Разъяснение Управления Гоструда в Хмельницкой области «О возможности сокращения срока предупреждения работника об увольнении» от 30.11.2022Роз’яснення Управління Держпраці в Хмельницкой області «Щодо можливості скорочення терміну попередження працівника про вивільнення» від 30.11.2022
УПРАВЛЕНИЕ ГОСТРУДА В ХМЕЛЬНИЦКОЙ ОБЛАСТИ
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 30.11.2022
О возможности сокращения срока предупреждения работника об увольнении
Обязан ли работодатель по требованию работника сократить срок предупреждения об увольнении?
В Гоструда часто обращаются работники с вопросами относительно процедуры увольнения по сокращению или в связи с ликвидацией работодателя. При этом их беспокоит вопрос о возможности сокращения срока предупреждения об увольнении, если работник уже нашел другую работу или просто не хочет работать дальше.
Такое сокращение срока предупреждения действительно возможно. Для этого работник должен:
• написать соответствующее заявление о сокращении срока предупреждения об увольнении;
• указать в заявлении желаемую дату увольнения.
Но следует помнить, что сокращение срока предупреждения является правом, а не обязанностью работодателя.
Если работодатель по производственным причинам не имеет возможности определить другую дату увольнения работника, он имеет право отказать работнику в такой просьбе.
Случаи, когда работник имеет право самостоятельно принимать решение об увольнении, четко определены законодательством.
Если работник не хочет работать после предупреждения об увольнении, а работодатель отказывает в сокращении срока предупреждения, работник может прекратить трудовые отношения по собственному желанию или инициировать свое увольнение по соглашению сторон.
Выходное пособие в таком случае не выплачивается.
Также и за работодателем сохраняется право на увольнение работника в связи с нарушением им трудовой дисциплины или по другим основаниям, предусмотренным законодательством, в течение срока предупреждения.
_____________________________________________________________________________
КОММЕНТАРИЙ РЕДАКЦИИ: К вышеизложенному только добавим вывод из письма Минсоцполитики от 07.10.2015 № 420/06/186-15 (см. ВТЗ № 12/2015, стр. 111), в котором идет речь о выплате выходного пособия, если работодатель соглашается на сокращение срока предупреждения работника об увольнении:
«Действующим законодательством не предоставлено право работодателю по собственной инициативе уволить работника раньше двухмесячного срока предупреждения об увольнении.
Вместе с этим если сам работник изъявит желание уволиться раньше, чем окончится указанный срок предупреждения об увольнении, по нашему мнению, работодатель может осуществить увольнение в срок, о котором просит работник. В этом случае считается целесообразным работнику подать заявление работодателю с просьбой сократить срок предупреждения об увольнении и указать дату, с которой он желает быть уволен. Трудовой договор прекращается согласно пункту 1 части первой статьи 40 Кодекса.
В связи с этим работнику в случае увольнения по пункту 1 части первой статьи 40 КЗоТ должно быть выплачено выходное пособие в размере не менее среднего месячного заработка (статья 44 КЗоТ)».
УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 30.11.2022
Щодо можливості скорочення терміну попередження працівника про вивільнення
Чи зобов’язаний роботодавець на вимогу працівника скоротити термін попередження про вивільнення?
До Держпраці часто звертаються працівники із запитаннями щодо процедури звільнення за скороченням або у зв’язку із ліквідацією роботодавця. При цьому їх турбує питання щодо можливості скорочення строку повідомлення про звільнення, якщо працівник вже знайшов іншу роботу або просто не хоче далі працювати.
Таке скорочення терміну попередження дійсно можливе. Для цього працівник має:
• написати відповідну заяву про скорочення строку попередження про звільнення;
• зазначити в заяві бажану дату звільнення.
Але варто пам’ятати, що скорочення терміну попередження є правом, а не обов’язком роботодавця.
Якщо роботодавець з виробничих причин не має можливості визначити іншу дату звільнення працівника, він має право відмовити працівнику в такому проханні.
Випадки, коли працівник має право самостійно приймати рішення про звільнення, чітко визначені законодавством.
Якщо працівник не бажає працювати після попередження про звільнення, а роботодавець відмовляє у скороченні терміну попередження, працівник може припинити трудові відносини за власним бажанням або ініціювати своє звільнення за угодою сторін.
Вихідна допомога у такому випадку не виплачується.
Так само і за роботодавцем зберігається право на звільнення працівника у зв’язку із порушенням ним трудової дисципліни або з інших підстав, передбачених законодавством, упродовж строку попередження.
_________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного лише додамо висновок з листа Мінсоцполітики від 07.10.2015 № 420/06/186-15 (див. ВПЗ № 12/2015, стор. 111), в якому йдеться про виплату вихідної допомоги, якщо роботодавець погоджується на скорочення терміну попередження працівника про звільнення:
«Чинним законодавством не надано право роботодавцю з власної ініціативи звільнити працівника раніше двомісячного строку попередження про звільнення.
Разом з цим якщо сам працівник виявить бажання звільнитись раніше ніж закінчиться зазначений строк попередження про звільнення, на нашу думку, роботодавець може здійснити звільнення у строк, про який просить працівник. У цьому випадку вважається за доцільне працівнику подати заяву роботодавцю з проханням скоротити строк попередження про звільнення та зазначити дату, з якої він бажає бути звільненим. Трудовий договір припиняється відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу.
У зв’язку з цим працівнику в разі звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП має бути виплачена вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку (стаття 44 КЗпП)».