Роз’яснення Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо правомірності вимагання роботодавцем військового квитка з печаткою військкомату про взяття на облік при працевлаштуванні громадян на роботу» від 06.06.2023
ПІВНІЧНО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 06.06.2023
Щодо правомірності вимагання роботодавцем військового квитка з печаткою військкомату
про взяття на облік при працевлаштуванні громадян на роботу
Порядок прийняття на роботу, а також документи, які має подати кандидат на посаду, визначає стаття 24 Кодексу законів про працю України, яка зобов’язує кандидатів на працевлаштування подати з-поміж іншого військово-обліковий документ.
Додаткові вимоги встановлює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який Кабінет Міністрів України затвердив постановою від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок). Роботодавець зобов’язаний перевірити в особи, яка працевлаштовується, наявність: військово-облікового документа; відмітки у військово-обліковому документі про взяття на військовий облік (абзац другий пункту 34 Порядку).
З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють: перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Крім норми, наведеної в останньому абзаці коментованого роз’яснення, в абзаці другому пункту 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок № 1487), встановлено, що приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦКСП), органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки.
Отже, у військово-обліковому документі, який кандидат на працевлаштування має надати роботодавцю, повинен бути запис про взяття його на військовий облік, засвідчений підписом начальника та печаткою ТЦКСП (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки). Якщо у працівника немає військово-облікового документа в паперовій формі, то він може пред’явити (надати) роботодавцю відображену в електронній формі інформацію, що міститься у військово-обліковому документі, з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
У разі відсутності запису про взяття на військовий облік та печатки ТЦКСП у військово-обліковому документі, а також у разі ненадання роботодавцю інформації в електронній формі, що підтверджує взяття його на військовий облік, особа не може вважатися взятою на військовий облік та не може бути прийнята на роботу.1
1 Докладно про прийняття на роботу та ведення військового обліку військовозобов’язаних на підприємстві йдеться у статті «Військовий облік військовозобов’язаних на підприємстві» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2023, стор. 94.
Нагадаємо, що згідно з пунктом 20 Порядку № 1487 військово-обліковими документами є:
– для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
– для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
– для резервістів — військовий квиток.
Оскільки ведення військового обліку передбачено Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-ХІІ, який належить до законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, то за порушення правил ведення військового обліку як за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП) передбачено накладення штрафу на посадових осіб від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг) (від 3400 до 5100 грн.). Повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від 300 до 500 нмдг (від 5100 до 8500 грн.).
Згідно зі статтею 210 КпАП порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від 30 до 50 нмдг (від 510 до 850 грн.). Повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, тягнуть за собою накладення штрафу від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн.).