Разъяснение Юго-Восточного межрегионального управления Гоструда «О сроках выплаты заработной платы в период действия военного положения» от 21.08.2023Роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці «Щодо термінів виплати заробітної плати в період дії воєнного стану» від 21.08.2023
ЮГО-ВОСТОЧНОЕ МЕЖРЕГИОНАЛЬНОЕ УПРАВЛЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ УКРАИНЫ ПО ВОПРОСАМ ТРУДА
РАЗЪЯСНЕНИЕ
от 21.08.2023
О сроках выплаты заработной платы в период действия военного положения
Частью первой статьи 115 Кодекса законов о труде Украины (далее — КЗоТ Украины) предусмотрено, что заработная плата выплачивается работникам регулярно в рабочие дни в сроки, установленные коллективным договором или нормативным актом работодателя, согласованным с выборным органом первичной профсоюзной организации или другим уполномоченным на представительство трудовым коллективом органом (а в случае отсутствия таких органов — представителями, избранными и уполномоченными трудовым коллективом), но не реже двух раз в месяц через промежуток времени, не превышающий шестнадцати календарных дней, и не позднее семи дней после окончания периода, за который осуществляется выплата.
Статьей 10 Закона Украины «Об организации трудовых отношений в условиях военного положения» предусмотрено, что заработная плата выплачивается работнику на условиях, определенных трудовым договором, и работодатель должен принимать все возможные меры для обеспечения реализации права работников на своевременное получение заработной платы. То есть, требования статьи 115 КЗоТ Украины и статьи 24 Закона Украины «Об оплате труда» о сроках выплаты зарплаты не остановлены на период действия военного положения, и все это время работодатели должны действовать стандартно, а именно выплачивать зарплату в сроки, установленные в коллективном договоре или внутреннем акте работодателя.
Без изменений остались и требования части второй статьи 115 КЗоТ Украины, которой предусмотрено, что в случае когда день выплаты заработной платы совпадает с выходным, праздничным или нерабочим днем, заработная плата выплачивается накануне.
Изменений не претерпела и часть третья статьи 115 КЗоТ Украины, согласно которой размер заработной платы за первую половину месяца определяется коллективным договором или нормативным актом работодателя, согласованным с выборным органом первичной профсоюзной организации или другим уполномоченным на представительство трудовым коллективом органом (а в случае отсутствия таких органов — представителями, избранными и уполномоченными трудовым коллективом), но не меньше оплаты за фактически отработанное время из расчета тарифной ставки (должностного оклада) работника.
Учитывая все вышеизложенное, заработная плата должна выплачиваться дважды в месяц с промежутком времени, не превышающим 16 календарных дней, и не позднее семи дней после окончания периода, за который осуществляется выплата.
ПІВДЕННО-СХІДНЕ МІЖРЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 21.08.2023
Щодо термінів виплати заробітної плати в період дії воєнного стану
Частиною 1 статті 115 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними та уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Статтею 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором, та роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Тобто, вимоги ст. 115 КЗпП України та ст. 24 Закону України «Про оплату праці» щодо строків виплати зарплати не зупинено на період дії воєнного стану, і увесь цей час роботодавці мають діяти стандартно, а саме виплачувати зарплату в строки, встановлені в колективному договорі або внутрішньому акті роботодавця.
Без змін залишились і вимоги ч. 2 ст. 115 КЗпП України, якою передбачено, що у разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Змін не зазнала і ч. 3 ст. 115 КЗпП України, відповідно до якої розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними та уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Враховуючи все вищевикладене, заробітна плата має виплачуватись двічі на місяць із проміжком часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.