Щодо можливості здійснення відрахувань за виконавчими документами з «лікарняних» та «декретних»
Чи можна з «лікарняних» та «декретних» здійснювати відрахування за виконавчими документами на сплату аліментів, погашення боргу за кредитом, оплатою комунальних послуг тощо?
Відповідно до статті 72 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі — Закон № 1404) на допомогу з державного соціального страхування, що виплачується в разі тимчасової непрацездатності та в інших випадках (далі — «лікарняні»), стягнення може бути звернено виключно за рішеннями про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також втратою годувальника.
Отже, з «лікарняних» можна відраховувати за виконавчими документами тільки аліменти і відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також втратою годувальника.
Водночас, страхові кошти, які перераховані Пенсійним фондом України страхувальнику на підставі поданої ним заяви-розрахунку на окремий рахунок, можуть бути використані страхувальником виключно на здійснення застрахованим особам страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону (абз. четвертий ч. 2 ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-ХІV).
Таким чином, з окремого рахунку страхувальника, на який зараховано страхові кошти для виплати «лікарняних», не можна здійснювати відрахування на підставі виконавчого документа про стягнення аліментів1, але в цьому випадку роботодавець нараховує працівнику – платнику аліментів заборгованість із сплати аліментів (ч. 6 ст. 71 Закону № 1404). Про таку заборгованість роботодавець повідомляє у Звіті про здійснені відрахування та виплати виконавця, який зобов’язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця (ч. 4 ст. 71 Закону № 1404). Після цього виконавець направляє додаткове рішення (виконавчий документ) роботодавцю про стягнення заборгованості із заробітної плати боржника до повного її погашення.
1 Див. також роз’яснення ФССУ від 01.03.2019 в журналі «Все про працю і зарплату» № 9/2019, стор. 124.
Що стосується відрахування аліментів із суми «лікарняних», які виплачуються працівнику за рахунок роботодавця (оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності працівника), то з них аліменти відраховуються (перераховуються виконавцю) в загальному порядку (як із заробітної плати).
На відміну від «лікарняних», із суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, яка повністю виплачується за рахунок Пенсійного фонду України, аліменти не відраховуються (п. 5 ч. 1 ст. 73 Закону № 1404).2
2 Докладно про відрахування аліментів з доходів працівників йдеться у статті «Аліменти: порядок відрахування з доходів працівника» журналу «Все про працю і зарплату» № 3/2024, стор. 72.