Роз’яснення Управління Держпраці в Хмельницкой області «Щодо можливості скорочення терміну попередження працівника про вивільнення» від 30.11.2022
УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 30.11.2022
Щодо можливості скорочення терміну попередження працівника про вивільнення
Чи зобов’язаний роботодавець на вимогу працівника скоротити термін попередження про вивільнення?
До Держпраці часто звертаються працівники із запитаннями щодо процедури звільнення за скороченням або у зв’язку із ліквідацією роботодавця. При цьому їх турбує питання щодо можливості скорочення строку повідомлення про звільнення, якщо працівник вже знайшов іншу роботу або просто не хоче далі працювати.
Таке скорочення терміну попередження дійсно можливе. Для цього працівник має:
• написати відповідну заяву про скорочення строку попередження про звільнення;
• зазначити в заяві бажану дату звільнення.
Але варто пам’ятати, що скорочення терміну попередження є правом, а не обов’язком роботодавця.
Якщо роботодавець з виробничих причин не має можливості визначити іншу дату звільнення працівника, він має право відмовити працівнику в такому проханні.
Випадки, коли працівник має право самостійно приймати рішення про звільнення, чітко визначені законодавством.
Якщо працівник не бажає працювати після попередження про звільнення, а роботодавець відмовляє у скороченні терміну попередження, працівник може припинити трудові відносини за власним бажанням або ініціювати своє звільнення за угодою сторін.
Вихідна допомога у такому випадку не виплачується.
Так само і за роботодавцем зберігається право на звільнення працівника у зв’язку із порушенням ним трудової дисципліни або з інших підстав, передбачених законодавством, упродовж строку попередження.
_________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: До вищенаведеного лише додамо висновок з листа Мінсоцполітики від 07.10.2015 № 420/06/186-15 (див. ВПЗ № 12/2015, стор. 111), в якому йдеться про виплату вихідної допомоги, якщо роботодавець погоджується на скорочення терміну попередження працівника про звільнення:
«Чинним законодавством не надано право роботодавцю з власної ініціативи звільнити працівника раніше двомісячного строку попередження про звільнення.
Разом з цим якщо сам працівник виявить бажання звільнитись раніше ніж закінчиться зазначений строк попередження про звільнення, на нашу думку, роботодавець може здійснити звільнення у строк, про який просить працівник. У цьому випадку вважається за доцільне працівнику подати заяву роботодавцю з проханням скоротити строк попередження про звільнення та зазначити дату, з якої він бажає бути звільненим. Трудовий договір припиняється відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу.
У зв’язку з цим працівнику в разі звільнення за пунктом 1 частини першої статті 40 КЗпП має бути виплачена вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку (стаття 44 КЗпП)».