментів (стягувачу) відображається роботодавцем (податковим агентом) в додатку № 4ДФ до Податковому розрахунку за ознакою доходу «140» із зазначенням ідентифікаційного номера одержувача аліментів.