Учет ежемесячной премии при начислении отпускных, если осуществляется ее сторнирование в месяце расчетного периодаВрахування щомісячної премії при обчисленні відпускних, якщо здійснюється її сторнування в місяці розрахункового періоду
Работнице предоставляется ежегодный отпуск с 1 по 24 ноября 2021 года (24 к. д.). В расчетном периоде (ноябрь 2020 года – октябрь 2021 года) работнице за каждый месяц выплачивалась заработная плата в размере оклада — 7500 грн. Кроме того, начиная с июля 2021 года, работнице выплачивается ежемесячная производственная премия в размере 15% оклада пропорционально отработанному времени (в текущем месяце за текущий месяц). За июль, август, сентябрь и октябрь работнице начислена ежемесячная премия в размере 1125 грн. (7500 грн. х 15%). Но в конце октября было выявлено, что в сентябре работница болела в период с 27 по 30 сентября (не отработала 4 рабочих дня), поэтому в октябре сторнируются заработная плата за сентябрь, исчисленная из оклада, в сумме 1363,64 грн. (7500 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.) и премия за сентябрь в сумме 204,55 грн. (1125 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), а также начисляются «больничные» за сентябрь в сумме 960 грн. Как учитываются ежемесячные премии при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных? Каким образом сторнирование заработной платы и премии за сентябрь влияет на исчисление средней заработной платы для начисления отпускных за отпуск, предоставляемый в ноябре?Працівниці надається щорічна відпустка з 1 по 24 листопада 2021 року (24 к. д.). В розрахунковому періоді (листопад 2020 року – жовтень 2021 року) працівниці за кожний місяць виплачувалася заробітна плата в розмірі окладу — 7500 грн. Крім того, починаючи з липня 2021 року, працівниці виплачується щомісячна виробнича премія в розмірі 15% окладу пропорційно відпрацьованому часу (в поточному місяці за поточний місяць). За липень, серпень, вересень і жовтень працівниці нараховано щомісячну премію в розмірі 1125 грн. (7500 грн. х 15%). Але наприкінці жовтня було виявлено, що у вересні працівниця хворіла в період з 27 по 30 вересня (не відпрацювала 4 робочі дні), тому в жовтні сторнуються заробітна плата за вересень, обчислена з окладу, в сумі 1363,64 грн. (7500 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.) і премія за вересень в сумі 204,55 грн. (1125 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), а також нараховуються «лікарняні» за вересень в сумі 960 грн. Яким чином враховуються щомісячні премії при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних? Яким чином сторнування заробітної плати і премії за вересень впливає на обчислення середньої заробітної плати для нарахування відпускних за відпустку, що надається у листопаді?
В соответствии с пунктом 2 Порядка исчисления средней заработной платы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Украины от 08.02.1995 № 100 (далее — Порядок № 100), исчисление средней заработной платы для оплаты времени отпусков (далее — отпускные) осуществляется исходя из выплат за последние 12 календарных месяцев работы, предшествующих месяцу предоставления отпуска.
Согласно абзацу первому пункта 3 Порядка № 100 при исчислении средней заработной платы учитываются все суммы начисленной заработной платы в соответствии с законодательством и условиями трудового договора, кроме определенных в пункте 4 этого Порядка.
Порядок выплаты премий и вознаграждений обычно устанавливается в Положении о премировании, которое может быть приложением к коллективному договору или утверждаться приказом руководителя предприятия. В Положении о премировании, как правило, указывается, что производственные премии и вознаграждения выплачиваются за отработанное время (часы, дни) в отчетном периоде (месяц, квартал, полугодие, год и т. д.), а за неотработанное время (период отпусков, болезни, выходные дни и т. д.) они не начисляются.
Производственные премии и вознаграждения, выплачиваемые за отработанное время, в составе дополнительной заработной платы учитываются при исчислении средней заработной платы согласно Порядку № 100, в т. ч. при начислении отпускных.
Премии и вознаграждения, выплачиваемые за выполнение отдельных поручений, не входящих в обязанности работника, одноразовые премии и вознаграждения, премии и вознаграждения, связанные с праздничными и юбилейными датами, днем рождения, за долголетнюю и безупречную трудовую деятельность, активную общественную работу и т. п., премии по результатам ежегодного оценивания служебной деятельности, за изобретения и рационализаторские предложения, за содействие внедрению изобретений и рационализаторских предложений, за внедрение новой техники и технологии, за сбор и сдачу лома черных, цветных и драгоценных металлов, сбор и сдачу на восстановление отработанных деталей машин, автомобильных шин, ввод в действие производственных мощностей и объектов строительства (за исключением этих премий работникам строительных организаций, выплачиваемых в составе премий за результаты хозяйственной деятельности), не учитываются при исчислении средней заработной платы согласно Порядку № 100 (пп. «а», «б», «г», «и» п. 4 Порядка № 100).
Абзацем вторым пункта 3 Порядка № 100 в редакции, действующей с 04 сентября 2021 года, установлено, что суммы начисленной заработной платы учитываются в том месяце, за который они начислены, и в размерах, в которых они начислены, без исключения сумм отчисления на налоги, взыскание алиментов и т. п.
Следовательно, если работнику была начислена заработная плата за месяц, который включается в расчетный период (в вопросе — за сентябрь), а через некоторое время — в следующем месяце (в вопросе — в октябре) или следующих месяцах в результате выявленной ошибки сторнируется начисленная заработная плата за этот месяц (за сентябрь), то для целей исчисления средней заработной платы необходимо уменьшить сумму заработной платы за такой месяц (за сентябрь) на сторнируемую сумму.
Согласно абзацу третьему пункта 3 Порядка № 100 в редакции, действующей с 04 сентября 2021 года, премии (в том числе за месяц) и другие поощрительные выплаты по итогам работы за определенный период при исчислении средней заработной платы учитываются в заработок периода, который соответствует количеству месяцев, за которые они начислены, начиная с месяца, в котором они начислены. Для этого к заработку соответствующих месяцев расчетного периода прибавляется часть, которая определяется делением суммы премии или другой поощрительной выплаты по итогам работы за определенный период на количество отработанных рабочих дней периода, за который они начислены, и умножением на количество отработанных рабочих дней соответствующего месяца, приходящегося на расчетный период.
Учитывая вышеизложенное, месячные премии, начисляемые в текущем месяце за текущий месяц, при исчислении средней заработной платы учитываются в полном объеме, поскольку количество отработанных дней в месяце, за который начислена премия, совпадает с количеством отработанных дней в месяце, в котором она начислена.
Если месячная премия начисляется в текущем месяце за предыдущий месяц, она включается в заработок текущего месяца (в котором она начислена). Для того чтобы определить часть месячной премии, которая включается в заработок текущего месяца, необходимо сумму такой премии разделить на количество отработанных рабочих дней в предыдущем месяце (за который начислена премия) и полученную сумму умножить на количество отработанных рабочих дней в текущем месяце (в котором премия начислена).
Если работнику была начислена месячная премия в текущем месяце за текущий месяц, включаемый в расчетный период (в вопросе — за сентябрь), а через некоторое время — в следующем месяце (в вопросе — в октябре) или следующих месяцах в результате выявленной ошибки на основании приказа руководителя предприятия ошибка исправляется — отчисляется часть излишне выплаченной премии и сторнируется начисленная премия за месяц, за который она начислена (в вопросе — за сентябрь), то для целей исчисления средней заработной платы необходимо уменьшить сумму премии за этот месяц (за сентябрь) на сторнируемую сумму, при этом доход месяца, в котором исправляется ошибка (октября), не уменьшается.
Если сторнирование заработной платы и месячной премии осуществляется в месяце расчетного периода после того, как была начислена «среднезарплатная» выплата, исчисляемая согласно Порядку № 100, то необходимо осуществить перерасчет такой «среднезарплатной» выплаты. В этом случае уменьшается заработная плата расчетного периода на сторнированную сумму, соответственно, уменьшаются среднедневная заработная плата и сумма «среднезарплатной» выплаты.
В то же время если в результате выявленной ошибки сторнируются заработная плата и месячная премия из-за того, что работник не работал, а болел, и за время болезни (в вопросе — с 27 по 30 сентября) ему начисляются «больничные», которые учитываются при исчислении отпускных (абз. четвертый п. 3 Порядка № 100) и относятся к месяцу, за который они начислены (к сентябрю), то на сумму начисленных «больничных» увеличивается заработная плата расчетного периода, соответственно, увеличиваются среднедневная заработная плата и сумма отпускных.
Исходя из содержания вопроса, если работнице за сентябрь были начислены заработная плата в размере оклада — 7500 грн. и месячная премия в сумме 1125 грн. (7500 грн. х 15%), которая согласно Положению о премировании (коллективному договору, приказу руководителя предприятия) выплачивается в текущем месяце за текущий месяц пропорционально отработанному времени в таком месяце, а в конце октября было выявлено, что в сентябре работница болела в период с 27 по 30 сентября (не отработала 4 рабочих дня), в результате чего в октябре сторнируются заработная плата, начисленная за 4 рабочих дня с 27 по 30 сентября в сумме 1363,64 грн. (7500 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), и премия, начисленная за 4 рабочих дня с 27 по 30 сентября в сумме 204,55 грн. (1125 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), а также начисляются «больничные» за сентябрь в сумме 960 грн., то доход сентября, который учитывается при исчислении средней заработной платы для начисления отпускных, составляет:
7500 грн. – 1363,64 грн. (сторнированная зарплата за сентябрь, исчисленная из оклада) + 1125 грн. – 204,55 грн. (сторнированная премия за сентябрь) + 960 грн. («больничные» за сентябрь) = 8016,81 грн.
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток (далі — відпускні) проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.
Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.
Порядок виплати премій та винагород зазвичай встановлюється в Положенні про преміювання, яке може бути додатком до колективного договору або затверджуватися наказом керівника підприємства. В Положенні про преміювання, як правило, зазначається, що виробничі премії та винагороди виплачуються за відпрацьований час у звітному періоді (місяць, квартал, півріччя, рік тощо), а за невідпрацьований час (період відпусток, хвороби, вихідні дні тощо) вони не нараховуються.
Виробничі премії та винагороди, що виплачуються за відпрацьований час, у складі додаткової заробітної плати враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100.
Премії та винагороди, які виплачуються за виконання окремих доручень, що не входять в обов’язки працівника, одноразові премії та винагороди, премії та винагороди, пов’язані з святковими та ювілейними датами, днем народження, за довголітню і бездоганну трудову діяльність, активну громадську роботу тощо, премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності, за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, за сприяння впровадженню винаходів і раціоналізаторських пропозицій, за впровадження нової техніки і технології, за збирання і здавання брухту чорних, кольорових і дорогоцінних металів, збирання і здавання на відновлення відпрацьованих деталей машин, автомобільних шин, введення в дію виробничих потужностей та об’єктів будівництва (за винятком цих премій працівникам будівельних організацій, що виплачуються у складі премій за результати господарської діяльності) не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати за Порядком № 100 (пп. «а», «б», «г», «и» п. 4 Порядку № 100).
Абзацом другим пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, встановлено, що суми нарахованої заробітної плати враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані.
Отже, якщо працівнику було нараховано заробітну плату за місяць, який включається до розрахункового періоду (в запитанні — за вересень), а через деякий час — в наступному місяці (в запитанні — у жовтні) або наступних місяцях внаслідок виявленої помилки здійснюється сторнування нарахованої заробітної плати за цей місяць (за вересень), то для цілей обчислення середньої заробітної плати потрібно зменшити суму заробітної плати за такий місяць (за вересень) на сторновану суму.
Відповідно до абзацу третього пункту 3 Порядку № 100 у редакції, що діє з 04 вересня 2021 року, премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
Враховуючи вищевикладене, місячні премії, які нараховуються в поточному місяці за поточний місяць, при обчисленні середньої заробітної плати враховуються в повному обсязі, оскільки кількість відпрацьованих днів місяця, за який нарахована премія, співпадає з кількістю відпрацьованих днів місяця, в якому вона нарахована.
Якщо місячна премія нараховується в поточному місяці за попередній місяць, то вона включається до заробітку поточного місяця (в якому вона нарахована). Для того щоб визначити частину місячної премії, яка включається до заробітку поточного місяця, потрібно суму такої премії розділити на кількість відпрацьованих робочих днів у попередньому місяці (за який премія нарахована) та отриману суму помножити на кількість відпрацьованих робочих днів у поточному місяці (в якому премія нарахована).
Якщо працівнику було нараховано місячну премію в поточному місяці за поточний місяць, який включається до розрахункового періоду (в запитанні — за вересень), а через деякий час в наступному місяці (в запитанні — в жовтні) або наступних місяцях внаслідок виявленої помилки на підставі наказу керівника підприємства помилка виправляється — відраховується частина надміру виплаченої премії і здійснюється сторнування нарахованої премії за місяць, за який вона нарахована (в запитанні — за вересень), то для цілей обчислення середньої заробітної плати потрібно зменшити суму премії за цей місяць (за вересень) на сторновану суму, при цьому дохід місяця, в якому виправляється помилка (жовтня), не зменшується.
Якщо сторнування заробітної плати і місячної премії здійснюється в місяці розрахункового періоду після того, як була нарахована «середньозарплатна» виплата, що обчислюється за Порядком № 100, то потрібно здійснити перерахунок такої «середньозарплатної» виплати. В цьому випадку зменшується заробітна плата розрахункового періоду на сторновану суму, відповідно, зменшуються середньоденна заробітна плата і сума «середньозарплатної» виплати.
Водночас якщо внаслідок виявленої помилки здійснюється сторнування заробітної плати і місячної премії через те, що працівник не працював, а хворів, і за час хвороби (в запитанні — з 27 по 30 вересня) йому нараховуються «лікарняні», які враховуються при обчисленні відпускних (абз. четвертий п. 3 Порядку № 100) і включаються до місяця, за який вони нараховані (до вересня), то на суму нарахованих «лікарняних» збільшується заробітна плата розрахункового періоду, відповідно, збільшуються середньоденна заробітна плата і сума відпускних.
Зважаючи на зміст запитання, якщо працівниці за вересень було нараховано заробітну плату в розмірі окладу — 7500 грн. і місячну премію в сумі 1125 грн. (7500 грн. х 15%), яка згідно з Положенням про преміювання (колективним договором, наказом керівника підприємства) виплачується в поточному місяці за поточний місяць пропорційно відпрацьованому часу в такому місяці, а наприкінці жовтня було виявлено, що у вересні працівниця хворіла в період з 27 по 30 вересня (не відпрацювала 4 робочі дні), внаслідок чого в жовтні сторнуються заробітна плата, нарахована за 4 робочі дні з 27 по 30 вересня в сумі 1363,64 грн. (7500 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), і премія, нарахована за 4 робочі дні з 27 по 30 вересня в сумі 204,55 грн. (1125 грн. : 22 р. д. х 4 р. д.), а також нараховуються «лікарняні» за вересень в сумі 960 грн., то дохід вересня, який враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпускних, становить:
7500 грн. – 1363,64 грн. (сторнована зарплата за вересень, обчислена з окладу) + 1125 грн. – 204,55 грн. (сторнована премія за вересень) + 960 грн. («лікарняні» за вересень) = 8016,81 грн.