Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо надання щорічної основної відпустки працівнику, трудовий договір із яким призупинений» від 09.01.2025
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 09.01.2025
Щодо надання щорічної основної відпустки працівнику,
трудовий договір із яким призупинений
Чи має право на щорічну основну відпустку працівник, трудовий договір із яким призупинений?
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) не містить обмежень і заборон для сторін трудового договору щодо надання щорічних оплачуваних відпусток працівникам, із якими призупинена дія трудових договорів. Поновлення їх дії для надання таких відпусток Закон № 2136 теж не вимагає.
Тому роботодавець має право надати працівникові за його заявою або відповідно до графіка щорічну відпустку. Водночас стаття 12 Закону № 2136 дозволяє роботодавцеві в період дії воєнного стану обмежити своїм рішенням тривалість наданої працівнику щорічної основної відпустки 24 календарними днями за поточний робочий рік.1
1 Докладно про обмеження в наданні щорічних відпусток працівникам під час дії воєнного стану йдеться у статті «Щорічні відпустки: види, порядок надання, тривалість, оформлення» журналу «Все про працю і зарплату» № 4/2024, стор. 6. (Ред.)
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Нагадаємо, що згідно з частиною 1 статті 13 Закону № 2136 призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором. Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому зазначаються, зокрема, інформація про причини призупинення, строк призупинення дії трудового договору, умови відновлення дії трудового договору (ч. 2 ст. 13 Закону № 2136).
Хоча у роз’ясненні, що к