Разъяснение Юго-Восточного межрегионального управления Гоструда «Об установлении испытательного срока для определения соответствия работника занимаемой должности» от 12.07.2023Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо встановлення випробувального терміну для визначення відповідності працівника займаній посаді» від 12.07.2023
ЮГО-ВОСТОЧНОЕ МЕЖРЕГИОНАЛЬНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ УКРАИНЫ ПО ВОПРОСАМ ТРУДА
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 12.07.2023
Об установлении испытательного срока для определения
соответствия работника занимаемой должности
При заключении трудового договора работнику может устанавливаться испытательный срок с целью проверки его соответствия поручаемой работе. При этом работник соглашается выполнять установленные работодателем обязательства и соблюдать внутренний регламент. Руководство, соответственно, должно обеспечивать необходимые условия труда и своевременно оплачивать работу (ч. 1 ст. 21 КЗоТ Украины).
Согласно ст. 26 КЗоТ Украины условие об испытании должно быть указано в приказе (распоряжении) о принятии на работу.
Важно отметить, что при заключении трудового договора в период действия военного положения условие об испытании работника при принятии на работу может устанавливаться для любой категории работников (ч. 2 ст. 2 Закона Украины «Об организации трудовых отношений в условиях военного положения»).
За определенный период будет проведена проверка соответствия сотрудника занимаемой должности. Согласно ст. 27 КЗоТ Украины срок испытания в случае принятия на работу, если иное не установлено законодательством Украины, не может превышать трех месяцев, а в отдельных случаях, по согласованию с соответствующим выборным органом первичной профсоюзной организации, — шести месяцев, в случае принятия на работу рабочих — одного месяца. Дни, в которые работник фактически не выполнял обязанности, не засчитываются.
В течение периода испытания в случае несоответствия работника своим обязанностям, работодатель может издать приказ об увольнении. Увольняя работника за несоответствие требованиям работы, руководитель должен указать требования, о которых идет речь. Они, в свою очередь, должны быть указаны в документах, подтверждающих несоответствие работника.
В таком случае предупредить работника необходимо за три дня, как предусмотрено ст. 28 КЗоТ Украины.
«Несоответствие» должности не равняется нарушению трудовой дисциплины. Работодатель имеет полное право принимать решения относительно соответствия и увольнения.
В случае установления несоответствия работника занимаемой должности, на которую он принят, или выполняемой работе в течение срока испытания руководитель имеет право уволить работника по п. 11 ст. 40 КЗоТ Украины.
Условиями для увольнения являются:
– решение о несоответствии работника должности;
– своевременное письменное предупреждение об увольнении;
– незаконченный срок испытания.
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 12.07.2023
Щодо встановлення випробувального терміну
для визначення відповідності працівника займаній посаді
При укладені трудового договору працівнику може встановлюватись випробувальний термін з метою перевірки його відповідності роботі, яка доручається. При цьому працівник погоджується виконувати встановлені роботодавцем зобов’язання та дотримуватись внутрішнього регламенту. Керівництво, відповідно, має забезпечувати необхідні умови праці та своєчасно оплачувати роботу (ч. 1 ст. 21 КЗпП України).
Відповідно до ст. 26 КЗпП України умова про випробування повинна бути зазначена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
Важливо зазначити, що при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
За визначений період буде здійснена перевірка відповідності співробітника займаній посаді. Відповідно до ст. 27 КЗпП України строк випробування у разі прийняття на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, — шести місяців, у разі прийняття на роботу робітників — одного місяця. Дні, в які працівник фактично не виконував обов’язки, не зараховуються.
Протягом періоду випробування у разі невідповідності працівника своїм обов’язкам, роботодавець може видати наказ про звільнення. Звільняючи працівника за невідповідність вимогам роботи, керівник має вказати вимоги, про які йдеться. Вони, в свою чергу, мають бути зазначені в документах, які підтверджують невідповідність працівника.
В такому випадку попередити працівника необхідно за три дні, як передбачено ст. 28 КЗпП України.
«Невідповідність» посаді не дорівнюється до порушення трудової дисципліни. Роботодавець має повне право приймати рішення щодо відповідності та звільнення.
В разі встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування керівник має право звільнити працівника за п. 11 ст. 40 КЗпП України.
Умовами для звільнення є:
– рішення про невідповідність працівника посаді;
– своєчасне письмове попередження про звільнення;
– незакінчений строк випробування.