Щодо останнього місяця відрахування аліментів з доходів працівника
Підприємство отримало постанову виконавця (згідно з рішенням суду) про відрахування аліментів з доходів працівника для утримання його дитини (сина). В постанові виконавця вказано, що стягнення аліментів проводити на утримання сина, в якого дата народження 01.02.2007. Зазвичай в постанові виконавця вказується про стягнення аліментів «до досягнення повноліття» дитиною, але в нашій постанові цього немає. По який день і місяць потрібно відраховувати аліменти, якщо 01.02.2025 дитині працівника виповнюється 18 років?
Законодавство не дає визначення терміну «аліменти», але виходячи з норм Сімейного кодексу України (далі — СКУ) аліменти — це кошти або право на утримання. З частини 3 статті 181 СКУ випливає, що аліменти — це кошти на утримання дитини, які за рішенням суду присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків, разом з яким проживає дитина.
Аліменти можуть виплачуватися батьками на неповнолітніх дітей (ст. 180–197 СКУ), батьками на повнолітніх дітей, які непрацездатні або навчаються (ст. 198–201 СКУ) та в інших випадках, передбачених СКУ.
Статтею 51 Конституції України та статтею 180 СКУ встановлено, що батьки зобов’язані утримувати дітей (дитину) до досягнення ними (нею) повноліття.
Відповідно до статті 6 СКУ правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від 14 до 18 років.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-ІІІ та статтею 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 № 2811-ХІІ дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
Відповідно до статті 34 Цивільного кодексу України повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла 18 років (повноліття).
Отже, в день досягнення особою 18 років вона вважається повнолітньою. В цей день особа вже не є дитиною.
Зважаючи на зміст запитання, підприємство має звернутися до виконавця з письмовим запитом і отримати від нього роз’яснення стосовно події (дати), які є кінцевими для стягнення аліментів. Якщо згідно з постановою (роз’ясненням) виконавця відрахування аліментів з доходів працівника має здійснюватися для утримання його дитини до досягнення нею повноліття, то з доходів працівника за день, в якому дитині працівника виповнилося 18 років — 01.02.2025 і за лютий 2025 року аліменти вже не відраховуються.
Водночас згідно зі статтею 199 СКУ якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
У такому випадку на підставі нового рішення суду і нової постанови виконавця стягнення аліментів з доходів працівника для утримання його сина може бути продовжено до закінчення (припинення) його навчання, але не пізніше ніж до досягнення сином 23 років (ст. 194 СКУ).
У разі закінчення строку, передбаченого для стягнення аліментів (зокрема, при досягненні дитиною повноліття), відрахування аліментів із заробітної плати (доходів) працівника припиняється (за відсутності заборгованості із сплати аліментів) з поверненням виконавцю постанови з відміткою про повну сплату аліментів стягувачу (ч. 7 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII).1
1 Докладно про стягнення аліментів з доходів працівників йдеться у статті «Аліменти: порядок відрахування з доходів працівника» журналу «Все про працю і зарплату»№ 3/2024, стор. 72.