Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо можливості звільнення працівника під час призупинення трудового договору» від 16.05.2024
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 16.05.2024
Щодо можливості звільнення працівника під час призупинення трудового договору
Чи можна звільнити працівника, трудовий договір з яким призупинений?
Законодавство не забороняє припиняти трудові відносини з працівником під час призупинення дії трудового договору. Тому працівник може звільнитися за власним бажанням, або ж роботодавець має право звільнити його за іншими підставами, передбаченими Кодексом законів про працю України, зокрема за угодою сторін.
Також звертаємо увагу на недопущення мобінгу й дискримінації працівників із інвалідністю та ВІЛ/СНІД, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у трудових відносинах і необхідність психосоціальної підтримки на робочих місцях.
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Нагадаємо, що призупинення дії трудового договору на період воєнного стану передбачено статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Згідно з цією статтею призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором. Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
По аналогії зі строком повідомлення працівника про відновлення дії трудового договору, можна дійти висновку, що про скасування призупинення дії трудового договору у зв’язку з розірванням трудового договору роботодавець також повинен повідомити працівника за 10 календарних днів. Про звільнення працівника у разі змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, скорочення чисельності або штату працівників (тобто про звільнення за пунктом 1 статті 40 КЗпП), роботодавець повинен персонально попередити працівника не пізніше ніж за два місяці (ч. перша ст. 49-2 КЗпП).