Внаслідок падіння доходів у переважної більшості вітчизняних суб’єктів господарювання, викликаного триваючою збройною агресією проти нашої країни, та у зв’язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати з 1 січня та з 1 квітня 2024 року може зрости кількість громадян, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної. Які у 2024 році розміри мінімальної заробітної плати і мінімального посадового окладу? Які виплати включаються і не включаються до мінімальної заробітної плати? Як визначається мінімальна заробітна плата, якщо працівник не виконав місячну норму праці? Як визначається розмір доплати до мінімальної заробітної плати при застосуванні різних систем оплати праці? Яка відповідальність роботодавця за невиконання мінімальних державних гарантій в оплаті праці?
Мінімальна заробітна плата: порядок виплати працівникам
Стаття 43 Конституції України встановлює, що кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Порядок оплати праці громадян, які перебувають у трудових відносинах на підставі укладеного трудового договору з підприємствами, установами, організаціями (далі — підприємства) усіх форм власності і господарювання, а також з фізичними особами (далі разом — роботодавці), на державному рівні регулюється Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП), Законом України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108), Законом України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.93 № 3356-XII (далі — Закон про колдоговори), законами про державний бюджет, постановами Кабінету Міністрів України, різними підзаконними актами центральних органів виконавчої влади, генеральною, галузевими (міжгалузевими), територіальними угодами, а безпосередньо на підприємстві — колективним і трудовими договорами.
Одними з головних державних гарантій в оплаті праці працівників є встановлення мінімального посадового окладу та виплата заробітної плати в розмірі не нижче мінімальної заробітної плати.
Мінімальний посадовий оклад
Відповідно до частин шостих статті 96 КЗпП і статті 6 Закону № 108 мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб (далі — ПМПО) на 1 січня календарного року.
Враховуючи вищевикладене, в госпрозрахунковій (небюджетній) сфері оклади (посадові оклади, місячні тарифні ставки) можуть встановлюватися роботодавцями у внутрішніх документах — штатному розписі, колективному договорі (за його відсутності — іншому «зарплатному» документі, наприклад, Положенні про оплату праці, затвердженому наказом керівника підприємства), трудових договорах з працівниками — в будь-якому розмірі, але не менше розміру ПМПО, встановленого на 1 січня календарного року.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX (далі — Закон про Держбюджет-2024) розмір ПМПО на 1 січня 2024 року становить 3028 грн, тому протягом усього 2024 року мінімальний посадовий оклад має бути встановлений в розмірі не менше 3028 грн.
Зауважимо, що збільшення розміру ПМПО протягом 2024 року (у Верховній Раді України вже зареєстрований законопрект, який передбачає у 2024 році збільшення ПМПО з 1 квітня до 4261 грн, з 1 липня — до 5152 грн, з 1 жовтня — до 6678 грн) не є підставою для збільшення мінімального посадового окладу, якщо, звичайно, внутрішнім документом підприємства не передбачено інше (наприклад, не передбачено, що збільшення ПМПО протягом календарного року тягне збільшення мінімального посадового окладу на підприємстві). Тобто роботодавці можуть, але не зобов’язані збільшувати мінімальний посадовий оклад у зв’язку зі збільшенням розміру ПМПО протягом календарного року.
Що стосується встановлення посадових окладів у бюджетній сфері, то частинами п’ятими статті 96 КЗпП і статті 6 Закону № 108 визначено, що схема посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету (далі — бюджетні установи), формується на основі:
— мінімального розміру посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України;
— міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів.
Так, 16 січня 2024 року набрала чинності, але застосовується з 1 січня 2024 року постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 12.01.2024 № 23, якою пункт 1 приміток до Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери (далі — Єдина тарифна сітка, ЄТС), наведеної в додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 (далі — Постанова № 1298), доповнено новим абзацом п’ятим, відповідно до якого посадові оклади (тарифні ставки) з 1 січня 2024 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду — 3195 гривень.
Таким чином, в бюджетних установах протягом усього 2024 року мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка, ставка заробітної плати), що відповідає розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, становить 3195 грн. Розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників 2 – 25 тарифних розрядів ЄТС розраховуються згідно з тарифними коефіцієнтами, наведеними у додатку 1 до Постанови № 1298.1
1 Розміри окладів працівників 1 – 25 тарифних розрядів ЄТС у 2024 році наведено на стор. 127 цього номера.
Встановлення мінімальної заробітної плати
Право громадян на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, забезпечується державою (ст. 2 КЗпП).
Мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі не нижчому від розміру ПМПО (ст. 95 КЗпП, ст. 9 Закону № 108).
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України. Розмір мінімальної заробітної плати не може бути зменшено в разі зменшення розміру ПМПО (ст. 10 Закону № 108).
Згідно зі статтею 95 КЗпП і статтею 3 Закону № 108 мінімальна заробітна плата — це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Таким чином, якщо найманий працівник, прийнятий на роботу на умовах повної зайнятості (на повний робочий день і повний робочий тиждень), виконує за своєю посадою (професією) встановлену йому місячну (годинну) норму праці, то розмір його місячної (погодинної) заробітної плати не може бути менше законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати.
Норми праці — норми виробітку, часу, обслуговування, чисельності — встановлюються для працівників відповідно до досягнутого рівня техніки, технології, організації виробництва і праці. Норми праці встановлюються на невизначений строк і діють до моменту їх перегляду (ст. 85, 87 КЗпП).
Під мінімальною заробітною платою, про яку йдеться у трудовому законодавстві (зокрема, в КЗпП і Законі № 108) та розмір якої встановлюється законом про держбюджет, розуміється нарахована працівникові заробітна плата (тобто до утримання з неї податку на доходи фізичних осіб і військового збору).2
2 Див. також лист Мінпраці від 02.12.2005 № 9942/0/14-05/018-17.
Відповідно до статті 8 Закону про Держбюджет-2024 мінімальна заробітна плата у 2024 році становить:
— у місячному розмірі: з 1 січня — 7100 грн, з 1 квітня — 8000 грн;
— у погодинному розмірі: з 1 січня — 42,60 грн, з 1 квітня — 48 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі» від 05.05.2010 № 330 (далі — Постанова № 330) встановлено особливості застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі. Згідно з підпунктом 2 пункту 1 Постанови № 330 мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі визначається виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на місяць та середньомісячної норми тривалості робочого часу за рік при 40-годинному робочому тижні.
Середньомісячна норма тривалості робочого часу при 40-годинному робочому тижні у розрахунку на весь 2024 рік (для мирного часу) становить 166,67 робочих годин (2000 р. г. : 12 міс.).3 Отже, у 2024 році розрахункова величина мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі в січні – березні 2024 року становить 42,60 грн (7100 грн : 166,67 р. г.), у квітні – грудні 2024 року — 48 грн (8000 грн : 166,67 р. г.). Статтею 8 Закону про Держбюджет-2024 мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі встановлена в такому ж розмірі: з 1 січня — 42,60 грн, з 1 квітня — 48 грн.
3 Норми робочого часу в місяцях 2024 року та сумарно за 2024 рік в умовах воєнного стану наведені на стор. 128 цього номера.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 330 мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі застосовується:
— на підприємствах незалежно від форми власності у разі встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими органами, уповноваженими на представництво трудовим колективом, погодинної оплати праці із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
— фізичними особами, які використовують найману працю з погодинною оплатою праці;
— в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету, в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення (зазвичай у вигляді постанови) про встановлення працівникам погодинної оплати праці.
Забезпечення мінімальної заробітної плати
Статтею 3-1 Закону № 108 встановлено гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати (далі — МЗП), які полягають в наступному.
Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір МЗП (ч. перша ст. 3-1 Закону № 108).
Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір МЗП, роботодавець проводить доплату до рівня МЗП, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати (ч. третя ст. 3-1 Закону № 108).
Якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір МЗП, проводиться доплата до рівня МЗП (ч. четверта ст. 3-1 Закону № 108).
Отже, якщо працівник, який працює на умовах повної зайнятості, виконує місячну норму праці, встановлену йому графіком роботи, але його місячна заробітна плата є меншою ніж МЗП у місячному розмірі (у 2024 році в січні – березні — менше 7100 грн, у квітні – грудні — менше 8000 грн), то роботодавець зобов’язаний нарахувати такому працівнику доплату до рівня МЗП.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці МЗП виплачується пропорційно до виконаної норми праці (ч. п’ята ст. 3-1 Закону № 108).
Таким чином, якщо працівник працює на умовах неповного робочого часу або не виконав місячну (годинну) норму праці з будь-яких інших причин (наприклад, перебував у відпустці, хворів, виконував державні або громадські обов’язки, не працював через простій, був відсторонений від роботи, прогулював тощо), то доплата нараховується не до розміру МЗП у місячному розмірі, а до розміру МЗП, обчисленої пропорційно до виконаної норми праці (пропорційно відпрацьованому часу).
Наприклад, якщо працівник за штатним розписом обіймає 0,5 посади (працює на умовах неповного робочого дня — 4 години на день за 8-годинного робочого дня на підприємстві), то він виконує лише половину місячної норми праці (відпрацьовує лише половину робочого часу в місяці), отже, для нього МЗП, обчислена пропорційно до виконаної норми праці (відпрацьованому часу), становить 0,5 МЗП у місячному розмірі, тобто в січні – березні 2024 року — 3550 грн (7100 грн х 0,5), у квітні – грудні 2024 року — 4000 грн (8000 грн х 0,5).
МЗП у погодинному розмірі застосовується на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у разі застосування погодинної оплати праці (ч. шоста ст. 3-1 Закону № 108).
Отже, працівникам, яким встановлено місячні оклади (місячні тарифні ставки), у разі виконання встановленої норми праці (обсягу робіт) повинна бути виплачена як мінімальна державна гарантія в оплаті праці — заробітна плата в розмірі не нижче МЗП у місячному розмірі, а працівникам з погодинною оплатою праці — заробітна плата в розмірі не нижче МЗП у погодинному розмірі.4
4 Див. також листи Мінсоцполітики від 21.02.2017 № 242/0/102-17/282 та від 20.03.2017 № 766/0/101-17/28 в журналі «Все про працю і зарплату» № 5/2017, стор. 113 та 114.
Враховуючи вищевикладене, годинна ставка у працівників, яким встановлено погодинну оплату праці, не може бути менше МЗП у погодинному розмірі (у 2024 році не може бути менше 42,60 грн у січні – березні та 48 грн у квітні – грудні), але місячна заробітна плата таких працівників може бути менше МЗП у місячному розмірі (у 2024 році може бути менше 7100 грн у січні – березні та 8000 грн у квітні – грудні).4
Наприклад, у червні 2024 року місячна норма робочого часу для підприємств з 40-годинним 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу та неділю становить 160 робочих годин. Якщо працівнику з погодинною оплатою праці з квітня 2024 року годинна ставка буде встановлена на рівні МЗП в погодинному розмірі — 48 грн, то при виконанні місячної норми праці його місячна заробітна плата в червні 2024 року становитиме 7680 грн (160 відпрац. г. х 48 грн), що менше МЗП у місячному розмірі (7680 грн < 8000 грн). Але в цьому випадку роботодавець не зобов’язаний нараховувати працівнику з погодинною оплатою праці доплату до МЗП в місячному розмірі (до 8000 грн), оскільки для такого працівника роботодавцем виконана інша мінімальна державна гарантія — годинна ставка встановлена не нижче (на рівні) МЗП в погодинному розмірі (48 грн).
Виплати, які не включаються до мінімальної заробітної плати
згідно із Законом України «Про оплату праці»
Відповідно до частини другої статті 3-1 Закону № 108 при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються:
— доплата за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;
— доплата за роботу в нічний час;
— доплата за роботу в надурочний час;
— доплата за роз’їзний характер робіт;
— премії до святкових та ювілейних дат.
Зупинимося детально на перерахованих вище виплатах, які не включаються до МЗП і виплачуються понад неї.
1. Доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я.
Єдиний та вичерпний перелік зазначених доплат чинним законодавством не визначений. Водночас, з огляду на норми статті 100 КЗпП та інших нормативно-правових актів, можна зробити висновок, що до доплат за роботу в несприятливих умовах праці і підвищеного ризику для здоров’я належать:
— доплати за важку роботу;
— доплати за роботу із шкідливими (особливо шкідливими) і небезпечними (особливо небезпечними) умовами праці, які виплачуються за результатами атестації робочих місць;
— доплати за роботу з особливими природними географічними і геологічними умовами;
— доплати за роботу в умовах підвищеного ризику для здоров’я;
— доплати за роботу в зоні відчуження;
— доплати за роботу з дезинфікуючими засобами та роботу з прибирання приміщень (загальних убиралень та санвузлів).
Стосовно останньої доплати слід враховувати, що вона може належати до доплат за роботу із шкідливими умовами праці або до доплат за роботу в умовах підвищеного ризику для здоров’я.
Так, у сфері освіти в додатку 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102, наведено Перелік робіт з несприятливими умовами праці, на яких встановлюються доплати робітникам, спеціалістам і службовцям з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці. У розділі I цього Переліку до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких встановлюються доплати в розмірі до 12% окладу, віднесені, зокрема:
— роботи, пов’язані з чищенням вигрібних ям, сміттєвих ящиків і каналізаційних колодязів, проведенням їх дезинфекції (п. 1.147);
— роботи з прання білизни вручну з використанням миючих і дезинфікуючих засобів (п. 1.156);
— роботи з хлорування води, з виготовленням дезинфікуючих розчинів, а також з їх використанням (п. 1.159);
— прибирання приміщень, де виконуються роботи, передбачені у розділі I (п. 1.181).
Згідно з підпунктами 3.4.5 та 3.4.7 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України від 05.10.2005 № 308/519 (далі — Умови № 308/519), встановлюються:
— доплата в розмірі до 12% посадового окладу (тарифної ставки) робочим закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за результатами атестації робочих місць. Перелік робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких установлюється зазначена доплата, наведений у додатку 6 до Умов № 308/519;
— доплата в розмірі 10% посадового окладу (тарифної ставки) працівникам (у т. ч. молодшим медичним сестрам), які використовують у роботі дезінфікувальні засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів.
Крім того, пунктом 60 розділу XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (додаток 2), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 № 1290, робота прибиральника службових приміщень, зайнятого прибиранням загальних убиралень та санвузлів, визнана виконуваною в умовах підвищеного ризику для здоров’я.
Пункт 37 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15, містить роботи по дезактивації, дезінсекції, дератизації та дезінфекції приміщень.
Таким чином, доплати за роботу з дезинфікуючими (дезінфікувальними) засобами, за прибирання приміщень (в т. ч. убиралень та санвузлів), де виконуються роботи із застосуванням дезинфікуючих засобів (в т. ч. з хлорування води), як за роботу з несприятливими (шкідливими) умовами праці або в умовах підвищеного ризику для здоров’я, не включаються до МЗП.5
5 Див. також листи Мінсоцполітики від 10.01.2018 № 27/0/101-18 та від 25.05.2017 № 1545/0/101-17/28 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 2/2018, стор. 116, та № 11/2017, стор. 99.
Враховуючи вищевикладене, понад МЗП виплачуються працівникам доплати за використання в роботі дезинфікуючих (дезінфікувальних) засобів, а також зазначені доплати працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, передбачені вищевказаними нормативними актами, а також передбачені для працівників бюджетної сфери абзацом «ґ» підпункту 3 пункту 3 Постанови № 1298 та абзацом «ґ» підпункту 3 пункту 4 наказу Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557, в розмірі 10% посадового (місячного) окладу.6
6 Див. також листи Мінсоцполітики від 18.01.2017 № 119/0/101-17/282, від 17.03.2017 № 737/0/101-17/28, від 15.02.2017 № 356/0/101-17/282 та від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 1/2019, стор. 121, № 5/2017, стор. 110, № 4/2017, стор. 117, та № 3/2017, стор. 113.
2. Доплата за роботу в нічний час.
Статтею 108 КЗпП передбачено, що робота у нічний час (з 22.00 до 6.00) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
У додатку 3 до Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019 – 2021 роки від 14.05.2019 (далі — Генеральна угода), яка діє і зараз, встановлено, що розмір доплати за роботу в нічний час становить 35% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.
Крім того, цілою низкою галузевих угод визначено, що розмір доплати за роботу в нічний час становить 40% (45%) годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.7
7 Детально про доплату за роботу в нічний час йдеться у статті «Робота у вечірній та нічний час: особливості виконання і оплати» журналу «Все про працю і зарплату» № 2/2023, стор. 10.
Таким чином, доплата за роботу в нічний час, нарахована працівникам у розмірі, встановленому генеральною, галузевою, територіальною угодами і колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час, виплачується понад МЗП.
3. Доплата за роботу в надурочний час.
Згідно зі статтею 106 КЗпП за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, — за всі відпрацьовані надурочні години. У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у вищерозглянутому порядку.8
8 Докладно про оплату понадурочної роботи йдеться у статті «Надурочна робота: залучення працівників, порядок обліку та оплати» журналу «Все про працю і зарплату» № 5/2022, стор. 10.
Таким чином, вищевказана оплата надурочно відпрацьованого часу при роботі з почасовою оплатою праці (подвійний розмір годинної ставки), в тому числі при підсумованому обліку робочого часу, і доплата за роботу в надурочний час за відрядної системи оплати праці (в розмірі 100% тарифної ставки) виплачуються понад МЗП.9
9 Див. також листи Мінсоцполітики від 21.02.2017 № 242/0/102-17/282 та від 21.08.2017 № 2231/0/101-17 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 5/2017, стор. 113, та № 10/2017, стор. 117.
4. Доплата за роз’їзний характер робіт.
Порядок встановлення доплати за роз’їзний характер робіт визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер» від 31.03.99 № 490 (далі — Постанова № 490).
Розмір доплати (в термінології Постанови № 490 — надбавки, польового забезпечення) за роз’їзний характер робіт госпрозрахункові підприємства встановлюють самостійно в колективному договорі, а за його відсутності — в іншому внутрішньому «зарплатному» документі, затвердженому наказом керівника підприємства. Також розмір доплати (надбавки, польового забезпечення) за роз’їзний характер робіт може бути визначено в трудових договорах (контрактах) з працівниками.10
10 Про доплати за виконання робіт, що мають роз’їзний (пересувний) характер, детально йдеться у статті «Роз’їзна і вахтова робота: особливості виконання та трудові гарантії працівників» журналу «Все про працю і зарплату» № 6/2020, стор. 18.
Звертаємо увагу, що під доплатою за роз’їзний характер робіт, про яку йдеться в частині другій статті 3-1 Закону № 108, розуміються всі доплати (надбавки, польове забезпечення), про які йдеться в Постанові № 490, тобто які виплачуються до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер.
Для встановлення доплати (надбавки, польового забезпечення) за роз’їзний характер робіт необхідно в колективному договорі (іншому внутрішньому документі підприємства) визначити перелік посад і професій працівників, які виконують «роз’їзні» роботи і мають право на отримання зазначеної доплати (надбавки, польового забезпечення), умови виплати та механізм нарахування такої доплати.11
11 Див. також лист Мінсоцполітики від 15.11.2013 № 491/13/116-13 в журналі «Все про працю і зарплату» № 6/2017, стор. 109.
Таким чином, доплата (надбавка, польове забезпечення) за роз’їзний характер робіт в розмірі, встановленому колективним договором (іншим внутрішнім документом), не включається до МЗП.12
12 Див. також лист Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17 в журналі «Все про працю і зарплату» № 10/2017, стор. 117.
Також відзначимо, що доплати (надбавки, польове забезпечення), про які йдеться в Постанові № 490, вказані в пункті 3.16 розділу 3 «Інші виплати, що не належать до фонду оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі — Інструкція № 5). Тобто доплати (надбавки, польове забезпечення) за роз’їзний характер робіт не включаються до фонду оплати праці (далі — ФОП). Отже, ще і з цієї причини вони мають виплачуватися понад МЗП.
4. Премії до святкових та ювілейних дат.
До зазначених премій належать одноразові премії, які згідно з наказом керівника підприємства виплачуються всім або більшості або окремим працівникам до державних і професійних свят, особистих святкових дат, святкових дат роботодавця.
До таких премій належать, зокрема, премії жінкам до Міжнародного жіночого дня, працівникам – учасникам бойових дій — до Дня захисників і захисниць України, бухгалтерам — до Дня Бухгалтера, шахтарям — до Дня шахтаря, хімікам — до Дня хіміка, геологам — до Дня геолога тощо, до особистих свят або ювілеїв працівників (наприклад, до Дня народження, 10-річчя безперервної роботи на підприємстві), до ювілейної дати роботодавця (наприклад, до 50-річчя заснування підприємства).
Перелік державних свят визначено статтею 73 КЗпП, а колективним договором або іншим внутрішнім документом роботодавця може бути визначений перелік святкових і ювілейних дат, до яких працівникам виплачуються премії.13
13 Див. також листи Мінсоцполітики від 02.11.2017 № 2688/10/101-17, від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 та від 17.02.2017 № 3223/0/2-17/28 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 3/2019, стор. 118, № 3/2017, стор. 111 та 114.
Умовою невключення до МЗП премій, що розглядаються, є вказівка в наказі керівника підприємства святкової або ювілейної дати, до якої приурочена виплата премії.
Таким чином, понад МЗП виплачуються тільки премії до святкових та ювілейних дат, а всі інші одноразові премії (винагороди), а таже виробничі премії, включаються до МЗП.14
14 Див. також листи Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17, від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 та від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 10/2017, стор. 117, № 3/2017, стор. 111 та 113.
Що стосується виплати премій до святкових днів під час дії воєнного стану, то слід враховувати, що згідно з частиною 6 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) у період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 73 КЗпП, якою встановлено святкові та неробочі дні. Отже, в межах трудового законодавства у період дії воєнного стану немає святкових днів, тому в цей період виплачувати працівникам премії до святкових днів, встановлених статтею 73 КЗпП, немає підстав.
Виплати, які не включаються до мінімальної заробітної плати через специфіку їх нарахування
Крім перерахованих вище виплат, які не включаються до МЗП згідно з частиною другою статті 3-1 Закону № 108, існують й інші виплати, які через специфіку їх нарахування також не можуть бути включені до МЗП.
Оскільки, як зазначалося вище, МЗП виплачується пропорційно до виконаної норми праці, то у випадках, коли працівник не працював (не виконував свої трудові обов’язки), але за ним згідно із законодавством зберігалася середня заробітна плата (за час відпустки, виконання державних або громадських обов’язків, перепідготовки та підвищення кваліфікації, службового відрядження, тимчасової непрацездатності, проходження медогляду, здачі крові працівниками-донорами тощо) або нараховувалась виплата, що обчислюється із середньої заробітної плати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, вихідна допомога тощо), такі виплати не є заробітною платою, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (є виплатами за невідпрацьований час), тому вони не враховуються у складі нарахованої заробітної плати для її порівняння з МЗП.15 Це стосується всіх «середньозарплатних» виплат, які обчислюються згідно з нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок № 100), і Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).
15 Див. також листи Мінсоцполітики від 18.06.2018 № 1056/0/101-18, від 25.05.2017 № 1545/0/101-17/28, від 13.02.2017 № 322/0/101-17/282, від 13.02.2017 № 294/0/101-17/282, від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 та від 21.03.2017 № 791/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 7/2018, стор. 114, № 11/2017, стор. 99, № 3/2017, стор. 110, 111, 111, та № 5/2017, стор. 112.
Водночас якщо працівнику за час службового відрядження відповідно до частини четвертої статті 121 КЗпП або Закону України «Про державну службу» виплачується звичайна заробітна плата (тобто за робочі дні відрядження виплачується не середньоденний, а денний заробіток, оскільки останній більше), то вона враховується у складі нарахованої працівникові місячної заробітної плати для її порівняння з МЗП.16
16 Див. також листи Мінсоцполітики від 25.05.2017 № 1545/0/101-17/28, від 13.02.2017 № 322/0/101-17/282 та від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 11/2017, стор. 99, № 3/2017, стор. 110 та 111.
Не включаються до МЗП виплати, які вказані в підпункті 2.2.12 «Оплата за невідпрацьований час» Інструкції № 5, зокрема17:
17 Див. також листи Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17 та від 21.03.2017 № 791/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 10/2017, стор. 117, та № 5/2017, стор. 112.
— оплата відпусток;
— грошова компенсація за невикористані дні щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей;
— середній заробіток за основним місцем роботи працівників за час їхнього навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів;
— середній заробіток за час виконання державних або громадських обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час;
— оплата працівникам-донорам днів обстеження, здавання крові та відпочинку, що надаються після кожного дня здавання крові або днів, приєднаних за бажанням працівника до щорічної відпустки;
— оплата, що зберігається за працівником, який підлягає медичному огляду, за основним місцем роботи за час перебування в медичному закладі на обстеженні;
— оплата простоїв не з вини працівника.
Що стосується останньої виплати (оплати простою), то, нагадаємо, що згідно зі статтею 34 КЗпП простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Отже, оскільки під час простою працівником робота не виконується, немає підстав вважати період простою відпрацьованим часом і, відповідно, немає підстав включати до МЗП оплату простою (в розмірі не нижче 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) або в розмірі середнього заробітку — ст. 113 КЗпП).18 В цьому випадку МЗП для працівника обчислюється пропорційно до виконаної норми праці (відпрацьованому часу).
18 Див. також листи Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17 та від 21.03.2017 № 791/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 10/2017, стор. 117, та № 5/2017, стор. 112.
Також не включається до МЗП компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати (далі — компенсація), незважаючи на те, що згідно з підпунктом 2.2.8 Інструкції № 5 вона відноситься до фонду додаткової заробітної плати ФОП. Це пояснюється тим, що зазначена компенсація не є винагородою за працю (виплатою за виконану роботу або відпрацьований час), а за своєю суттю є фінансовою санкцією, яка накладається на роботодавця за порушення ним термінів виплати заробітної плати, кошти від якої сплачуються працівникові. Виходячи з норм статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III (далі — Закон № 2050) та пункту 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі — Порядок № 159), дія цих документів про проведення компенсації поширюється на підприємства в будь-яких випадках порушення встановлених термінів виплати доходів (заробітної плати), в тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація нараховується в разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам, в т. ч. заробітної плати. Виплата компенсації здійснюється у тому ж місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості по заробітній платі за відповідний місяць (ст.ст. 2, 4 Закону № 2050, п.п. 2, 5 Порядку № 159).19
19 Детально про виплату працівникам компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати йдеться у статті «Компенсація працівникам у випадку затримки виплати заробітної плати» журналу «Все про працю і зарплату» № 4/2022, стор. 50.
Таким чином, компенсація, яка не є виплатою за виконану роботу (відпрацьований час), має бути виплачена понад МЗП.20
20 Див. також лист Мінсоцполітики від 17.02.2017 № 394/0/101-17/282 та роз’яснення Мінсоцполітики від 12.01.2017 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 11/2017, стор. 98, та № 1/2017, стор. 112.
Крім того, не включаються до МЗП:
— матеріальна допомога, що має систематичний характер і надається всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом), яка включається до ФОП (пп. 2.3.3 Інструкції № 5);21
21 Див. також листи Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17, від 13.02.2017 № 294/0/101-17/282 та від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 10/2017, стор. 117, № 3/2017, стор. 111 та 111.
— виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі, які належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат ФОП (пп. 2.3.4 Інструкції № 5).
Невключення вищевказаних виплат до МЗП пояснюється тим, що вони не є винагородою за працю (виконану роботу, відпрацьований час) і не включаються в місячну (годинну) норму праці, а відповідно до частини першої статті 3-1 Закону № 108 не може бути нижче розміру МЗП розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.
Також не включаються до МЗП виплати працівникам, які не є заробітною платою, тобто які не включаються до ФОП згідно з розділом 3 Інструкції № 5.
До таких виплат, зокрема, належать:
— оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомога по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України (далі разом — «лікарняні»), допомога по вагітності та пологах (далі — «декретні»), що виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України (п.п. 3.2, 3.3 Інструкції № 5);22
22 Див. також лист Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17 в журналі «Все про працю і зарплату» № 10/2017, стор. 117.
— внески підприємств згідно з договорами добровільного медичного та пенсійного страхування працівників і членів їхніх сімей (п. 3.5 Інструкції № 5);
— суми вихідної допомоги при припиненні трудового договору (п. 3.8 Інструкції № 5);
— витрати на відрядження: добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення; компенсаційні виплати та добові, які виплачуються при переїзді на роботу в іншу місцевість згідно з чинним законодавством (п. 3.15 Інструкції № 5);
— матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 3.31 Інструкції № 5).23
23 Див. також листи Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17, від 13.02.2017 № 294/0/101-17/282 та від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 10/2017, стор. 117, № 3/2017, стор. 111 та 111.
Виплати, які включаються до мінімальної заробітної плати
До МЗП включаються всі виплати, що належать до заробітної плати (включаються до ФОП), крім вище розглянутих виплат, які згідно з частиною другою статті 3-1 Закону № 108 або через специфіку їх нарахування не включаються до МЗП.
Нагадаємо, що згідно зі статтею 1 Закону № 108 заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Складові заробітної плати (ФОП) визначені у статті 2 Закону № 108 і деталізовані в Інструкції № 5:
— основна заробітна плата — встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників і посадових окладів для службовців;
— додаткова заробітна плата — включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
— інші заохочувальні та компенсаційні виплати — до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Що стосується сум індексації заробітної плати, то, нагадаємо, що проведення індексації заробітної плати передбачено законодавством про оплату праці — статтею 33 Закону № 108, а також статтею 95 КЗпП. Порядок і механізм проведення індексації визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 № 1282-XII та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078). Суми індексації як гарантовані виплати, передбачені чинним законодавством, належать до додаткової заробітної плати (ч. друга ст. 2 Закону № 108, пп. 2.2.7 Інструкції № 5). У місяцях, в яких виникає право на проведення індексації заробітної плати, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу (абз. шостий п. 4 Порядку № 1078).24
24 Докладно про проведення індексації заробітної плати йдеться у статтях «Індексація доходів працівників (частина 1)», «Індексація або підвищення окладів: що вигідніше підприємству (частина 2)» та «Індексація заробітної плати працівників випереджаючим шляхом (частина 3)» журналу «Все про працю і зарплату» відповідно № 1/2022, стор. 44, № 4/2022, стор. 40, та № 5/2022, стор. 48.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що суми індексації заробітної плати не включені до вичерпного переліку виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати для забезпечення її мінімального розміру (ч. друга ст. 3-1 Закону № 108), суми індексації включаються до МЗП.25
25 Див. також листи Мінсоцполітики від 09.02.2018 № 2615/0/2-18, від 07.02.2018 № 5/0/66-18 (від 05.01.2018 № 9/0/22-18/134), від 02.01.2018 № 50/0/2-18/28, від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282, від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281, від 12.06.2017 № 49/0/66-17 та від 17.05.2017 № 1452/0/101-17 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 4/2018, стор. 115, № 3/2018, стор. 118, № 2/2018, стор. 117, № 3/2017, стор. 111 та 113, № 7/2017, стор. 120, та № 10/2017, стор. 117.
Доплата за роботу у вечірній час (з 18.00 до 22.00), яка виплачується працівникам при багатозмінному режимі роботи на підприємствах, що перебувають у сфері дії Генеральної угоди (в розмірі 20% годинної ставки за кожну годину роботи у вечірній час) або згідно з нормами колективного договору, є додатковою заробітною платою (пп. 2.2.1 Інструкції № 5), тому вона включається до МЗП26, на відміну від доплати за роботу в нічний час, яка згідно з частиною другою статті 3-1 Закону № 108 не включається до МЗП (див. вище).
26 Див. також лист Мінсоцполітики від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» № 3/2017, стор. 111.
Підвищена оплата (доплата) за роботу у вихідні, святкові та неробочі дні, порядок нарахування якої визначено статтями 72 і 107 КЗпП, як гарантована виплата, передбачена чинним законодавством, є складовою додаткової заробітної плати (ч. друга ст. 2 Закону № 108, пп. 2.2.1, 2.2.4 Інструкції № 5), тому як виплата за відпрацьований час враховується у складі нарахованої працівникові заробітної плати для її порівняння з МЗП.27 Це узгоджується з нормами частини другої статті 3-1 Закону № 108, в якій не згадується оплата за роботу у вихідні, святкові та неробочі дні (на відміну від оплати за роботу в надурочний час).
27 Див. також листи Мінсоцполітики від 21.08.2017 № 2231/0/101-17 та від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 10/2017, стор. 117, та № 3/2017, стор. 111.
Крім того, включаються до МЗП, зокрема:
— підвищення посадових окладів працівників, наприклад, на 25% за роботу в установах і організаціях, розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, за роботу в певних типах закладів, підрозділах і на посадах, робота в яких дає право на підвищення посадових окладів на 15% у зв’язку із шкідливими і важкими умовами праці (в цьому випадку підвищення посадового окладу є частиною такого посадового окладу);28
28 Див. також листи Мінсоцполітики від 15.02.2017 № 356/0/101-17/282, від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 та від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 4/2017, стор. 117, № 3/2017, стор. 111 та 113.
— доплати за: суміщення професій (посад), виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, інтенсивність праці, керівництво бригадою, наставництво, ненормований робочий день, економію матеріалів і ресурсів (зокрема водіям за економію пального), допуск до державної/комерційної таємниці, науковий ступінь;28
28 Див. також листи Мінсоцполітики від 15.02.2017 № 356/0/101-17/282, від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 та від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 4/2017, стор. 117, № 3/2017, стор. 111 та 113.
— надбавки за: класність водіям транспортних засобів, виконання особливої роботи на строк її виконання, високі досягнення у праці, високу професійну майстерність, знання/використання в роботі іноземних мов, вислугу років та безперервний час роботи, почесні та спортивні звання, особливі умови роботи працівникам бібліотек, ранг державного службовця, престижність педагогічної роботи;28
28 Див. також листи Мінсоцполітики від 15.02.2017 № 356/0/101-17/282, від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 та від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 4/2017, стор. 117, № 3/2017, стор. 111 та 113.
— всі види премій (винагород), крім зазначених у частині другій статті 3-1 Закону № 108 премій до святкових та ювілейних дат (див. вище).29
29 Див. також листи Мінсоцполітики від 17.02.2017 № 391/0/101-17/282 та від 14.02.2017 № 344/0/101-17/281 в журналі «Все про працю і зарплату» № 3/2017, стор. 111 та 113.
Визначення суми доплати до мінімальної заробітної плати
Як зазначалося вище, доплата до рівня МЗП нараховується, якщо:
— нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, нижче розміру МЗП (ч. третя ст. 3-1 Закону № 108);
— розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових нижче розміру МЗП (ч. четверта ст. 3-1 Закону № 108).
Сума доплати до МЗП при виконанні місячної норми праці визначається як різниця між розміром МЗП в місячному розмірі та розміром фактично нарахованої заробітної плати працівнику за місяць.
Сума доплати до МЗП у січні – березні 2024 року визначається як різниця між сумою 7100 грн, у квітні – грудні 2024 року — між сумою 8000 грн та розміром фактично нарахованої заробітної плати працівнику за місяць.
У разі роботи на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної норми праці МЗП виплачується пропорційно до виконаної норми праці (ч. п’ята ст. 3-1 Закону № 108).
Якщо працівник не виконав місячну норму праці, то для нього в цьому місяці спочатку обчислюється МЗП пропорційно до виконаної норми праці (далі — «пропорційна» МЗП), а потім визначається сума доплати до «пропорційної» МЗП. Розмір доплати визначається як різниця між розміром «пропорційної» МЗП та розміром фактично нарахованої заробітної плати за місяць працівнику.
Доплата до МЗП не нараховується, якщо працівник весь місяць не працював (не має жодного відпрацьованого дня), в тому числі через його невихід на роботу (прогул або відсутність з інших неповажних причин) або якщо за всі робочі (календарні) дні місяця йому згідно із законодавством нарахована середня заробітна плата (відпускні, «лікарняні», «декретні», середній заробіток за час службового відрядження, за час виконання державних або громадських обов’язків тощо) чи оплата за час простою відповідно до статті 113 КЗпП.
Що стосується виплати МЗП внутрішнім сумісникам, то потрібно враховувати, що для них визначення нарахованої заробітної плати, яка порівнюється з МЗП, здійснюється за кожним місцем роботи (посади) окремо, оскільки з працівником-сумісником за кожним місцем роботи укладається трудовий договір і встановлюється порядок оплати праці (оклад, доплати, надбавки, премії тощо). Підсумовування заробітної плати внутрішнього сумісника, нарахованої за двома (трьома і т. д.) місцями роботи (посадами) на одному підприємстві, для її порівняння з МЗП в місячному розмірі законодавством не передбачено. Тобто нарахована внутрішньому суміснику за кожним місцем роботи (посадою) окремо заробітна плата повинна порівнюватися з МЗП в місячному розмірі (при роботі на повну ставку і виконанні місячної норми праці) або з «пропорційною» МЗП (при роботі на неповну ставку або при невиконанні місячної норми праці).30
30 Див. приклад в роз’ясненні Управління Держпраці у Вінницькій області від 02.02.2017 в журналі «Все про працю і зарплату» № 2/2017, стор. 108.
Крім того, звертаємо увагу на такий нюанс: якщо в поточному місяці працівнику, який виконав місячну норму праці, нараховується заробітна плата за поточний місяць в розмірі менше МЗП, а також донараховується заробітна плата (наприклад, премія, доплата, надбавка) за попередній місяць через помилкове її ненарахування в попередньому місяці, то така донарахована заробітна плата за попередній місяць повинна нараховуватися понад МЗП за поточний місяць31, оскільки таке донарахування за попередній місяць не є заробітною платою за виконану норму праці в поточному місяці. При цьому коригування нарахованої заробітної плати (зокрема, зменшення розміру або скасування доплати до МЗП) в попередньому місяці не здійснюється. Це узгоджується з підпунктом 1.6.2 Інструкції № 5, відповідно до якого якщо нарахування ФОП здійснюються за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у ФОП того місяця, у якому були здійснені нарахування.32
31 Див. також лист Мінсоцполітики від 17.05.2017 № 1452/0/101-17 в журналі «Все про працю і зарплату» № 10/2017, стор. 117.
32 Див. також консультації «Щодо включення виплат, нарахованих в поточному місяці за відпрацьований час в попередніх місяцях, до мінімальної заробітної плати поточного місяця» та «Щодо зменшення зарплати поточного місяця на суму відрахувань для порівняння з мінімальною заробітною платою, якщо в попередньому місяці надлишково нарахована зарплата» Н. О. Синько, посадової особи Мінсоцполітики, в журналі «Все про працю і зарплату» № 11/2017, стор. 95 та 97.
Також потрібно враховувати наступний аспект: сума доплати до МЗП через специфіку її розрахунку визначається тільки в кінці місяця (коли відомі суми всіх нарахованих працівнику виплат та кількість відпрацьованого ним часу у звітному місяці) і нараховується (виплачується) одночасно з нарахуванням (виплатою) заробітної плати за ІІ половину місяця. При виплаті заробітної плати (авансу) за І половину місяця доплата до МЗП (частина такої доплати) працівнику не виплачується.
Враховуючи все вищевикладене, розглянемо на конкретних прикладах порядок нарахування заробітної плати в розмірі не нижче МЗП.
ПРИКЛАД 1
Визначення місячного доходу працівника, який відпрацював весь місяць,
якщо йому нараховано оклад, виробничу премію, премію до Дня народження, індексацію,
доплати за роботу із шкідливими умовами праці та надурочну роботу
Працівнику, який працює на умовах повної зайнятості, встановлено оклад у розмірі 6000 грн. У січні 2024 року він виконав місячну норму праці — відпрацював 23 робочих дні (184 робочих години), що передбачено графіком його роботи на цей місяць, а також відпрацював надурочно 4 години. За січень працівнику нараховано заробітну плату в розмірі окладу — 6000 грн, а також:
— виробничу премію в розмірі 15% окладу — в сумі 900 грн (6000 грн х 15%);
— доплату за роботу із шкідливими умовами праці в розмірі 12% окладу — в сумі 720 грн (6000 грн х 12%);
— доплату за роботу в надурочний час в сумі 260,87 грн (6000 грн : 184 р. г. х 4 відпрац. надур. г. х 2);
— премію до Дня народження (до святкової дати) в сумі 1000 грн;
— індексацію в сумі 118,10 грн (2684 грн х 4,4%), оскільки підприємство згідно з колективним договором у 2023 році продовжувало і у 2024 році продовжує нараховувати працівникам суму індексації заробітної плати, яка склалась станом на грудень 2022 року, а базовим місяцем (місяцем останнього підвищення посадових окладів) є серпень 2022 року (величина приросту ІСЦ у грудні 2022 року становила 4,4%).33
33 Див. також лист Мінсоцполітики «Щодо індексації заробітної плати у 2024 році» від 04.01.2024 № 2/0/214-24 та коментар редакції до нього на стор. 109 цього номера, а також статтю «Індексація доходів працівників (частина 1)» в журналі «Все про працю і зарплату» № 1/2022, стор. 44.
На підставі частини другої статті 3-1 Закону № 108 не враховуються у складі нарахованої працівнику заробітної плати для її порівняння з МЗП:
— доплата за роботу із шкідливими умовами праці в сумі 720 грн;
— доплата за роботу в надурочний час в сумі 260,87 грн;
— премія до Дня народження в сумі 1000 грн.
Таким чином, враховуються у складі нарахованої працівнику заробітної плати за місяць для її порівняння з МЗП:
— оклад в сумі 6000 грн (основна заробітна плата — пп. 2.1.1 Інструкції № 5);
— виробнича премія в сумі 900 грн (додаткова заробітна плата — пп. 2.2.2 Інструкції № 5);
— індексація в сумі 118,10 грн (додаткова заробітна плата — пп. 2.2.7 Інструкції № 5).
Загальна нарахована працівнику заробітна плата, що порівнюється з МЗП:
6000 + 900 + 118,10 = 7018,10 грн
Оскільки зазначена сума є меншою ніж МЗП (7018,10 грн < 7100 грн), визначимо суму доплати до МЗП:
7100 – 7018,10 = 81,90 грн
Загальна сума доходу, що підлягає нарахуванню працівникові в січні:
6000 грн (оклад) + 900 грн (виробнича премія) + 118,10 грн (індексація) + 81,90 грн (доплата до МЗП) + 720 грн (доплата за роботу із шкідливими умовами праці) + 260,87 грн (доплата за роботу в надурочний час) + 1000 грн (премія до Дня народження) = 9080,87 грн
ПРИКЛАД 2
Визначення місячного доходу працівника, який відпрацював весь місяць,
якщо йому нараховано оклад, надбавку за роз’їзну роботу, доплату за роботу у вихідний день,
компенсацію за затримку виплати заробітної плати і матеріальну допомогу
Працівнику, який працює на умовах повної зайнятості, встановлено оклад у розмірі 6500 грн. У січні 2024 року він виконав місячну норму праці — відпрацював 23 робочі дні (184 робочих години), що передбачено графіком його роботи на цей місяць, і, крім того, відпрацював 6 годин у свій вихідний день — суботу 27 січня згідно з наказом керівника підприємства.
За січень працівнику нарахована заробітна плата в розмірі окладу — 6500 грн, а також:
— надбавка за роз’їзний характер робіт в сумі 1440 грн (80 грн х 18 відпрац. д.), оскільки протягом 18 робочих днів працівник виконував роботу роз’їзного характеру;
— оплата за роботу у вихідний день в сумі 423,91 грн (6500 грн : 184 р. г. х 6 відпрац. г. х 2);
— компенсація за затримку виплати заробітної плати в сумі 879 грн (3000 грн х 0,293), оскільки 22 січня працівнику була виплачена заробітна плата за лютий 2022 року в сумі 3000 грн;
— матеріальна допомога разового характеру в сумі 3500 грн згідно із заявою працівника.
На підставі частини другої статті 3-1 Закону № 108 надбавка за роз’їзний характер робіт в сумі 1440 грн не враховується у складі нарахованої працівнику заробітної плати для її порівняння з МЗП.
Крім того, як виплати за невідпрацьований час (виплати, не пов’язані з виконанням норми праці) не включаються до МЗП:
— компенсація за затримку виплати заробітної плати в сумі 879 грн;
— матеріальна допомога в сумі 3500 грн.
Таким чином, враховуються у складі нарахованої працівникові заробітної плати за місяць для її порівняння з МЗП:
— оклад в сумі 6500 грн (основна заробітна плата — пп. 2.1.1 Інструкції № 5);
— оплата за роботу у вихідний день в сумі 423,91 грн (додаткова заробітна плата — пп. 2.2.1 Інструкції № 5).
Загальна нарахована працівнику заробітна плата, що порівнюється з МЗП:
6500 + 423,91 = 6923,91 грн
Оскільки зазначена сума є меншою ніж МЗП (6923,91 грн < 7100 грн), визначимо суму доплати до МЗП:
7100 – 6923,91 = 176,09 грн
Загальна сума доходу, нарахованого працівнику в січні:
6500 грн (оклад) + 423,91 грн (оплата за роботу у вихідний день) + 176,09 грн (доплата до МЗП) + 1440 грн (надбавка за роз’їзний характер робіт) + 879 грн (компенсація за затримку виплати зарплати) + 3500 грн (матеріальна допомога) = 12 919 грн
ПРИКЛАД 3
Визначення місячного доходу працівника, який відпрацював весь місяць, якщо йому нараховано оклад,
доплати за роботу у вечірній та нічний час, за високу професійну майстерність та премію до ювілейної дати
На безперервно працюючому підприємстві працівники структурного підрозділу працюють позмінно, в тому числі у вечірній та нічний час. Працівникам установлено підсумований облік робочого часу з обліковим періодом — квартал. Норма робочого часу, встановлена в лютому 2024 року для одного з працівників цього підрозділу, становить 168 робочих годин (далі — р. г.). Працівник у лютому виконав норму робочого часу — відпрацював 168 годин (далі — відпрац. г.), в тому числі 56 годин в нічний час (далі — відпрац. ніч. г.) та 28 годин у вечірній час (далі — відпрац. веч. г.).
Оклад працівника — 6200 грн. Згідно з колективним договором підприємства доплата за роботу в нічний час становить 40% годинної ставки за кожну годину роботи в нічний час, доплата за роботу у вечірній час — 20% годинної ставки за кожну годину роботи у вечірній час. Також працівнику виплачується доплата за високу професійну майстерність в розмірі 10% посадового окладу пропорційно відпрацьованому часу. В лютому підприємству виповнилося 25 років з моменту заснування, тому всім працівникам до ювілейної дати виплачено премію в сумі 1500 грн.
У лютому працівнику, крім окладу, нараховано:
— доплату за роботу у вечірній час в сумі 206,67 грн (6200 грн : 168 р. г. х 28 відпрац. веч. г. х 20%);
— доплату за роботу в нічний час в сумі 826,67 грн (6200 грн : 168 р. г. х 56 відпрац. ніч. г. х 40%);
— доплату за високу професійну майстерність в сумі 620 грн (6200 грн х 10%);
— премію до ювілейної дати (25-річчя заснування підприємства) в сумі 1500 грн.
На підставі частини другої статті 3-1 Закону № 108 доплата за роботу в нічний час і премія до ювілейної дати не враховуються у складі нарахованої працівнику заробітної плати для її порівняння з МЗП.
Доплати за високу професійну майстерність і за роботу у вечірній час є додатковою заробітною платою (пп. 2.2.1 Інструкції № 5), нараховуються за відпрацьований час у звітному місяці, тому включаються до МЗП.
Нарахована працівнику заробітна плата, що порівнюється з МЗП:
6200 грн (оклад) + 206,67 грн (доплата за роботу у вечірній час) + 620 грн (доплата за високу професійну майстерність) = 7026,67 грн
Оскільки зазначена сума є меншою ніж МЗП (7026,67 грн < 7100 грн), визначимо суму доплати до МЗП:
7100 – 7026,67 = 73,33 грн
Загальна сума доходу, нарахованого працівнику в лютому:
6200 грн (оклад) + 206,67 грн (доплата за роботу у вечірній час) + 620 грн (доплата за високу професійну майстерність) + 73,33 грн (доплата до МЗП) + 826,67 грн (доплата за роботу в нічний час) + 1500 грн (премія до ювілейної дати) = 9426,67 грн
ПРИКЛАД 4
Визначення місячного доходу працівника, якщо протягом місяця
він перебував у щорічній відпустці, працював і хворів
Працівнику, який працює на умовах повної зайнятості, встановлено оклад у розмірі 7000 грн. На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю з 8-годинним робочим днем. Норма робочого часу працівника в лютому 2024 року — 21 робочий день або 168 робочих годин (21 р. д. х 8 р. г.).
Протягом лютого 2024 року у працівника відбулися наступні події і йому було нараховано:
— в період з 1 по 14 лютого (14 к. д.) працівник перебував у щорічній відпустці, за яку йому нараховано відпускні в сумі 3222,10 грн (230,15 грн х 14 к. д.);
— в період з 15 по 25 лютого він відпрацював 7 робочих днів, за які йому нараховано заробітну плату в сумі 2333,33 грн (7000 грн : 21 р. д. х 7 відпрац. д.);
— в період з 26 по 29 лютого (4 к. д.) працівник хворів, тому за період хвороби йому нараховано «лікарняні» в сумі 914,24 грн (228,56 грн х 4 к. д.).
Період відпустки є невідпрацьованим часом (пп. 2.2.12 Інструкції № 5), тому відпускні, нараховані за такий невідпрацьований час, не враховуються у складі заробітної плати працівника для її порівняння з МЗП. Період хвороби також є невідпрацьованим часом, тому «лікарняні» як оплата за невідпрацьований час і виплата, що не включаються до ФОП (п. 3.2 Інструкції № 5), не враховуються у складі заробітної плати працівника для її порівняння з МЗП. Отже, з МЗП порівнюється лише нарахована працівнику заробітна плата за відпрацьований час.
Оскільки працівник в лютому через відпустку і хворобу не виконав місячну норму праці — відпрацював лише 7 з 21 робочого дня (56 з 168 робочих годин), передбаченого графіком роботи, визначимо для нього МЗП пропорційно до виконаної норми праці (пропорційно відпрацьованому часу) в цьому місяці (далі — «пропорційна» МЗП):
7100 грн : 21 р. д. х 7 відпрац. д. = 2366,67 грн або
7100 грн : 168 р. г. х 56 відпрац. г. = 2366,67 грн
Фактично нарахована працівнику заробітна плата за відпрацьований час в лютому є меншою ніж «пропорційна» МЗП (2333,33 грн < 2366,67 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
2366,67 – 2333,33 = 33,34 грн
Загальна сума доходу, нарахованого працівнику в лютому:
2333,33 грн (зарплата за відпрацьований час) + 33,34 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) + 3222,10 грн (відпускні) + 914,24 грн («лікарняні») = 6503,01 грн
ПРИКЛАД 5
Визначення місячного доходу працівника, який у звітному місяці працював і перебував у щорічній відпустці,
якщо йому нараховано заробітну плату, відпускні, допомогу на оздоровлення та річну винагороду
Працівниці, яка працює на умовах повної зайнятості, встановлено оклад у розмірі 6000 грн. На підприємстві 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю. Норма робочого часу в лютому 2024 року — 21 робочий день. В період з 1 по 20 лютого працівниця відпрацювала встановлені графіком роботи 14 робочих днів, за які їй нараховано заробітну плату виходячи з окладу в сумі 4000 грн (6000 грн : 21 р. д. х 14 відпрац. д.).
Крім того, в лютому працівниці нараховано та виплачено:
— відпускні за щорічну основну відпустку, надану з 21 лютого по 15 березня (24 календарних дні), в сумі 4686,48 грн (24 к. д. х 195,27 грн), в тому числі за 9 к. д. відпустки, що припадають на лютий, в сумі 1757,43 грн (9 к. д. х 195,27 грн);
— допомогу на оздоровлення, що надається в розмірі посадового окладу всім працівникам до щорічної відпустки згідно з колективним договором, в сумі 6000 грн;
— винагороду за підсумками роботи у 2023 році, що надається згідно з колективним договором всім працівникам в розмірі посадового окладу пропорційно відпрацьованому часу у звітному році, в сумі 1500 грн (6000 грн : 2080 р. г. х 520 відпрац. г.), оскільки працівниця в січні – вересні 2023 року не працювала (перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років), а в жовтні – грудні відпрацювала 520 годин.
Річна винагорода у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат є заробітною платою (виплатою, що належить до ФОП — пп. 2.3.2 Інструкції № 5) за відпрацьований час, тому вона враховується у складі нарахованої працівниці заробітної плати для її порівняння з МЗП. Відпускні та допомога на оздоровлення є оплатою невідпрацьованого часу, тому вони не включаються до МЗП.
Нарахована працівниці заробітна плата в лютому, що порівнюється з МЗП:
4000 грн (зарплата за відпрацьований час) + 1500 грн (річна винагорода) = 5500 грн
Оскільки працівниця в лютому через перебування у щорічній відпустці не виконала місячну норму праці — відпрацювала лише 14 з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на лютий, визначимо для неї «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 21 р. д. х 14 відпрац. д. = 4733,33 грн
Нарахована працівниці заробітна плата в лютому, що порівнюється з МЗП, є більшою за «пропорційну» МЗП в цьому місяці (5500 грн > 4733,33 грн), тому немає підстав для нарахування працівниці доплати до «пропорційної» МЗП.
Загальна сума доходу, нарахованого працівниці за лютий:
4000 грн (зарплата за відпрацьований час) + 1500 грн (річна винагорода) + 1757,43 грн (відпускні, що припадають на лютий) + 6000 грн (допомога на оздоровлення) = 13 257,43 грн
ПРИКЛАД 6
Визначення місячного доходу, якщо працівник у звітному місяці працював,
перебував у відпустці без збереження заробітної плати і прогулював
Працівник підприємства, на якому встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю, в січні 2024 року працював згідно з графіком роботи в період з 1 по 7 та з 30 по 31 січня, відпрацювавши всього 56 робочих годин (7 робочих днів по 8 годин). У період з 8 по 28 січня (21 календарний день) працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати, що надається в період воєнного стану (ч. 3 ст. 12 Закону № 2136), після чого в робочий день 29 січня (понеділок) на роботу не вийшов (оформлено прогул).
Оклад працівника — 6800 грн. За відпрацьовані в січні 56 з 184 робочих годин, передбачених графіком роботи на цей місяць, працівнику нараховано заробітну плату виходячи з окладу в сумі 2069,57 грн (6800 грн : 184 р. г. х 56 відпрац. г.). Крім того, оскільки працівник кожний робочий день працює із шкідливими умовами праці, йому згідно з колективним договором нараховується доплата за роботу із шкідливими умовами праці в розмірі 12% окладу за відпрацьований час. Розмір цієї доплати в січні становив 248,35 грн (6800 грн х 12% : 184 р. г. х 56 відпрац. г.).
Доплата за роботу із шкідливими умовами праці на підставі частини другої статті 3-1 Закону № 108 не враховується у складі нарахованої заробітної плати для її порівняння з МЗП, а виплачується понад МЗП. Отже, з МЗП порівнюється тільки нарахована виходячи з окладу заробітна плата за відпрацьований час в сумі 2069,57 грн.
Оскільки працівник в січні через відпустку і прогул не виконав місячну норму праці, визначимо для нього «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 184 р. г. х 56 відпрац. г. = 2160,87 грн
Нарахована працівнику заробітна плата за відпрацьований час в січні є меншою ніж «пропорційна» МЗП (2069,57 грн < 2160,87 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
2160,87 – 2069,57 = 91,30 грн
Загальна сума нарахованої працівнику заробітної плати в січні:
2069,57 грн (зарплата за відпрацьований час) + 91,30 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) + 248,35 грн (доплата за роботу із шкідливими умовами праці) = 2409,22 грн
ПРИКЛАД 7
Визначення місячного доходу працівника, який протягом місяця працював
за основним місцем роботи та перебував у відрядженні
Працівник підприємства перебував у відрядженні з 12 по 16 лютого 2024 року (5 календарних (робочих) днів). На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю, тому в лютому за графіком роботи у працівника 21 робочий день.
Оклад працівника становить 6500 грн. Визначимо оплату за час перебування у відрядженні і загальну заробітну плату працівника в лютому 2024 року.
Для розрахунку суми оплати за час відрядження необхідно враховувати, що відповідно до частини четвертої статті 121 КЗпП працівникам, направленим у відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.
Таким чином, за час перебування у відрядженні працівнику нараховується або звичайна заробітна плата, яка передбачена положеннями трудового або колективного договору (штатним розписом), або середній заробіток. Тобто необхідно порівняти середньоденний заробіток, який розраховується згідно з Порядком № 100, і денний заробіток, який працівник повинен отримати відповідно до трудового (колективного) договору за період, на який припадає відрядження. Якщо при зазначеному порівнянні середньоденний заробіток буде більше денного, то працівнику за час відрядження виплачується середній заробіток. Якщо буде більше денний заробіток, то підприємство повинно виплатити працівнику за час відрядження звичайну заробітну плату.34
34 Детально про нарахування заробітної плати за період відрядження йшлося у статті «Заробітна плата працівника за час відрядження: порядок розрахунку та виплати» журналу «Все про працю і зарплату» № 3/2020, стор. 24.
Варіант 1.
Припустимо, що середньоденний заробіток, обчислений у розрахунковому періоді (грудень 2023 року – січень 2024 року) для нарахування працівнику середнього заробітку за час відрядження в лютому 2024 року, становить:
(6500 грн + 6500 грн) : (21 відпрац. д. + 23 відпрац. д.) = 13 000 грн : 44 відпрац. д. = 295,45 грн
Визначимо денний заробіток працівника в лютому 2024 року.
Оскільки оклад працівника в лютому менше МЗП (6500 грн < 7100 грн), при виконанні працівником місячної норми праці в цьому місяці (відпрацювання 21 робочого дня) йому необхідно нарахувати доплату до МЗП в такому розмірі:
7100 – 6500 = 600 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в лютому:
6500 грн (оклад) + 600 грн (доплата до МЗП) = 7100 грн
Денний заробіток працівника в лютому:
7100 грн : 21 р. д. = 338,10 грн
Отже, денний заробіток працівника в лютому перевищує середньоденний заробіток, обчислений у розрахунковому періоді (338,10 грн. > 295,45 грн), тому за кожний день відрядження працівнику виплачується денний заробіток, а за лютий — звичайна заробітна плата в сумі 7100 грн (тобто як і у випадку, якби працівник не направлявся у відрядження).
Варіант 2.
Припустимо, що працівнику в січні 2024 року виплатили ще й виробничу премію за IV квартал 2023 року, частина якої в сумі 2000 грн. відноситься до січня 2024 року.35 В цьому випадку середньоденний заробіток, обчислений у розрахунковому періоді (грудень 2023 року – січень 2024 року), становить 340,91 грн (15 000 грн : 44 відпрац. д.), що перевищує денний заробіток працівника в лютому (340,91 грн > 338,10 грн), тому за кожний день відрядження працівнику виплачується середньоденний заробіток, а за весь час відрядження — середній заробіток в сумі 1704,55 грн (340,91 грн х 5 р. д.).
35 Докладно про врахування квартальних премій при обчисленні середньої заробітної плати розказано у статті «Розрахунок середнього заробітку за останні 2 місяці роботи для нарахування «середньозарплатних» виплат згідно з Порядком № 100» журналу «Все про працю і зарплату» № 5/2023, стор. 10.
В цій ситуації умовно вважається, що час відрядження, оплачений за середнім заробітком, є невідпрацьованим часом (в лютому не відпрацьовано 5 робочих днів з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на лютий), тому визначимо заробітну плату працівника в місяці відрядження (лютому).
Зауважимо, що нараховані працівнику в місяці відрядження суми компенсації витрат на відрядження (добові в повному обсязі, вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення тощо) не є заробітною платою (не включаються до ФОП — п. 3.15 Інструкції № 5), тому ці виплати не враховуються у складі нарахованої працівнику заробітної плати для її порівняння з МЗП.
Нарахована працівнику виходячи з окладу сума заробітної плати за відпрацьований час у лютому (16 робочих днів = 21 р. д – 5 р. д. відрядження), яка порівнюється з МЗП:
6500 грн : 21 р. д. х 16 відпрац. д. = 4952,38 грн
«Пропорційна» МЗП працівника в лютому:
7100 грн : 21 р. д. х 16 відпрац. д. = 5409,52 грн
Нарахована працівнику заробітна плата за відпрацьований час в лютому є меншою ніж «пропорційна» МЗП в цьому місяці (4952,38 грн < 5409,52 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
5409,52 – 4952,38 = 457,14 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в лютому:
4952,38 грн (зарплата за відпрацьований час) + 457,14 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) + 1704,55 грн (середній заробіток за час відрядження) = 7114,07 грн
ПРИКЛАД 8
Визначення місячного доходу працівника,
який працює на умовах неповного робочого часу,
якщо йому виплачується доплата за використання в роботі дезинфікуючих засобів
На підприємстві на 0,5 посади, а саме на умовах неповного робочого часу — 4 робочі години на день, працює прибиральниця, яка при роботі з прибирання приміщень (в т. ч. туалетів) використовує дезинфікуючі засоби. Колективним договором підприємства передбачено виплату доплати працівникам (в т. ч. прибиральникам) за використання в роботі дезинфікуючих засобів в розмірі 10% окладу. Оклад за «повною» посадою прибиральниці становить 5000 грн, а при роботі на 0,5 посади прибиральниці — 2500 грн (5000 грн х 0,5).
У січні 2024 року працівниця виконала встановлену їй індивідуальну норму робочого часу — відпрацювала 23 робочі дні по 4 робочі години, тобто всього відпрацювала 92 години, тому їй за цей місяць нараховано заробітну плату в розмірі її окладу — 2500 грн і доплату за використання в роботі дезинфікуючих засобів в сумі 250 грн (2500 грн х 10%).
Доплата прибиральникам за використання в роботі дезинфікуючих засобів належить до доплат за роботу в несприятливих умовах праці і підвищеного ризику для здоров’я, тому така доплата на підставі частини другої статті 3-1 Закону № 108 виплачується понад МЗП.
Оскільки працівниця в січні через роботу на умовах неповного робочого часу не виконала місячну норму праці — відпрацювала лише 92 з 184 робочих годин, передбачених графіком роботи за «повною» посадою, визначимо для неї «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 184 р. г. х 92 відпрац. г. = 3550 грн
Нарахована працівниці виходячи з окладу заробітна плата за січень є меншою ніж «пропорційна» МЗП в цьому місяці (2500 грн < 3550 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
3550 – 2500 = 1050 грн
Загальна сума нарахованої заробітної плати працівниці в січні:
2500 грн (оклад згідно зі ставкою за посадою) + 1050 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) + 250 грн (доплата за використання в роботі дезинфікуючих засобів) = 3800 грн
ПРИКЛАД 9
Визначення місячного доходу працівника при роботі на умовах неповного робочого часу та при простої
На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю з 8-годинним робочим днем, тому в лютому 2024 року норма робочого часу становить 21 робочий день або 168 робочих годин.
Один структурний підрозділ підприємства через часткову відсутність сировини для виробництва продукції працює на умовах неповного робочого тижня — 3 дні на тиждень (понеділок, середа, п’ятниця). Оклад за «повною» посадою одного працівника зазначеного підрозділу — 6800 грн.
У період з 1 по 18 лютого 2024 року працівник відпрацював 7 робочих днів, передбачених графіком роботи його підрозділу на цей місяць, тому за відпрацьований час йому нараховано заробітну плату в сумі 2266,67 грн (6800 грн : 21 р. д. х 7 відпрац. д.).
У період з 19 по 29 лютого, на який припадає 5 робочих днів за графіком роботи підрозділу, в якому працює працівник, для цього підрозділу наказом керівника підприємства був введений простій (через повну відсутність сировини для виробництва продукції), тому на підставі частини першої статті 113 КЗпП час простою (не з вини працівника) оплачено з розрахунку 2/3 окладу в сумі 1079,37 грн (6800 грн : 21 р. д. х 5 невідпрац. д. х 2/3).
Період простою є невідпрацьованим часом, тому оплата за період простою в сумі 1079,37 грн не враховується у складі заробітної плати працівника для її порівняння з МЗП.
Оскільки працівник в лютому через простій і роботу на умовах неповного робочого часу не виконав місячну норму праці — відпрацював лише 7 з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи підприємства (для «повної» посади), визначимо для нього «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 21 р. д. х 7 відпрац. д. = 2366,67 грн
Фактично нарахована працівнику в лютому заробітна плата за відпрацьований час є меншою ніж «пропорційна» МЗП в цьому місяці (2266,67 грн < 2366,67 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
2366,67 – 2266,67 = 100 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в лютому:
2266,67 грн (зарплата за відпрацьований час) + 100 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) + 1079,37 грн (оплата простою) = 3446,04 грн
ПРИКЛАД 10
Визначення місячного доходу працівника — внутрішнього сумісника,
який працює на умовах неповного робочого часу за двома посадами
На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю з 8-годинним робочим днем.
Одна з працівниць є внутрішнім сумісником, який обіймає:
— 0,75 посади секретаря — працює щодня по 6 робочих годин з 9.00 до 13.00 і з 14.00 до 16.00, тобто фактично працює на умовах неповного робочого часу (дня). Оклад за «повною» посадою секретаря — 6500 грн, а оклад працівниці пропорційно обійманій посаді — 4875 грн (6500 грн х 0,75);
— 0,25 посади архіваріуса — працює щодня по 2 робочі години з 16.00 до 18.00, тобто фактично працює на умовах неповного робочого часу (дня). Оклад за «повною» посадою архіваріуса — 6200 грн, а оклад працівниці пропорційно обійманій посаді — 1550 грн (6200 грн х 0,25).
У січні 2024 року працівниця виконала встановлену персонально для неї норму робочого часу за кожною посадою, відпрацювавши:
— за посадою секретаря — 23 робочих дні по 6 робочих годин, тобто всього відпрацювала 138 годин, але не виконала місячну норму праці, встановлену для «повної» посади секретаря, яка в січні становить 184 робочих години. За відпрацьований час секретарем працівниці в січні нараховано заробітну плату в сумі 4875 грн (6500 грн х 0,75 або 6500 грн : 184 р. г. х 138 відпрац. г.);
— за посадою архіваріуса — 23 робочих дні по 2 робочих години, тобто всього відпрацювала 46 годин, але не виконала місячну норму праці, встановлену для «повної» посади архіваріуса, яка в січні становить 184 робочих години. За відпрацьований час архіваріусом працівниці в січні нараховано заробітну плату в сумі 1550 грн (6200 грн х 0,25 або 6200 грн : 184 р. г. х 46 відпрац. г.).
Оскільки з внутрішніми сумісниками за кожним місцем роботи (за кожною посадою) укладається окремий трудовий договір, в якому визначаються режим роботи і порядок оплати праці, то нарахування заробітної плати за кожним місцем роботи внутрішнього сумісника здійснюється окремо, відповідно, і визначення розміру доплати до МЗП здійснюється за кожним місцем роботи окремо.
Працівниця в січні через роботу на умовах неповного робочого часу за кожною посадою не виконала місячну норму праці, тому визначимо для неї «пропорційну» МЗП в цьому місяці за кожною посадою:
— за посадою секретаря: 7100 грн : 184 р. г. х 138 відпрац. г. = 5325 грн;
— за посадою архіваріуса: 7100 грн : 184 р. г. х 46 відпрац. г. = 1775 грн.
Фактично нарахована працівниці заробітна плата за кожною посадою в січні є меншою ніж «пропорційна» МЗП в цьому місяці (за посадою секретаря: 4875 грн < 5325 грн і за посадою архіваріуса: 1550 грн < 1775 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП за кожною посадою:
— за посадою секретаря: 5325 – 4875 = 450 грн;
— за посадою архіваріуса: 1775 – 1550 = 225 грн.
Загальна сума заробітної плати працівниці в січні за кожною посадою:
— за посадою секретаря: 4875 грн (оклад згідно зі ставкою за посадою) + 450 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) = 5325 грн;
— за посадою архіваріуса: 1550 грн (оклад згідно зі ставкою за посадою) + 225 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) = 1775 грн.
ПРИКЛАД 11
Визначення місячного доходу працівника в місяці прийняття на роботу
Працівника прийнято на роботу 15 січня 2024 року на підприємство, де встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю. Оклад за посадою працівника — 6700 грн. У січні працівник відпрацював 13 з 23 робочих днів, передбачених графіком роботи на цей місяць. За відпрацьований час у січні працівнику нараховано заробітну плату виходячи з окладу в сумі 3786,96 грн (6700 грн : 23 р. д. х 13 відпрац. д.).
Оскільки працівник в січні не виконав місячну норму праці, визначимо для нього «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 23 р. д. х 13 відпрац. д. = 4013,04 грн
Нарахована працівникові заробітна плата в січні є меншою ніж «пропорційна» МЗП в цьому місяці (3786,96 грн < 4013,04 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
4013,04 – 3786,96 = 226,08 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в січні:
3786,96 грн (зарплата за відпрацьований час) + 226,08 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) = 4013,04 грн
ПРИКЛАД 12
Визначення місячного доходу працівника в місяці звільнення, якщо йому виплачуються заробітна плата,
компенсація за невикористану відпустку і вихідна допомога
Працівнику підприємства, на якому встановлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями в суботу та неділю, встановлено оклад у розмірі 7000 грн. Цього працівника 16 лютого 2024 року звільняють у зв’язку із скороченням його посади. У лютому працівник відпрацював 12 з 21 робочого дня, передбаченого графіком роботи на цей місяць. При звільненні працівнику виплачуються заробітна плата за відпрацьований час в лютому в сумі 4000 грн (7000 грн : 21 р. д. х 12 відпрац. д.), грошова компенсація за невикористані 10 днів щорічної основної відпустки в сумі 2275,80 грн (227,58 грн х 10 к. д. відпустки) і вихідна допомога в розмірі середньомісячного заробітку (ст. 44 КЗпП) — 6999,96 грн (318,18 грн х 22 р. д.).
Нарахована працівнику в місяці звільнення грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки не включається до нарахованої працівнику заробітної плати для її порівняння з МЗП, оскільки зазначена компенсація (як і відпускні) є оплатою за невідпрацьований час (пп. 2.2.12 Інструкції № 5). Вихідна допомога не є заробітною платою (не включається до ФОП — п. 3.8 Інструкції № 5) і не є виплатою за відпрацьований час, тому вона не враховується у складі нарахованої працівнику заробітної плати для її порівняння з МЗП.
Оскільки працівник в лютому через звільнення не виконав місячну норму праці, визначимо для нього «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 21 р. д. х 12 відпрац. д. = 4057,14 грн
Нарахована працівнику заробітна плата за відпрацьований час в лютому є меншою ніж «пропорційна» МЗП в цьому місяці (4000 грн < 4057,14 грн), тому визначимо суму доплати до «пропорційної» МЗП:
4057,14 – 4000 = 57,14 грн
Загальна сума виплат працівнику в лютому:
4000 грн (зарплата за відпрацьований час) + 57,14 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) + 2275,80 грн (грошова компенсація за невикористану відпустку) + 6999,96 грн (вихідна допомога) = 13 332,90 грн
ПРИКЛАД 13
Визначення місячного доходу працівника з погодинною оплатою праці, який виконав місячну норму праці
На підприємстві з 40-годинним 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу та неділю працівнику встановлена погодинна оплата праці з годинною тарифною ставкою — 49 грн. Працівник в червні 2024 року виконав норму робочого часу, встановлену в цьому місяці, — 160 робочих годин.
Розмір заробітної плати працівника в червні:
160 відпрац. г. х 49 грн = 7840 грн
Місячна заробітна плата працівника в червні 2024 року є меншою ніж МЗП у місячному розмірі (7840 грн < 8000 грн), однак це не є порушенням і не є підставою для нарахування працівникові доплати до МЗП, оскільки виконана інша державна соціальна гарантія — годинна ставка працівника з погодинною оплатою праці встановлена в розмірі не менше МЗП у погодинному розмірі (49 грн > 48 грн).
ПРИКЛАД 14
Визначення місячного доходу працівника з погодинною оплатою праці, який працює на умовах неповного робочого часу
На підприємстві з 5-денним робочим тижнем з вихідними днями в суботу та неділю і 8-годинним робочим днем (40-годинний робочий тиждень) працівник працює на умовах неповного робочого дня — 5 годин на день. Працівнику встановлена погодинна оплата праці з годинною тарифною ставкою — 49 грн. У червні 2024 року він виконав встановлену йому індивідуальну норму робочого часу — відпрацював 100 робочих годин (20 р. д. х 5 р. г.).
Сума заробітної плати працівника в червні:
100 відпрац. г. х 49 грн = 4900 грн
Визначимо «пропорційну» МЗП у червні 2024 року для працівників, яким встановлено посадові оклади (місячні тарифні ставки), якби для них був встановлений неповний робочий день — 5 робочих годин на день:
8000 грн : 160 р. г. х 100 відпрац. г. = 5000 грн
Як видно з розрахунків, місячна заробітна плата працівника з погодинною оплатою праці в червні 2024 року є меншою ніж МЗП у місячному розмірі (4900 грн < 8000 грн) і меншою ніж «пропорційна» МЗП, що розраховується для працівників, яким встановлено посадові оклади (4900 грн < 5000 грн), однак це не є підставою для нарахування працівнику з погодинною оплатою праці доплати до рівня МЗП у місячному розмірі або до рівня «пропорційної» МЗП, оскільки виконана інша державна соціальна гарантія — годинна тарифна ставка працівника з погодинною оплатою праці встановлена в розмірі не менше МЗП у погодинному розмірі (49 грн > 48 грн).
____________________________________________________________________________
Статтею 111 КЗпП встановлено, що при невиконанні норм виробітку не з вини працівника оплата провадиться за фактично виконану роботу. Місячна заробітна плата в цьому разі не може бути нижчою від двох третин тарифної ставки встановленого йому розряду (окладу). При невиконанні норм виробітку з вини працівника оплата провадиться відповідно до виконаної роботи.
Таким чином, у разі застосування відрядної системи оплати праці розмір основної заробітної плати працівників визначається обсягом виконуваної роботи (кількістю одиниць виготовленої продукції). Але за такої системи оплати праці працівник не звільняється від обов’язку виконувати встановлену норму робочого часу. Водночас при відрядній системі оплати праці дотримання норми робочого часу є лише елементом дисципліни праці, здатним впливати на розмір оплати праці лише побічно. Наприклад, невиконання працівником місячної норми робочого часу з власної вини може бути причиною невиконання місячної норми виробітку, що впливає на розмір основної заробітної плати, або може бути підставою для позбавлення працівника премії повністю або частково.
Оскільки за відрядної системи оплати праці встановлюються норми виробітку (кількість продукції, яку потрібно виготовити за певний час), норми часу на виготовлення продукції (виконання робіт) і відрядні розцінки (розмір оплати за виготовлення одиниці продукції або виконання певної роботи), то за наявності цих даних та даних про місячну норму робочого часу можна обчислити місячну заробітну плату працівника-відрядника.
Якщо працівник з відрядною оплатою праці виконав місячну норму робочого часу, але не виконав місячну норму виробітку з власної вини, то оплата здійснюється відповідно до фактично виконаної роботи (ст. 111 КЗпП), а не відповідно до відпрацьованого часу. У цьому випадку місячна заробітна плата за фактично виконану роботу може бути нижче розміру МЗП у місячному розмірі.
Якщо на підприємстві відрядні розцінки встановлені таким чином, що при виконанні місячної норми виробітку заробітна плата працівника становить менше МЗП у місячному розмірі, то працівнику нараховується доплата до МЗП у місячному розмірі (незалежно від виконання працівником місячної норми часу).
Якщо на підприємстві відрядні розцінки встановлені таким чином, що при виконанні місячної норми виробітку заробітна плата працівника становить не менше МЗП у місячному розмірі, але працівник з власної вини не виконав місячну норму виробітку, внаслідок чого його місячна заробітна плата за виконану норму виробітку є меншою ніж МЗП у місячному розмірі, то йому може бути виплачена лише доплата до «пропорційної» МЗП (незалежно від виконаної працівником норми часу).
ПРИКЛАД 15
Визначення місячного доходу працівника з відрядною оплатою праці, який виконав місячну норму праці
На підприємстві з 5-денним робочим тижнем (вихідні дні в суботу та неділю) і 8-годинним робочим днем працівнику встановлена відрядна система оплати праці. Працівник у лютому 2024 року має виготовити три види виробів (далі — вир.):
— за виготовлений один виріб І виду відрядна розцінка становить 11 грн, норма виробітку — 30 виробів за 8-годинний робочий день;
— за виготовлений один виріб ІІ виду відрядна розцінка становить 16 грн, норма виробітку — 20 виробів за 8-годинний робочий день;
— за виготовлений один виріб ІІІ виду відрядна розцінка становить 21 грн, норма виробітку — 15 виробів за 8-годинний робочий день.
У лютому 2024 року за графіком роботи у працівника 21 робочий день (168 робочих годин), а норма виробітку в цьому місяці становить:
— 300 виробів І виду — для їх виготовлення потрібно 10 робочих днів (10 р. д. х 30 вир.);
— 100 виробів ІІ виду — для їх виготовлення потрібно 5 робочих днів (5 р. д. х 20 вир.);
— 90 виробів ІІІ виду — для їх виготовлення потрібно 6 робочих днів (6 р. д. х 15 вир.).
Фактично в лютому 2024 року працівник відпрацював всі встановлені графіком роботи робочі дні (години) і виготовив:
— 310 виробів І виду (більше норми), за які йому нараховано заробітну плату в сумі 3410 грн (310 вир. х 11 грн);
— 104 вироби ІІ виду (більше норми), за які йому нараховано заробітну плату в сумі 1664 грн (104 вир. х 16 грн);
— 93 вироби ІІІ виду (більше норми), за які йому нараховано заробітну плату в сумі 1953 грн (93 вир. х 21 грн).
Заробітна плата працівника в лютому за виготовлені вироби трьох видів:
3410 + 1664 + 1953 = 7027 грн
У лютому працівник виконав встановлену місячну норму праці, але нарахована йому заробітна плата за фактично виконану роботу в цьому місяці є меншою ніж МЗП у місячному розмірі (7027 грн < 7100 грн), тому працівнику в лютому нараховується доплата до МЗП, сума якої становить:
7100 – 7027 = 73 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в лютому:
7027 грн (оплата за виконану роботу згідно з відрядними розцінками) + 73 грн (доплата до МЗП) = 7100 грн
ПРИКЛАД 16
Визначення місячного доходу працівника з відрядною оплатою праці при невиконанні норми виробітку
На підприємстві з 5-денним робочим тижнем (вихідні дні в суботу та неділю) і 8-годинним робочим днем для працівника встановлена відрядна розцінка за один виріб в розмірі 22 грн і норма виробітку — 2 вироби за 1 годину роботи або 16 виробів за 8-годинний робочий день.
У квітні 2024 року за графіком роботи у працівника 22 робочі дні (176 робочих годин) і місячна норма виробітку — 352 вироби (22 р. д. х 16 вир. або 176 р. г. х 2 вир.). Фактично у квітні 2024 року працівник відпрацював всі робочі дні та години, але з власної вини виготовив лише 345 виробів (далі — вигот. вир.), тобто менше встановленої норми, за які йому нараховано заробітну плату в сумі 7590 грн (345 вир. х 22 грн).
Оскільки у квітні працівник не виконав місячну норму праці (виготовив лише 345 з 352 виробів, передбачених нормою праці), визначимо для нього МЗП пропорційно до виконаної норми праці (пропорційно кількості виготовлених виробів) у цьому місяці:
8000 грн : 352 вир. х 345 вигот. вир. = 7840,91 грн
Нарахована працівнику в квітні заробітна плата за фактично виконану роботу є меншою ніж «пропорційна» МЗП (7590 грн < 7840,91 грн), тому працівнику нараховується доплата до «пропорційної» МЗП, яка становить:
7840,91 – 7590 = 250,91 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в квітні:
7590 грн (оплата за виконану роботу згідно з відрядними розцінками) + 250,91 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) = 7840,91 грн
_________________________________________________________________________
При підсумованому обліку робочого часу з обліковим періодом місяць години роботи, відпрацьовані понад нормальну тривалість робочого часу за обліковий період (місяць), оплачуються як надурочні, тому така оплата здійснюється понад МЗП (ч. друга ст. 3-1 Закону № 108).
Якщо робота за підсумованого обліку робочого часу виконується в межах встановленої працівнику тривалості робочого часу, яка менша від нормальної тривалості робочого часу, відповідно до графіка роботи, йому нараховується заробітна плата в розмірі не нижче МЗП.36 Тобто якщо працівник відпрацював всі робочі години, встановлені йому на місяць графіком змінності (незалежно від кількості робочих годин на місяць), але його місячна заробітна плата менше МЗП, то йому нараховується доплата до МЗП. Якщо ж працівник не виконав норму робочого часу, встановлену йому на місяць графіком змінності, і його місячна заробітна плата менше «пропорційної» МЗП, то йому нараховується доплата до «пропорційної» МЗП.
36 Див. лист Мінсоцполітики від 02.07.2018 № 1139/0/101-18/28 та роз’яснення Мінсоцполітики від 12.01.2017 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 9/2018, стор. 106, та № 1/2017, стор. 112.
ПРИКЛАД 17
Визначення місячного доходу працівника, якому встановлено
підсумований облік робочого часу з обліковим періодом — місяць
На підприємстві для працівників-сторожів установлено підсумований облік робочого часу з обліковим періодом — місяць. Норма робочого часу розраховується виходячи з 40-годинного робочого тижня, тому в лютому 2024 року вона для працівника-сторожа згідно з графіком роботи становить 168 робочих годин. Оклад працівника — 6800 грн.
З 26 лютого 2024 року працівнику на підставі поданої заяви надано відпустку без збереження заробітної плати тривалістю 10 календарних днів (ч. перша ст. 26 Закону України «Про відпустки»), тому в період з 26 по 29 лютого працівник не працював, хоча на цей період припадає 32 робочих години згідно з графіком його роботи.
Нормальна тривалість робочого часу працівника в лютому:
168 р. г. – 32 р. г. = 136 р. г.
Фактично працівник відпрацював в лютому 138 годин, тобто на 2 години більше (понад) своєї норми робочого часу, оскільки додатково відпрацював 2 години після закінчення однієї своєї зміни через запізнення на роботу колеги-змінника. Ці 2 години є надурочно відпрацьованим часом в обліковому періоді (місяці) і підлягають оплаті в подвійному розмірі годинної ставки згідно зі статтею 106 КЗпП.
Розмір годинної ставки працівника в лютому:
6800 грн : 168 р. г. = 40,48 грн
Оплата праці працівника в лютому за відпрацьовані години згідно з графіком роботи:
136 відпрац. г. х 40,48 грн = 5505,28 грн
Оплата надурочно відпрацьованих годин в обліковому періоді (місяці):
2 надур. відпрац. г. х 40,48 грн х 2 = 161,92 грн
На підставі частини другої статті 3-1 Закону № 108 оплата за роботу в надурочний час не враховується у складі нарахованої працівникові заробітної плати для її порівняння з МЗП.
Оскільки працівник в лютому не виконав місячну норму праці, визначимо для нього «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 168 р. г. х 136 відпрац. г. = 5747,62 грн
Нарахована працівнику в лютому заробітна плата за відпрацьований час згідно з графіком роботи є меншою ніж «пропорційна» МЗП (5505,28 грн < 5747,62 грн), тому працівнику нараховується доплата до «пропорційної» МЗП, яка становить:
5747,62 – 5505,28 = 242,34 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в лютому:
5505,28 грн (зарплата за відпрацьований час згідно з графіком роботи) + 242,34 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) +161,92 грн (оплата надурочно відпрацьованих годин) = 5909,54 грн
ПРИКЛАД 18
Визначення місячного доходу працівника, якому встановлено
підсумований облік робочого часу з обліковим періодом — квартал
На підприємстві працівник, оклад якого становить 7000 грн, працює позмінно. Йому встановлено підсумований облік робочого часу з обліковим періодом — квартал. Тривалість зміни працівника — 8 годин. Норма робочого часу за обліковий період розраховується виходячи з 40-годинного робочого тижня, тому в І кварталі 2024 року становить 520 годин (січень — 184 р. г., лютий — 168 р. г., березень — 168 р. г.).
Для працівника в І кварталі 2024 року норма робочого часу згідно з графіком змінності становить 520 годин, з них в січні — 176 р. г., лютому — 168 р. г., березні — 176 р. г.
Фактично працівник в обліковому періоді (І кварталі 2024 року) відпрацював 526 години (тобто на 6 годин більше), в тому числі:
— в січні — 184 р. г., тобто на 8 годин більше, ніж передбачено графіком змінності (одну додаткову зміну працівник відпрацював за хворого колегу);
— в лютому — 166 р. г., тобто на 2 години менше, ніж передбачено графіком змінності (через запізнення на роботу в одну із змін);
— в березні — 176 р. г., тобто згідно з графіком змінності.
В січні працівник виконав місячну норму праці, що становить 176 р. г. (фактично відпрацював 184 р. г.), тому йому за цей місяць спочатку нараховується заробітна плата в розмірі окладу — 7000 грн, але враховуючи, що вона менше МЗП, працівнику також нараховується доплата до МЗП в сумі 100 грн (7100 – 7000). Оплата годин, відпрацьованих в січні понад встановлену графіком змінності норму робочого часу, в січні не здійснюється (вона здійснюватиметься в кінці облікового періоду при виплаті заробітної плати за березень).
Загальна сума заробітної плати працівника в січні:
7000 грн (зарплата за відпрацьований час згідно з графіком роботи) + 100 грн (доплата до МЗП) = 7100 грн
В лютому працівник не виконав місячну норму праці з власної вини — відпрацював 166 з 168 робочих годин, передбачених графіком роботи, оскільки на 2 години запізнився на одну зі своїх змін (це оформлено відповідним актом як порушення трудової дисципліни), тому йому за цей місяць спочатку нараховується заробітна плата за відпрацьований час виходячи з окладу в такому розмірі:
7000 грн : 168 р. г. х 166 відпрац. г. = 6916,67 грн
Оскільки в лютому працівник не виконав місячну норму праці, визначимо для нього «пропорційну» МЗП в цьому місяці:
7100 грн : 168 р. г. х 166 відпрац. г. = 7015,48 грн
Сума доплати до «пропорційної» МЗП в лютому:
7015,48 – 6916,67 = 98,81 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в лютому:
6916,67 грн (зарплата за відпрацьований час) + 98,81 грн (доплата до «пропорційної» МЗП) = 7015,48 грн
В березні працівник виконав місячну норму праці (відпрацював 176 годин), тому йому за цей місяць спочатку нараховується заробітна плата в розмірі окладу — 7100 грн, але враховуючи, що вона менше МЗП, працівнику також нараховується доплата до МЗП в сумі 100 грн (7100 – 7000). При цьому оплата за роботу в надурочний час в обліковому періоді не враховується у складі нарахованої працівнику в березні заробітної плати для її порівняння з МЗП (ч. друга ст. 3-1 Закону № 108).
В березні (останній місяць облікового періоду) визначається кількість надурочно відпрацьованих годин в обліковому періоді та здійснюється їх оплата.37
37 Докладно про визначення кількості та оплату надурочних годин при роботі з підсумованим обліком робочого часу йдеться у статтях «Позмінна робота з підсумованим обліком робочого часу: порядок виконання та оплати» та «Надурочна робота: залучення працівників, порядок обліку та оплати» журналу «Все про працю і зарплату» відповідно № 7/2023, стор. 24, та № 5/2022, стор. 10.
Оскільки працівник в січні відпрацював понад норму робочого часу, встановлену графіком роботи на цей місяць, 8 годин, які не були оплачені в цьому місяці, в лютому з власної вини не виконав норму робочого часу, але йому було оплачено фактично відпрацьований час, в березні виконав місячну норму праці, то у працівника є 8 надурочно відпрацьованих годин за обліковий період (I квартал), які оплачуються в кінці облікового періоду — при виплаті заробітної плати за березень. При цьому загальна кількість надурочно відпрацьованих годин за обліковий період не зменшується на 2 години, не відпрацьовані працівником в лютому, оскільки їх невідпрацювання викликане порушенням трудової дисципліни працівником, а не коригуванням його графіка роботи в лютому.
При розрахунку годинної ставки для оплати надурочно відпрацьованих годин в обліковому періоді, що дорівнює кварталу (півріччю, року), використовується не норма робочого часу в останньому місяці облікового періоду, а середньомісячна кількість робочих годин в обліковому періоді, яка визначається шляхом ділення загальної кількості робочих годин в обліковому періоді за графіком роботи на кількість місяців облікового періоду.38
38 Див. також листи Мінсоцполітики від 04.03.2019 № 248/0/206-19, від 02.07.2018 № 1139/0/101-18/28 та від 24.04.2017 № 1264/0/101-17/282 в журналі «Все про працю і зарплату» відповідно № 3/2019, стор. 117, № 9/2018, стор. 106, та № 6/2017, стор. 112, лист Мінпраці від 18.05.2007 № 380/13/84-07.
Середньомісячна кількість робочих годин в обліковому періоді (I кварталі):
520 р. г. : 3 міс. = 173,33 р. г.
Годинна ставка працівника в обліковому періоді для оплати надурочної роботи:
7000 грн : 173,33 р. г. = 40,39 грн
Оплата надурочно відпрацьованих годин в обліковому періоді:
8 відпрац. г. х 40,39 грн х 2 = 646,24 грн
Загальна сума заробітної плати працівника в березні:
7000 грн (зарплата за відпрацьований час згідно з графіком роботи) + 100 грн (доплата до МЗП) + 646,24 грн (оплата надурочно відпрацьованих годин) = 7746,24 грн
ПРИКЛАД 19
Визначення місячного доходу працівника, якому в поточному місяці
донараховується помилково не нарахована складова заробітної плати в попередньому місяці
У працівника, який працює на умовах повної зайнятості, оклад становить 6800 грн. У лютому 2024 року він виконав місячну норму праці — відпрацював 21 робочий день, передбачений графіком його роботи на цей місяць, тому за лютий йому нараховується заробітна плата за відпрацьований час у розмірі окладу — 6800 грн. Крім того, в лютому працівнику донараховується доплата за суміщення посад в сумі 1700 грн (6800 грн х 25%), яка помилково не була нарахована працівнику в попередньому місяці — січні 2024 року.
Хоча в лютому працівник виконав місячну норму праці, його заробітна плата в цьому місяці є меншою ніж МЗП (6800 грн < 7100 грн), тому в лютому працівнику нараховується доплата до МЗП в сумі 300 грн (7100 – 6800).
Що стосується доплати за суміщення посад, нарахованої в лютому 2024 року, яку помилково не було нараховано працівнику в січні 2024 року, то необхідно враховувати загальний принцип порівняння нарахованої заробітної плати з МЗП. До заробітної плати за поточний місяць з метою її порівняння з МЗП включаються тільки виплати, нараховані за виконану норму праці (відпрацьований час) в поточному місяці. У разі якщо працівнику в поточному місяці донараховується заробітна плата за попередній місяць (місяці), то така донарахована заробітна плата повинна виплачуватися понад МЗП, встановлену на поточний місяць.
Таким чином, доплата за суміщення посад, нарахована в лютому 2024 року, яку помилково не було нараховано працівнику в січні 2024 року, не є заробітною платою за виконану норму праці (відпрацьований час) в лютому 2024 року, тому ця доплата повинна бути виплачена понад МЗП в лютому.
Загальна сума заробітної плати працівника в лютому:
6800 грн (зарплата за відпрацьований час в лютому) + 300 грн (доплата до МЗП) + 1700 грн (доплата за суміщення посад в січні) = 8800 грн
Звертаємо увагу, що доплату за суміщення посад, донараховану в лютому в сумі 1700 грн за січень, немає підстав відносити до заробітної плати січня з метою її порівняння з МЗП цього місяця, тобто коригування суми заробітної плати в січні, в т. ч. суми доплати до МЗП (за її наявності) в цьому місяці, не здійснюється, оскільки згідно з підпунктом 1.6.2 Інструкції № 5 якщо нарахування ФОП здійснюються за попередній період, зокрема у зв’язку з виявленням помилок, вони відображаються в ФОП того місяця, в якому були здійснені нарахування.
Якщо доплата за суміщення посад нараховується в поточному місяці за поточний місяць, то враховуючи, що при суміщенні посад додаткова робота за іншою посадою виконується в межах робочого часу за основним місцем роботи (без звільнення від основної роботи), доплата за суміщення посад є додатковою заробітною платою (пп. 2.2.1 Інструкції № 5), яка включається до заробітної плати поточного місяця для її порівняння з МЗП.
_____________________________________________________________________________
Оподаткування та облік доплати до мінімальної заробітної плати
Оскільки нарахування доплати до МЗП передбачено статтею 3-1 Закону № 108, зазначена доплата як гарантована виплата, передбачена чинним законодавством, є додатковою заробітною платою (ч. друга ст. 2 Закону № 108, пп. 2.2.1 Інструкції № 5), тобто відноситься до заробітної плати (ФОП).
Отже, доплата до МЗП як «зарплатна» виплата є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб, військовим збором і є базою нарахування єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ).
У Податковому розрахунку доплата до МЗП відображається у складі нарахованої (виплаченої) працівнику заробітної плати.
Доплата до МЗП на підставі абзацу першого пункту 3 Порядку № 100 (як складова заробітної плати) враховується при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження, передбачених Порядком № 100 (відпускні, середній заробіток за час відрядження, виконання державних і громадських обов’язків, проходження медичного огляду, давання крові працівниками-донорами, вихідна допомога тощо), а також враховується при обчисленні середньої заробітної плати для нарахування страхових виплат («лікарняних», «декретних» тощо) як виплата, з якої сплачується ЄСВ, на підставі пункту 3 Порядку № 1266.39
39 Див. також лист Мінсоцполітики від 25.05.2017 № 1545/0/101-17/28 в журналі «Все про працю і зарплату» № 11/2017, стор. 99.
Мінімальні розміри заробітної плати згідно з угодами та договорами
Відповідно до статті 14 Закону № 108 договірне регулювання оплати праці працівників підприємств здійснюється на основі системи угод, що укладаються на національному (генеральна угода), галузевому (галузева (міжгалузева) угода), територіальному (територіальна угода) та локальному (колективний договір) рівнях відповідно до законів.
Мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою (ст. 11 Закону № 108).
Положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов’язковими для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду (ст. 9 Закону про колдоговори). Тобто норми генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод є обов’язковими тільки для підприємств, представники яких (через уповноважених осіб як зі сторони власників, так і зі сторони трудового колективу — профспілки) приймали участь в їх підписанні.
Для підприємств, які не приймали участь в підписанні генеральної і галузевих (територіальних) угод (не були представлені при їх підписанні уповноваженими представниками зі сторони роботодавця і сторони трудового колективу — профспілки), умови та розміри оплати праці встановлюються з дотриманням мінімальних гарантій, встановлених законодавством, зокрема, стосовно МЗП.40
40 Див. також листи Мінсоцполітики від 21.11.2016 № 415/0/15-16/18 та від 18.06.2015 № 1002/18/93-15, листи Мінпраці від 04.07.2008 № 435/13/84-08, від 06.09.2007 № 556/13/155-07 та від 18.05.2007 № 376/13/84-07.
Водночас законодавство не забороняє суб’єктам (підприємствам), які не приймали участь через своїх представників в підписанні генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угоди, застосовувати під час укладення колективного договору норми генеральної угоди або положення галузевої (територіальної) угоди, до якої підприємство належить за характером виробництва (перебуває на території дії територіальної угоди).41
41 Див. також листи Мінсоцполітики від 21.11.2016 № 415/0/15-16/18 та від 18.06.2015 № 1002/18/93-15, листи Мінпраці від 04.07.2008 № 435/13/84-08, від 06.09.2007 № 556/13/155-07 та від 18.05.2007 № 376/13/84-07.
Згідно з пунктом 2.3 Генеральної угоди на підприємствах, в організаціях небюджетної сфери незалежно від форми власності тарифна ставка робітника I розряду встановлюється відповідною галузевою (міжгалузевою), територіальною угодою та на їх основі колективним договором. Для підприємств галузей, в яких не укладено галузеві угоди або положення укладених угод (згідно з реєстром, розміщеним на сайті Мінсоцполітики) не регулюють розмір тарифної ставки робітника I розряду, її розмір встановлюється на рівні, що не менше як на 10% вище встановленого на законодавчому рівні розміру ПМПО.
Відповідно до пунктів 2.7 і 2.8 Генеральної угоди розмір основної заробітної плати (окладу) некваліфікованого робітника (працівника) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності за повністю виконану норму робочого часу, який працює у нормальних умовах праці, повинен становити не менше ніж 85% тарифної ставки (посадового окладу) робітника (працівника) I розряду. Під час застосування на підприємствах, в організаціях небюджетної сфери незалежно від форми власності інших систем оплати праці, ніж тарифна, встановлювати нижню межу оплати за кваліфіковану працю не нижче розміру тарифної ставки робітника I розряду в небюджетній сфері.
Крім участі в підписанні генеральної угоди, роботодавці і профспілки (їх представники) можуть приймати участь в підписанні галузевої (міжгалузевої), територіальної угод, якими також встановлюються розміри МЗП в галузі (на території) і мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень окладів.
Нормами галузевої (міжгалузевої), територіальної угод розмір МЗП може бути встановлений вище передбаченого законом про держбюджет або генеральною угодою.
Статтею 5 Закону про колдоговори визначено, що умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов’язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали. Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод. Забороняється включати до трудових договорів умови, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, колективними договорами та угодами.
Таким чином, якщо підприємство як зі сторони роботодавця, так і зі сторони трудового колективу (профспілки) через своїх представників приймало участь у підписанні генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод, то норми зазначених угод про МЗП повинні виконуватися на такому підприємстві (повинні бути враховані при укладенні колективного договору на підприємстві та трудових договорів з працівниками).
Роботодавець не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами і колективними договорами (ч. четверта ст. 97 КЗпП, ст. 22 Закону № 108).
Норми колективного договору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених генеральною, галузевою (міжгалузевою) або територіальною угодами, але не нижче від державних норм і гарантій в оплаті праці, можуть застосовуватися лише тимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємства терміном не більш як 6 місяців (ст. 14 Закону № 108). Тобто підприємство, що відчуває брак фінансів, після законодавчого підвищення розміру МЗП (мінімального посадового окладу) протягом не більше 6 місяців може нараховувати заробітну плату працівникам в розмірі, який менше мінімально встановленого Генеральною, галузевою (територіальною) угодами, але не менше розміру МЗП, встановленого законом про держбюджет. Після закінчення 6 місяців тарифна сітка (схема посадових окладів) повинна бути приведена у відповідність з нормами Генеральної, галузевої (територіальної) угоди, а заробітна плата працівникам повинна виплачуватися в розмірі не менше мінімально встановленого зазначеними угодами. Під фінансовими труднощами слід розуміти, зокрема, відсутність (зменшення) прибутку підприємства, наприклад через зниження обсягів виробництва або реалізації продукції. В цьому випадку для доказу фінансових труднощів підприємство має подати перевіряючим (Держпраці тощо) або суду (якщо справа дійшла до нього) підтверджуючі документи, наприклад, фінансову і податкову звітність, банківські виписки, позовні заяви до постачальників (покупців), документи, що свідчать про тимчасове зупинення виробництва і введення простою, про понесені збитки при обстрілах підприємства під час воєнного стану, стихійних лихах, про розкрадання майна тощо.
На період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця (ст. 11 Закону № 2136).
Відповідальність за невиконання мінімальних державних гарантій в оплаті праці
Частиною третьою статті 15 Закону № 108 визначено, що оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов’язань щодо оплати праці.
Відповідно до частини шостої статті 24 Закону № 108 своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Єдиний виняток зроблено для ЄСВ, який повинен сплачуватися одночасно з виплатою заробітної плати (ч. 8 ст. 9, ч. 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).
Якщо у підприємства через фінансові труднощі відсутні кошти або їх недостатньо для виплати мінімальної заробітної плати, то підприємство повинно, як мінімум, нараховувати працівникам заробітну плату, а її виплату здійснювати поступово у разі надходження коштів.
Якщо заробітна плата працівникам за окремі місяці нараховувалась, але не виплачувалася через відсутність коштів, внаслідок чого утворилася заборгованість по заробітній платі, то в місяці виплати такої заборгованості необхідно нарахувати компенсацію втрати частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати в порядку, встановленому чинним законодавством, а саме Законом № 2050 та Порядком № 159 (ст. 34 Закону № 108).42
42 Про порядок нарахування компенсації у разі несвоєчасної виплати заробітної плати докладно розказано у статті «Компенсація працівникам у випадку затримки виплати заробітної плати» журналу «Все про працю і зарплату» № 4/2022, стор. 50.
Невиконання роботодавцями законодавчих норм про проведення працівникам виплат, які є мінімальними державними гарантіями, зокрема про виплату мінімальної заробітної плати, є порушенням законодавства про оплату праці.
Фінансова відповідальність роботодавців у разі порушення державних гарантій в оплаті праці встановлена частиною другою статті 265 КЗпП.
Так, згідно з абзацом п’ятим частини другої статті 265 КЗпП роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці — у двократному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
Відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 265 КЗпП порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі тягне за собою накладення штрафу на роботодавців у трикратному розмірі МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Штрафи, передбачені частиною другою статті 265 КЗпП, накладаються уповноваженими посадовими особами Держпраці згідно з нормами Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 (ч. четверта ст. 265 КЗпП).
Вищевказані штрафи до роботодавців не застосовуються у разі виконання припису органу Держпраці та усунення виявлених порушень у визначені приписом строки (ч. шоста ст. 265 КЗпП). Але навіть сплата штрафу (при невиконанні припису Держпраці) не звільняє роботодавця від усунення порушень законодавства про працю (ч. десята ст. 265 КЗпП).
Відповідно до частини 3 статті 16 Закону № 2136 у період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 КЗпП, не застосовуються.
У період дії воєнного стану роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойових дій, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства (ст. 10 Закону № 2136).
Згідно зі статтею 36 Закону № 108 за порушення законодавства про оплату праці винні особи притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.
Так, відповідно до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП) порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата її не в повному обсязі тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності та громадян-СПД від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — нмдг), тобто від 510 до 1700 грн. Це ж порушення, вчинене повторно протягом року або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств і громадян- СПД від 100 до 300 нмдг, тобто від 1700 до 5100 грн.
Що стосується відповідальності за невиплату (ненарахування) роботодавцем МЗП в розмірах, передбачених нормами Генерального, галузевих, територіальних угод, колективного договору, то контроль за дотриманням цих норм повинні здійснювати сторони, які приймали участь в підписанні зазначених угод або колективного договору, в порядку, встановленому такими угодами або колективним договором.
Згідно зі статтею 18 Закону про колдоговори і статтею 41-2 КпАП на осіб, які представляють роботодавця, з вини яких порушено чи не виконано зобов’язання щодо колективного договору, угоди, накладається штраф від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн), і вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади. На вимогу профспілок, іншого уповноваженого трудовим колективом органу роботодавець зобов’язаний вжити заходів, передбачених законодавством, до керівника, з вини якого порушуються чи не виконуються зобов’язання щодо колективного договору, угоди.
Справи з питань невиконання зобов’язань за колективним договором, угодою розглядаються судом за поданням однієї із сторін колективного договору, угоди або відповідних комісій (ст. 20 Закону про колдоговори).