Роз’яснення Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо надання та оплати навчальної відпустки під час простою» від 11.09.2023
СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 11.09.2023
Щодо надання та оплати навчальної відпустки під час простою
Працівниця набуває другу вищу освіту та працює на одному з приватних підприємств, але у зв’язку з бойовими діями знаходиться у простої. Роботодавець відмовився надати їй оплачувану додаткову відпустку у зв’язку з навчанням, мотивуючи тим, що працівниця знаходиться в простої, і взагалі під час дії воєнного стану він має право відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток. Чи правий роботодавець?
За нормами статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про відпустки» працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки. Підставами для надання такої відпустки є заява працівника та довідка-виклик навчального закладу.
Підприємство, установа зобов’язані надавати працівникові навчальну відпустку саме в той час, який визначив навчальний заклад. Запровадження простою не може бути підставою для відмови працівникові в наданні оплачуваної навчальної відпустки.
Відповідно до вимог статті 217 КЗпП на час додаткових відпусток у зв’язку з навчанням (статті 211, 213, 216 КЗпП) за працівниками за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата.
_________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: На підставі норми частини 2 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні навчальної відпустки, якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Якщо працівник не залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, але перебуває у простої, то роботодавець зобов’язаний надати працівникові навчальну відпустку в той час, який визначив навчальний заклад у довідці-виклику, на підставі поданої працівником заяви про надання такої відпустки.