Лист Мінекономіки «Щодо надання щорічних відпусток» від 24.05.2023 № 4707-05/23798-09
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 24.05.2023 № 4707-05/23798-09
Щодо надання щорічних відпусток
(Витяг)
Міністерство економіки України розглянуло Ваше звернення <…> стосовно надання роз’яснень деяких норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до частини третьої статті 2 Закону «Про відпустки» (далі — Закон) право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги).
Частиною п’ятою статті 11 Закону заборонено ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд.
Враховуючи викладене, щорічна відпустка має надаватися вчасно згідно із затвердженим графіком відпусток. Разом з тим у випадку, якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на щорічну відпустку в минулому році або за кілька попередніх років, він має право використати її, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні відпусток (стаття 24 Закону).
Чинним законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається право на щорічну відпустку.
Порядок надання відпустки за минулі роки такий самий, як і поточних відпусток.
Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток проводиться згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (зі змінами) (далі — Порядок).
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Порядку середня заробітна плата для розрахунку відпускних визначається, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. Це правило розрахунку середньої заробітної плати діє і для розрахунку щорічних відпускних за минулі роки.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
<…>
Заступник Міністра економіки України Тетяна БЕРЕЖНА
_____________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: У вищенаведеному листі Мінекономіки відповідало на такі запитання: Чи можна не надавати щорічну відпустку повної тривалості протягом двох років поспіль? Чи має бути графік відпусток у період дії воєнного стану? Чи існує термін давності у відпусток? Як рахувати відпускні та компенсацію за відпустки, які не використані за попередні роки?
Зі змісту листа Мінекономіки можна зробити такі висновки:
1. У своєму листі Мінекономіки лише процитувало частину п’яту статті 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), згідно з якою забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд. Водночас Мінекономіки чомусь не повідомило, що відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки, а норми частини п’ятої статті 11 Закону про відпустки у період дії воєнного стану не застосовуються.
Отже, хоча Мінекономіки про це не повідомило, насправді у період дії воєнного стану не застосовується норма частини п’ятої статті 11 Закону про відпустки щодо заборони ненадання щорічної відпустки повної тривалості протягом двох років поспіль. При цьому в період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану (ч. 1 ст. 12 Закону № 2136).
2. На думку Мінекономіки, як в мирний час, так і під час дії воєнного стану на підприємстві має складатися графік відпусток, а щорічна відпустка повинна надаватися вчасно згідно із затвердженим графіком відпусток.
Нагадаємо, що відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 2136 у період дії воєнного стану порядок організації діловодства з питань трудових відносин, оформлення і ведення трудових книжок та архівного зберігання відповідних документів у районах активних бойових дій визначається роботодавцем самостійно, за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці.
Отже, на нашу думку, лише підприємства, які перебувають у районах активних бойових дій, можуть не складати графік відпусток, який є документом з діловодства, але навіть вони мають складати табель обліку робочого часу, де відображається час перебування працівників у відпустках, та вести облік нарахованих (виплачених) відпускних, які є заробітною платою (витратами на оплату праці).
3. Якщо працівник з будь-яких причин не використав щорічну відпустку за минулі роки, він має право використати її, оскільки законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається право на щорічну відпустку. В разі звільнення (незалежно від підстав) працівнику має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні відпусток (ч. перша ст. 24 Закону про відпустки, абз. четвертий ч. 1 ст. 12 Закону № 2136).
4. Незалежно від того, за поточний чи за минулі робочі роки надається щорічна відпустка, середня заробітна плата для нарахування відпускних визначається виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки (абз. перший п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100).1
1 Докладно про розрахунок середньої заробітної плати для нарахування відпускних йдеться у статті «Порядок нарахування та виплати відпускних» журналу «Все про працю і зарплату» № 4/2023, стор. 10.