Роз’яснення Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області «Щодо надання щорічної відпустки за графіком, якщо працівник перебуває за кордоном і працює дистанційно» від 20.10.2022
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРАЦІ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 20.10.2022
Щодо надання щорічної відпустки за графіком,
якщо працівник перебуває за кордоном і працює дистанційно
Чи необхідно надавати щорічну відпустку за графіком, якщо працівниця перебуває за кордоном і працює дистанційно?
Так, потрібно.
У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником (п. 2 ст. 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, із змінами, внесеними Законом України від 01.07.2022 № 2352-IX).
Працівник, який виконує свою роботу дистанційно або виїхав за кордон, та роботодавець повинні домовитися про альтернативні способи обміну документами, наприклад, за допомогою електронної пошти чи месенджерів: Viber, Whats App, Telegram тощо. Погоджений сторонами спосіб обміну документами необхідно зазначати в нормативних документах роботодавця.
Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки за графіком не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну (ч. 5 ст. 79 Кодексу законів про працю України), отримати від працівника заяву на відпустку. Після цього роботодавець повинен оформити наказом надання відпустки на підставі заяви працівника.
Пересилання попередження, заяви, наказів (розпоряджень) та інших документів з питань трудових відносин роботодавець та працівник будуть здійснювати у погоджений ними спосіб обміну документами.
__________________________________________________________________________
КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ: Норми про те, що працівник повинен подати заяву на щорічну відпустку, чинне законодавство не містить, оскільки зазвичай дата надання такої відпустки зазначається у графіку відпусток. Водночас якщо конкретна дата надання щорічної відпустки не зазначена у графіку відпусток або вона зазначена, але змінюється, то працівник має подати заяву на щорічну відпустку із зазначенням дати початку щорічної відпустки, на підставі якої роботодавець видає наказ про надання такої відпустки.