Разъяснение Главного управления ГНС в Ивано-Франковской области «Об отражении в приложении 4ДФ к Налоговому расчету заработной платы умершего работника, выплачиваемой наследнику» от 13.06.2023Роз’яснення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області «Щодо відображення в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку заробітної плати померлого працівника, яка виплачується спадкоємцю» від 13.06.2023
ГЛАВНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГНС В ИВАНО-ФРАНКОВСКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 13.06.2023
Об отражении в приложении 4ДФ к Налоговому расчету
заработной платы умершего работника, выплачиваемой наследнику
Как отражается в приложении 4ДФ к Расчету заработная плата умершего работника, выплачиваемая наследнику?
Получение заработной платы в виде наследства, выплачиваемой наследникам нотариусом, отражается им в приложении 4ДФ к Расчету с признаками доходов «113», «114» или «115» в зависимости от степени родства.
Напомним, что переход прав и обязанностей от лица, считающегося умершим, к другим лицам ст. 1216 Гражданского кодекса Украины рассматривается как «наследование».
Объектом наследства выступают права и обязанности наследодателя. А наследниками являются лица, указанные в завещании, если он был составлен, или лица, определенные ст.ст. 1261–1265 ГКУ, в зависимости от их очередности.
Особенности наследования некоторых видов прав и обязанностей определены в главе 84 ГКУ. Так, согласно ст. 1227 ГКУ суммы заработной платы, пенсии, стипендии, алиментов, пособия по временной нетрудоспособности, возмещений в связи с увечьем или другим повреждением здоровья, других социальных выплат, которые принадлежали наследодателю, но не были им получены при жизни, передаются членам его семьи, а в случае их отсутствия — входят в состав наследства.
Нормы, предусматривающие выплату заработной платы умершего работника членам его семьи, изложены и в распоряжении Совета Министров Украинской ССР от 22 ноября 1984 года № 620-р «О выдаче заработной платы, не полученной до дня смерти рабочего или служащего» и в постановлении Совета Министров СССР от 19 ноября 1984 года № 1153 «О порядке выдачи заработной платы, которая не была получена до дня смерти рабочего или служащего».
Для принятия наследства устанавливается срок в шесть месяцев, начинающийся со времени открытия наследства (ст. 1270 ГКУ).
Согласно Справочнику признаков доходов физических лиц, приведенных в приложении 2 к Порядку заполнения и подачи налоговыми агентами Налогового расчета сумм дохода, начисленного (выплаченного) в пользу плательщиков налогов – физических лиц, и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса, утвержденного приказом Министерства финансов Украины от 13.01.2015 № 4 с изменениями и дополнениями, сумма заработной платы, которая не была получена умершим работником и выплачивается налоговым агентом членам его семьи, отражается в приложении 4ДФ к Налоговому расчету сумм дохода, начисленного в пользу плательщиков налогов – физических лиц и сумм удержанного из них налога, а также сумм начисленного единого взноса с признаком дохода «101» с указанием идентификационного номера такого умершего работника.
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 13.06.2023
Щодо відображення в додатку 4ДФ до Податкового розрахунку
заробітної плати померлого працівника, яка виплачується спадкоємцю
Яким чином відображається в додатку 4ДФ до Розрахунку заробітна плата померлого працівника, яка виплачується спадкоємцю?
Отримання заробітної плати у вигляді спадщини, яка виплачується спадкоємцям нотаріусом, відображається ним у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознаками доходів «113», «114» або «115» в залежності від ступеня споріднення.
Нагадаємо, перехід прав та обов’язків від особи, яка вважається померлою, до інших осіб ст. 1216 Цивільного кодексу України розглядається як «спадкування».
Об’єктом спадщини виступають права та обов’язки спадкодавця. А спадкоємцями є особи, вказані у заповіті, якщо його було складено, або особи, визначені ст.ст. 1261–1265 ЦКУ, залежно від їх черговості.
Особливості спадкування деяких видів прав та обов’язків визначено у главі 84 ЦКУ. Так, відповідно до ст. 1227 ЦКУ суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності — входять до складу спадщини.
Норми, що передбачають виплату заробітної плати померлого працівника членам його сім’ї, викладені й у розпорядженні Ради Міністрів Української РСР від 22 листопада 1984 року № 620-р «Щодо видачі заробітної плати, не одержаної до дня смерті робітника чи службовця» та в постанові Ради Міністрів СРСР від 19 листопада 1984 року № 1153 «Про порядок видачі заробітної плати, яка не була отримана до дня смерті робітника чи службовця».
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ЦКУ).
Згідно із Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями, сума заробітної плати, яка не була одержана померлим працівником та виплачується податковим агентом членам його сім’ї, відображається у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ознакою доходу «101» із зазначенням ідентифікаційного номера такого померлого працівника.